ashdod10 logo

העתיד השחור של אשדוד: מה הסיכוי שחרדי יכהן בתפקיד ראש העיר אשדוד

הדיבורים על ההשתלטות של החרדים באשדוד היא הרבה יותר חמורה ממה שזה נראה במציאות. סיור בפארק אשדוד ים בשלהי החופש הגדול חושף תמונה מבהילה של 'השתלטות עויינת' של חרדים שרובם המוחלט מרחבי הארץ: בני ברק, בית"ר עלית, ירושלים אלעד. הם באים באלפים, עולים על מתקנים בפארקים השונים ודוחקים את רגלי הילדים והמשפחות באשדוד וכך נקבל בעוד 10 שנים את מנהיג גור באשדוד, סגן ראש העיר מרדכי ליברמן כראש העיר של אשדוד
מנחם גלילי | חמישי, 07 ספטמבר 2017 15:23

בשבועות האחרונים פנו אלי אזרחים רבים והתריעו בפניי על כך, שהחרדים שבאים מחוץ לעיר השתלטו שליטה מוחלטת על הפארקים בעיר כדוגמת פארק אשדוד ים, פארק לכיש, פארק אתגרים, פארק הפיראטים ועוד. אותם אזרחים מודאגים ומוטרדים סיפרו לי כי הם מגיעים עם ילדיהם לבלות באחד הפארקים אולם הם נאלצים לשבת באחת הפינות, ולהמתין בקוצר רוח, שהחרדים, ילדיהם או נכדיהם יפנו את המתקנים כדי שגם לילדיהם תהיה אפשרות לשחק ולהנות מהפארקים שנבנו בכספי משלמי המיסים של תושבי אשדוד שגרים בה. אותם אזרחים הוסיפו שהם בדרך כלל ממתינים לשווא, הילדים שהם ילדי אשדוד, ושהוריהם נולדו גם באשדוד חוזרים מאוכזבים, ויש ילדים שחוזרים לביתם כשהם בוכים.

כדי להתרשם מקרוב מאותם תלונות סיירתי במו עצמי בשעות הערב של אחד מימי השבוע האחרון של החופש הגדול בפארק אשדוד-ים, כדי לראות במו עיני האם התלונות של אותם הורים נכונות או שמא השתנו הדברים משנים קודמות והתופעה הזאת של חרדים שהשתלטו על הפארקים כבר לא נכונה.

ובכן במהלך ביקורי במקום חשכו עיני וכל התיאורים שקיבלתי היו כאין וכאפס לעומת מה שראיתי. בכל פינה ופינה, בכל משחק ומשחק, היו מאות ואלפי חרדים. בירור קצר העלה כי מדובר בחרדים שבאים מכל רחבי הארץ, מבית״ר עלית, ממודיעין עילית, מבני ברק, מירושלים, חסידי גור, חסידי בעלז"א, חסידים של חצרות אדמו"רים שונים, מילאו כל פינה ופינה את הפארק. בחוץ עמד תור ארוך של אוטובוסים מרחבי הארץ שהביאו את החרדים לאשדוד.

20767989 1410014349117323 1046667974619498134 n

לא פעם עמדתי ליד מתקן משחקים וראיתי משפחה חרדית ברוכת ילדים ״שהתנחלה" בבלעדיות על מתקן משחקים כשבצד מנסה משפחה מאשדוד להגיע גם היא למתקן, ללא הצלחה. שאלתי את עצמי מדוע תושבי אשדוד המשלמים ממיטב כספם, משלמים מיסים, צריכים לממן את הקמת הפארק הזה בשביל החרדים, שרובם ״תורתם אמונתם״, שאינם תושבי אשדוד, שילדיהם לא משרתים בצה״ל, שרבים מהם סמוכים על שולחן משלם המיסים. במקרה הזה על שולחם משלמי המיסים באשדוד.

מדוע ילדי אשדוד החילוניים והמסורתיים, חובשי הכיפות הסרוגות, שבעוד מספר שנים רובם ישרתו בצה״ל, חלקם ביחידות קרביות, מי בחטיבת הצנחנים מי בחטיבת גולני, מי במגלן, מי בסיירות המובחרות, גוזלים מהם לבלות בפארק אשדוד-ים, על ידי ילדים, שלצערי הרב, תרומתם לקיום המדינה היא אפסית ולפעמים הם גם הופכים לנטל גדול על הציבור הכללי.

בהמשך הסיור שלי בפארק ים אשדוד, נתקלתי בשלוש נשים, שתי סבתות ואם אחת כאשר נכדיהם וילדיהם לידם, כמובן דתיות לא חרדיות, יושבות בפינות שונות ברחבי הפארק. ניגשתי לראשונה, אם עם שני ילדיהם יושבת על קיר נמוך ושאלתי אותה, האם הספיקו ילדיה לשחק באחד המתקנים? התשובה היתה חד משמעית, 'אולי בעשר בלילה תתפנה פינת משחקים'. היא הוסיפה כי יש עליה הרבה מבטים של זעם בגלל הלבוש שלה, שלא צנוע כל כך לטעמם של החרדים. הייתי המום. לא מדובר באישה שהייתה לבושה ״בפריצות״. לטעמי ממש ממש לבושה הייתה בצניעות.

המשכתי לסייר ברחבי הפארק ואני מבחין בסבתא עם שני נכדיה שיושבים לידה וממתינים ל"הסתער" על מתקן משחקים כשזה יתפנה. הסבתא הממורמרת לא חסכה בפניי בביקורת קשה כלפי העיריה והעומד בראשה, שעם כוונה ובלי כוונה, פארק אשדוד-ים "נפל" כפרי בשל, בידי החרדים שבאים מרחבי הארץ. יש לציין שבריש גלי החרדים מכריזים בכל רחבי הארץ, באמצעות מודעות ענק להגיע ולבלות במהלך חופשת הקיץ והחגים באשדוד. מפה לאוזן גם רצות השמועות על "גן עדן" לחרדים באשדוד ואלה באים בעשרות אוטובוסים, מיניבוסים של חרדים מגיעים מרחבי ישראל כדי לתפוס נופש, ולדחוק את רגלי תושבי אשדוד.

20170813 190105

איני רב בישראל לא הוסמכתי מעולם לרבנות, אבל ממקצת ההשכלה התורנית שרכשתי בישיבות בהם למדתי, אני יכול לומר שמדובר בחשש לגזל. עבירה חמורה מהתורה. ואני אסביר: תושבי אשדוד עובדים קשה כדי לשלם מיסי עירייה, נאנקים תחת עול פרנסת הבית והילדים וסך כל התשלומים שהעירייה מטילה: אגרות חינוך, סל תרבות, מים ארנונה. בכסף הזה בונה העירייה מוסדות ומתקנים עבור התושבים. ביניהם מתקני נופש פנאי ומחשקים לתושביה. באים חרדים, יראי שמים, מחוץ לעיר, שלא נושאים בנטל המיסים והתשלומים הגבוהים לעיריית אשדוד, דוחקים את רגליהם של תושבי העיר וגוזלים מהם את רכושם, הנאתם והנאת ילדיהם. אז אם זו לא גזילה וגזל, אז מהי גזילה?

יחיאל לסרי, שמזמן הוא ראש עירייה של חרדים, אינו יכול לעשות מאומה, כי בלעדי החרדים בעיר הוא לא ייבחר לראשות העיריה. וכל מה שלסרי עושה בתחומים רבים, הוא עושה בשבילם ובגדול. קחו לדוגמא את פארק המים, שנפתח בשבוע שעבר בשפך נחל לכיש, שאינו פתוח בשבת לטובת עשרות אלפי ילדים שלא שומרים שבת אבל משלמים מיסים וגם להם מגיע להנות.

גם פארק אשדוד ים סגר את אטרקציית אוניות הפדלים שלו, כך גם אין אטרקציות אחרות שפתוחות בשבת.

היה מי שניסה להגן על התפשטות החרדים ברחבי העיר ולימד עליהם זכות באומרו בערך כך: הם יושבים וגרים במזרח העיר, והתושבים החילוניים מסורתיים ודתיים לאומיים במערבה ובמרכזה של אשדוד. אלא שגם ההנחה הזו טפחה על פניו והם קבעו שפארק אשדוד-ים יהיה סגור בשבת, וגם המתקן החדש כנראה סגור בשבת. במילים פשוטות הם פלשו לכל המרחבים בעיר, השתלטו וקבעו לנו את סדר היום ואיכות החיים.

מצער מאוד שקולם של שני סגני ראש העיריה מחבר העמים, בוריס גיטרמן וולדמיר גרשוב לא נשמע. בשתיקתם הרועמת הם נותנים יד להשתלטות החרדים ומפקירים את הציבור ששלח אותם למשרדים מפוארים, משכורת שמנה יועצים והנאות שלטון נוספות. כנראה שמשכורתם השמנה שהם מקבלים והתנאים שלהם מקופת העירייה, עוצרת אותם ומביאה אותם למצב בו הם לא ממלאים את שליחותם כלפי הציבור מחבר העמים ששלח אותם לעירייה.

20882988 1411617348957023 1936594387529265283 n

גם השתיקה של הציבור הכללי מעודדת את לסרי, שבהתנהלותו גורם לכך שהעיר תיפול תוך חמש שנים בידי החרדים. כי אם הפכו אותה לעיר הנופש של החרדים אל תופתעו אם ראש העיריה אחרי לסרי יהיה רב חסיד גור, שיקצה לציבור הכללי חוף רחצה נפרד ויתר החופים יהיו חופי חרצה חרדים וכבר בשנה הבאה יהיה עוד חוף חרדי נוסף. הציבור הכללי יהיה מיעוט שיקבל פירורים מהשלטון החרדי שיקום באשדוד וזו לא אשליה. זו מציאות. העובדה שביום הבחירות החרדים באים בהמוניהם, כאשר הציבור הכללי מדיר עצמו מהקלפיות, היא זו שתהפוך את אשדוד לעיר חרדית נטו.

לצערי העתיד לא צופן בחובו עתיד טוב לאשדוד. בקצב הזה כשהחרדים באים בהמוניהם להתגורר באשדוד, וכוחם האלקטורלי עולה ראש העיר בתוך 10 שנים יהיה חרדי חסיד גור. המועמד המוביל: סגן ראש העיר הרב מרדכי ליברמן ראש רשימת החרדים בעירייה. עד אז החרדים שמקבלים הכל יעדיפו את לסרי בראשות העיר כי הם משתמשים בו כמו בובה ועושה מה שהם רוצים. ככה כל הזעם של התושבים בעיר הולך אליו.

אם יקרה נס ובבחירות בשנה הבאה יגיע הציבור הכללי שבדרך כלל הולך לים ביום הבחירות ייתכן שיהיה מהפך ומועמד מול לסר ייקח או שיהיה סיבוב שני. אבל כפי שסה נראה כעת, לסרי יהיה ראש העיר הבא, בתמיכה גורפת של החרדים ובשתיקה ובהדרה של הציבור הכללי מהקלפיות.

"צריך למגר את התופעה"

דבי, צעירה אשדודית, שביקרה בפארק הפיראטים פרסמה פוסט מזעזע, שגרף מאות לייקים ותגובות

להלן הפוסט: ״בואו נדבר על מה שקורה באשדוד בשבועות האחרונים. אלפי חרדים פוקדים את עירינו בימים האחרונים. לא, הם לא מביאים פרנסה לבתי קפה ומסעדות, כי את האוכל הם מביאים מהבית. לא הם לא מביאים פרנסה למשחקיות לילדים, מוזיאון אשדוד או לקולנוע כי הם באים בהסעות מרוכזות לאתרים ספציפיים (פארק אשדוד ים, פארק לכיש, חופי ים). אבל הם מביאים איתם בעיקר זבל (בכמויות עצומות), המון לכלוך, רעש ומבטים שופטים על הגופיה שלי. אין לי בעיה עם חרדים באמת, יש לי בעיה עם מה שהם מביאים איתם. אגב, עד שלא איימתי בהזמנת משטרה על האדון המצולם הוא לא אסף את האשפה מהספסל שלו לפח, חבל שהעירייה שלנו נותנת לזה יד ולא ממגרת את התופעה כי כל מקום בעיר שלנו מזוהם בגללם, הם זורקים שקיות לחיות בלכיש ולנהר ומלכלכים את הים! יש לנו עיר מדהימה, כל כך חב, די.״