ashdod10 logo

פרויקט ראשוני למען ניצולי השואה מגיע לאשדוד: שר האוצר כחלון "אנחנו מחויבים לדאוג לקשישים ולניצולי השואה"

פרויקט "המערך התומך" למען ניצולי שואה בודדים יוצא לדרך ברחבי הארץ ומגיע גם לאשדוד שיש בה לא מעט ניצולי שואה מאירופה, מלוב מרוקו וטוניס. היוזמה לפרויקט היא של הרשות לזכויות ניצולי השואה במשרד האוצר, יחד עם ארגון אשל- ג'וינט ישראל.  בשבוע הקרוב יוקם באשדוד מערך מתנדבים שיטפלו בקשישים ובניצולי השואה
מערכת האתר | חמישי, 15 יוני 2017 02:16
פרויקט ראשוני למען ניצולי השואה מגיע לאשדוד:  שר האוצר כחלון "אנחנו מחויבים לדאוג לקשישים ולניצולי השואה" צילום: אלעד מלכה

ביוזמת שר האוצר משה כחלון יוקם פרויקט באשדוד למען ניצולי שואה. במסגרת הפרויקט שתוקצב במיליוני שקלים יערכו מתנדבים ביקורים באופן אישי בבתיהם של ניצולי שואה. לצורך קביעת הגורם שיתכלל את גיוס המתנדבים לפרויקט, התקיים מכרז שבסופו נקבע כי עמותת מטב, העוסקת במתן ופיתוח שירותים לאזרחים המבוגרים, תהיה אחראית על גיוס המתנדבים. זהו הפיילוט הראשוני ובהמשך יהיו מערכי מתנדבים בכל רחבי הארץ.

יצויין כי בעבר הוצע לראש העירייה ד"ר יחיאל לסרי להעניק לו אזרחות כבוד עושה המון לטובת אשדוד. כך עשה במהפכת הסלולר ובמהפכת "משפחה נטו" פרויקטים אלו מסייעים המון למשפחות נזקקות ובאשדוד על פי נותני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה והביטוח הלאומי יש בה עוני במשפחות בקרב ילדים מגבוהים בארץ. לסרי לא הגיב להצעות עד כה מצד התושבים בעיר וכעת עם הפרויקט של ניצולי השואה שמגיע לאשדוד ההצעה להעניק לכחלון אזרחות כבוד באשדוד מקבלת משנה תוקף.

שר האוצר משה כחלון אמר השבוע על התוכנית לניצולי שואה באשדוד: "לאחר שנים רבות של עוול הכרנו השנה לראשונה בניצולי שואה יוצאי מרוקו, עיראק ואלג'יר ואנחנו ממשיכים לעבוד בכדי לתקן עוולות נוספות. בחברה שלנו הקשישים בכלל וניצולי השואה בפרט צריכים להיות בראש סדר העדיפויות. אנו מחויבים לדאוג להם גם בתקציב וגם בהגפת הבדידות. הפרויקט בו יגיעו מתנדבים אל בתי ניצולי שואה ויבלו איתם מספר שעות בשבוע הוא פרויקט ראשון מסוגו והוא המשך ישיר למגמת הסולידריות, הפחתת אי השוויון בחברה והדאגה לאחר".

השר כחלון בשלטי חוצות בשד משה סנה 1 copy

תוכנית במיליוני שקלים

התוכנית תתוקצב בשלוש השנים הקרובות במעל ל-7 מיליון שקלים. הרקע לתוכנית החל משיח משותף שיזמה הרשות לזכויות ניצולי השואה יחד עם גורמים נוספים, במהלכו עלה, כי 40% מניצולי השואה מדווחים על תחושת בדידות, וניכר כי בעיה היא אחת מהבעיות המרכזיות בקרב הניצולים מרותקי הבית. כמענה לצורך זה, הוחלט להקים מיזם התנדבות ארצי שייתן מענה ותמיכה חברתית לכ- 5000 ניצולי השואה מרותקי הבית על פי תכנית שתותאם אישית לכל ניצול.

בכדי להפוך את הפרויקט לאפקטיבי ומיטיב בעבור ניצולי השואה, נקבעו מספר תנאים בהם יצטרכו לעמוד מגייסי המתנדבים. אחד מהם הוא התחייבות להתנדבות ארוכת טווח של לפחות שנה, בכדי ליצור רצף והמשכיות בין המתנדב לניצולים. בנוסף, הרשות לזכויות ניצולי השואה רואה במפגשים הקבועים חשיבות עליונה ועל כן תדרוש מהמתנדבים לפגוש את הניצולים לפחות פעם אחת בשבוע, למשך שעתיים, בעדיפות ליום ושעה קבועים בכדי להקל על הניצולים את סוגיית תיאום הפגישות.

יתרה מכך, כל מתנדב ישתתף בהכשרה מקצועית שמטרתה מתן כלים ואמצעים. מלבד להכשרה הראשונית, יתקיימו הכשרות נוספות לאורך התהליך. נציין, כי 75% מהמתנדבים יהיו בוגרים מגל צבא או שירות לאומי ומעלה. בימים אלה החלה עמותת מטב בגיוס אינטנסיבי של מתנדבים וכוח אדם, כשהצפי הוא לגייס לאורך תקופת הפרויקט אלפי מתנדבים שיספקו מענה ל-5,000 ניצולי שואה. צעד זה, בשורה של צעדים נוספים במהלך שנת 2017, יטיבו עם הניצולים ויתנו מענה לאחת הבעיות הגדולות בקרב אוכלוסיית ניצולי השואה.