ashdod10 logo

סכנה ברורה ומיידית: דיירי בניין ברחוב ביאליק חיים "באתר בנייה" המסכן חייהם

דיירי בניין ברחוב ביאליק 2 באשדוד, שביקשו בסך הכל לשפץ את מרפסותיהם התקשרו עם קבלן, שקיבל אץ רוב הכסף החל לעבוד ולאחר כמה חודשי עבודה, ולאחר סכסוך כספי ביניהם עזב את המקום וחזר לסירוגין.במקום נוצר "אתר בנייה" של פיגומים, וזבל רב המסכן את חייהם של דיירי הבניין ,שפנו לעירייה ששלחה מהנדס אזרחי שקבע כי המקום במצבו מהווה סכנה לדיירים ולמי שמגיע למקום. הקבלן יצחק אמסלם בתגובה אומר : "עשיתי את כל התיקונים אני מחכה למעקים וחוץ מזה חייבים לי עשרות אלפי שקלים ואני רשאי לעכב העבודה". העירייה: "המקום מסוכן מאוד על פי בדיקתנו אבל האחריות מוטלת על הדיירים". בעת סגירת הגיליון נודע כי הדיירים הגיעו, שוב, להסכמה להמשך העבודות והדיירים מקווים שהפעם זה יהיה באמת סופי. מערכת אשדוד10 תמשיך ותעקוב
ליאורה בן צור | חמישי, 31 אוגוסט 2017 18:39

פיגומים, זבל, ליקויי בטיחות ואזהרה ממהנדס אזרחי כי המצב של המבנה מהווה סכנה מידית לתושבי הבניין והציבור, זה המצב הקיים כיום בבניין ברחוב ביאליק 2 באשדוד ואלו המראות שהפכו מזה כשנתיים למראה יום יומי של דיירי הבניין. וכל זה בשל סכסוך כספי בין הדיירים לקבלן, שטוען כי חייבים לו כספים ולכן הפסיק העבודה.

הרקע: דיירי הבניין ברחוב ביאליק 2, ביקשו לשפץ את מרפסותיהם ופנו לקבלן בשם איציק אמסלם, שהחל בעבודה לפני כשנתיים, אולם לאחר זמן קצר, עקב סכסוך ביניהם הוא נטש אותם בעיצומן של עבודות הבניין. לדבריו הדיירים חייבים לו כספים. המרפסות נותרו ללא מעקים, שמהוות סכנה ברורה לדיירים.

לדברי הדיירים כל הסכסוך נמשך כמעט שנתיים והם סובלים מהפרויקט שנתקע ושהיה מזמן אמור להסתיים. אחרי הכל לא מדובר בעבודה מורכבת. פרויקטים של תמ"א 38 שכרוכה בבניית של 13 דירות חשות ושיפוץ לוקחות פחות זמן מזה. הפרויקט עצמו פשוט: בניית מרפסות וחיזוק הבניין. והפרויקט היה אמור להסתיים לפני שנתיים.

חיים על פיגומים

בבניין 36 משפחות, ולמרות הפצרותיהם החוזרות ונישנות לקבלן אמסלם, הם לא נענו. במקרה אחד לפחות נרשמה פציעה פיזית מאותם הפיגומים לאחד הדיירים. הדיירים טוענים בפנייתם למערכת "השבוע באשדוד" כי אמסלם לא מגיע לסיים את עבודתו למרות דרישותיהם ופניותיהם אליו. "הוא פשוט השאיר אותנו חסרי אונים ועם פיגומים ועבודה שלא נגמרה".

נציג הדיירים, מאיר (שם בדוי, השמות שמורים במערכת.) מספר כי הקבלן אמסלם, לא סיים את עבודתו והשאיר את כל הזבל מסביב מצב שגורם לסכנה: "הוא פשוט ברח לנו. הוא השאיר מרפסות בלי מעקים, למטה את כל הזבל, התחילו להיות שם חולדות. אי אפשר לתאר את זה. לפני כשבועיים, הגענו להסדר אתו, בתנאי שאנחנו נקנה את החומר והוא ימשיך."

משנית 1

דיירי הבניין שילמו על החומרים שאמסלם דרש, למרות שאינם צריכים, לטענתם, לשלם כלל על פי החוזה. לפי החוזה הרשום ביניהם נקבע בסעיף 2.14 במפורש כי "הקבלן מתחייב לספק את החומרים, המכונות והכלים וכל שנדרש על מנת לבצע את העבודות, הובלתם והתקנתם באתר על חשבונו הוא."

דיירי הבניין קנו את החומר הנדרש למרות שאינם צריכים כלל לקנות על פי החוזה, כאמור. החומרים, לדברי הדיירים נמסרו לקבלן אמסלם שאכן הגיע והמשיך בעבודתו. זמן קצר לאחר מכן, שוב לא הופיע בשטח. "אמסלם המשיך זמן קצר, ועזב עוד פעם", לדבריו של מאיר.

לדברי דיירי הבניין, אמסלם קיבל את רוב הכסף מהדיירים לעבודת השיפוץ, אולם בפועל, השיפוצים עוד לא הסתיימו. הדיירים שנאלצים לחיות בתוך אתר בנייה שבו פיגומים לא אחת נפצעים ונפגעים מהם. מאיר, מספר כי בתו נפגעה ברגלה מהפיגומים בבניין. "הילדה שלי נפלה. היו לה כאבים ברגל, היא החליקה שם. ולמי אני אפנה? אין למי לפנות". בתו של מאיר היא לא היחידה שנפגעה מהפיגומים בבניין. תושבים נוספים מספרים כי נפגעו ונחבלו מהפיגומים והם לא מוצאים למי לפנות.

בצר להם פנו למינהל ההנדסה בתלונה שיסייעו להם. העירייה שלחה מהנדס אזרחי שיבדוק את תקנות המקום והתוצאות יצאו שליליות. כך למשך קבע המהנדס כי המקום מהווה סכנה מיידית לדיירים ולציבור הרחב המגיע ועובר במקום. כמו כן קבע המהנדס כי צריך לפנות את הפיגומים והזבל באופן מיידי.

לטענת הדיירים אין ברשותם כסף נוסף לטיפול הפיגומים בבניין, לאחר שלדבריהם הם כבר שילמו את רוב הכסף הקבלן אמסלם וכך נותר המצב המסוכן הקיים כיום לפיו, הדיירים והתושבים עדיין חשופים לסכנת חיים והם מצפים לעזרה מכל מי שיכול לבוא לעזרתם.

גם לאחר קביעתו של המהנדס האזרחי בדבר הסכנה האורבת לדיירים לא נשמע מאז קולה של העירייה ולא עשתה דבר. "פנינו לעירייה כי חשבנו שהם זרוע שיכולה לעזור. זה לא עוזר, העירייה מכירה רק בכתב שהמקום מסוכן. אם יקרה שם נזק, לא ברכוש, אלא באדם. אוי ואבוי. לצערי, זה לא רחוק.".

אמסלם: "עצרנו העבודה לאחר שזמן רב כספים לא שולמו לנו"

לדברי אמסלם, יש דיירים שחייבים לו כספים."עשיתי את התיקונים שצריך ואני רשאי להפסיק עבודה אם חייבים לי עשרות אלפי שקלים"

לדברי אמסלם: "חברתנו הינה חברה עם 15 שנות ניסיון בתחום בנית המרפסות, ובנתה מעל 17 בניינים בעיר אשדוד ובחלקי הארץ השונים, ועוד הרבה פרויקטים שונים ומעולם לא היו תלונות כאלו ואחרות. פרויקט כזה אמור להיות לפי ההסכם ולפי הניסיון 6 חודשי עבודה כאשר הכל מתנהל לפי ההסכם וכאשר שני הצדדים מכבדים את ההסכם. חברתנו חתמה חוזה בידיעה שקיימים 36 דיירים שבפועל יש 34 . מאחר והיתר לבניה שנעשה כחוק ע"י חברתנו הנ"ל התבצע לאחר שנה של עבודה, נמכרו 3 דירות שירדו ולא המשיכו לכבד את ההסכם ושנשרו מהפרויקט, כאשר הסכום הנ"ל של ה3 דירות הינו צפי של 30% מהרווח העתידי של הפרויקט.

למרות זאת ובעקבות שמנו הטוב המשכנו את הפרויקט, סיימנו שלב שלד, טיח, חשמל, אלומיניום ויטרינות, ושליכט צבעוני, כאשר ישנם 5 דיירים שחייבים סך של 110,000 ש"ח וקיים עוד 100,000 ש"ח ערבות בנקאית. למרות החוב שנצבר ע"י הדיירים המשכנו לעבוד עד שראיתי את החייבים מחדשים את הבתים במזגנים, גרילי גז יוקרתיים ושיפוצי דירות וברוב חוצפתם עוד מפנים את הפסולת למכולות ששולמו מכיסי. ישנו סעיף בחוזה המורה "במידה ואחד הדיירים לא ישלם לא יאוחר מ 14 ימי עבודה, רשאי הקבלן לעצור את העבודה". סעיף זה הינו קולקטיבי והובהר חד משמעי לדיירים, מאחר ונעשו מספר אסיפות דיירים בעניין נושא התשלום ולמרות זאת התמשכה העבודה.

מאחר ולא התקבל תשלום לאחר הרבה זמן, התגבשה החלטה מצד חברתנו הנ"ל לעצור את העבודה כאשר חברתנו הנ"ל ספגה הפסדים רבים, עבר זמן וכאשר פנו אלינו מוועד הבית בכדי לסיים בצורה הוגנת לשני הצדדים, חזרנו לעבוד וסיימנו את כל נושא הבניה פרט למעקים שנלקחו מידות ואמורים להרכיב תוך 14 ימי עבודה”.

355151163216512

העירייה: "האחריות מוטלת על הדיירים"

"ראשית יש להבהיר כי האחריות על הנכסים הפרטיים היא על בעלי הנכס ובכל מקרה העירייה לא מעורבת ולא מתערבת בהתקשרויות פרטיות שבין דיירים לקבלן ו/או לחברת בנייה. יחד עם זאת העירייה כן עוקבת אחר עבירות על חוקי בנייה ומתריעה מפני סכנות תוך שהיא תובעת בעלי הנכס להסיר את הסכנה.

במקרה הנדון, מדובר בהתקשרות בין דיירי בניין לקבלן עבור ביצוע תוספת מרפסות ל-2 חזיתות, בהתאם להיתר. הקבלן הפסיק את עבודתו לתקופה ארוכה ובתאריך 22/5/17 נשלח מהנדס לבדיקה באתר. חוות דעתו של המהנדס קבעה כי הפיגומים במקום מהווים סכנה ויש להסירם.

חודש לאחר מכן, יצרה העירייה קשר עם ועד הבית ואלו הודיעו כי הקבלן שב לעבודתו לתקופה של שלושה שבועות ושוב נטש את האתר. עד אז, יש לציין, השלים הקבלן את רוב העבודה ונותר לו רק ביצוע טייח בשתי קומות אחרונות והצבת מעקות. ביקורות באתר נעשו בכמה מועדים וקיים מעקב של מחלקת הפיקוח על הבנייה ומחלקת מבנים מסוכנים.

לסיום, האחריות על הבטיחות מוטלת על בעלי הנכס וככל שקיימת סכנה עליהם לפעול על פי דרישות החוק"

איפה עיריית אשדוד שצריכים אותה?

עבודות השיפוץ בניינים באשדוד הכוללים פרויקטים של חיזוק , בניית מרפסות, וגולת הכותרת תמ"א 38 הפכו באשדוד לתופעה אחת גדולה. על כל שני רחובות שלט המודיע על עבודות מסוג של תמ"א 38, שיפוץ כזה או אחר. מדובר בתעשייה אחת גדולה שבה מעורבים יזמים, קבלנים חברות בנייה, עורכי דין מהנדסים מתכננים ומה לא.

ברוב המקרים, מדובר בחברות בנייה מוכרות גדולות ו\או קבלנים בעלי שם, שעוסקים בפרויקטים האלה, שמסתיים לרוב בהצלחה עסקית מבחינתם של רווחים נאים ושדרוג בתיהם של אותם דיירים שמקבלים תוספות בנייה בבתיהם , שיפוץ הבניינים ואיכות חיים טובה.

במקרים אחרים, בשל העובדה שיש קבלנים ו\או יזמים חאפרים שנוטלים על עצמם את העבודה, נוטלים כספים מהדיירים או שמתחייבים לבנות והתוצאות לעתים, שהדיירים נשארים באמצע העבודה וחיים באתרי בנייה ממש תוך סיכון חייהם ולא מקבלים את המגיע להם.

בעיריית אשדוד על פי מדיניות ראש העירייה, ד"ר יחיאל לסרי מקדמים את נושא תמ"א 38 כנושא מועדף. מהנדס העירייה, דורון חזן אף הצהיר כי במינהל אצלו יש מסלול מהיר וירוק לפרויקטים מסוג זה. ראש העיר גם הצהיר באחרונה כי אשדוד הולכת על הסכם גג לבניית עשרות אלפי דירות, חלקם הגדול מפרויקטים של תמ"א 38.

העירייה אף הקימה רשות שתטפל בפרויקטים אלה. אז למה לא אחת יש פרויקטים שנתקעים, למה העירייה לא מפקחת יותר על פרויקטים מסוג זה שתמנע מתושבי העיר לסבול ולחיות באתרי בנייה במקרים בהם הקבלן, יזם או החברה הבונה לא עומדת בסיכומים.