ashdod10 logo

מוסיקה במקום פרוזק: ויקטוריה מחוללת פלאים באמצעות מוסיקה

ויקטוריה גרשקוביץ בת 38 מאשדוד היא בעלת מכון "צליל לבריאות" לטיפול רגשי בילדים בעלי צרכים מיוחדים, קשישים חולי אלצהיימר, מבוגרים עם בעיות נפש, ניצולי שואה ונכי צה"ל. באחרונה היא הציגה במוסקבה את עבודתה ואף שרה שיר שהלחינה: "אני מאמינה בכוחה של המוסיקה"
ענת ביגר | חמישי, 15 יוני 2017 02:17

וידוי אישי: אמא שלי חולת אלצהיימר ולמרות שאני מטפלת בה היא לא תמיד זוכרת אותי. אבל כשיש מסיבת שירה במרכז היום אליו היא הולכת, היא לוקחת את המיקרופון ושרה כשהיא זוכרת את כל המילים. ויקטוריה גרשקוביץ, מוסמכת לטיפול באמצעות אמנויות בעלת מכון "צליל לבריאות" לטיפול רגשי באמצעות המוסיקה אומרת כי המוסיקה מחוללת פלאים בבני אדם. בין היתר היא מטפלת באמצעות המוסיקה בילדים בעלי צרכים מיוחדים, בעלי לקות אוטיזם, קשישים חולי אלצהיימר, מבוגרים עם בעיות נפש, ניצולי שואה ונכי צה"ל והתוצאות מרגשות.

היא נולדה למשפחה מוסיקלית וכל חייה המוסיקה הייתה חלק בלתי נפרד מחייה. "אבא שלי ז"ל מורה לקרן יער וחצוצרה ומנהל בתזמורת כלי קשת. אמא מורה לפסנתר בעלת 2 תארים”, היא מספרת. ב-1991 בגיל 12 היא עלתה לישראל עם משפחתה מבלרוסיה. לדבריה, המוסיקה עזרה לה בקליטה בארץ. "דרך השירים למדתי עברית והשירים חיברו אותי לארץ".

היא גדלה באשדוד ואהבה לשיר בטקסים ואירועים בכיתה. היא זמרת קלאסית, את דרכה החלה כמורה לפיתוח קול, מתמחה במגוון רחב של סגנונות, מופיעה עם זמרי האופרה הישראלית, מכינה לאודישנים בארץ ובחו"ל, מנהלת אמנותית של פסטיבלים בינלאומיים כגון מחול ושירה, שופטת בתחרויות שירה בינלאומיים.מנגנת במגוון רחב של כלים. לאחר השירות הצבאי היא למדה לתואר ראשון מטעם האקדמיה למוסיקה בירושלים.

ואיך הגעת לתחום של תרפיה במוסיקה?

"התחלתי כמורה לפיתוח קול. בין היתר הגיעו אלי ילדים עם צרכים מיוחדים ככה הגעתי לעולם המיוחד הזה. הגיעו ילדים שלא דיברו ולא הגיבו, אבל המוסיקה חוללה פלאים ראיתי את התגובות שלהם ובעיקר של ההורים. נוצר קשר לא ורבלי באמצעות המוסיקה וזה היה מרגש”.

היא החלה ללמוד פסיכולוגיה באותה. באותה תקופה לימודי תרפיה באמצעות המוסיקה הייתה בחיתוליה וויקטוריה מחלוצות התחום. כיום, היא בעלת תואר שני בתחום ומצליחה בעבודתה. בין היתר, היא מטפלת במוסיקה במרכז רפואי רעות במחלקת טיפול נמרץ, במרכזים לטיפולים פרא-רפואיים "חמדת בניה" ו"מסילות" באשדוד, בעמותת אנוש וכמובן בבתי ספר בעיר. ויקטוריה מאמינה גדולה בכוחה של המוסיקה לעזור ולרפא. "מוסיקה עבורי זה צלילים, חיים זרימה. היא מניעה אותנו נותנת לנו חיים. אנחנו אלו שמייצרים את המוסיקה בחיינו" היא אומרת.

"הטיפול במוסיקה מוציא מדיכאון"

לאחרונה היא שבה מכנס בינלאומי שהתקיים במוסקבה העוסק בתרפיה במוסיקה שם הציגה את עבודתה ואת האני מאמין שלה. "הצגתי את העבודה והמתודות שלי. כמו כן, עשיתי פרזנטציה וכיתת אמן בנושא "משמעות של השיר אמנותי ככלי טיפולי על זיכרונות קשים מהעבר". הצגתי תיאורי מקרה של נכי צה"ל ותוצאות העבודה איתם. בנוסף הצגתי פרויקט שנקרא 'מורשת'. הפרויקט הוקם בתמיכה בעזרתם של דני בן אבו – יו"ר מחוז השפלה של ארגון נכי צה"ל ויוסי עטר – מפיק מוזיקלי ומנהל חברה "ארט הפקות" באשדוד".

O76A5325 משנית

"המקרה אותו תיארתי ושבעקבותיו נולד הפרויקט מספר על נכה צה"ל שעבר פוסט טראומה והגיע לטיפול רגשי כדי לקבל מענה דרך המוזיקה. במהלך המפגשים, המטופל הצליח "לשיר" את זיכרונותיו, רגשותיו שבמהלכם הוא חזר למקומות הכי קשים בחייו. תוך כדי מפגשים עלה רעיון כתיבה והלחנה של שיר. הנכה הביא רצון להביע את העולם הפנימי שלו דרך הקול. תמכתי בו ותוך כדי עבודה שמתי לב איך הפזמון שהולחן על ידו שינה בו משהו. ערך מוסף בריאותי נוסף היה תרגילי הנשימה שגרמו לשיפור בדרכי הנשימה, תרגילי פיתוח הקול גרמו לתפקוד פעיל של שרירי הפנים שהיו פסיביים עד אז ובמהלך תרגילי הנשימה לחץ הדם התאזן. עם הזמן המטופל הפך מסקפטי ופסימי לאופטימי. לקראת סיום הלחנת השיר הופחתו הכאבים בגוף והנכה הפחית את השימוש במשככי כאבים. בסוף התהליך השיר הוקלט באולפן הקלטות של יוסי עטר "ארט הפקות", מהות ההקלטה באולפן היא יצירת חשיבות של הרגע. הנכה מרגיש שייכות לאמנות, לקהילה, לחיים. בעצם הסתיים עידן של חיים כאדם חולה ומתחיל עידן של אדם ואומן. הטיפול הרגשי באמצעות המוזיקה גרם וגורם למוטיבציה לחיות את החיים ללא דיכאון״.

לדבריה, היא רואה איך המוסיקה משפרת את איכות החיים ומחוללת פלאים באנשים. "במהלך המפגשים הטיפוליים אני שמה לב לשינוי במצב רוחו של המטופל ויחד עם זאת מצבו הרגשי כאחד שעבר פוסט טראומה. ניתן לשים לב לאספקטים הוורבאליים והלא וורבאליים בהתנהגותו של המטופל בהשוואה למצב הרגשי בתחילת הטיפול ובמהלך כל הטיפול. כמו כן, לשינוי החיובי ברמת שיתוף הפעולה שלו וכמובן השיפור ברמת האמון והפתיחות שלו ע"י הסרת ההגנות בהן השתמש. ההלחנה וכתיבת השיר עוזרת לאדם שיש לו פוסט טראומה להביע את העולם הפנימי שלו, עוזרת בפתרון הבעיות והקונפליקטים הקשורים להסתגלות ולאהבת החיים. כמו כן מאפשרת רמת אופטימיות גבוה, מוטיבציה ורצון להשתלב בחברה. המטופל מפתח בתוך תוכו כוחות חדשים, מטרות ותקוות למשמעות החיים והסביבה. השיר האמנותי של הנכה הוא כלי שיחה אוטנטי עמוק בו הוא מעביר את רגשותיו."

ויקטוריה נשואה ואמא ל- 3 ילדים. לשאלתי אם היא נוהגת לשיר לילדיה, היא עונה: "המוסיקה היא עד היום חלק מהחיים שלי. בימי שישי לפני הקידוש אני מנגנת וכולנו שרים שירי שבת וזו מסורת שכולנו לא מוותרים עליה ואוהבים."

מה שרת במוסקבה?

"שיר שהלחנתי .כל משתתף היה צריך לשיר שיר שהלחין כדי להציג את עבודתו”.