ashdod10 logo

לסרי:"אשדוד תהפוך למטרופולין כלכלי-חברתי-תרבותי מהגדולים והחשובים במדינת ישראל"

"הערב אנחנו יכולים לחייך, לנשום לרווחה ואפילו לברך שהחיינו וקיימנו, על חתימת הסכם הגג לאשדוד"
מערכת אשדוד10 | ראשון, 13 אוגוסט 2017 18:50

ראש העיר אשדוד דר יחיאל לסרי בדבריו על הסכם הגג אמר הערב כי"עברנו יחד, דרך ארוכה, וזרועת מוקשים. ממש עד הימים האחרונים. ובכוחות משותפים התגברנו על כל המכשולים. אשדוד יוצאת היום לתקופה חדשה בתולדותיה.

- מימוש הסכם הגג עם המדינה, מִתחבר לְתוכנית הַמִתְאַר החדשה של העיר, וֶיַגשים את החזון שלנו לאשדוד לַעשור הקרוב. אשדוד תהפוך למטרופולין כלכלי-חברתי-תרבותי מהגדולים והחשובים במדינת ישראל.


- והערב, אנחנו בעיקר רוצים לאמר לכם תודה. תודה בשם תושבי העיר, לכל השותפים שלנו בַעשייה למען העיר על התרומה שלכם להצלחתה של אשדוד ע"י ההסכם הזה, ובכלל.
- ואתה אדוני ראש הממשלה, שותף ותיק להצלחה של אשדוד, אנחנו זוכרים וּמוקירים לך תודה, על המַהפכה שאשדוד עוברת בַמשמרת שלך, או יותר נכון במשמרוׂת שלך, בעשור האחרון.
- בית החולים הציבורי אסותא-אשדוד שנפתח לאחרונה. (הנחת את אבן הפינה, ותחנוך אותו בקרוב בע"ה).
- הנמל החדש שבנייתו תסתיים בעוד 3 שנים.
- פרויקט התחבורה הציבורית הירוקה.
- וכעת, הסכם הגג. אז מה עוד נבקש?
- כולם פרויקטים לאומיים, שמשנים את פניה של אשדוד, ומשפרים את איכות חיי התושבים לדורות.


לסרי על שר האוצר:


- אדוני שר האוצר, ההסכם הזה הוא יציר כפיך. כמו שאר הסכמי הגג שנחתמו עם יישובים אחרים.
- לקחת על עצמך משימה לאומית כְּבֵדַה, תוך ריכוז כל הכוחות הנדרשים, כדי לפתור את משבר הדיור במדינת ישראל – מחירי הדיור הגבוהים, והמחסור הכרוני בדיור בר השגה.
- ואנחנו שמחים להיות שותפים לַמאמצים האלה שלך.
- הסכם הגג שלנו, עם למעלה מ-30 אלף יחידות דיור חדשות, הפך למציאות בזכות המעורבות האישית שלך. החל מההחלטה להכפיל את התקציב לתשתיות – הַעַל. מ-200 ל-400 מיליון שקל. ועד המאמץ האישי שעשית בשבוע האחרון, בעזרתו של אביגדור יצחקי כדי לפתור את המשבר שהתעורר, מול רשות מקרקעי ישראל.
- ואנחנו מודים לך על כך.


- מכובדיי, ראש הממשלה, ,שר האוצר, שר הבריאות, שר הבינוי והשיכון,צריך לאמר גם המובן מאילו: אתם צוות מנצח,- במסגרת ההכנות לַפגישה עם אביגדור, בַדקנו שוב את עצמנו, וגילנו שלא רק שיש לנו עתודות קרקע מדינה, ברחבי העיר, אלא שגם, עם קצת יצירתיות, אנחנו יכולים להגיע למספר יחידות דיור גדול מאוד.
- חזרנו למשרד הבינוי והשיכון, שאנשיו התגלו כְּאנשי ביצוע מְהַמַעַלַה הראשונה, וֶבעבודת נמלים של צוות המשרד, בראשות גַדי מָארק, וליווי ודחיפה אישית של השר והמנכ"ל, לאורך שנה שלמה, באינספור ישיבות. מול הצוות של אשדוד בראשות המנכ"ל אילן בן-עדי, ביחד עם דורון חזן מהנדס העיר והגזבר עודד לוי, ומנהלת היחידה האסטרטגית גב' אסתי פילוס וגב' אתי מימון, יַצרו את הסכם הגג הגדול ביותר שנחתם עד היום עם 30,046 יחידות 

מה המיוחד בהסכם שלנו?
- קודם כל, הֶפקנו וְיישמנו את כל הלקחים האפשריים מהסכמי-גג קודמים, לטובת שני הצדדים בהסכם.
- המדינה זוכה: בְהזרקה של מַסת דירות חדשות לשוק הדיור הלאומי, וְתרומה משמעותית לפתרון משבר הדיור, ואשדוד זוכה: בפתרון דיור לצעירים שלה, שהיגרו ממנה בעשור האחרון בחידוש הרובעים הוותיקים, ובסיוע ותמיכה מסיבית להתפתחות העיר (בתשתיות בכלל, ובתשתיות על בפרט: פיתוח רצועות החוף לכל אורכה, קריית ספורט, גנים ופארקים ברחבי העיר).
- עשינו חשבון, שֶהַשְלַמַת כל ההתחייבויות בהסכם, מזרימה לעיר, השקעה של כ- שישה מיליארד שקלים וחצי.
מתוכם, 1.7 מיליארד שקלים, השקעה ברובעים הוותיקים במסגרת הפיתוח הכללי של העיר. כל הרובעים הוותיקים, יזכו לשדרוג הכבישים והמדרכות, הגנים, ומוסדות הציבור, בסביבת המגורים המיידית של התושבים וביחד עם הפרויקטים להתחדשות עירונית, תמ"א 38 ו פינוי בינוי, הם יתחדשו לרמה של הרובעים החדשים וזו בשורה גדולה לאוכלוסייה הוותיקה
של אשדוד.

- ההסכם שלנו, גם מתחבר הכי טוב, ביחס להסכמים האחרים, לַתכלית החברתית של דיור בר-השגה.
- אנחנו לא מסתפקים ביעד של 80% מחיר למשתכן ומבחינתנו מאה אחוז של הדירות בהסכם ללא יוצא מן הכלל, ישווקו במסלול "מחיר למשתכן".
- יותר מכך, קיבלנו החלטה שגם אושרה במועצת העיר, שתמהיל הדירות שלנו בהסכם, יהיה כמעט כולו – דירות קטנות:
- 40%, דירות 3 חדרים, עד 75 מ"ר
- 40% נוספים, דירות 4 חדרים, עד 100 מ"ר
- ורק 20% - הנותרים דירות גדולות, וזו אמירה חשובה כלפי העתיד החברתי של אשדוד.

- השילוב של 100% מחיר למשתכן עם 80% דירות קטנות, יוסיף לעיר מסה קריטית של אוכלוסייה צעירה, ומאוד הטרוגנית, שתפיח חיים חדשים וצעירים בעיר.
- וכיוון שהמתחמים מפוזרים על פני כל העיר, היא גם תתרום להקטנת פערים בין החלקים השונים בעיר.

- תקדים נוסף בהסכם שלנו הוא: הדאגה המפורשת לפתרונות דיור לציבור החרדי.
- אם שואפים, מצפים, ומעודדים השתלבות של החרדים בחברה הישראלית, אז צריך להעניק גם להם פתרונות דיור. שמתאימים לאורח החיים שלהם. ואשדוד מהווה דוגמא מוצלחת לכך. האוכלוסייה החרדית באשדוד שותפה מלאה בעשייה העירונית, תוך שמירה על סטטוס קו וכבוד הדדי בין הציבור החילוני והחרדי בעיר. ואנחנו מבקשים להביא זאת לידי ביטוי בהסכם שלנו.

- כַּיום ישנה אפליה לרעה של הציבור החרדי בהסכמי גג, דה-פַקטו, הלכה למעשה, הם מודרים ואינם יכולים להשתתף בהגרלת מחיר למשתכן. זה לא נכון לַמדינה וזה גם לא מוסרי. וכל מה שאנחנו מבקשים הוא: לתכן ולבנות גם מתחמים שמתאימים לְצביון אורח החיים החרדי בְשיעור מתאים. כי בהתפתחות הטבעית של עיר הטרוגנית, בד"כ לא ניתן מענה לאוכלוסיה החרדית ורק הסכם הגג הוא הכלי והמקום לתקן את העיוות הזה.