ashdod10 logo

ההצגה הגדולה של לסרי ושל גלבר שעצרה את החרדים בבית המשפט

הסכם הגג שנחתם השבוע במעמד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר האוצר, משה כחלון,שר השיכון, יואב גלנט, וראש העירייה יחיאל לסרי היה הצגה אחת גדולה ששירתה את כל אחד מהשחקנים, על פי האינטרס האישי שלו. ראש הממשלה נתניהו, זקוק נואשות לתמיכה וחיזוקים מהשטח , נוכח החקירות נגדו מחפש כל במה לקבל עוד מחיאות כפיים ותמיכה מפעילי שטח. כחלון לחוץ ועושה כמעט הכל כדי לממש את הבטחותיו להוזיל את הדיור בישראל, באמצעות הסכמי גג שיש להם לא מעט מתנגדים. ולסרי, שזקוק לאהבה ותמיכה נוכח השנאה והכעס שיש נגדו מתושבי אשדוד ברשתות החברתיות, על פרויקט התחבורה הפקקים והסכם הגג שמקצה אלפי דירות לחרדים, שנעצר זמנית בבית המשפט בעקבות עתירה של הלן גלבר. ורשמנו מה שלסרי בצעד כמעט נואש מבטיח ומצהיר, שדירה 3.5 לזוגות צעירים תעלה 800 אלף שקלים
מנחם גלילי | חמישי, 17 אוגוסט 2017 18:29

הצגה גדולה התקיימה השבוע במרתף במונארט לרגל חתימת הסכם הגג. השחקנים הראשים המשתתפים: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון, שר השיכון, יואב גלנט, ראש העירייה ד"ר יחיאל לסרי. הקהל:, חברי מועצה חרדים ומקורבים כמו בבי פרחן שלכבודו נשמר מקום, אם כי לא ברור מדוע היה צריך לשמור לאיש עסקים מקום מכובד.

לכל אחד מהמשתתפים בטקס החתימה להסכם הגג לבניית 30 אלף יחידות דיור באשדוד, הסכם שיש עליו מתנגדים כמעט מקיר לקיר, היה חשוב לעמוד על הבמה, לחייך ולפרגן אחד לשני ולדבר בשבחו של ההסכם. ראש הממשלה נתניהו נזכר כי כילד בן 12 הוא היה מגיע לחולות הים באשדוד אי שם בשנים הראשונות לאשדוד "באתי לאשדוד בפעם הראשונה כילד. היו פה כמה בתים וכמה נתיבים, שהפכו בינתיים לכבישים. אני זוכר ששרנו אז: "אנו באנו ארצה, לבנות ולהיבנות בה". עמדנו פה באשדוד והסברנו שאנחנו באנו ארצה לבנות ולהיבנות בה, והיום אנחנו רואים את תנופת הבנייה הכבירה הזאת והיא מתרחשת במאמץ אדיר שמובילים השרים, משה כחלון ויואב גלנט, ועכשיו גם שר הבריאות. בואו לאשדוד ותרכשו כאן דירה".. יפה שנתניהו מזמין מבחוץ לרכוש דיקררות באשדוד, רק מה יישאר לאשדודים שירצו לרכוש דירות?

שר הבריאות יעקב ליצמן, שהפתיע והגיע שאל בדרך לכיסאו את יו"ר ש"ס באשדוד, עמרם כנפו "איפה דרעי, למה הוא לא פה?". כנפו השיב :"התחייבות קודמת". בכלל בין שני המגזרים, החרדים הספרדים של ש"ס לבין החרדים של אגודה מלחמת קרדיטים גדולה על הסכם הגג הזה. מקורבי שני הצדדים טוענים כי הם אלה שהשפיעו על לסרי לקבל בהסכם הגג הזה 25 אחוז דירות לטובת החרדים. מדובר על הקצאה של 8000 יחידות דיור לחרדים שיוסיפו באשדוד עוד כ100 אלף חרדים.

8368368363838

לסרי בעצמו כך דווח באחד מהאתרים החרדים הלך ללשכתו של ליצמן לאחר חתימת ההסכם והודיע לו כי אישר בעירייה את מה שביקש. בכתבה דווח כי ליצמן לחץ עליו לבנות לחרדים כדי שיקבל את תמיכתם בבחירות. כדי לא להפלות את ש"ס דרעי שר הפנים הגיע ללשכתו של לסרי וקיבל גם הוא דווח על הקצאת הדירות לחרדים. במילים אחרות מה שמעניין את לסרי הוא החרדים והדירות שייבנו עבורם.

את החגיגה הגדולה הזו קילקלו ללסרי, הלן גלבר וחבריה ומאות מתושבי אשדוד שעתרו לבית המשפט נגד ההסכם ונגד ההחלטה לאשר לחרדים בצורה לא שיוונית 25 אחוז מסך הדירות. בית המשפט ביטל את הסעיף הזה וטען כי לא ניתן להקצות להם בצורה הזו דירות ושלח את לסרי לקיים דיון יסודי בעניין ,שוב, במועצת העיר. הניצחון היה של גלבר בעניין הזה שהצליחה לעצור את מעבר הדירות לחרדים ללא פרופורציות.

אחרי טקס החתימה נסע לכנס פעילי ליכוד, מלחכי פינכה, וחברים בביתה של יו"ר ועד העובדים בעיריית אשדוד, איריס נפתלי. שם הרגיש נתניהו חופשי יותר והצטלם עם כל פעיל ודיבר על החקירות נגדו ונגד התקשרות. נתניהו היה צריך את כל ההצגה הזאת כדי לחזק את עצמו בקרב הציבור ולדרבן עוד את תומכיו להיכנס עוד בתקשורת השמאלנית.

גם לסרי צריך את ההצגה הזו ואת ההבטחות לבנות לזוגות צעירים דירות במחיר של 800 אלף שקלים. מצבו בקרב הציבור בכי רע. ההתקפות נגדו ברשתות החברתיות קשות מאוד. בעוד קצת למעלה משנה יש בחירות וצריך למהר לעשות משהו. הפרויקט של התחבורה שתקע את אשדוד בפקקים והסכם הגג שמעביר דירות ללא פרופורציות לחרדים גורמים לו לחשוב איך מורידים את מפלס השנאה כלפיו. הצהרה שיצאה מפיו בישיבת המועצה, אותה רשמנו לפנינו ואותה נבדוק בהמשך. בכלל כל ההצגה הגדולה הזו של הסכם הגג, שיש לו מתנגדים רבים: החברה להגנת הטבע, מינהל התכנון, הפרום לאיכות הסביבה, ואנשי מקצוע אחרים יש בה אלמנטים פוליטיים.

בעוד כשנה וקצת יתקיימו בחירות לראשות העירייה. לסרי מתכונן היטב לקראת הבליץ נגדו בנושא זוגות צעירים. אלפי צעירים עזבו את העיר בשנים האחרונות, בשל תעסוקה ודיור.

הבטחה כזו של עשרות אלפי יחידות והצהרה שזוג צעיר יוכל לרכוש לעצמו דירה בת 3 חדרים ב800 אלף שקלים יכולה לעזור לו בבחירות. ואיך יודעים שהחלה מערכת הבחירות בעיריית אשדוד? ההצגה הגדולה של הטקס עם ראש ממשלה ושרים בכירים כמו שר אוצר כחלון שגם הוא צריך הצגה לבוחריו שמחכים מתי יוריד את מחירי הדירות. סימן נוסף למערכת בחירות שהחלה בעירייה הוא הסטיקר שמפיצים בעירייה "הסכם הגג-טוב לצעירים וטוב לוותיקים"

ההתנגדות להסכם הגג באשדוד מורגשת הטב דווקא בעיתון הכלכלי "דה מרקר" שמרבה לתקוף את ההסכם מהצד המקצועי. "טקס החתימה עבר לאולם בקומת המרתף" נכתב בכורת בעיתון הכלכלי שדיווח השבוע כי "על רקע מחאה של עשרות מפגינים, ולמרות עתירה שהוגשה נגדו לבית המשפט, נחתם אמש הסכם הגג הגדול והבעייתי ביותר שנחתם עד כה בישראל באשדוד. כניסת תושבים שזוהו על ידי עובדי העירייה כמתנגדים להסכם — נמנעה".

aviroccah 120713 9699 on see

הסכם הגג באשדוד הוא הגדול ביותר עד כה מבחינת היקף ההתחייבות של רשות מקומית כלשהי לקצב ולכמויות של אישורי בנייה שמהם נגזר היקף המימון מהמדינה. לפי ההסכם, העירייה תעניק בתוך חמש שנים היתרי בנייה ל–15 אלף יחידות דיור לפחות — מספר גבוה בהרבה מהקבוע במתווה היסוד של הסכמי הגג עד כה, הדורש רק 2,000 דירות בשנה (וגם אותו עיריות רבות אינן מדביקות). מספר הדירות שצפויות להיבנות במסגרת ההסכם עם אשדוד הוא 46 אלף, ולא פחות מ–30 אלף.

בשבוע שעבר, לאור עתירה של הלן גלבר וחבירה לאופוזיציה בשיתוף מאות תושבי אשדוד לביטול טקס החתימה, עד שההסכם יידון במועצת העיר בצורה יסודית, החליטה יעל רז־לוי, שופטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע, כי החתימה הרשמית על ההסכם לא תמנע את ביטולו בעתיד, אם תימצא הצדקה לכך. גלבר וחבריה טענו כי אישור ההסכם במועצת העיר נעשה במחטף, סמוך לפתיחת מערכת הבחירות המוניציפליות, ובאופן לא תקין למרות השלכותיו העצומות על חיי התושבים בעתיד.

בעירייה חששו מהפרעות למהלכו של טקס החתימה, בשל המתנגדים הרבים, הועבר הטקס לאולם המרתף הצנוע של היכל התרבות, שבו פחות מ–200 מקומות ישיבה. בפועל, למעט מפגין בודד עם שלט לא מחמיא נגד נתניהו "ביבי, בן אלף חקירות", לא הפגינו כמתוכנן, חברי האופוזיציה ולא מפגינים מאשדוד. התקשורת המקומית והארצית שחיפשה קצת אקשן מהנאומים המייגעים בטקס התאכזבו.

לסרי בדבריו על הסכם הגג אמר הערב כי "עברנו יחד, דרך ארוכה, וזרועת מוקשים. ממש עד הימים האחרונים. ובכוחות משותפים התגברנו על כל המכשולים. אשדוד יוצאת היום לתקופה חדשה. בתולדותיה. אשדוד תהפוך למטרופולין כלכלי-חברתי-תרבותי מהגדולים והחשובים במדינת ישראל.

אנחנו לא מסתפקים ביעד של 80% מחיר למשתכן ומבחינתנו מאה אחוז של הדירות בהסכם ללא יוצא מן הכלל, ישווקו במסלול "מחיר למשתכן" . יותר מכך, קיבלנו החלטה שגם אושרה במועצת העיר, שתמהיל הדירות שלנו בהסכם, יהיה כמעט כולו – דירות קטנות: - 40%, דירות 3 חדרים, עד 75 מ"ר - 40% נוספים, דירות 4 חדרים, עד 100 מ"ר - ורק 20% - הנותרים דירות גדולות, וזו אמירה חשובה כלפי העתיד החברתי של אשדוד.

לגבי החרדים אמר לסרי: "תקדים נוסף בהסכם שלנו הוא: הדאגה המפורשת לפתרונות דיור לציבור החרדי. - אם שואפים, מצפים, ומעודדים השתלבות של החרדים בחברה הישראלית, אז צריך להעניק גם להם פתרונות דיור. שמתאימים לאורח החיים שלהם. ואשדוד מהווה דוגמא מוצלחת לכך. האוכלוסייה החרדית באשדוד שותפה מלאה בעשייה העירונית, תוך שמירה על סטטוס קו וכבוד הדדי בין הציבור החילוני והחרדי בעיר. ואנחנו מבקשים להביא זאת לידי ביטוי בהסכם שלנו. כַּיום ישנה אפליה לרעה של הציבור החרדי בהסכמי גג, דה-פַקטו, הלכה למעשה, הם מודרים ואינם יכולים להשתתף בהגרלת מחיר למשתכן. זה לא נכון לַמדינה וזה גם לא מוסרי. וכל מה שאנחנו מבקשים הוא: לתכן ולבנות גם מתחמים שמתאימים לְצביון אורח החיים החרדי בְשיעור מתאים. כי בהתפתחות הטבעית של עיר הטרוגנית, בד"כ לא ניתן מענה לאוכלוסייה החרדית ורק הסכם הגג הוא הכלי והמקום לתקן את העיוות הזה"

20170813 175539

מה אומר הסכם הגג באשדוד?

במסגרת הסכם הגג ישווקו בעיר אשדוד כ-30 אלף יחידות דיור ויותר ממיליון מ"ר של שטחי מסחר, תעסוקה ומלונאות שיביא לגידול דרמטי בהיצע הדירות בעיר

על פי ההסכם, רשות מקרקעי ישראל תשווק עד לסוף שנת 2017, כ-3 אלפים יח"ד בפארק לכיש מתוך 36,789 יח"ד שישווקו במסגרת ההסכם. כמו כן, לאלה עשויות להצטרף עוד כ-9,000 יחידות דיור מכוח תקנות שבס. תוספת יחידות דיור זו היא משמעותית במיוחד לאחר שנים רבות שבהן לא היו שיווקי קרקע בעיר בהיקפים משמעותיים ועל כן צפויים להוביל לתנופת פיתוח בתחומה.

במסגרת ההסכם הוחלט גם על פיתוח של תשתיות בהיקפים משמעותיים במסגרתם נקבעה תוספת לטובת יצירת פתרונות תחבורתיים, פתרונות לתשתיות ניקוז וכן הקמת שטחים ציבוריים פתוחים וכן פיתוח של מתחם רצועת חוף הים כמוקד עירוני שישרת את כלל התכניות ביישוב. כמענה לגידול במספר התושבים יוקמו בעיר 54 כיתות מעון, 14 מתנ"סים, 14 מגרשי ספורט, 14 אולמות ספורט, 59 בתי כנסת, 7 מקוואות ו-6 ספריות. פתרונות אלה צפויים להביא לעיר זוגות צעירים תוך שמירה השכונות הוותיקות ושיפורן.

שר האוצר, משה כחלון: "אני מציע לא להתרשם מכל מיני איומים ופרסומים של אינטרסנטים בעיתונים שצצים בעקבות ההצלחה של "מחיר למשתכן". יש 27 אלף זוגות צעירים שזכו כבר בדירה וכל זוכי סדרה א' יזכו בזכות לדירה כבר בחודשים הקרובים. צריך להגיד את האמת - הסכם הגג באשדוד נולד בדרך של ייסורים, כל מי שיכל להפריע בדרך הפריע. אבל בזכות הרבה עבודה קשה של כל הגורמים הגענו ליום הזה".

צילקר: "לסרי, העיר אשדוד לא שלך ולא של משפחתך"

ראש עיריית אשדוד צבי צילקר קרא ראיון עם ראש העירייה לסרי, התעצבן ופרסם פוסט חריף נגד לסרי

"קראתי ראיון עם דר' לסרי בנושא הסכם הגג ידיעות אשדוד 4.8.2017 ושם הוא מצוטט:" וזה לא יקרה בעיר שלי...". דר' לסרי היקר, לא הבנתי מה הפירוש "בעיר שלי" ??? שלך.. של משפחתך??. לסרי, אשדוד מעולם לא הייתה העיר שלך או שלי.. וגם לא תהיה "שלך או שלי" בחייך, קצת ענווה ,קצת צניעות, לא הזיקו לאש מעולם. אשדוד היא פרי יצירה של מתכננים ,בונים ועולים שהגיעו לכאן עוד בטרם הגעת לשרת בעירייה.
אשדוד היא עיר של שותפים רבים, בוני תחנות הכוח, הנמל, בתי הזיקוק, ,אלת"א ועוד אלפים רבים בתעשייה ובמסחר, וצר המקום מלהכיל את החלוצים בתעשייה כמו רוגוזין, צמר אוסטרלי, סנפרוסט, יפו מור ועוד. ומה עם מנהלי בתי הספר המורים והסגל??. וכל העוסקים בתחום הבלתי פורמלי, עובדי העירייה אנשי הרווחה, הבריאות וכוחות הביטחון לסוגיהם? אנשי החזון ועובדי המדינה שסייעו בהגשמת החזון????. הרשימה ארוכה, אך לא נשכח את המתנדבים ובעיקר את המשפחות השכולות שתרמו את היקר להם מכול. ומי שלא הוזכר ,מקבל את התנצלותי. עצתי לסרי,....בוא ונשנה את הסגנון. אין אני , יש אנחנו. אין שלי , יש שלנו. יינתן הכבוד המתאים לכל השותפים. הגאווה והכבוד של כולנו"