ashdod10 logo

מצליח בגדול: כך הפך האשדודי למפקד הבקו"ם בצה"ל

אל"מ יוסי מצליח גדל באשדוד, סיים לימודיו במקיף ג', התגייס לצבא וחלם להיות חובש קרבי. לאחר 3 שבועות בבקו"ם הוא שובץ לאגף כוח אדם, עשה חיל וכיום הוא מפקד מיטב (הבקו"ם לשעבר). בראיון איתו הוא מספר על השינויים שחלו בבקו"ם, נותן טיפים למתגייסים וגם להורים האשדודים
ענת ביגר | חמישי, 24 אוגוסט 2017 19:09

ביום חורף קר, בדצמבר 1991 התגייס יוסי מצליח מאשדוד וכיום הוא משמש כמפקד מיט״ב (הבקו"ם לשעבר). אל"מ יוסי מצליח שגדל באשדוד והיום הוא מופקד על מערך הגיוס לצבא. לדבריו, הבקו"ם של היום שונה מזה שהיה כשהתגייס וכי הליך החיול לצבא שופר מאוד בימינו. בחודש שהוא לא רק החם בשנה, אלא החודש בו מתגייסים מיטב ילדי אשדוד ליחידות מובחרות, ערכנו איתו ראיון. על יומו הראשון כחייל, על השינויים, על נתוני הגיוס הנמוכים באשדוד וגם טיפים שלו למתגייסים וגם להורים שלהם.

עד לגיוס הוא גדל וחי באשדוד ועבר ילדות אשדודית טיפוסית. לאחר גיוסו ועל רקע הקריירה הצבאית המצליחה שלו הוא עבר מאשדוד הקים משפחה ומתגורר מחוץ לעיר, אך אשדוד יקרה לליבו. הוא עשה מסלול מוצלח בצבא ובימים אלו סוגר שנה בתפקיד יחידת מיטב, האמונה על הגיוס לצבא. כשהוא מספר על יחידת מיטב והתמורות שעברה הוא נשמע נלהב. "מיטב מאחדת תחת קורת גג אחד שני גופים גדולים שהיו לנו פעם בקו"ם ומינהל גיוס, את הבקו״ם בטח את מכירה ומינהל הגיוס זה יחידה שאחראית על כל חיילות הגיוס. לפני כ-11 שנים איחדו אותה תחת קורת גג אחת וקראנו לה מיטב. אנחנו מלווים את המלש"ב (מועמד לשירות ביטחון בלשון צה"ל- ע.ב.) מהרגע הראשון שהוא מקבל צו גיוס וכלה בגיוסו, שבדרך אנחנו עושים עליו תהליכים של מיון, שיבוץ עד כדי חיול. גם הכנה לשחרור מתבצעת כאן. גוף גדול מאוד שיש לו 5 לשכות גיוס אזוריים טבריה, חיפה, ירושלים, תל השומר ובאר-שבע אליהם האשדודים הולכים.

מה עובר על המתגייס מרגע הפרידה מההורים ועד הגעתו ליחידה שלו?

"התהליך מתחיל בקבלת הצו הראשון ושם אנחנו רוצים מאוד שיגיעו מוכנים. יש לנו אתר שנקרא אתר מתגייסים יש שם את כל המידע הנדרש, מה צריך להביא ליום גיוס, טיפים להורים. לא צריך לשלם כסף או הכנות יש את כל המידע שם. ואז מגיע הצו הראשון וביום הזה אנו מסכמים את הפרופיל ואת הקב”א. לאחר היום הזה יוזמנו הבנות ליום המאה - זה יום כזה שעושים מיון תעסוקתי, נותנים להם 13 ציונים בפרמטרים שונים וכך חוסכים המון מיונים שפעם היו מתקיימים ויודעים יותר טוב לאיזה תפקידים הם מתאימים. אצל בנים לא עושים יום המאה, הם משובצים לפי הפרופיל שלהם אם זה קרבי או לא. ואז מגיע יום הגיוס ובדרך אפשר לנהל איתנו שיחה במוקד הטלפוני גיוס, שאגב העלנו אותו השבוע ,שלא יצטרכו לחכות הרבה זמן על הקו. הצלחנו אחרי חצי שנה וטכנולוגיות מתקדמות לשפר את הקו ועוד מעט הוא יקבל שדרוג נוסף ועד חודש נובמבר נוכל לנהל שיחות עם המלשבים ב-SMS, להודיע להם הודעות ב-SMS והם גם יוכלו להחזיר לנו ב-SMS. שילבנו פה ידיים עם חברות טכנולוגיות כמו מיקרוספט ועזרו לנו באתר ובאפליקציה שהיא ניתנת לצפייה באזור הפרטי וגם בציבורי. אח"כ מקבלים את הצו גיוס משובץ כמובן, אנחנו גם שואלים את המלשבים שאלון העדפות שנשלח אליהם לאתר מה אתה רוצה לעשות בצבא בהתאם לנתוניו ומשתדלים לענות לבקשותיהם. 80% מקבלים אחד מתוך שלוש העדפות שלהם וזה יפה. אחרי זה אנחנו בתהליך של שיבוץ מה שלא היה פעם אנחנו מודיעים לך לאן אתה הולך 45 יום לפני בערך תקבל הודעה לנייד ל-SMS לאן אתה הולך כדי שגם תדע למשל אם אמרנו לך שאתה הולך לשריון’ אז אני מניח שהקצין יתקשר אליך יבדוק מה קורה איתך, מה עם המשפחה שלך כדי לתת לך רקע."

IMG 20170821 WA0026

ויום הגיוס עצמו?

"יום הגיוס יום מרגש מאוד, אנחנו מגייסים לפי יעדים. אנחנו נמצאים כרגע בסיומו של גיוס אוגוסט שכל יום מוקדש לאחת עד שתי חטיבות גיוס הקרבי, למשל עכשיו פתחנו גיוס גולני וגבעתי שתי חטיבות שכולם או לפחות מרביתם מגיעים לגולני או גבעתי בסוף. באותו יום שהילדים ייפרדו מאמא אבא בדמעה ובחשש יגיעו לשרשרת חיול וארוחת צהרים מאוד מדושנת ונוסעים להם ליחידה שלהם. רק אם מישהו לא מוכן לנסוע ליעד שלו מלינים אותו פה או לפעמים בגלל משהו טכני. אני מזמין את כולם בייחוד את האמהות האשדודיות לפני שהם רצות לקנות ציוד, תכנסו לאתר תראו מה הילד מקבל, המון דברים שאתם הולכים לקנות לו אנחנו בעצם נותנים לו. אנחנו מחלקים כרטיס שנקרא כוכבים הכרטיס הזה הוא כרטיס שאתה הולך איתו למשביר או ל[email protected] ואתה קונה תחתונים וגופיות שזה התקדמות מאוד משמעותית מבחינתנו. בכלל אני חושב שהמידע היום שמקבלים הוא גדול וצריך לראות שאנשים מנצלים את זה. לצערי לא כל המתגייסים מורידים את האפליקציה מתקדמים ולומדים את הנושא הזה".

8648353734

"היכנסו לאתר מתגייסים והורידו את האפליקציה"

אל"מ מצליח מציין ומדגיש שכל מי שעומד להתגייס טוב יעשה אם ייכנס לאתר "מתגייסים" שם יש לו את המידע החשוב לו על החיול וגם תשובות לשאלות רבות "אני מזמין את המועמדים לגיוס והוריהם להיכנס לאתר שלנו וגם להוריד את האפליקציה. יש שם אזור אישי שבאזור האישי ניתן לצפות בפרופיל, בקב"א ובדפר. נתונים שהיו מאוד חסויים פעם והיום פתוחים לצפייה וניתן שם לנהל את הדיונים, אתה רואה את כל הזימונים הבאים שלך בהמשך תוכל גם להזיז זימונים אם הם לא מתאימים לך. אתה יכול גם לטעון מסמכים כלומר אם אתה צריך להעביר שאלון רפואי או בקשה אתה יכול באפליקציה לצלם לטעון ולשלוח".

איך נעשה השיבוץ?

"אנחנו מסתמכים ומתחשבים בנתונים של המלש"בים ברצונות שלהם וכמו שאמרתי כ- 80% ישובצו לפי הרצון שלהם.אבל מעבר לנתונים והרצונות מעל הכל תמיד ירחף מה הצבא צריך ומה שהצבא צריך זה לא משהו שתמיד מתורגם למלשבים בצורה שאנחנו רוצים, כי ילד רוצה בסוף בייחוד הדור הנוכחי מאוד רוצים לממש את עצמם, מאוד מודעים לעצמם וזה לא עולה בקנה תמיד אם צרכי הצבא. הרבה כיתות טכנולוגיות וריאליות נפתחות ולא תמיד יש לי מענה אליהם צריך גם אנשים בלחימה".

לא מזמן שמענו על מרד מתגייסים שסירבו להתגייס לשריון. גם אנחנו בעיתון כתבנו לא פעם על חיילים שהתנגדו לשיבוץ שלהם ובסוף הפכו מורעלים לתפקיד אליו שובצו. מה דעתך על ההתנגדות לשיבוץ?

״נקודת ההנחה שאני יוצא, ילד שעשינו עליו את כל המיונים קודם, התעניינו וראינו למה הוא מתאים לא יהיו בעיות, אבל לא תמיד זה הולך לפי הרצונות .גם ילד באותו יום של הגיוס מסרב ללכת למה שקיבל כי שמע זה פחות טוב ממה שהוא רצה הוא מתחיל לנהל איתנו שיח. אני אומר לו העובדה שאתה מגיע עכשיו לשרת בצבא וזה הזמן שלך, זאת השליחות שלך. לפעמים העדר מידע על היחידה שאנחנו רוצים לשלוח אותך עולה בקנה אחד עם רצון שלך להגיד לא. אני חושב שהיא פסולה מהיסוד, זה השעה שלך זה הזמן שלך אם ביום הראשון שלך בצבא הגנה לישראל אתה מסרב אני חושב שזה נורמטיבית בעיה אבל ופה אנחנו עושים תהליך מאוד מושכל, מאוד שקול שבו אנחנו מנסים להסביר לאורך מספר מפגשים מדוע צריך שתלך ליעד המתאים או באמצעות קציני מיון שלנו או אנשים מהיחידה הרלוונטית ופה בגלל שאני מודיע 45 יום לפני הצפייה שלי היא שהקצינים או המפקדים יבואו וייפגשו את המלשבים ומשפחתם טרם הגיוס וזאת מדוע ? כי הרבה מאוד מהדברים בסוף הם על חוסר מידע ועל חשש ושיכול להיות שמפגש מקדים יוריד את זה. אם זה קורה מעולה אבל אם בסוף אתה מגיע לכאן ואומר אני לא רוצה אז ברור שיהיה מספר ראיונות, מספר מפגשים עם קציני מיון עד למדרג של ראש ענף פה. בסוף זה יסתיים במעצר או כלא לא באותו יום זה תהליך מושכל. צריך להבין את ההבדל בין סרבנות בכלל לצבא לבין סרבנות ללחימה וסרבנות ליעד זה הכל אינדיבידואלי. לפעמים שההורים מתערבים כמו למשל שאמא אומרת לילד שהשריון זה לא קרבי אל תלך לשם זה פער של מידע זה פער של הסברה. אני חושב שהדור הזה הוא נהדר אם אתה מסביר לו ונותן לו את האמצעים ואם ההבנה וההסברה בזמן אני מניח שגם תגיע יותר מקצועי בעניין הזה".

 כאיש צבא ואשדודי לשעבר, מה התייחסותך לנתוני הגיוס הנמוכים באשדוד?

"אני יכול להגיד לך כאחד שמכיר את העיר אשדוד שיודע שהיא עיר נפלאה ויש בה נוער איכותי מאוד, הנתונים שלהם לצערי בשיעורי הגיוס נמוכים אל מול רשויות שהם באותו אשכול סוציו אקונומי כמו אשדוד. לצערי גם אלה שמתגייסים, אני מדבר על גברים ונשים כאחד, הנתונים מאוד נמוכים יחסית לממוצע הארצי ויותר מזה מהממוצע שבאשכול הרלוונטי. אני מצפה מעיר כמו אשדוד, הנחשבת לחמישית בגודלה בארץ, לנתוני גיוס גבוהים יותר הן ברמת הנתינה ברמת המיצוי גם בשירות וגם בלחימה וגם בקצונה. גם אם נוריד את אחוז בני הגיוס של החרדים, עדיין הנתונים נמוכים ומאכזבים”.

 כמפקד מיטב ספר על יום הגיוס שלך

"אני התגייסתי בדצמבר 91 עם חבר מאשדוד. הגענו לתל השומר והמתנתי 3 שבועות עד לשיבוץ. שאני התגייסתי,זה לא היה כמו היום. אף אחד לא עשה לי הכנה בביה"ס, אף אחד לא דיבר איתי על יעדים אלה או אחרים. הרצון ללכת ליעד מסוים היה בהתאם למה שהחברה אמרו. בסוף הגעתי להיות איש משען, קצין שלישות".

 ומה רצית להיות?

"רציתי ללכת לקורס חובשים קרביים ובגלל סיבה רפואית תוך כדי הטירונות ירד הפרופיל והגעתי לשלישות. לא הכרתי את העולם הזה וזה עולם מדהים כל נושא הטיפול באנשים, עניין של מיצוי, עניין של התאמה שלתפקידם והתאמת השירות מה שמלווה אותי לאורך כל הקריירה."

אל"מ מצליח במסר להורים: "תהיו מעורבים, אבל אל תתערבו"

 לסיום, יש לך טיפ למתגייסים?

"אני מבקש תקראו, תלמדו יש הכל באינטרנט אל תבואו בלי ידע. תבואו לצו ראשון מוכנים אחראי קריאה באינטרנט, תשתפו פעולה יותר נוח לנו אם אנשים שמשתפים פעולה כי אז אם מבקשים ממך להעביר שאלון, מבקשים להעביר אבחון דידקטי ואם מבקשים שתגיע בזמן אפשר למצות אותך בצורה הטובה ביותר. אפשר לממש ולמצות את עצמך בצורה הטובה ביותר, אפשר לעשות הרבה מאוד דברים בכל סיטואציה בכל מסלול אפילו אם זה לא נראה הכי מתאים בעיניך בשלב זה." ויש לו לאל"מ מצליח גם טיפ להורים ולבני המשפחה: "תהיו מעורבים, אבל אל תתערבו. להיות מעורב זה אומר להכיר, ללמוד, זאת חוויה. תעשו זה ביחד. לפעמים ההורים מתערבים, אומרים וקובעים . אני מציע אל תתערבו, תייעצו, תשקיעו אבל אל תקבעו".

אל"מ מצליח איש בשורות למתגייסים האשדודים שמגיעים להתגייס בבאר שבע. "אנחנו הולכים להעביר את לשכת הגיוס מב"ש מהמקום המאוד מיושן שם בעוד חודשיים בנובמבר אנחנו עוברים למחנה נתן מחנה חדש, מתוך רצון לתת לכם שירות איכותי ולנהל איתכם את השיח בצורה הרבה יותר נוחה”.\