ashdod10 logo

המחלץ האשדודי ברעידת האדמה במקסיקו: "הרחוב המקסיקני הביע אהדה שלא ראיתי דבר כזה מעולם"

בעודו מבלה עם ביתו בחוף הים באשדוד בבוקר ערב ראש השנה קיבל רס"ן יבגני גלמן, רופא חטיבתי ביחידת חילוץ והצלה של צה”ל, טלפון בהול לחזור לבסיס. בשעה 3 בצהריים הוא היה כבר על מטוס הרקולס עם עוד עשרות מחלצים בדרך למקסיקו, שהתמודדה עם שרשרת רעידות אדמה קשות. בראיון טרנס אטלנטי עם רס"ן גלמן הוא מספר על מראות ההרס, הזוועות, ההרוגים והדם המרוח על המבנים שקרסו ועל התשבחות של העם המקסיקני לישראלים
שגיא הרשקו | חמישי, 28 ספטמבר 2017 17:03

"דמיין עיר של 25 מיליון איש. השלישית בגודלה בעולם, שעברה רעידת אדמה עם עוד רעידות משנה. מבנים רבים בעיקר ישנים פשוט קורסים. אם אפילו אחוז אחד קורס, זה המון בניינים. היה שם מבנה משרדים ענק, שאני והצוות שלי עובדים עליו כרגע. בניין של 6 קומות של בטון שקרס ועבדו עליו 60 איש. הכי פשוט זה להביא טרקטור או שופל, להרים הכל ולבנות מחדש, אבל יש בפנים גופות של אנשים שצריך להביא אותם לקבורה הולמת ולמשפחות שלהם שיוכלו להתאבל. ההרס היה מאוד קשה, תקרה שקורסת למטה ולוקחת איתה את כל השכבות. אנחנו קוראים לזה "פנקייק". הגענו למטה והריח היה נורא היו שם גופות שנלכדו למעלה מ-120 שעות מתחת להריסות וחלק מהקירות היו מרוחים בדם. ככל שאתה מתקדם אתה רואה תמונות של אנשים וככל שאתה חופר עוד ועוד אתה מגלה עוד דברים שלא חשבת שתמצא. מצאנו ארנק עם 1,000 דולר בתוך האדמה, כמובן שהחזרנו אותו לרשויות".

התיאור המזעזע הזה מפיו של רס"ן יבגני גלמן מאשדוד, רופא חטיבתי, שהצטרף למשלחת ישראלית לחילוץ והצלה בגיא ההריסות במקסיקו. שרשרת של רעידות אדמה בעוצמות גבוהות יצרה הרס רב הרוגים ופצועים רבים. רס"ן גלמן בראיון ממקסיקו מספר על החילוצים, והעבודה סביב השעון של המשלחת בניסיון לחלץ לכודים ולסייע בפינוי הריסות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שהיה בביקור במדינה, הבטיח לממשל המקסיקני כי "אנו מוכנים להושיט כל סיוע שיידרש לווחאקה וצי'אפס, וכל מה שתמצאו לנכון. אנו מוכנים ואנו ניצבים לצדכם", אמר ועשה ובצהרי ערב ראש השנה הועמס מטוס הרקולס של חיל האוויר ועליו 70 חיילים רובם מהנדסים בשירות מילואים לסייע בחילוץ, ופינוי ההריסות. למשלחת הצטרף גם סרן יבגני גלמן, תושב אשדוד, בן 31, נשוי ואב לבת בת שנה וחצי שרק חזר הביתה לחג וכבר מצא עצמו חזרה בבסיס, עורך הכנות אחרונות לפני הטיסה לגיא ההריסות.

ביום חמישי בבוקר הם נחתו במקסיקו ולאחר תקיעת שופר על ידי רב הקהילה היהודית וארוחת בוקר הם החלו בעבודות החילוץ במשמרות, 24 שעות ביממה במזג אוויר טרופי שכלל אוויר חם אך גם ממטרים קלים, מה שהקשה עליהם את העבודה. גלמן, הרופא החטיבתי של חטיבת חילוץ והצלה, בזרוע פיקוד העורף. הוא נבחר להיות האחראי על רפואת המשלחת ומתחתיו עוד שני רופאים. גלמן, היה מבין אלה שחילצו לכודים בקריסת החניון ברמת החייל ונשלח לראשונה בחייו אל משימה מעבר לגבולות המדינה. ביום שני האחרון בשעה 03:00 בלילה (זמן מקסיקו) הצלחנו לתפוס אותו בעיצומה של המשמרת שלו כדי לשמוע ממנו על המתרחש במקסיקו.

IMG 20170920 WA0080

היכן הקריאה הזו תפסה אותך?

"בבוקר של ראש השנה יצאתי לים עם הבת שלי, ופתאום מתקשרים אליי אומרים לי תחזור מהר לבסיס. למזלי חמותי הייתה בבית. החזרתי את הבת שלי, אחרי שלא ראיתי אותה שבוע וחצי ויצאתי. אשתי נורא התבאסה עליי אבל אין מה לעשות. ב-3 בצהריים כבר היינו על המטוס ואת ערב ראש השנה העברנו באוויר בדרכנו למקסיקו".

במהלך הטיסה, מה עשיתם?

"במהלך הטיסה ישבנו לתכנן את דרכי הפעולה ומה נעשה ברגע שנגיע. בהתחלה שהגענו הקמנו בזריזות את המחנה שלנו, מרפאה קטנה ואז ניסינו להבין מה אפשר לעשות. עשינו הערכת הנזק. אחד הרופאים הלך לבדוק את תקינות בתי החולים ולקבוע האם צריך לפתוח ביה"ח שדה או לא, בסופו של דבר ראינו שאין צורך. המהנדסים עשו בדיקה לאיזה בניינים אפשר לחזור לגור ולאיזה לא. את כל הדברים הללו תכננו כבר במטוס".

nה ראיתם כשנחתתם?

"הלוגיסטיקה פה הייתה מדהימה. כשהגענו, הכל עמד, מכוניות, אוטובוסים, משאיות, הגיעו עד למטוס. הכל היה מתוקתק. הם חיכו לנו מאורגנים להפליא. אני לא ראיתי דברים כאלה".

5833678

כרופא מה תפקידך בתוך אתר ההרס?

"המטרה הראשונית שלי כרופא היא לטפל קודם כל באנשי המשלחת. אם משהו חולה או נפצע אני מטפל בו ובגלל זה אני צריך להיות צמוד אליהם בחיפושים. במידה והיינו נתקלים בפצוע הייתי מיד רץ לטפל בו. אני מומחה לחילוץ והצלה. זו רפואה שונה מהרפואה שאנחנו מכירים. אם אנחנו רואים משהו תקוע בתוך אתר הרס האינטואיציה שלנו היא לחלץ אותו מיד, למשוך אותו. אבל ככה גם אפשר להרוג אותו. יש תאוריות מדויקות שלמדנו כיצד להוציא אותם בצורות מסוימות".

הצלחתם למצוא ניצולים?

"בהתחלה היה לנו תקווה שנוציא מחולצים חיים, אבל בגלל ההרס הגדול שהיה שם לא הצלחנו. ככל שהתקדם החיפוש מצאנו כמה גופות וברגע הזה אנחנו מנסים להוציא עוד גופה. הלכנו עם מכשיר שעובד על גלי קול, הוא נותן איכונים שמגלים לנו אם בסביבה יש משהו שזז. עבדנו עם המכשיר הזה ועם כלבים ועוד שיטות כדי למצוא משהו חי. פתאום קיבלנו אות, חפרנו הגענו בכל דרך אבל לא מצאנו. בכמה פעמים זה קרה, לפעמים המכשיר הפסיק לאותת ומצאנו גופה. יכול להיות שפספסנו את המועד".

כיצד המקסיקנים קיבלו אתכם?

"הרחוב המקסיקני הביע אהדה שלא ראיתי דבר כזה מעולם. כל מקום שהלכנו רצו להצטלם איתנו ובאים עם מיקרופונים לראיין אותנו. הביאו לנו אוכל, שתייה, כל מה שביקשנו ואנשים פה אין להם כסף. הם עניים ועדיין הם באים לפה, תורמים כסף ומפסידים ימי עבודה. פגשתי כמה רופאים מקסיקנים שאמרו לי, התקשורת מדברת עליכם בצורה אוהדת, שהם לא ראו דברים כאלה והם חיים שם המון שנים. צריך לראות את זה בעיניים בשביל להבין. המקסיקנים כאן בטירוף. הם עוזרים לנו המון, יש כאן לפחות אלף אנשים מסביב לאתר. אזרחים, משטרה, צבא, כולם רוצים להצטלם עם החיילים הישראלים לא ראיתי דבר כזה. מי שעושה את העבודה השחורה, לסחוב פסולת ולחפור אלה המקסיקנים עצמם. הם ממשיכים להוציא הכל ולעבוד בכל הכח וזה נתן לנו כח להמשיך, זה נתן אדרנלין, יש פה אנרגיות מטורפות".

מה היית לוקח איתך מהאירוע הזה?

"כל אירוע נותן לך הרבה ערכים מוספים, שאתה בכלל לא מבין עד לרגע שאתה עושה אותם. מבחינה טכנית, אתה לומד איך באמת עובדים על אתר הרס. שאתה לומד משהו זה לא משהו שקורה בפועל. במציאות אתה עובד שעות על גבי שעות עד שאתה מוצא משהו. אתה רואה איך כולם עובדים ונרתמים וזה נותן לך את הכח. הלוגיסטיקה מסובכת".