ashdod10 logo

עו"ד דניאל כהן מאשדוד נגד יו"ר העבודה גבאי: עתירה לשינוי חוקת מפלגת העבודה

עו"ד דניאל כהן, מבכירי פעילי מפלגת העבודה, החליט לטרפד את שינויי החוקה שהיו"ר אבי גבאי מנסה לקדם .  הח"כים נוצרים את לשונם, אך הוא מבהיר: "שגבאי ילמד את המציאות המשפטית לפני שהוא יוצא לעקיפה" כך מפרסם מתי טוכפלד (ישראל היום)
מערכת אשדוד10 | שלישי, 05 ספטמבר 2017 11:08

בעוד התסיסה במפלגת העבודה על רקע שינויי החוקה שאותם מבקש להעביר אבי גבאי הולכת ומבעבעת מתחת לפני השטח, מעדיפים חברי הכנסת בשלב הזה לנצור לשונם. לפחות מהם, זוכה היו"ר שהגיע אך לא מכבר לגיבוי מסוים. חברי הכנסת ובכירי המפלגה לא אוהבים את שינויי החוקה שמקדם גבאי, ובהם ארבעה שריונים, נטילת סמכויות המזכ"ל ושליטה על מינויי שרים וחברי כנסת.

במיוחד לא אהבו את השינוי שהכניס גבאי ברגע האחרון בוועדת החוקה, זה שמאפשר לו להכניס את ציפי לבני וחברי התנועה, כמו גם סיעות נוספות, לתוך הרשימה לכנסת - ללא הגבלה מספרית מוגדרת מראש, נוסף כמובן על ארבעה שהוא דורש לעצמו. לא אוהבים אבל שותקים.

מתוך החלל הזה מגיח עו"ד דניאל כהן, מבכירי פעילי המפלגה, שהחליט לעצור את המהלך של גבאי ולטרפד את כל שינויי החוקה שהוא מקדם. על שמו של כהן רשומים כמה מאבקים קשים ומרים שניהל מול ראשי המפלגה ובכיריה בעבר.

כהן (54), בעלי משרד עורכי הדין דניאל כהן ושות', מתגורר באשדוד. שם גם ממוקם משרדו ואליו מגיעים להתייעצויות ראשי מפלגת העבודה ובכיריה. כהן שימש יועצו האסטרטגי של בנימין בן־אליעזר כשהיה יו"ר המפלגה ושר הביטחון בממשלת שרון.

לאחר שאהוד ברק פילג את העבודה והקים את מפלגת העצמאות, מינה אותו היו"ר הזמני מיכה חריש לאחד היועצים המשפטיים במפלגה. בימים האחרונים, בעקבות המהלך של גבאי, הפך משרדו של כהן לתחנת רכבת אנושית.

ביום רביעי הניע כהן את המהלך, כשהגיש בשם ח"כ לשעבר יורם מרציאנו, מקורבו של עמיר פרץ, עתירה לוועדת החוקה של העבודה בדרישה לקיים בחירות לוועידת המפלגה בטרם תובא הצעתו של גבאי להצבעה. במידה שעתירתו תתקבל, קיום בחירות בוועידה וביתר המוסדות עשוי לעכב את המהלך בקרוב לחצי שנה. תהיה זו מכה לא פשוטה להתאוששות מבחינת גבאי אם וכאשר.

"בימים שבהם מדברים על כך שיו"ר המפלגה דורש שיעניקו לו 'ארגז כלים' לניהול המפלגה, במה שאני רואה יותר כארגז סכינים נגד חבריה", אומר כהן, "צריך לזכור דבר אחד פשוט: אהוד ברק ניצח לראשות הממשלה עם החוקה הנוכחית, והפסיד דווקא כשהחליף את החוקה. חוקה כזו או אחרת אינה ערובה לניצחון או להפסד".

לדברי כהן, "ראשי המפלגה לא מודחים, כמו שמציגים זאת בתקשורת, אלא מוחלפים בבחירות דמוקרטיות. למעט פעם אחת, כשכפו על פואד בחירות לראשות המפלגה. מאז ועד היום מפלגת העבודה הולכת וגולשת במדרון שמאלה ועוד שמאלה. אני לא רואה שום דבר משותף בין ראשיה הנוכחיים לבין הרשימה המפוארת של ראשי המפלגה וראשי הממשלה ושרים שקמו מתוכה".

נראה שאין מי ששולט בחוקת מפלגת העבודה יותר מכהן. בצמתים רבים בחיי המפלגה בשנים האחרונות היה שם, וקבע את הכיוון שאליו הולכים.

עו"ד דניאל כהן. הניע מהלך

החוקה שלכם ארכאית ולא רלוונטית.

"החוקה שלנו היא מסמך דמוקרטי להפליא. היא משקפת את חזון דור המייסדים וקובעת כללים ברורים וחלוקת תפקידים בתוך המפלגה. תמיד ידענו לשמור על האיזונים האלה, עד השנים האחרונות שבהן מבקשים יושבי הראש להעניק לעצמם כוח, לפעמים בדרכים הסותרות את החוקה. בכל ההיסטוריה של הליכוד יש תיעוד אחד להתערבות של בית המשפט בהליכים הפנימיים במפלגה. מנגד, במפלגת העבודה יש אינספור מקרים שבהם בית המשפט מתערב ומונע מצבים שבהם היה שיבוש בחוקה, ובעיקר במקרים שבהם היה ניסיון למנוע בחירות לאחד המוסדות. ראשי המפלגה מטבע הדברים לא רוצים בחירות, לכן הם יוזמים מהלכים למנוע אותן. אבל בית המשפט לא מאפשר להם".

"מוכרים לנו עגלי זהב"

כהן אומר שהוועידה שבאמצעותה גבאי מבקש לאשר את השינויים בחוקה, אינה קיימת למעשה כבר שנה. יש למפלגה מרכז, אולם הוא לא מוסמך להעביר שינויי חוקה. לכן על גבאי להודיע על הליכה לבחירות לוועידה, דבר שהוא כמובן מסרב לעשות.

"אני מצפה ממי שמנסה להציג מצג של פוליטיקה חדשה שינהג כדמוקרט וכמי שמכבד חוקה וחוק. אני מצפה שיכין שיעורי בית וילמד את המציאות המשפטית ואת המותר והאסור לפני שהוא יוצא לעקיפה".

אבל ברור שלא ההליך משמש מקור התנגדותך למהלך של גבאי, אלא תוכן המהלך עצמו.

"זה ארגז סכינים ואבי גבאי היה צריך לצבור קצת קילומטרז' במפלגה לפני שהוא מחליט לשנות. הוא מלמד על עצמו שהוא בכלל לא מכיר את המפלגה".

אם תנצח וגבאי יפסיד, תפגע בסיכוי שעוד יש למפלגה לנצח בבחירות.

"ניצלו את הכמיהה שלנו לניצחון כדי למכור לנו פעם אחר פעם עגלי זהב. תראו מי הכוכב החדש של מתחסדי השמאל הקיצוני, מני נפתלי. הוא הפך להיות יקר ויפה בעיניהם כי הוא נגד נתניהו. הרי היחס אליו מצד הפרקליטות הוא של עד מדינה, בא ברק וניצל את המומנטום להחליף חוקה.

"שיקום המפלגה הוא הדרך היחידה להציב אלטרנטיבה שלטונית. אני מסרב לקנות את ניסיונות המכירה האלה של עגל זהב חדש שמבקש לעצמו הכל ולאחרים לא כלום כי כל ההסבר הוא: אני אביא ניצחון. זה לא הסבר רציונלי ולא משפטי ולא ערכי. לכן קיימים בחוקה איזונים ובלמים".

גבאי עצמו הלך להפגנה מול היועמ"ש.

"הפגנות אלה לוקות בחוסר אחריות כי הן מנסות להשפיע על עמדה משפטית והחלטות משפטיות של היועמ"ש והפרקליט, והגלישה יכולה להגיע בהמשך גם להפגנות מול בתי משפט להשפיע על החלטות שיפוטיות. זה חלק מאותה גלישה במדרון חלקלק שמאלה. זה נתפס אנרכיסטי לגמרי בעיני רוב העם".

דיברת על מני נפתלי, אבל מה עם חברך לשעבר אלדד יניב, חבר המפלגה, שותפו להפגנות?

כהן מחייך ולא עונה.

לפני כמה חודשים עמד כהן בליבה של פרשת שחיתות שבגינה נחקר באזהרה יו"ר המפלגה הקודם יצחק הרצוג (שבינתיים המשטרה המליצה שלא להגיש נגדו כתב אישום), ואילו לגבי שניים נוספים ובהם ראש מטהו של הרצוג, עו"ד שמעון בטאט, הוחלט על הגשת כתבי אישום בכפוף לשימוע. החקירה נפתחה בעקבות חשיפת "ישראל היום" את הפרשה.

ניסית להפיל את הרצוג?

"לא. מסרתי עדות כמו כל אזרח שהתבקש למסור עדות. אני לא יכול להכביר מילים בעניין הזה, מאחר שהנושא עדיין מתברר בקרב חלק מהחשודים".