ashdod10 logo

הסכם הגג שיהפוך את אשדוד לעיר חרדית: ד"ר לחמני: "לסרי "מוכר" את אשדוד לחרדים" . כל מה שרציתם לדעת על ההסכם

"הסכם הגג באשדוד" שחתמה עירית אשדוד עם משרד האוצר ומשרד השיכון לבנית 36,789 דירות מעורר סערת רוחות גדולה בקרב תושבי אשדוד החילוניים. ראש העירייה יחיאל לסרי סיכם עם יו"ר ש"ס אריה דרעי ושאר החרדים לבניית 8000 יחידות דיור, כשליש מסך הדירות לחרדים. חשבון פשוט מראה כי כל דירה בה תתגורר משפחה חרדית בת 8 נפשות בממוצע יגדיל את אוכלוסיית אשדוד בעוד 160 אלף תושבים חרדים
מנחם גלילי | חמישי, 03 אוגוסט 2017 04:17

בתשע השנים האחרונות שבהם לסרי מכהן כראש העירייה הועמדו למשפט נבחרי ציבור וקבלנים רבים. זה היה במשמרת של לסרי, כמו שבית החולים הוקם במשמרת של לסרי לאחר מאבק של כארבעים שנה בתקופת צילקר, כולל המכרז להקמת בית החולים שפורסם בתקופת צילקר. עכשיו, כשנה לפני הבחירות לסרי מנסה את השיטות שמזכירות במקצת את השיטות שהפעילה מפ״אי (מפלגת פועלי ארץ ישראל) בשנות החמישים והשישים, שבשנת בחירות היו מפרסמים הבטחות.

כשנה לפני הבחירות לסרי מכריז על תכנית אב של כשלושים ושש אלף יחידות דיור בדיוק שנה לפני הבחירות לעירייה. ראשית , אני לא יודע אם זה יצא לפועל. יכול להיות שהממשלה תיפול בכלל. שנית: התוכנית הזו נכשלה בכמה מקומות בארץ ובראשם קרית גת. שלישית: הכי מזעזע שאפילו התכנית תצא לפועל כשמונת אלפים דירות מתוך זה יוקצו לחרדים, קרוב לשליש. אבל זו טעות מספרית, שמונת אלפים משפחות חרדיות כפול בממוצע 8 נפשות שווה שישים וארבע אלף חרדים, ואילו באוכלוסייה החילונית מסורתית בממוצע ארבע במשפחה.

במילים פשוטות: התוכנית הזו תתקע כמה מאות מסמרים על ארון המתים של העיר הזו, שבטוח תוך פחות מעשר שנים אשדוד היא עיר חרדית כמו בית שמש, ולסרי ייזכר לדיראון עולם כראש עירייה שהיורש שלו יהיה ראש עירייה חרדי מחסיד גור.

הסכם הגג שנחתם השבוע בעיריית אשדוד מעורר זעם רב בקרב חילוניים ומסורתיים באשדוד. הסיבה: מתוך כ-36 אלף יחידות שייבנו באשדוד 8000 יחידות יועברו לחרדים. בחישוב פשוט ובשל הגידול הטבעי הגבוה שלהם האוכלוסייה תגדל ב160 אלף חרדים נוספים ובתוך מספר שנים מועט העיר תהיה חרדית טהורה עם ראש עיר חרדי ומועצת עירייה מורכבת מרובה מחרדים.

ד"ר אלי לחמני חבר המועצה אומר כי כל המכירות תהיינה אך ורק לחרדים. הרי אף זוג צעיר חילוני לא יוכל לרכוש דירות באותן שכונות. כפועל יוצא, לסרי, שהתחייב לחרדים במערכת הבחירות האחרונה ועיניו צופות לבחירות הבאות, יגרום לתוספת של למעלה מ- 50 אלף חרדים שיגיעו מחוץ לעיר לרכוש דירות באשדוד ולהמשך ביתר של התחרדות העיר. ד"ר לחמני אומר כי ההתחייבות לחרדים נראית, על פניה, כ"אתנן בחירות" וזאת על מנת שלסרי ימשיך להחזיק את שלטונו הרע בעיר בתמיכת החרדים.

IMG 3962

"מזה זמן, אנו, חברי האופוזיציה, מבקשים מלסרי לידע אותנו מהן תכניותיו לגבי עתיד העיר בנושאים של: כמה יחידות סה"כ מבקשים להוסיף לעיר? מהי כמות התושבים המכסימלית המתוכננת לעיר? איזה שכונות מיועדות לבניה לחרדים בלבד? וכיוצ"ב. אך לסרי נמנע מלפרט ובכוונה תחילה, כפי שאנו נוכחים לדעת בהסכם הגג" אומר ד"ר לחמני שטוען כי "הכפלת אוכלוסיית העיר(הוספת למעלה מ 50,000 אלף בתי אב- אוכלוסייה נוספת של כ 300,000 תושבים) שחלק נכבד ממנה תהייה חרדית תקשה על העיר לעמוד בנטל הכלכלי ויפגע קשות ברמת השירות של העירייה מול תושביה. אמנם לצורך זה משרדי האוצר והשיכון נותנים תמיכות ותקציבים חד פעמיים, אך מה יקרה לאחר שיבוזבזו תקציבים אלו? מי יממן את עלויות מתן שירות לתושבים? ניחשתם נכון, אנחנו תושבי העיר בהמשך עליית תעריפי הארנונה”.

ד"ר לחמני תוהה האם לסרי שאל את רצון התושבים? האם אנו כתושבי העיר מסכימים לצופף את העיר ולהכפיל את מס התושבים בה על חשבון איכות חיינו? הרי אין ספק שהצפיפות האיומה, הכבדת הנטל תביא לירידה ברמת חיי התושבים. אך מה אכפת ללסרי? "מה שמעניין אותו זה הבחירות הקרובות והחרדים"

הסכם הגג לבניית אלפי יחידות הדיור מטריד מאוד את ד"ר לחמני שטוען כי "האם לבנות מגדלים ומפלצות באמצע שכונת מגורים שבאופייה שכונה של צמודי קרקע זאת הדרך לשפר את איכות החיים של אנשים שהשקיעו בבניית ביתם את מיטב כספם וחייהם ? כדוגמא אציין את גדת נחל לכיש, שבמקום להותירה כריאה ירוקה וכחיץ בין המגורים לתעשייה של העיר, כדוגמת פארק הירקון , הופכים אותה לשכונת מגורים בת אלפי יחידות"

ד"ר לחמני מדגיש כי אינו נגד בניית דירות לזוגות צעירים. "אך במקום ישרא-בלופ כרגיל במחוזותינו, שיתמקדו רק בבניה כזו ושטחים לא חסר, לרבות בתוך המסגרת של התחדשות עירונית שישווקו קרקעות לבניה רק לזוגות צעירים ולמשפחות חד הוריות (ולא 20%-25%), שיפעלו באמצעות החברות העירוניות בעיר ליזום וביצוע בניה במסגרות של קבוצות רכישה המיועדת לזוגות צעירים ולמשפחות חד הוריות. זאת הדרך לסייע לאוכלוסיות אלו ומבלי לנגוס לנו בפארקים ובאיכות החיים של כולנו. אין שום חשיבה אסטרטגית בתוכניות הבניה המטורפות שבה מקריבים את איכות חיינו, אלא תוכנית אסטרטגית אחת והיא להפוך את העיר כולה לעיר של החרדים".

6264

חברת המועצה, הלן גלבר טוענת כי "ביום חמישי האחרון בשעות הערב קיבלתי את טיוטת הסכם הגג וצמוד אליו סיכום ישיבת חברי הקואליציה שמאשרים פה אחד את התכנית. ד"ר לסרי, האם זה רציני? האם זה פרק הזמן שנדרש כדי ללמוד, לבחון, לשאול שאלות או ״חלילה״ להיוועץ עם הציבור באשדוד בדבר תכנית גורלית זו שתשנה את פני העיר מקצה לקצה בפרק זמן קצר. מבלי שערכנו דיון מהותי פני העיר לאן?. הסכם שמציג על הנייר תוספת של 30 אלף יחידות דיור חדשות, ובנוסף מעל עשרת אלפים שכבר נמצאים בשלבי אישור ובהליכים תכנוניים בעיר ללא קשר להסכם הגג".

גלבר טוענת כי "אני באופן מוחלט בעד קידום תכניות דיור ופתרונות לזוגות צעירים. ללא ספק העיר סובלת מנטישת צעירים שאין יכולתם משגת לרכישה דירה במחיר סביר וטוב. תכניות בגודל ובהיקף זה אינן מתאימות לשיגור ואישור בפרק זמן של שלשה ימי עבודה. אין זה ראוי להתכונן בימי שישי שבת ובימי צום תשעה באב. מדובר בתוכנית מורכבת מעשרות אלפי יחידות דיור במקומות שונים בעיר, חדשים וישנים , בעלי השפעה מכרעת על אופייה של העיר בעתיד בכל המובנים. הניסיון בהסכמי גג עם ערים שכבר חתמו מלמד שיש יתרונות ולא מעט חסרונות ביישומו. אלו צריכים להיות נר לרגלנו. עוד טרם נחתם כבר פורסמו הסכמים צדדיים עם גופים פוליטיים בדבר הקצאות לאוכלוסיות ספציפיות. חרושת השמועות גורמת לתושבים בעיר בלבול , מרמור והרע מכל אובדן אמון ציבורי"

גלבר בפנייה ללסרי אומרת :"אני פונה אליך להפעיל שיקול דעת, להניח את התכנית על שולחן המועצה לדיון ראשוני לבחור צוות היגוי שבשלושה חודשים הקרובים יבחן את כלל ההשלכות יחד עם נציגי ציבור, מומחים בתחום ואז נתכנס להצבעה. תכנית שכזו דורשת התייחסות פרטנית ועניינית לאלפי פרטים כגון תעסוקה, תשתיות , תחבורה , מוסדות , צרכי תושבים ועוד. החיפזון מן השטן , סוף מעשה במחשבה תחילה"

 

ראשית תוכנית המגדלים

הסכמי הגג, לצערי, יסתמו את הגולל על הזדמנות זו, ייגרמו לבזבוז משווע ובלתי סביר של שטחים, יצרו כאוס תכנוני, צפיפות בלתי נסבלת, כולל מחסור במוסדות ושטחי ציבור, שלא לדבר על בעיות תחבורה וחנייה בלתי נסבלות שלא ייפלו מאלה של תל אביב. מירב תושבי אשדוד, לצערי, ייאלצו להמשיך ולהיטלטל בפקקים המתארכים בדרך מהבית לעבודה בגוש דן, מה שיהפוך את אשדוד לעיר הלוויין הגדולה ביותר בישראל, עם מספר תושבים כשל מטרופולין, ומאפיינים ברורים של עיר שינה לכל דבר.באותו יום בדיוק בו נחתם הסכם הגג עם אשדוד, אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה 27 אלף יחידות דיור חדשות בתכנית המתאר החדשה הר/2040 של הוד השרון, מה שיהפוך אותה על פי התכנון, תוך 20 שנה, מעיר לוויין קטנה בת כ-60 אלף תושבים כיום, לעיר בינונית בגודלה בת 150 אלף תושבים סביב 2040. לכאורה גם כאן המספרים נראים די מפחידים, שלא לדבר על כך שהעיר תוכפל פי שניים וחצי, ובכל זאת ישנם מספר הבדלים לעומת המקרה של אשדוד:1. הוד השרון יושבת על שטח גדול מאוד, כ-20 אלף דונם, כשטחה של העיר חולון, במרכז הארץ, מה שמחייב את ניצול זכויות הקרקע, ובמיוחד בעידן בו שוק הדיור סובל ממחסור בהיצע הולך וגדל. בניגוד לאשדוד.

2. מרבית שטחה הנוכחי של הוד השרון איננו מבונה, ודווקא הבנייה תתרום לחיבור טוב יותר בין חלקי העיר המורכבת מארבע מושבות היסטוריות שהתאחדו ב-1964, רמתיים, מגדיאל, הדר ורמת הדר.

3. בשונה מה"קייס" של אשדוד, שם הסכם הגג מדבר על קידום מיידי של אלפי יחידות דיור מידי שנה, מדובר כאן בתכנית הדרגתית ל-20 שנה לפחות 4. התכנית של הוד השרון, למי שטרח לעיין בה, כוללת במובהק אלמנטים תכנוניים דוגמת פתרונות תחבורתיים מושכלים, כולל שתי תחנות רכבת בתוך העיר, יציאות נוספות וכו', למעלה ממיליון מ"ר עסקים ומסחר, מוסדות ציבור ועוד. נכון.

5. היא גם מנצלת היטב זכויות בנייה קיימות, הן בהתחדשות עירונית ושדרוג השדרה המרכזית של העיר (דרך רמתיים) והן ב"לקונות" שנוצרו עם השנים בין השכונות הוותיקות דוגמת הרצועה החוצצת בין מגדיאל לגיל עמל, הרצועה לשעבר של המועצה האזורית דרום השרון החוצצת בין מגדיאל לבין מרכז העיר, הרצועה החוצצת בין רמתיים והדר לבין רמת הדר ועוד.נכון, גם תכנית המתאר של הוד השרון רחוקה מלהיות מושלמת, יש בה עדיין לא מעט "חורים", והיא מחייבת זהירות בביצוע, דוגמת יישום מלא של הפתרונות התחבורתיים אולם ההשוואה האוטומטית לכאורה, בין שתי תכניות הענק, זו של אשדוד וזו של הוד השרון, איננה נכונה במקרה זה. חומר למחשבה.