ashdod10 logo

נדחתה תביעה של חברת תמ"א 38 נגד דיירים

בית משפט דחה תביעה שהגישה חברה העוסקת בשיפוצי תמ"א 38 נגד דיירים מאשדוד בגין חוב כספי. השופט גיל דניאל קיבל את עמדת הדיירים כי חלה התיישנות: "בחינת נסיבות העניין מלמדת באופן ברור וחד משמעי כי תביעתה של התובעת התיישנה"
ענת ביגר | חמישי, 15 יוני 2017 02:30

בית משפט השלום באשדוד דחה תביעה ש/ל חברת מ.ת.ל השקעות שהיא חברה יזמית לביצוע פרויקטים מסוג תמ"א 38, כנגד בני זוג מרחוב יהודה המכבי 11 באשדוד, בגין חוב שלא שולם לטענת החברה . השופט גיל דניאל פסק כי על התביעה חלה התיישנות לאחר שעברו 9 שנים.

החברה הגישה, בפברואר השנה, באמצעות עו"ד שבתאי מזרחי, תביעה בסדר דין מקוצר כלפי בני הזוג שבבניין בו הם מתגוררים נערכו שיפוצים במסגרת תמ"א 38. לטענת החברה בני הזוג חייבים להם 127,900 שקלים לאחר שהתחייבו לשלם לחברה כספים עבור בניית ממ"ד וביצוע שיפוץ בדירה. וכי בני הזוג לא שילמו לחברה את הכסף. כן נטען כי בשנת 2008 התקשרו דיירי הבניין עם החברה להסכם לביצוע עבודות חיזוק מבנה מכוח תמ"א 38 והתחייבו לשלם לחברה 40,000 שקלים עבור תוספת ממ"ד לכל דירה. עוד נטען כי בני הזוג מלבד התוספת לממ”ד, ביקשו מהחברה כי בנוסף לשיפוץ יערכו שיפוץ בדירת בני הזוג הכולל שדרוג הרצפות בממ"ד, החלפת הרצפות בביתם, שיפוץ האמבטיה ועוד בעלות 114,900 שקלים, וכי הם לא עמדו בתשלומים בטענות שונות.

בני הזוג טענו מנגד באמצעות עו"ד יצחק עומסי, כי על התביעה להידחות מפאת התיישנות וכי ההתיישנות חלה מיום שבו נולדה עילת התביעה משנת 2008, ולאחר שחלפו 9 שנים יש לדחות את התביעה, בנוסף טענו בני הזוג כי בסוף 2007 נחתם בין החברה לדיירי הבניין הסכם לשיפוץ במסגרת תמ"א 38 וכי העבודות החלו במהלך אפריל 2008 במהלך הבנייה וכדי לפתוח דלת לממ"ד הוקטן חדר האמבטיה של הדירה "ועבודות הבנייה גרמו להרס קיר הקרמיקה בחדר האמבטיה" וכי סוכם שהם יקנו קרמיקה, ברז וצבע לאמבטיה ויזוכו על ידי החברה ואכן זוכו בסך 3,010 ובנוסף שילמו 27,000 שקלים וכי יצא שהם חייבים לחברה 11,490 שקלים וכי לא שילמו, כי נדרשו לשלם דמי השבחה ומס על העסקה לאחר שהחברה לא עמדה בחובתה לשלם. כמו כן, בני הזוג נדהמו לגלות ביום הגשת התביעה כי במסמך החתום ובו חובם במקור 11,490 "נוספה הספרה 0״ כך שכביכול הם חייבים לחברה 114,900 שקלים וכי בני הזוג התלוננו במשטרה על כך.

WhatsApp Image 2017 06 14 at 11.25.02

בתגובה לטענת ההתיישנות טענה החברה כי כי ב- 2010 בני הזוג הגישו תביעה ביחד עם שאר הדיירים והדיון בתבעה הוקפא ולא חודש וכי התנהל בין נציגי הדיירים לחברה הליך בוררות שהסתיים ב- 2011 ולכן מרוץ ההתיישנות החל ב- 25.10.11 לאחר סיום הבוררות ומחיקת תביעת הדיירים בתגובה לכך ענו בני הזוג כי העובדה שדיירי הבניין הגישו תביעה בגין ליקויי הבנייה בבניין אינה עוצרת את מרוץ ההתיישנות .

השופט גיל דניאל פסק כי דין התביעה להידחות מחמת התיישנות " בחינת נסיבות העניין מלמדת באופן ברור וחד משמעי כי תביעתה של התובעת התיישנה" כתב בהחלטתו. כן החליט כי החברה תשלם לבני הזוג הוצאות משפט בסך 3,000 שקלים.

הבניין הראשון של תמ"א 38 באשדוד

לפני כשנתיים פנו דיירי יהודה המכבי 11 לעיתון ״השבוע באשדוד״ לגבי הסיוט שהם עוברים. הם סיפרו כי בחלוף כ- 9 שנים הם חיים בסיוט בלי חשמל, בלי מים עם נזילות וללא טופס 4

בכתבה נאמר "לפני 9 שנים זכו דיירי בניין מספר 11 ברחוב יהודה המכבי באשדוד, להיות הראשונים בארץ ובאשדוד שזכו לשיפוץ המיוחל. התוכנית פורסמה ברבים, העירייה הוציאה הודעה משמחת ולהתחלת העבודות היה בשטח טקס. ראש העיר דאז, צילקר ואנשי משרד השיכון הללו ושבחו את הפרויקט. הדיירים היו מרוצים. מאז עבור הרבה מים בנחל לכיש והסבל של הדיירים החדשים בדירות שנרכשו מהקבלן מזה תשע שנים רק הולך וגדל. מתברר כי עד היום אין להם אישור איכלוס – טופס 4, והם אינם יכולים להתגורר בדירתם, ללא לקיחת חשמל ומים באופן פיראטי לחלוטין, לפעמים מהשכן למעלה, וכשמנתקים אז הם נאלצים לקחת מחדר המדרגות. 9 שנים של בירוקרטיה וכשלים שהובילו למחדל אחד גדול, כשהאוזניים ברשות המקומית ובוועדה לתכנון ובנייה נאטמו, נשארו הדיירים חסרי אונים.

הבניין מסביב הפך להיות אתר בניה. מכולות עם פסולת בניין פרוסות בחנייה, לכלוך רב, שיפוץ שתקוע ועוד. בנוסף לזה, הדיירים סובלים משלל ליקויים. הגג פתוח, נזילות באופן תמידי, מרזבים פתוחים, חוטי חשמל ועוד. דיירי הבניין שהבינו כי אף אחד אחר לא יתקן את הליקויים ואת הבעיות הרבות מהם הם סובלים, הוציאו מכספם עשרות אלפי שקלים לטיפול בחלק מהנזקים ובטיפול בחשמל.

המצוקה של דיירי הבניין בעקבות העובדה שאין להם טופס 4, מושלכת באופן ישיר על החשמל בבניין. "מים אנחנו מקבלים מהעירייה אבל חשוב לציין שאנחנו גם משלמים ארנונה. כמובן שהעירייה רוצה לקחת את החלק שלה אפילו שאנחנו בלי טופס 4. בכל מה שקשור לחשמל אנחנו נתונים לחסדי שמיים. זאת אומרת שאנחנו לוקחים מהשכנים, בצורה בטיחותית עם מונה נפרד וכמובן שגם משלמים על זה. לעיתים אין חשמל בכלל. בקיץ בלי מזגן ובחורף בלי חימום. יש פה משפחות עם ילדים קטנים ואנשים מבוגרים, זה מתסכל".

כיום הכל מאחורי הדיירים וכאמור, גם התביעה בין החברה לבין בני זוג מהדירה נדחתה על ידי בית המשפט.