ashdod10 logo

האשדודי שמתאמן לעצור מחבלי חאמס מעזה דרך המנהרות ליישובי הדרום

בשבוע שעבר נערך טקס חניכת החטיבה הטקטית של מג"ב ובכירי המשטרה מבטיחים שהיחידה היא הדור הבא של היחידות הלוחמות שתיתן מענה למחבלי החמאס שמתכננים פיגועים דרך מנהרות. אחד מאופנוענים של היחידה המובחרת הזו הוא האשדודי, מארק מטיושנוק, שמתכונן לאפשרות כזו
שגיא הרשקו | חמישי, 07 ספטמבר 2017 16:22

ביום רביעי שעבר התקבצו הקצינים הבכירים במשטרת ישראל, משמר הגבול ומשרד לביטחון פנים ברחבת הכותל המערבי, ולמרות שמדובר בימים נוראים, לא היה מדובר בתפילת סליחות. עבורם מדובר היה ביום חג לכבוד חניכת החטיבה הטקטית והצטרפותה לשורות משמר הגבול. לאחר שהיחידה עברה אימון הקמה במשך כחצי שנה ואף זכתה לטבילת אש בפעילות מבצעית תוך שילוב כלל היכולות והאמצעים ויישומם הלכה למעשה בשטח הם הגיעו לטקס החניכה.

החטיבה מונה כיום 250 איש, ביניהם נמצא רס"מ מרק מטיושנוק, בן 33, תושב העיר אשדוד ומפקד צוות אופנועים ביחידה, אליה עבר מיחידת הבילוש 101 של מג"ב תל אביב. מטיושנוק, מחזיק ברישיון A ללא הגבלה משנת 2007, אך חיכה עד לשנת 2012 להחזיק לראשונה בחייו כלי, אותו קיבל בצבא. "לא באתי עם רקע של אופנועים. לאט לאט התחברתי לכלי ואני מרגיש איתו בטוח. מי שמגיע לפלוגת אופנוענים לא יכול שלא לאהוב את הכלי אם הוא רוצה להיות בפלוגה ומי שאוהב את התחום גם נהנה מאוד. להיות אופנוען בחטיבה טקטית זה משהו מיוחד. כל האופנוענים עובדים ביחד ביחידות טקטיות ובונים פעילות יחד התצפיתנים ולעתים הכלבנים. כל אחד עושה את הפעולה שהוא יודע לעשות".

ללמוד לירות תוך רכיבה

במשך חצי שנה הם התאמנו בצורה שעוד לא התאמנו בה הכשרות שקיבלנו היו מצוינות, המון שעות של רכיבה מבצעית עם מדריכים משטרתיים. מדובר בקורסים שעולים הרבה מאוד כסף שנועדו להכין אותנו למרדפים ולפעילויות צבאיות מורכבות. למדנו מיומנויות כמו כיצד לפרוק אופנוע ואיפה לשים נשק, איך לשבת. אנחנו נוסעים 2 רוכבים באופנוע, כי אי אפשר לירות תוך כדי רכיבה וכל זוג מכיר אחד את השני ועובדים בתיאום. בתקופה של 6 חודשים להכיר טוב אחד את השני. מספר 2 פורק את הנשק ואני צריך לדעת באיזה מהירות לנסוע. ויורה במידת הצורך" אומר מטיושנוק.

כל האימונים הללו אמורים להכשיר את הלוחמים למקרים עתידיים במטרה לתת תרופה בטרם ניתנה המכה. "הייעוד שלנו זה לתת מענה לעוטף עזה, כולנו יודעים שהחמאס בונים מנהרות שיוצאות אל מעבר לגבול ולעתים יש התרעות חמות שמחבל יצא עם אופנוע ממנהרה ואנחנו צריכים לפתוח במרדף אחריו. זה יכול לקרות בכל רגע, אם מחבל יצא עם אופנוע וחגורת נפץ ואנחנו צריכים לתת מענה ראשוני לפני שהצבא סוגר את הצירים".

MAAARK

אחרי שעבר לא מעט מקומות במסגרת תפקידו הצבאי, מטיושנוק שוב נמצא תחת משטר אימונים קפדני אבל הוא מרוצה מהעניין, למרות שאמו פחות מרוצה. "חוויה שכל האנשים בפלגה הם אופנוענים, כל אחד בא ממקום אחר ומתחילים להכיר אחד את השני טוב. אנחנו קמים ביחד, אוכלים יחד שזה חוויה. אופנוען חייב לסמוך על הבן אדם באופן מלא זה נותן בטחון בשותף שלך. כיף לרכב ולהיות לוחם ביחידה הזו. אני לא חושב שאמא של אופנוען מסתכלת עליו בעין טובה, אמא תמיד תזהיר את רוכב האופנוע מהסכנה. אם אני אוהב את העבודה שלי ואת מה שאני עושה אני אשאר שם ואעשה אותה בדרך הכי טובה. אני תמיד מרגיע את אמא שלי שאני נוסע בזהירות ואשמור על עצמי והכל יהיה בסדר וזה מה שאני עושה".

בשביל להפוך לאופנוען משטרתי, צריך להחזיק ברישיון מוקדם ולעבור טסט פנימי במשטרה, התוצאה של זה היא שכל האופנוענים ביחידה הם חיילים בקבע, כאשר ממוצע הגילאים של היחידה הוא 26. "זו זכות להיות ביחידה ולהיות המקים שלה. זה לא קל ויש קשיים, הרי גם את רומא לא בנו ביום אחד. אני חושב שהיחידה תצליח, אני רואה עתיד גדול ומצליח ליחידה", הוא מסכם.

המפכ"ל: "בעידן של טרור ופשיעה, מג״ב בולט ביכולת לתת מענה מקצועי"

846848ו457357

היחידה בנויה מפלוגות שונות: זרוע מבצעי המטפל בהפרות סדר וזרוע של אופנועים, מסתערבים ופלוגה של כלבנים, להם יש כלבי תקיפה, וכלבים למציאת אמצעי לחימה ויחידת עטלף שהיא יחידת תצפיתנים.

בטקס ברחבת הכותל לרגל חניכת החטיבה אמר מפכ"ל המשפט, רנ"צ רוני אלשיך: "הקמת החטיבה הטקטית היא ההוכחה הטובה ביותר לתהליכי ההתאמה שעושה משמר הגבול מול האתגרים העומדים בפנינו. בעידן של טשטוש גבולות בין טרור לפשיעה, מג״ב בולט ביכולת לתת מענה מקצועי, מורכב ומגוון".

גם מפקד משמר הגבול, ניצב יעקב שבתאי שיחה את היחידה. "כשקיבלתי את הזכות לפקד החיל, גם בי נרקם חלום. חלום להציג את משמר הגבול אל הדור הבא. לנתב את המורשת, התהילה והיכולות העצומות של החיל המפואר שלנו-אל יום המחר. בחזוני ראיתי יחידה בעלת יתרון טקטי. יחידה בעלת יכולות התקפיות שוברות שוויון המפרות את מאזן העימות כאשר היא נכנסת למשוואה. יחידה המעצימה את יתרונו היחסי של משמר הגבול".