ashdod10 logo

הסכם הגג של יום רביעי השחור: הסכם כניעה הסופית לחרדים של לסרי

הסכם הגג או כפי שמכנים אותו "הסכם הכניעה לחרדים" שאושר בבהילות על ידי הקואליציה במועצת העירייה ביום רביעי שעבר, ייזכר כ"יום רביעי השחור" של אשדוד. ראש העירייה יחיאל לסרי ש"זוכה" לשנאה גדולה מצד ציבור גדול כפי שחלקם מגיבים בפייסבוק שלו, מצפצף על כולם ועושה מה שבא לו: מזלזל, מתנשא, ולא עושה חשבון לתושבים. מי "שאוהב״ אותו הוא הציבור החרדי, וכמה מלחכי פינכה שסמוכים על שולחנו, שבאמצעותם הוא רוצה להיבחר שוב לראשות העירייה. הוא נוהג כמו ארדואן בתורכיה ופוטין ברוסיה ומשתמש במקורביו ופעילי ליכוד שתומכים בו, ומזעיק אותם לבוא ולהפגין תמיכה בו אל מול הזוגות הצעירים ותושבי העיר שמפגינים נגד לסרי. אבל הזעם והשנאה שיש נגד לסרי ברחוב האשדודי על ההתנהלות המתנשאת והמזלזלת בתושבי אשדוד היא גדולה יותר מכל התנהלות ארדאונית או פוטינית
מנחם גלילי | חמישי, 10 אוגוסט 2017 17:54

ביום רביעי שעבר המכונה ״יום רביעי השחור של אשדוד״ הגעתי לישיבת מועצת העירייה שכונסה על ידי לסרי באופן בהול ביותר כדי לאשר את ״הסכם הגג״. כבר בשעות הבוקר ידעתי שלסרי יביא תומכים חלקם עובדי עירייה שימחאו לו כפיים סוערות, כנגד תושבים שהגיעו בהמוניהם מרובעים שונים למחות על פגיעה ברכושם. עמדתי מול ״התומכים״ שהובאו לאולם, וראיתי עסקנים, ראיתי עובדת עירייה שסרחה בעבר, ובכל זאת ממשיכה לעבוד, ראיתי מספר קטן מאוד של עסקנים, שבאו להעמיד שלטים, למחוא כפיים בעת שלסרי מדבר, ראיתי כמה מהם יושבים כאילו מה אנו עושים כאן. אבל הכי חשוב ראיתי את ההמונים בקהיר במצרים שהובאו על ידי הנשיא סיסי, ראיתי את ההמונים שהובאו על ידי ארדואן בתורכיה אחרי כישלון המהפכה לתמוך בארדואן, השיטות האלה מזכירות שיטות של דיקטטורים.

ממה נפשך, מר לסרי. אם התכנית שלך היא מטיבה עם תושבי אשדוד, בשביל מה טרחת והזמנת ללשכה שלך כל מיני אנשים לבוא ללשכה דחוף. לסרי אלה ההמונים שלך? מה אתה נגד תושבי עירך? (ראה צילום ההודעה) . וכך נכתב בהודעה המצולמת שנשלחה לפעילי ליכוד תומי לסרי חתומה על ידי מקורבו יו"ר הסניף, שלום אלפסי: ״הודעה דחופה, אדוני ראש העיר דר׳ יחיאל לסרי, ביקשני להודיעכם ולבקשכם להופיע היום בשעה 17:00 בלשכתו בעירייה, קומה 5, לעניין דחוף ביותר, אשר על כן הנכם מתבקשים לדייק. בכבוד רב שלום אלפסי יו״ר מועצת הסניף."

לסרי, אני מציע לך ללמוד מראשי ערים אחרות. כמו למשל מראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ. תבדוק אם הפייסבוק שלו מלא קללות ודברי נאצה כפי שתושבי העיר מגיבים לך? לסרי, צא וראה לאיזו דרגה של שפל הבאת את אשדוד, לארגן תומכים נגד תושבי אשדוד, זו חוצפה.

לסרי, למרות מאמציך להעביר את כובד הסבריך שמדובר בפתרון דירות לזוגות צעירים לא צלחת, איפה היית תשע שנים? דירה אחת לזוגות צעירים לא הוקמה בתקופתך, ומי אשם? כרגיל צבי צילקר. אבל לסרי צילקר עוד מעט עשר שנים הוא לא ראש עירייה, הרי הבטחת בכל מערכת הבחירות לפתור בעיית זוגות הצעירים, הרי בתקופה שלך נדדו מאות ואלפי זוגות צעירים לאשקלון ולערים אחרות.

לסרי, שיא חוצפתך והזלזול שלך כלפי חברי מועצה ותושבי העיר עברו כל גבול. כאשר הגב׳ הלן גלבר, החלה לדבר בצורה ממלכתית, ותרבותית, פנית לעבר מנכ״ל העירייה אותו הבאת מהעיירה ירוחם, וכאילו אתם מנהלים שיחה, עם צחוק מאולץ וכל מטרתך הייתה להביע זלזול בה, לעיני הנוכחים, הרי התגלית לעיני הציבור כאיש שחצן יהיר וחצוף.

לסרי, כחובש כיפה, אולי תוכל להצביע באיזה פרק בתלמוד, במשנה כהלכה, קראת שמותר לך להלבין פני חברי?, זלזל, לפגוע באשת ציבור שבסך הכל באה לדאוג למאות תושבים שנפגעו ממך או לבקש את עזרתה. ניצלת את התנהגותה הממלכתית של גלבר כדי להראות לאלה שהובאו למחוא לך כפיים, שאתה בז לה. אבל התנהגותך המבישה פגעה רק בך.

היהירות והשחצנות והחוצפה שלך נובעת מכך שאתה מצפצף על הציבור באשדוד, ועל הפגיעה בתושבי השכונות רק בגלל שאתה בטוח שתיבחר בעוד כשנה לראשות העירייה בתמיכת החרדים. זה הביטחון שלך. אבל לסרי, איך כתוב בספר תהילים ״רבות מחשבות בלב איש ועצת ה׳ היא תקום״.

WhatsApp Image 2017 08 02 at 18.21.08

"הסכם הכניעה לחרדים"

אני חושב שעל תושבי אשדוד החילוניים המסורתיים, הדתיים להתכנס ולעשות קריעה, כי לסרי מכר את העיר אשדוד שאותה הקמתם בעבודה קשה, עוד שבו נולדו בניכם ונכדיכם נמכרה על ידי לסרי לחרדים, בגלל הסכם הגג שהוא הסכם כניעה לחרדים. לאותה ישיבה הגיעו תושבים ממורמרים מכל רחבי העיר, כדי למחות ולזעוק על הסכם הגג שנועד לשרת את לסרי שנה לפני הבחירות, ואת שר האוצר, משה כחלון שרוצה להגיע להישג מהיר בתחום הדיור, מאחר ויש סיכוי גדול לבחירות לכנסת אם יוגש כתב אישום נגד ביבי.

אדון לסרי, תשע שנים אתה בשלטון, ודירה אחת לא נבנתה עבור זוגות צעירים באשדוד. קראתי באחד הראיונות שנתת השבוע, לכתב אלי לוי ב״ידיעות אשדוד״ ושם אתה מאשים את צילקר שלא בנה כשהיה ראש עירייה עבור זוגות צעירים, דירות קטנות והודעת שזה מה שתעשה. לסרי, אני רוצה להזכיר לך שצילקר כבר לא ראש עיר כמעט 10 שנים. אתה הוא זה שיושב בכיסא ראש העיר. האם במהלך התקופה הזאת בנית לזוגות צעירים? דאגת שקבלנים במע"ר דרום יבנו לצעירים? התשובה היא לא. אז להאשים את צילקר בזה? יכול להיות שהוא לא בנה וגם הוא לא דאג. אבל אתה ראש העיר כעת ואתה צריך לדאוג לזוגות הצעירים שבורחים מהעיר כפי שלא ברחו מעולם. בטח לא ברחו בתקופה של צילקר. אולי גם הוא אשם בפקקים שנוצרו עקב עבודות התחבורה? אולי הוא אשם בירידה בחינוך?. לסרי תתעורר. אתה הוא ראש העיר.

לסרי, שעכשיו כראה מתעורר, כשנה לפני הבחירות, רוצה לגנוב דעת קהל של תושבי אשדוד החילוניים והמסורתיים, ומציג תכנית של אשליות ופנטזיות לפתרון בעיית מחוסרי הדיור, בעיקר לזוגות צעירים. אבל מאחורי התוכנית הזאת עומד דבר אחד להפוך את אשדוד סופית לעיר חרדית, שקרובה יותר לבני ברק מאשר לבית שמש שבראשה עומד ראש עירייה חרדי. היה טוב אם ראש לסרי היה לומד איך מאזנים ואיך מתפקדים כראש עירייה בעיר שיש בה גם חרדים וגם חילוניים כמו בעיר נתיבות. שילמד מראש העיר יחיאל זוהר איך מנהלים עיר כזו (ראה מסגרת הטור של אבי בניהו על נתיבות).

בהסכם הגג לא מדובר לדעתי בתוספת 25% לחרדים, מדובר ביותר מזה. 25% אלה החלקים המוצהרים אבל יש עוד חלקים לא מוצהרים, כמו תוספת יחידות ברובע ו׳ וג' וח' שהולכים והופכים לשכונות חרדיות. גם ברובע ב׳ הוא רובע שהולך ומתחרד. חרדים רבים רכשו מאות דירות ופיצלו אותם להשכרה, והעירייה יודעת ושותקת. במילים אחרות, לרובעים ו׳, ח׳, ב׳, ג׳ ייתווספו מאות ואלפי יחידות, שהופכים לאט לרובעים חרדים, ואף זוג צעיר לא ירצה לקנות דירה בתוך רובע חרדי. בסופו של דבר הסכם הגג יקנה לחרדים כ-40% מהסכם הגג. יתרה מכך, בעקבות העמקת השתלטות החרדים באשדוד, גם זוגות צעירים שרכשו דירות באשדוד יעזבו את העיר, כפי שקרה בירושלים, מי יגור בעיר של חרדים?

צאו וראו מה קורה בפארק אשדוד ים. רוב המבקרים הם חרדים מכל הארץ, והם כבר דחקו את רגליהם של תושבי אשדוד שמזמן ויתרו על התענוג להגיע לשם. בעיקר בגלל העומס והרעש והלכלוך.

לסרי בעת דבריה של גלבר

גלבר: "את לסרי לא מעניין הצעירים"

בחזרה לישיבה הסוערת ביום רביעי. אחרי שלסרי הציג את התוכנית והתפאר בעובדה שדירה 3.5 חדרים תעלה 800 אלף שקלים, פרצה לעברו חברת האופוזיציה הלן גלבר וגיחכה: “איך ההצהרה שלך כעת על מחיר כזה לא נרשמה בהסכם גג? מדוע זה לא נכתב שחור על גבי לבן?".

גלבר שהתייחסה בדבריה במועצה להסכם הגג פתחה את דבריה בציטוט של ראש העירייה, ד"ר יחיאל לסרי מתוך מצע הבחירות שלו לראשות העירייה בשנת 2008: "נאפשר לזוגות הצעירים דירה במחיר סביר והוגן, נהפוך את העיר לצעירה ומושכת, אין שום סיבה שצעירי אשדוד לא ימשיכו להתגורר בעיר ושצעירים נוספים מרחבי הארץ יקלטו כאן'.

גלבר: "מה קרה מאז 2008 ועד עכשיו? כלום ד"ר לסרי. רק הבטחות מצד אחד לבנייה לזוגות צעירים ונטישה המונית של צעירים מאשדוד לאשקלון, גן יבנה וערים אחרות. מי מבטיח שיהיה אחרת לאחר 9 שנים ולאור ההתנהלות עירית אשדוד בראשותך. אדוני ראש העיר, התכנית שלך היא בגדר מגלומניה מטורפת שתחריב את אשדוד ותהווה בכייה לדורות".

גלבר ביקשה לציין כי "אני בעד קידום תכניות לזוגות צעירים ולבעלי קושי ברכישת דירה ראשונה. אני מוכנה לדון לילות וימים בכדי לקדם פרויקטים בתחום זה. אבל, לא מתוך שליפות, לא בעבור אף כותרת בומבסטית, אלא מתוך אחריות. לא בצורה שעיריית אשדוד והעומד בראשה, לסרי, רומסים את זכויות התושבים שכבר חיים באשדוד כמו ברובע טו', רובע טז', רצועת החוף, ובהמשך תרמוס גם את חלומם של הצעירים שלנו לדירה משלהם בעיר, לא בצורה של הנחת תכנית לשינוי פני העיר מקצה לקצה 4 ימים לפני אישורה כדי שאף אחד לא יספיק באמת ללמוד אותה לעומקה".

גלבר בישיבה פנתה לחבריה במועצה ואמרה להם: "אל תשתפו פעולה. זוהי קריאת חרום אחרונה לעשות סדר ומינהל תקין בעיר אשדוד. אתם יודעים ומבינים את הקשרים לכאורה שיש לראש העיר עם בעלי אינטרסים בעיר. תחשבו טוב טוב לפני שאתם מצביעים בעד אישור תכנית שמטרתה דרך הסכמי הגג לקדם גם פרויקטים כאלו ואחרים. מדובר בהסכם רעוע, לא סגור, לא מחייב את הצדדים ללוחות זמנים וביצוע במועדים מדויקים”.

חרדים מתפללים עם לסרי

עו"ד שומר: "לסרי הוא כלי שרת של הקבלנים"

ואילו חבר המועצה עו״ד נעים שומר שיגר מכתב חריף לאחר הישיבה ללסרי ובו הוא מאשים אותו כמי שהפך לכלי שרת אצל הקבלנים והחרדים. עו"ד שומר מציין כי תוספת של שבעים אלף חרדים תוך חמש שנים נועדה במטרה לבצר את שלטונו של לסרי. עו״ד שומר מציין במכתבו, שלסרי הצהיר קבל עם שהוא הפך את אשדוד למעצמה חרדית ואפילו השר דרעי הודה לו על כך. "האמירה של לסרי שהסכם הגג מטיב עם הזוגות הצעירים היא אמירה כוזבת". אומר עו״ד שומר ומדגיש "שתשע שנות שלטונו של לסרי כראש עירייה לא גרמת לבנייתה של אף דירה לזוגות צעירים. לדברי עו״ד שומר, בעבר הגיש הצעות בנושא זוגות צעירים ולסרי לא התייחס לכך. "לסרי הפך להיות כלי שרת של החרדים והקבלנים". כתב עו״ד נעים שומר ומציין במכתבו עוד כי "אי אפשר להתעלם מתחושה קשה, שהפכת להיות כלי שרת של החרדים והקבלנים. הסיסמה המגוחכת שלך ״התושב במרכז״ התרוקנה מכל תוכן. המשך שלטונך הינו רע לתושבים ויפגע באורח אנוש בפיתוח העיר. למרות רצונך המובן להיבחר פעם נוספת כראש העירייה, עליך לזכור כי הרוב המכריע של תושבי העיר, לא תמכו במועמדותך לראשות העיר. אינך יכול להעדיף באופן כל כך בוטה את טובת החרדים על פני יתר האוכלוסייה, במטרה לזכות בתמיכתם בבחירות הבאות לראשות העיר. הענקת ואתה ממשיך להעניק להם הקצאת קרקעות, תמיכות תקציביות ביד נדיבה על חשבון התושב שאינו חרדי".

חשמל שומר שבת

זה לא חלום, ולא פנטזיה, תכנית חדשה בעידוד חברי הכנסת מטעם מפלגת יהדות התורה מגבשת תוכנית להקמת תחנות כוח פרטיות שיספקו חשמל כשר לתושבי החרדים בשכונות חרדיות ובערים חרדיות, השכונות החרדיות ינותקו מהרשת הארצית בשבתות. ״חשמל שומר שבת״ הוא יקר מאוד, אבל החרדים יודעים היטב לנצל מנהיגים במצוקה, כמו המצוקה שבה שרוי ביבי נתניהו, וכעת מגבשים תוכנית שציבור הצרכנים הכללי ישלם ״חשמל שומר שבת״.

גם באשדוד החרדים מנצלים את מצוקתו הקשה של לסרי, ואם תוכנית ״חשמל שומר שבת״ תצא לפועל, נראה תחנות כוח פרטיות שמופעלות ברובע ז׳, ברובע ג׳, ברובע ח׳, ברובע ו׳, ועוד.

כבר היום אם החרדים באשדוד רוצים ראש עירייה חרדי בבחירות שיתקיימו בעוד שנה, עם קצת מאמץ הם לוקחים את ראשות העירייה, אבל הם לא יעשו זאת עכשיו, כדי לא לעורר זעם ושנאה כלפיהם משני שליש האוכלוסיה בעיר (עולים מחבר העמים והוותיקים), טוב להם כך שלסרי משרת שלהם, ומקבלים כל מה שחפצים לעשות, שהציבור יכעס על לסרי. מה שכן, בבחירות שיתקיימו בעוד 6 שנים יהי להם מועמד מחסידי גור, והוא יזכה ברוב מוחלט.

לסרי תלמיד איך מנהלים עיר מעורבת של חרדים וחילוניים

אבי בניהו, לשעבר דובר צה"ל ואסטרטג כתב בטור שלו במוסף ״מעריב״ של שבת על הנחישות של ראש העיר יחיאל זוהר לא להיכנע לחרדים שבעירו נתיבות, הנחשבת לעיר הבאבות והמקובלים. בנה בריכות ציבוריות מקומות בילוי ובנייה לזוגות צעירים. ד"ר לסרי תקרא את הטור של בניהו ותלמד מראש עיריית נתיבות שיודע לאזן בין חרדים לזוגות צעירים

"ביקרתי השבוע בנתיבות. ראש העיר הוותיק יחיאל זוהר ביקש לנפץ לי כמה תדמיות ישנות ולא רלוונטות, והוא הצליח ובגדול. זה לקח ארבע שעות ואנסה לשתף אתכם בתמצית. 36 אלף תושבים יש בנתיבות. 30% מהם חובשי כיפות, דתיים וחרדים. הרוב המוחלט חילונים. זה חשוב על רקע מה שנראה כשליטת חצרות המקובלים ביישוב (הבבא ברוך, ״הרנטגן״ ונוספים). 4000 התחלות בנייה יש כעת בעיר ועוד שכונות רבות מתוכננות. 76% זכאות לבגרות, נתונים גיוס גבוהים לצה״ל. הרכבת הביאה מהפכה שהתווספה לשיפור התשתיות והכביש לעיר מהמרכז ומבאר שבע. מגרשי החניה שנבנו לצד הרכבת בלחץ ראש העיר ענקיים. לא יהיה כאן מה שקורה בחדרה, בבנימינה ועוד. לצד השכונות החדשות שנבנות בקרבת הרכבת מוקם פארק עירוני ענק עם אגם ומוקדי בילוי. בעיר פועלים שני מתקני קאנטרי קלאב עם שתי בריכות ציבוריות, וישנן עוד כ-500 בריכות שחייה פרטיות בבתים בעיר. שמונה מגרשי טניס, מגרשי כדורגל וכדורסל. שלושה ארבעה מרכזי קניות ענקיים, המשמשים מוקד עלייה לרגל גם עבור בני המושבים והקיבוצים באזור. היכל תרבות ובו 580 מקומות ישיבה ייחנך כאן בעוד שלושה חודשים, לצד קונסרבטוריום ומתקני תרבות רבים נוספים, מסעדות ובתי קפה. זוהר מצביע בגאווה על מבנה גדול: ״זהו בית החולים הגריאטרי של נתיבות, עם 200 מיטות״, הוא מספר לי, ואני שואל מי הרשת המפעילה. ״שום רשת. העירייה מפעילה אותו, זו חובת העיר לוותיקיה וגם זכות גדולה״, הוא משיב. פועלת כאן גם יחידת ״אופק״ שמסיירת, שומרת על הביטחון ומרחיקה כל גורם של אלימות, סמים, פשע, גניבות, פריצות וכו׳.

נתיבות היא אחת הערים המתפתחות בישראל בשנים האחרונות, אבל דימוי ה״באבות״ עוד רודף אותה. יחיאל זוהר נחוש להילחם בזה. לפני שנים הוא הלך עם גרעין של הנוער העובד לנח״ל ולהגשמה בקיבוץ, וחזר להנהגה המקומית ביישוב שהפך לעיר משגשגת. ״החלטנו שאנחנו נהיה אדונים לגורלנו״, הוא מסביר, ומבטיח לי שהמשימה של בני דורו ושותפיו להנהלת העיר היא ש״נתיבות לא תהפוך לבית שמש״. אכלתי ארוחת צהריים במסעדה אסייתית מצויינת ולמדתי שרוב הסועדים אוכלים בעזרת מקלות, ורק אני לא מצליח. ערכתי שם קניות לשבת וחזרתי הביתה בהרגשה שהתדמיות עדיין חזקות מהמציאות, גם בעידן הרשתות החברתיות.

36 אלף תושבים יש בנתיבות. 30% מהם חובשי כיפות, דתיים וחרדים. הרוב המוחלט חילונים. זה חשוב על רקע מה שנראה כשליטת חצרות המקובלים ביישוב (הבבא ברוך, ״הרנטגן״ ונוספים). 4000 התחלות בנייה יש כעת בעיר ועוד שכונות רבות מתוכננות. 76% זכאות לבגרות, נתונים גיוס גבוהים לצה״ל. הרכבת הביאה מהפכה שהתווספה לשיפור התשתיות והכביש לעיר מהמרכז ומבאר שבע. מגרשי החניה שנבנו לצד הרכבת בלחץ ראש העיר ענקיים. לא יהיה כאן מה שקורה בחדרה, בבנימינה ועוד. לצד השכונות החדשות שנבנות בקרבת הרכבת מוקם פארק עירוני ענק עם אגם ומוקדי בילוי. בעיר פועלים שני מתקני קאנטרי קלאב עם שתי בריכות ציבוריות, וישנן עוד כ-500 בריכות שחייה פרטיות בבתים בעיר. שמונה מגרשי טניס, מגרשי כדורגל וכדורסל. שלושה ארבעה מרכזי קניות ענקיים, המשמשים מוקד עלייה לרגל גם עבור בני המושבים והקיבוצים באזור. היכל תרבות ובו 580 מקומות ישיבה ייחנך כאן בעוד שלושה חודשים, לצד קונסרבטוריום ומתקני תרבות רבים נוספים, מסעדות ובתי קפה".

התושבים עותרים לבית המשפט: לבטל את הסכם הגג ולדון עליו מחדש

תושבים מאשדוד וחברי מועצת עיריית אשדוד עתרו לבית המשפט נגד אישור הסכם הגג.הם דורשים לעצור את ההסכם ולהביאו לדיון מעמיק בישיבת מועצת העיר כפי שדורש החוק

באמצעות משרד עורכי הדין תדמור ושות' פרופ' יובל לוי ושות' עתרו כל חברי האופוזיציה במועצת העיר ו247 תושבים נגד הסכם הגג שאושר במועצת העיר בשבוע שעבר. הם דורשים לקיים דיון מסודר ויסודי בהסכם. "נוכח הפגמים המאיינים אשר נפלו בהליך אישורו של הסכם הגג."

בעתירה לבית המשפט טוענים העותרים כי "במסגרת הסכם הגג, התחייבה עיריית אשדוד, והתחייב משרד הבינוי והשיכון, בין היתר, לפעול להוספת מיליוני דונמים של תעשיה ומסחר; להגדיל את הצפיפות בעיר בשיעור שאין לו אח ורע, למיטב ידיעת מרשינו, בתקופה כה קצרה; לפעול להפקעת שטחים; לפעול לבניה בשטחים "חומים" (שהוקצו לבניה ציבורית) ולשינוי ייעוד של שטחים שנועדו למטרות ציבוריות למגרשים לייעוד מגורים וציבורי; וכן לייעד ולשווק 25% מיחידות הדיור נשוא ההסכם לאוכלוסייה החרדית. אין ולא יכולה להיות מחלוקת, כי מדובר במהלך לשינוי פניה של העיר מן הקצה אל הקצה. רעידת אדמה של ממש. מהלך כזה היית מצפה שייעשה בשקיפות מלאה, תוך שיתוף ציבור תושבי העיר. מהלך כזה חייב להיות מלווה בדיון מעמיק במועצת העיר, במסגרתו יעברו נבחרי הציבור על הוראות הסכם הגג, יקבלו את כל הנתונים שבבסיסו, ינהלו שיח אמיתי באשר להשלכותיו, ויקבלו מענה ענייני להשגותיהם. מהלך כזה לא יכול להיעשות אלא בשיתוף של מומחים ויועצים שונים, אשר יבחנו את השפעותיו בכל ההיבטים – סביבתיים, תחבורתיים ואחרים"

לטענת העותרים: "אף אחד מאלה לא נעשה. תוקפו של הסכם הגג הותנה, מטבע הדברים, באישור מועצת העיר להסכם. זאת, בהיות חבריה נציגיו הנבחרים של ציבור תושבי העיר. אלא שאישור זה נתקבל בדרך, שהתיאור "מחטף" עושה עימה חסד. כפי שנראה להלן, ההתנהלות שאפפה את אישורו של הסכם הגג במועצת העיר מהווה הפרה בוטה של כללי המנהל התקין ושל הוראות יסוד שבדין. כך, אישורו של הסכם הגג נעשה הרחק מעיני הציבור, תוך הפרה בוטה של כללי הצדק הטבעי, ובהם – חובת השימוע והחובה הנגזרת לשיתוף הציבור. זאת, בניגוד למתחייב בנסיבות העניין, כאשר עסקינן במהלך בעל השלכות רחבות היקף על הציבור, לרבות על הדורות הבאים, במסגרת ההסכם מתחייב משרד הבינוי והשיכון לייעד ולשווק 25% מיחידות הדיור נשוא ההסכם לאוכלוסייה החרדית, תוך פגיעה בעיקרון השוויון".

"הסכם הגג" באשדוד: לא חייבים לבנות בכל פינה באשדוד

מאז אישור תכנית המיתאר ההיסטורית שהכין האדריכל פרלשטיין, "תכנית הרובעים" המפורסמת, שאושרה בשנות החמישים , היו רק ניסיונות מינוריים להכנת תכנית חדשה כוללת לאשדוד, ולמרות זאת, ובאופן מפתיע, גדלה והתרחבה העיר מאוכלוסייה של 15,000 נפש בעת הצגת התכנית, ועד כ 250,000 נפש כיום, וכל זאת רק על סמך אותה תכנית היסטורית .

על צילקר, ראש העיר לשעבר, אמרו בביקורת שהוא "בנה יותר מדי" . יותר מדי בטון ויותר מדי שכונות חדשות ובנייני מגורים ..ואמנם נכון שהוא עודד מאד את הענף ולקבלנים ויזמים הייתה "אוזן קשבת" בלשכתו, מה שהפך את אשדוד לגן עדן נדל"ני.

ד"ר לסרי ,בתחילת דרכו כראש העיר, ביקש לצנן מעט את "חגיגת הבנייה" באשדוד , וריכז מאמצים בתחומים אחרים, כמו בית החולים, היכל התרבות, הפארקים וכדו', בעוד שבערים מסביב כמו אשקלון, יבנה, קרית מלאכי ורחובות נבנו אלפי יחידות דיור חדשות, כאן האמירו מחירי הקרקעות ואיתם מחירי הדירות באופן שהוצעו לשוק הנדל"ן רק דירות גדולות ויקרות מאד. תופעת העזיבה של הזוגות הצעירים החלה להדאיג ולהפוך לסכנה שהעיר הולכת ומאבדת את הפוטנציאל הצעיר שלה.

לא חייבים לבנות בכל מקום! לא חייבים להפוך כל פארק בלב שכונה שקטה לעוד מתחם לבנייה רווייה, וגם אם ישנן תכניות הפוגעות בשטחים ירוקים קיימים , יש לעשות זאת ברגישות ובשיתוף פעולה אמיתי וכן עם התושבים.

הליך התיקון וההסדרה עפ"י תמ"א 38-2 סעיף 23 הוא קצר יחסית וניתן ליישמו בקלות. זאת איננה רק החלטה טכנית תכנונית, זוהי החלטה פוליטית עם אמירה חברתית משמעותית.

התנגדות נוספת להסכם הגג: החברה להגנת הטבע בדרישה לא לבנות על החולות

מנכ"לית החברה להגנת הטבע איריס האן במכתב דחוף לשרי האוצר והשיכון: "קוראת לכם להימנע מלחתום על הסכם הגג באשדוד, כל עוד הוא כולל את הבנייה באזורי הדיונות"

"בניגוד להמלצות , מייעד "הסכם הגג" שטחים נרחבים לפיתוח עירוני ברבעים החדשים (י"ד ו - ט"ז) בחלקה הדרומי של העיר אשדוד ועל חולות אשדוד ו"הדיונה הגדולה", כתבה המנכ"לית לשרי האוצר והשיכון. שטחים אלו נגרעו מעתודות הפיתוח של העיר אשדוד עוד בשנות התשעים, במסגרת "תכנית הרביזיה" ואין כל הצדקה לשוב ולהעלותם מן האוב, בניגוד מוחלט למדיניות התכנון העדכנית ולהמלצות הברורות של תכנית המתאר הכוללנית.

"שטחי החולות הללו הם נכס לאומי ייחודי ומשאב טבעי חשוב בו התברכה העיר אשדוד. שטחי החולות הללו הם פיקדון בידינו לשימור ולא לפיתוח. אשר על כן, החברה להגנת הטבע מתנגדת לבינוי ולפיתוח בחולות אשדוד ולהכללתם במסגרת "הסכם הגג" הנדון וקוראת לכם לתקנו ולהתאימו להמלצות ועדת ההיגוי, לתוכנית המתאר הכוללנית ולהבטחת התפתחותה העירונית של אשדוד ומתן מענה לצורכיהם של תושביה, היום ומחר".