ashdod10 logo

"עלייה חדה בכמות הילדים המאובחנים על רצף האוטיסטי"

כך מציין עופר זאבי, אב לתאומות בנות 18 שנמצאות על רצף האוטיזם, ומקים את "מרכז שי" המכשיר מטפלים בגישת ה-ABA. גישה התנהגותית שלדבריו הוכיחה את עצמה בעולם ובארץ בהצלחה ברצף האוטיסטי. בנובמבר יפתח קורס באשדוד
ענת ביגר | חמישי, 28 ספטמבר 2017 16:58

"בישראל, כמו בכל העולם, חל בשנים האחרונות גידול חד בכמות הילדים המאובחנים כבעלי לקות התפתחותית משמעותית (נקרא גם "הרצף האוטיסטי"). בישראל כיום מעל 17,000 אוטיסטים, עלייה של פי 17 מכמות האוטיסטים שהיו בישראל בשנת 2004", אומר עופר זאבי, בן 52 נשוי ואב ל- 4 מתוכם תאומות בנות 18 שאובחנו על רצף האוטיסטי.

זאבי הקים לפני 11 שנה את, מכון שי, המכשיר מטפלים בגישת ה-ABA שהיא גישה ההתנהגותית שלדבריו מוכיחה את עצמה בעולם ובארץ בהצלחה בטיפול בילדים על רצף האוטיסטי. המרכז פתח עד עתה למעלה מ-80 כיתות לימוד של הקורס ברחבי הארץ. זאבי הגיש אשתקד הצעה למשרד החינוך לעבוד עם תלמידים בחינוך המיוחד המאובחנים כלוקים ברצף האוטיסטי בשיטה שלו שלדבריו מצליחה בעולם ובמדינות שונות כבר מיושמת במערכת החינוך. להערכתו בעלות של 2,500 שקלים לחודש לכל תלמיד ניתן יהיה לחסוך מיליונים בעתיד. "לשמחתי משרד החינוך מתעניין בהצעה"

מהי הגישה ההתנהגותית?

"גישת ה-ABA, המבוססת על העקרונות של הגישה ההתנהגותית, הינה גישה מובילה בטיפול בילדים אלו והוכיחה את עצמה ככזו המסוגלת לקדם אותם באופן משמעותי בכל התפקודים. בישראל קיימת דרישה רבה למטפלים בגישה (מטפלים התנהגותיים) אצל הורים לילדים המאובחנים כ-PDD.

הטיפול מבוסס על עבודה אחד-על-אחד בין המטפל לילד ובהנחיה צמודה של מנתחת התנהגות. תכנית העבודה מבוססת על טכניקה טיפולית שבעזרתה ניתן ללמד את הילד כל דבר: גמילה מחיתולים, שיפור שפה ותקשורת, כישורי חיים, כישורי חברה, התנהגות נאותה, שיפור קשב וריכוז ועוד. מחקרים רבים מצביעים על כך שככל שילד על הרצף האוטיסטי מטופל בשעות רבות של ABA, כך הוא מסוגל לבצע התקדמות משמעותית בתפקודים השונים בהם הוא לוקה".

האם השיטה יעילה גם לילדים עם בעיות נוספות כמו קשב וריכוז?

"העבודה עצמה, בעצם גם לילדים שהם לא אוטיסטים ילדים שיש להם בעיה תקשורת בהתנהגות בעיות בקשב וריכוז או גם וגם מכיוון שמדובר כאן בעצם במודל הראשונה של עקרונות של חוקה התנהגותיים, בעצם זה מודל אוניברסלי שאפשר להשתמש בו בכל עבודה הבחנת ילד בהתנהגות לעבודה בקשב וריכוז, כישורי חברה, כישורי חיים, הבחנת שפה ותקשורת בכל הפרלמנטר, אנחנו מתמקדים בקורס שלנו ברקע האוטיסטי כי זה גם קרוב לליבנו וגם ביקוש בשוק, מדובר בשוק הפרטי ויש הרבה משפחות בכל הארץ, גם באשדוד כמובן שיש להם ילד ילדה ברקע אוטיסטי וגם בעצם הם בוחרים צוות פרטי שמגיע הביתה ועובד עם הילד, אז בעצם מחפשים את הפנים, ופונים אלינו בין השאר על מנת לשדך את הבוגרים שלנו לאותה משפחות וכמובן בהתנדבות. אני לא לוקח על זה עמלה לא מהבוגר שלי ולא מהמשפחה, ככה שיש גם מושג תחליפי לקורס שלנו בהקשר הזה, שבקורס עצמו אנחנו גם מביאים דוגמאות טיפולים בוידאו אנחנו עושים המון טיפול בכיתה בין הילדים".

איך הגעת לשיטה ההתנהגותית?

"במקרה. זה היה בגיל 40 שנתיים וחצי אחרי שהבנות שלי נבחנו, אז במקרה מישהי סיפרה לי על זה ופשוט התחלתי לבדוק את זה. באותה תקופה התחום היה הרבה פחות ידוע בישראל, היו מעט משפחות שעשו את זה כי לא ידעו על זה כל כך "

ב-5.11.17 פותח "מרכז שי" כיתת לימוד חדשה של הקורס המכשיר מטפלים בגישת ה-ABA באשדוד (ימי א' בערב, אחת לשבוע, ב"מתנ"ס עוזיאל").

בקטן עופר זאבי

אשדוד על מפת הפרעת קשב וריכוז

על פי מחקר של שירותי בריאות כללית שנחשף ב”ידיעות אחרונות” כ- 8.3% מילדי אשדוד סובלים מהפרעת קשב וריכוז

אשדוד על מפת הפרעת הקשב והריכוז. כך עולה ממחקר של שירותי הבריאות הכללית אשר פורסמו על ידי רותם אליזרע ב״ידיעות אחרונות״. מהנתונים עולה כי כ- 8.3% מילדי אשדוד סובלים מהפרעת קשב וריכוז, 12.6% מהמתבגרים באשדוד אובחנו ו- 6.6% מהמבוגרים בגילאי 21-30 באשדוד בעלי הפרעת קשב וריכוז.

מכון המחקר של שירותי בריאות ערך מחקר עומק על מנת לבדוק מה הם שיעורי המאובחנים עם הפרעת הקשב.בערים השונים ועד כמה הם מתמידים בטיפול התרופתי. החוקרים ניתחו נתונים מתוך מאגר של 3.6 מיליוני מבוטחי הקופה מעל גיל 6, המהווים מדגם מייצג של כלל האוכלוסייה.

מהנתונים עולה כי בקרב ילדים בגילאי 6-12 תלמידי בתי ספר יסודי 8% מאובחנים, באשדוד כאמור קצת מעל הממוצע הארצי. מדובר בעלייה של אחוז מהנתונים של אבחוני קשב וריכוז לפני 4 שנים. בקרב בני נוער בגילאי 13-17 הלומדים בחטיבות הביניים והתיכונים מאובחנים יותר בנים מבנות זאת מאחר ובנות יודעות להסתיר את הדבר טוב יותר.

בטבריה יש 10.4% של ילדים המאובחנים בהפרעה, 22.1% מבני הנוער ו- 8.8% מהבוגרים שאובחנו בחיפה 8.5% מאובחנים בקרב ילדים, 16.1% מאובחנים בקרב בני נוער ו- 8.8% מהבוגרים. בהרצליה 8.4% ילדים, 24.1% מתבגרים ו- 17.5% בוגרים. בתל אביב 7.8% ילדים, 15.4% מתבגרים ו- 12.1% מבוגרים, בירושלים רק 3.3% ילדים מאובחנים, 5.15% מתבגרים ו- 3.7% מבוגרים. ואילו באשקלון הסמוכה 8.7% ילדים מאובחנים, 15.9% מתבגרים ו- 7.2% מבוגרים שאובחנו.

הוסף תגובה

תגובות לא ראויות תוך שימוש בביטויים העולים כדי לשון הרע יימחקו מהאתר.