ashdod10 logo

בית התמחוי של הרב פינטו מחלק 3000 מנות ביום לנזקקים: איך עושים זאת?

בית התמחוי באשדוד של "שובה ישראל" בהנהגתו של הרב פינטו שברו שיא . 3000 מנות חמות מחולקות כל יום למשפחות נזקקות. כדי להבין מי עומד מאחורי המפעל המרשים הזה שוחחנו עם שני מנהלי בית התמחוי שחושפים בפנינו את המפעל האדיר הזה  
מערכת אשדוד10 | רביעי, 26 יולי 2017 13:16
בית התמחוי של הרב פינטו מחלק 3000 מנות ביום לנזקקים: איך עושים זאת? המטבח עם השפים שעובד סביב השעון צילום: שובה ישראל

בית התמחוי של קהילת שובה ישראל בית התמחוי הגדול בארץ, אשר מחלק כ3000 מנות של אוכל איכותי על בסיס יומי. שפים מקצועיים, עשרות עובדים ומערך לוגיסטי מקצועי, מחלק את המנות היומיות, ובנוסף מבצע חלוקה מיוחדת של מצרכי מזון לחגים ושבתות. כמובן שכל המזון והמצרכים ללא כל תשלום

כדי להבין מקרוב את פעילותו של בית התמחוי, דיברנו עם יגאל אדרי אשר מנהל אותו, זכינו לשיחה מעוררת השראה.

ש. כמה זמן אתה חלק מהפעילות של בית התמחוי?

"מפסח, בליל הסדר הרב מינה אותי לנהל את הפעילות. היה רצון להגדיל את הפעילות ולהגיע לאף יותר משפחות מאלו אשר כבר קיבלו עזרה קבועה מבית התמחוי. אז הבאנו צוות חדש וטבח חדש – שף, ששיפר את איכות האוכל, צרפנו לוגיסטיקן שאחראי על ארגון האספקה והתרומות, וגם גבאי שיהיה אחראי להסדיר את משכורות הצוות. במקביל אנחנו גם אמורים לקבל שני רכבים, על מנת שנוכל להגביר את החלוקה. מוצרי המזון כבר מוכנים, המדפים מלאים, רק מחכים לרכבים כדי שנוכל לבצע את החלוקה בפועל."

PINTO2

ש. אנחנו שומעים על צוות מקצועי ולא מבוטל, מספרי מנות של ארבע ספרות – איך הפעילות הזאת בעצם מתקיימת? יש תמיכה כלשהי מהמדינה? מעריית אשדוד אולי?

"לא. אין שום תמיכה משום גוף ממשלתי או מוסד כלשהו. כל הפעילות מתקיימת מחסדים של אנשים, מתרומות, מכספים שאנחנו משתדלים בעצמנו לתת עד כמה שאפשר והרבה אנשים שתורמים מעצמם, אם זה בכח אדם, ספקים שתורמים את המזון, באמת שהכל בחסדי שמים, הכל נעשה באהבה ללא תמיכה של אף גוף ציבורי."

ש. מדהים שאתם מצליחים להחזיק כזאת פעילות גדולה ללא שום עזרה, ומה הרמה של האוכל שאתם מחלקים, אם אפשר לשאול?

"הכי גבוהה! אוכל חם, טרי כל יום, ירקות טריים, גם לחגים ושבתות.."

ש. מה, ממש בשר ודגים?

"זה משתנה- יש בשרים, דגים, עופות, פירות וירקות.. באמת שמכל טוב.. אנחנו מאוד משתדלים לגוון, וזה כמובן תלוי בסחורות שמגיעות אלינו באותו שבוע."

ש. וכל זה מטוב ליבם של אנשים?

"כן.. ואנחנו משלימים מכספנו מוצרים שחסרים. אבל ב"ה, בשביל חודשים ראשונים של התחלה אנחנו מרוצים, וגם כבוד הרב מרוצה. וכמו שהזכרנו אנחנו רוצים לשלש ולרבע את הכמויות כבר בימים הקרובים. יש לנו כבר רשימות של משפחות – יתומים, אלמנות, משפחות מרובות ילדים.. כאשר היעד שהצבנו לעצמנו הוא לחזור לימי השיא של הפעילות."

ש. אתה מזכיר את 'הרב', אנחנו מדברים כמובן על כבוד האדמו"ר רבי יאשיהו פינטו, כאשר כל הדבר העצום הזה הוא בעצם חלק ממפעל החסד של קהילת 'שובה ישראל' שהוא עומד בראשה, נכון?

"בית התמחוי הוא הלב של מפעל החסד של כבוד הרב, וזה דבר שמאוד חשוב לו. הוא ממש ביקש עם דמעות בעיניים שנחזיר את המפעל לשיאו ואמר שזה דבר שחשוב לו ביותר."

ש. כבוד האדמו"ר עדיין מעורב במה שנעשה?

"בוודאי! בכל יום הוא שואל, כבוד הרב משגיח ושואל ומתעניין בכל יום, שואל מתי נגדיל את כמות המנות. חשוב לו שכמה שיותר עניים יקבלו, כמה שיותר משפחות..כבוד הרב, ואני לא אומר את זה סתם מהפה ולחוץ, לא ראיתי לב כזה על עם ישראל, כל כולו עם ישראל... הרב מעמיד את עם ישראל לפני המשפחה שלו.. את זה שמעתי מפי הרבנית. ידענו שכבוד האדמו"ר הוא איש חסד, אבל מרגש לשמוע את חשיבות עם ישראל בעיניו.

ש. האם יש דבר נוסף שתהיה מעוניין לומר למי שקורא אותנו?

"הייתי רוצה מאוד שכמה שיותר אנשים ייחשפו לפעילות של בית התמחוי. כמובן שכל תרומה תהיה מבורכת – אם זה במזון, אספקה, כח אדם – אפשר לבוא ולעזור שעה או שעתיים בחלוקת מזון, או מאה או מאתיים שקלים... כשיש מאה מפה וחמישים מפה זה פתאום המון כסף.. כל אחד ביכולת שלו מטוב ליבו – זה עושה דברים גדולים ויכול לשנות עולמות."

ולאחר ששמענו על הצד האופרטיבי של פעילות בית התמחוי, דיברנו עם עמירם, חבר צוות ותיק אשר עובד פנים אל פנים עם המשפחות.

PJNTO1

ש. הבנו שאתה עובד מול המשפחות, יש אולי איזה סיפור שאתה זוכר? משפחה מסוימת?

"אין משהו שהוא לא סיפור, כל משפחה שנכנסת אלינו הם אנשים שאיבדו עכשיו את אמא או שהאבא פתאום נהרג.. ברוב המקרים מדובר באנשים שאיבדו את היקר להם והקושי שלהם הוא פי כמה וכמה ממשפחה אחרת.."

ש. ויש אולי סיפור ספציפי שזכור לך?

"הכל זכור לי, אבל אנחנו משתדלים לא להיות חשופים, זה משהו שגורם מאוד להיקשרות למשפחה אז אנחנו פשוט נותנים והולכים. ברגע שאתה נחשף אתה נכנס לעוד הרפתקאות- אתה מגלה שאין מקרר או תנור, גז, אין סלון, ילדים ישנים על ריצפה.. יש דברים שקשה מאוד לראות, אבל אי אפשר לעשות הכל.."

ש. ויש איזה מקרים חריגים שאתה מכיר?

"יש משפחה עם חמישה ילדים שאיבדו את אמא שלהם מהמחלה, אישה צעירה מאוד, בת שלושים ושתיים או שלוש.."

ש.מה הטווח גילאים של הילדים, אם אפשר לשאול?

"זה מתחיל מגיל שלוש או ארבע, והגדולה לדעתי והגדולה צריכה להיות בת שתיים עשרה בערך. יש עוד גורמים שעוזרים להם, אבל אנחנו נותנים להם את המענה של המנה החמה ביום, אנחנו זה הבסיס."

ש. איך הגעתם אליהם?

"להגיע אלינו זו לא בעיה, כולם מכירים את הרב פינטו, כולם מכירים את החסד של בית התמחוי, זה מגיע מפה לאוזן.."

ש.בית התמחוי פונה רק ליתומים ואלמנות או שיש עוד מקרים?

"יש עוד מקרים, יש מקרים מורכבים מאוד. יש משפחות שהביאו הרבה ילדים והשפיות שלהם נעלמה."

ש. נחשפת למצב כזה?

"כן. יש לנו כמה וכמה משפחות שהמצב בהן לא שפוי. יש לנו מקרה שבו שני ההורים איבדו את השפיות, ויש להם עשרה ילדים.. יש המון מקרים.."

ש. ומה בעצם מייחד את הפעילות שלכם? כי משפחות במצבים כמו שאתה מתאר מקבלות תמיכה כלשהי..

"אנחנו יודעים לתת משהו שהמדינה והרווחה לא יודעים היום לתת. הם לא יודעים לתת אוכל לאנשים. המדינה יכולה לעזור בביטוח לאומי, אבל זה לא מה שמניע. כשאתה נותן אוכל חם לפחות זה מוריד לך את הדאגות מהראש. בלי מיטה אפשר לישון, אבל בלי אוכל אי אפשר לחיות..בגלל זה מה שאנחנו עושים, מה שהרב עושה, זה אחד מהחסדים הגדולים שיש..."

ש. יש אולי עוד משהו שתרצה להוסיף לסיום?

"מה אני אגיד? שלא יהיו עוד נזקקים...הלוואי ולא יצטרכו אותנו יותר..."

הוסף תגובה

תגובות לא ראויות תוך שימוש בביטויים העולים כדי לשון הרע יימחקו מהאתר.