ashdod10 logo

האשדודי שיפקד בספינת טילים:"הגשמתי חלום ילדות"

סגן טל אילוז (20) מאשדוד עשה את זה, וסיים בהצלחה קורס חובלים ארוך יוקרתי ומייגע. השבוע הוא עמד על רחבת המסדרים בבסיס חיל הים בחיפה וקיבל ממפקד חיל הים את סיכת החובלים. סגן אילוז נלד וגדל באשדוד וכילד היה מפליג בסירה המשפחתית, מה שגרם לו להתאהב בים ולחלום שהוא יהיה קצין בספינת מלחמה כשיהיה גדול. חלום שהתגשם
ענת ביגר | חמישי, 07 ספטמבר 2017 15:45

השבוע עמדו ברחבת המסדרים בבסיס חיל הים בחיפה, בוגרי קורס חובלים וקיבלו את סיכות החובלים על דש מדיהם. בין הבוגרים טל אילוז בן 20 מאשדוד, שסיים את הקורס האיכותי והיוקרתי במגמת שייט נשק בספינת טילים אח"י תרשיש.

מדובר באחד הקורסים היוקרתיים בצה"ל. המסלול המכשיר את קציני הים של העתיד נמשך למעלה משנתיים וכולל סדרת אימונים ארוכה ולימודים רבים על מנת להבטיח את מקצועיות החובלים. על גב קצינים אלו מוטלות המשימות להגן על הגבול הימי של ישראל, לבצע פעולות אסטרטגיות מיוחדות, ולשמור על משאבי הטבע בים.

סגן טל , בן 20 הוא הבכור במשפחתו האשדודית. יש לו עוד שני אחים. הוריו הכירו בצבא, ואימו הייתה רל"שית בהנדסה קרבית בפיקוד דרום, ואביו לוחם בהנדסה. טל כילד, חלם להתגייס לחיל הים. את אהבתו לים הוא קיבל מאז היותו ילד. למשפחתו יש סירה קטנה בנמל אשדוד עלייה היו מפליגים לים. כשהיו מפליגים היה רואה ספינות של זרוע ים. "חלמתי להיות חלק מחיל הים" הוא אומר.

בכיתה ט' עבר לבית הספר לקציני ים באשדוד בשביל לסלול לעצמו מסלול בחיל הים. בבית הספר הנהיג שינוי, זה לא היה מקום קל והוא ועוד כמה חברים היו נשארים כל יום אחרי שעות הלימודים לעזור לתלמידים מתקשים והיו עוצרים מקרי אלימות. את הבגרות שלו הרחיב במדעי הים ובניווט חופי. למרות השאיפה הגדולה להגיע לחובלים הוא הצליח לעבור רק בגיבוש הסיירות השני לאחר ערעור ולחובלים אחרי ערעור מכיוון ששובץ לשייטת 13. לפני גיוסו נסע לגור ולעבוד תשעה חודשים בקיבוץ ליד הכינרת בשביל להתנסות בעבודה חקלאית. אחד האירועים הכי משמעותיים עבורו במהלך הקורס היה סגירת חג החנוכה אל מול חופי עזה, כשהוא מגן על הבית.

משנית סיום קורס מחזור 134

"חלמתי להיות חלק מחיל הים"

לקראת טקס הסיום סיפר טל למערכת אשדוד10 על הגשמת חלומו, על ההתגברות על הקשיים בקורס, על תמיכת החברה והמשפחה ועל השירות הצפוי לו. "נולדתי באשדוד. המשפחה, כמה דורות אחורה מאשדוד. אבא אריה ואמא אסנת. יש לי אח קטן ממני בשנה ואחות בכיתה י'" הוא מספר. "אנחנו גרים בי"א. למדתי בבית ספר 'צפרירים'. בתיכון למדתי במקיף ו' ועברתי לבית ספר 'אורט ימי'. התעניינתי בבית ספר בעכו ובמכמורת אבל החלטתי ללמוד באשדוד"

מאיפה נולד החלום לשרת בחיל הים?

"זה התחיל בגיל 6. הייתה לנו סירה ואבא ואני היינו מפליגים בה. כשמפליגים רחוק בים מכירים את הים במובן עמוק מזה של להיות בחוף ולשחק מטקות. הפלגנו כל שבת והתפתחה בי אהבה לים. משהו עמוק לכן בכיתה ט' החלטתי שאני רוצה לפתח את זה ועברתי ל'אורט ימי'. הייתי במגמת שייט בבית הספר. זו מגמה שלומדים בה מדעי הים וימאות בשביל להוציא רישיון סקיפר ונהניתי מכל שנייה. עברתי בגרות רגילה כמו שצריך וכל הדברים ומה שהרחבתי היה בלימודי הים. הנושאים שהתעניינתי בהם תמיד ורציתי ללמוד אותם וזה לגבי בי״ס נהניתי הפלגנו הרבה והיה מאוד כיף. כבר לפני ביה״ס התחלתי לחשוב על שירות יותר ארוך, שירות בים זה משהו שעניין אותי תמיד וחיל הים בכלל וגם התחלתי לקרוא על קורס חובלים גם לפני הבית ספר ואז יעד שהצבתי לעצמי מתחילת י׳ להגיע לקורס חובלים”.

אבל זה לא היה פשוט כל כך להגיע לקורס. טל למד על הקורס הקשה והארוך כמה שאפשר וניגש לגיבוש הראשון, ורק בשני צלח והתקבל. הוא התגייס במרץ 2015 והחל את המסלול הארוך והמחשל של קורס חובלים. "הגעתי לקורס שנמשך יותר משנתיים במגמת שייט" הוא מספר. בחלק מקורס חובלים הוא למד גם לתואר ראשון במדעי המדינה באוניברסיטת חיפה.

על המסלול הארוך והמייגע הוא מספר בהתלהבות רבה. "כל שלב אתה נבחן מיכולות פיזיות בוחן חובל, שזה בוחן של ריצה עם אפוד, כניסה למים, מתקני כושר שהוא בוחן שעושים לקראת כל שלב ובנוסף גם הפן המנטלי שמתווסף אליו המון המון לימודים. אתה לומד איך לנהל את עצמך מבחינת חומר לימודי כמות ענקית של חומר בזמן מאוד קצר. הקורס מלמד אותך לעמוד במצבי לחץ. רוצים לראות איך אתה יוצא ממצבי לחץ, יכולות הפיקוד שלך, עבודה עם אנשים. בקשר לים בכל כלי שהוא בסופו של דבר מי שייצא לקורס חובל יהיה מפקד ראוי בחיל הים עם הלוחמים בספינות הלוחמות”.

איך היה להיות רחוק מהבית והמשפחה?

"בשלבים הראשונים היציאות לא טובות. יוצאים פעם בחודש, ביום שישי וחוזרים במוצ״ש. לא רואים הרבה את הבית. וזה גם עוד משוכה שגורמת לך להתמודד עם כל האתגרים בצורה טובה יותר. בסופו של דבר האתגר שלא להיות הרבה בבית זה מהווה מכשול להרבה חבר'ה. התמודדות עם חברה, משפחה וזה ככה לאורך כל הקורס”.

תמיכה מבת הזוג ובני המשפחה

איך הגיבה המשפחה?

"המשפחה ידעה מגיל צעיר שאני רוצה להגיע לחובלים ותמכה בי לאורך כל הדרך. אני יכול לספר על התהליך לפני שהגעתי לקורס חובלים. עשיתי מיון לגדנ״ע חובלים. בכיתה י״ב עושים כמו גדנ״ע שבו מכירים את הקורס, עושים גיבוש, אז לא עברתי את הגיבוש הראשון. זה היה מאוד לא פשוט עבורי והמשפחה ידעה את הקושי שלי שמאוד רציתי לעבור ולא עברתי. ואז עשיתי גיבוש שני ועברתי. וזה מלמד שמי שרוצה תמיד יכול לעבור אפשר לעשות עוד גיבוש ולא לוות. אם אתה באמת רוצה אל תוותר אתה תגיע בסוף”.

והחברה?

"החברה גם. החברה הגיעה בשלב יותר מתקדם בקורס. היא הגיעה לפני התואר זה שלב יותר רגוע אבל בשלב האחרון שהוא שלב לימודי שהייתי צריך להיות חודש בבסיס אז שם קיבלתי תמיכה מצידה וגם מצד המשפחה. זה שלב מאוד קשה אתה צריך להיות כל הזמן עם אצבע על הדופק וכמובן שאף אחד לא הלחיץ אוותי ונתנו לי את הספייס שלי"

עכשיו אחרי הטקס, איך ההרגשה?

"אני זוכר לפי שנה שנה וחצי אתה רואה את המחזור מסיים אתה אומר איך הם מחוברים ביחד, הרבה חברה שעברו את כל הקורס ביחד והם חברים טובים אחד של השני ואתה מאוד רוצה להגיע לנקודה הזאת. ופתאום אני מגיע אליה לוקח זמן להבין ולעכל את העוצמה של זה. זה משהו שהצבתי לעצמי מגיל מאוחד צעיר ומאוד רציתי להגיע וזה כמו להגשים יעד שהצבת לעצמך"

אתה יודע לאן אתה הולך?

"כן. אגיע להיות קצין משמרת בספינת טילים. (אח"י תרשיש) זה מה שרציתי. כעיקרון בעתיד יש עוד אפשרויות אבל התפקיד הראשי במגמת שייט זה להיות מפקד של מוצב בים של לוחמים. אני לא מפקד סט"יל אבל אני מפקד קבוצה של לוחמים שמחתימים את הניווט והתמרון של הספינה, זה גם לחבר את האנשים זה שעות קשות, זה השטח של הים, זה כל מה שאפשר לחשוב עליו, מזג האוויר וכו׳ וצריך לחבר שם את הלוחמים וזה מה שרציתי בקורס. אתה לומד איך להיות מפקד טוב וסוף סוף בשטח אתה רואה איך זה מתבטא אם אתה טוב, איך פעלת תמיד של את הפשלות, אבל השאיפה היא לעשת את הדברים כמו שאתה מאמין בהם וללכת עם העמוד שדרה שלך וזה משהו שמחנכים בקורס. אז אני קצין משמרת בספינת טילים"

כאשדודי אתה מכיר את הנתונים של הגיוס בעיר. יש לך מסר למי שעומד להתגייס?

"בטח. המסר הכי גדול שאני יכול לתת מי שרוצה לעשות שרות מאתגר בים, שאתה לא רק לעצמך אתה בהכרח תלוי גם באחרים, מי שרוצה ללמוד מה זה אחריות, מה זה פיקוד, מנהיגות ולקחת אותו לקצה המנטלי שלו תמיד להגיע לנקודה שאתה אומר 'הגעתי לפה אני לא יכול יותר' זה הנקודה הכי חזקה שלך איך עברת אותה. תמיד קצה גבול יכולת שלך מתרחק ומתחזק ומבין שבאמת הוא רחוק ואתה יכול ומסוגל. שירות מעניין ומרתק בים חיל הים ידוע בשקט שלו להגיע למקום שהוא צנוע. אז זה המקום להגיע להשפיע להיות מפקד/לוחם בים”.

 אתה רוצה להישאר בקבע או שיש לך תכניות אחרות?

"אין לי כיוון. הקורס הוא שנתיים וארבע ואתה חותם 5 שנים קבע אז אני יודע שיש לי קבע לא קצר לפניי ואני רוצה ללמוד ולראות את התפקיד, לראות את התפקוד שלי את כל הזמן רוצה להיות חובל אבל אתה לא יכול לדעת מה זה עד שאתה לא מתנסה בזה עד שאתה לא שם. כרגע רוצה ליהנות מהתפקיד”.

איך מגיבים החברים? חלקם כבר עומד להשתחרר לא?

"הם כבר השתחררו. יש כאלה שיגידו לך שאתה פראייר כמה זמן אתה חותם ויש כאלו שיגידו איזה יופי ומאחלים בהצלחה ושולחים הודעות ארוכות ומעריכות ושאתה עושה משהו מדהים. "

וחוץ מהאהבה לים מה עוד אתה אוהב לעשות?

"בפן האישי אני אוהב מאוד לטייל בארץ. כל פעם שיש רגילה אנחנו כמה חברים מהמחזור (מהצבא) עושים טיולים בשביל ישראל. יושבים מדברים מגיעים לשיחות מאוד עמוקות. זה חבר'ה שראו אותך בכל הקשיים שלך יודעים איך אתה מגיב הם מכירים אותך לעומק ואתה מכיר אותם יותר טוב מההורים שלהם".