ashdod10 logo

מחדל הזיהום הגדול: צריבות, מחנק קשיי נשימה ומאות אלפי תושבים שגרים סמוך לפצצה מתקתקת

חנק, צריבות בעיניים, ריח מסריח וחריף, סכנה בריאותית גדולה: זה מה שחוו השבוע מאות אלפי תושבי אשדוד והסביבה שנאלצו לחיות בתנאי "מעצר בית". הסיבה: אש שבערה בבריכות החימצון הישנות בצפון העיר אשדוד שנסגרו לשימוש לפני עשור ומהן נפלטו גזים רעילים ומסוכנים. ראש מועצת גן יבנה דרור אהרון שתושביו סבלו מאוד מהזיהום שיגר מכתב חריף לראש העירייה לסרי ודרש תשובות והבהרות @ הנושא אף הועלה לדיון דחוף בוועדת הכנסת לברור המחדל הנורא וההזנחה הגדולה של עיריית אשדוד, שממנה יש סכנה ברורה ומיידית לציבור. בעירייה טוענים "העירייה לא אחראית" ובפורום לאיכות הסביבה טוענים כי מדובר בפצצת זמן מתקתקת וכל אחד זורק את האשמה על השני. את התושבים הסובלים זה פשוט לא מעניין מי אשם ותוהים מדוע העירייה לא מסלקת המטרד שנמצא באשדוד ומסכן את בריאות הציבור
ענת ביגר | חמישי, 25 מאי 2017 15:26

במשך שבוע ימים השתוללה שריפה בבריכות החימצון הישנות באשדוד, עד שכבאי האש הצליחו להשתלט עליה. השריפה "חנקה" חצי מדינה ובעיקר את תושבי אשדוד והסביבה שרבים מהם חשו צריבה בעיניים וחנק. חלקם אף נזקק לטיפול. תושבים רבים פנו למשרד להגנת הסביבה ולמוקד העירוני והתלוננו על הריח הרע ועל הקושי לנשום. החנק והזיהום התפשט גם לערים וליישובים הסמוכים לאשדוד כמו יבנה, גן יבנה והמושבים. רק יממה לאחר פרוץ השריפה הודיע המשרד להגנת הסביבה לתושבים להימנע מלצאת לרחובות שלא לצורך. תושבים רבים נאלצו להסתגר בבתים. למעלה מרבע מיליון תושבים היו "במעצר בית".

ראש מועצת גם יבנה דרור אהרון שיגר מכתב חריף למשרד להגנת הסביבה ולראש עיריית אשדוד, ד"ר יחיאל לסרי וביקש תשובות והבהרות לגבי מה שאירע ואיך ניתן למנוע את השריפה הבאה.

האש פרצה ביום שלישי שעבר בעקבות שריפה בשדה קוצים באזור התעשייה. איש לא שיער את גודל השריפה, אך עד מהרה התפשטה האש אל בריכות החימצון הישנות. פליטת של עשן סמיך ורעיל לאוויר גרמה עד מהירה לזיהום אוויר חריג שהתפשט מעל שמי אשדוד ויישובים סמוכים והריח הגיע אפילו עד המרכז. אנשים רבים, בעיקר קשישים וילדים התלוננו כי הם סובלים מצריבה בעיניים ומתחושת חנק. "התקשיתי לנשום והייתי צמודה למשאף ונטולין ולמכשיר אינהלציה אבל זה לא עזר", מספרת תושבת אשדוד חולת אסתמה.

לאחר שכובתה האש, במאמצים רבים בהם השתתפו כוחות רבים של כיבוי האש, עולות השאלות האם ניתן היה למנוע את הנזק מראש? ומדוע עיריית אשדוד לא דאגה להסדיר את הבריכות הישנות במשך שנים?. לפני כעשור הוחלט על הפסקת הפעילות בבריכות החימצון. לו היו דואגים בעירייה פשוט לנקות את תוכן הבריכות ולהעביר את תוכנן לקבורה במקום מרוחק, זה היה מונע את ההשלכות הקשות בעקבות השריפה. אבל בעירייה, להזכירכם עירייה עשירה שמרבה לתקצב כנסים ומופעים בכספי הציבור, כנראה שלא מצאה לתקצב את עלות ריקון הבריכות. הכתובת הייתה על הבריכות שהיוו פצצה סביבתית מתקתקת אבל לאף אחד לא היה אכפת. כל מי שמופקד על הנושא ידע גם בעירייה ובעיקר במנהל התפעול בראשותו של או במחלקת איכות הסביבה של העירייה. ידעו כל מה שעלול לקרות אבל העדיפו להתעלם. גם במחיר סיכון בריאות הציבור.

הזיהום שיצא מהבריכות באשדוד זיהמו גם את היישוב הסמוך גן יבנה. ראש המועצה, דרור אהרון פתח במאבק והודיע כי "אסור שאירוע זיהום האוויר החמור כתוצאה משריפות באגני חימצון באשדוד, ירד מסדר היום". במכתב ששיגר השבוע ראש מועצת גן יבנה דרור אהרון לשר להגנת הסביבה, לשר לביטחון פנים, לראש עיריית אשדוד ולראשי איגוד ערים לאיכות הסביבה אשדוד חבל יבנה, הוא דורש לקבל תשובות ברורות וחד-משמעיות לסוגיית האחריות לשריפות בבריכות החימצון באיזור אשדוד והצעדים למנוע אותן בעתיד.

במכתבו מתאר ראש המועצה בתמצית את השתלשלות הדברים. האירוע כאמור, החל כדיווח ראשוני של אמצעי תקשורת ביום שבת 13 במאי, לפיו שריפה פרצה באיזור בריכות חימצון ישנות בתחום השיפוט של אשדוד. לטענת דרור, השריפה שלא טופלה בתחילתה, החלה להשתולל ולהתפשט משך כמעט שבוע ימים. בעקבותיה החלו מפגעי הריח הקשים להתפשט, צפונה לאיזור גוש דן, לכיוון גן יבנה והרבה מעבר לה, בהתאם למשטר הרוחות. על שליטה מלאה בשריפה וכיבויה דווח רק ביום שבת 20 במאי 2017.

השריפה באשדוד צילום בועז רענן

"במהלך אותם ימים נאלצנו כמועצה מקומית, להתמודד עם מאות פניות של תושבים ששאלו לפשר הריחות תוך שהם מדווחים על הצחנה, סחרחורות, צריבה בעיניים, ומביעים דאגה אמיתית לבריאות הציבור זו לא הפעם הראשונה שגן יבנה "סופגת" מפגעים סביבתיים קשים מסוג זה. בתמצית אזכיר כי מדי שנה פרצו בעירות תת-קרקעיות באתר הפסולת לשעבר "רתמים". רק השנה, בעקבות לחצים כבירים שהפעלתי, יצא מינהל מקרקעי ישראל במכרז בהיקף של כ-70 מליון שקלים, כדי לטפל טיפול מעמיק בביעור הבעירות וניקוי השטח", כותב דרור.

את מכתבו הוא מסכם בדרישה לקיום תחקיר מקצועי במסגרת איגוד ערים לאיכות סביבה אשדוד חבל יבנה, ובערכאות גבוהות יותר של המשרד להגנת הסביבה, אשר יוביל למסקנות מעשיות ומחייבות. "המסקנות מתבקשות על מנת למנוע את האירוע החמור הבא".

דרור דורש תשובות לשאלות מהותיות שיבהירו מה קיים בשטח, מה החומרים שבערו, אילו ערכים נמדדו ובאילו אמצעים בוצעו המדידות, מה הסיכונים הבריאותיים שגרמו. מה נעשה בפועל על ציר זמן מדויק, מיום הדיווח הראשון ועד להודעה על סגירת האירוע; מי האחראי לקרות אירוע מסוג זה, שלו השפעה ניכרת על היקפי אוכלוסיה כה גדולים? באחריות מי מצוי הטיפול בבריכות החימצון הישנות. מה נדרש להביא לטיפול סופי, בהיבטי כח אדם ותקציב. מה מקורות המשאבים שיידרשו לשם כך. מה התכניות לגבי בריכות חימצון נוספות שידוע כי קיימות במקום ובאילו לוחות זמנים יטופלו. כיצד ניתן למנוע את האירוע הבא?

אהרון מסכם את מכתבו וקבע כי לא ניתן לנושא לרדת מסדר היום. בכוונתנו לעשות כל שלאל ידינו כדי להבטיח שיינקטו כל הצעדים הנדרשים להשיב לתושבינו את איכות החיים הגבוהה, לה הם ראויים.

רק דרור אהרון

תושבי אשדוד והסביבה בדיון בכנסת: "אל תהפכו אותנו למפרץ חיפה השני"

ביום ראשון השבוע, התקיים דיון דחוף בוועדה לפניות הציבור בכנסת. הדיון התקיים בעקבות פניות של תושבי אשדוד והסביבה לגבי השריפה באשדוד ומפגעים ממושכים מאתר רתמים והבריכות באשדוד, אשר ביקשו מחברי הוועדה "אל תהפכו אותנו למפרץ חיפה השני”. בדיון שקיים יו"ר הוועדה חה"כ הרב ישראל אייכלר השתתפו ראשי מכבי האש, רשויות מקומיות ונציגי המשרד לאיכות הסביבה ורשות מקרקעי ישראל. יו"ר הוועדה חה"כ ישראל אייכלר אמר "גרתי באשדוד לפני יותר מ-30 שנים ומדי ערב היינו מרגישים ריח קשה. היו אנשים שעזבו את אשדוד בגלל קשיי נשימה. בעשור האחרון הפסיקו לפעול בריכות החמצון. עדיין מגיעות פניות רבות של תושבים שסבלו מריח חריף וענני עשן. מפניות על השריפה האחרונה עולה כי אנשים קיבלו הוראות סותרות מהמוקדים, לא לצאת מהבית או כן לצאת. יש החלטת ממשלה מפורשת משנת תשע"ד, לפני שלוש שנים, שמחייבת את רשות מקרקעי ישראל לטפל במפגעים וכן הקמת ועדה בין-משרדית. הוקצבו לכך 65 מיליון שקלים. אבקש לדעת מה נעשה”.

משה ליבק ראש המועצה האזורית חבל יבנה: "אנחנו סובלים מהמפגעים של רתמים ו- א.א. שנים רבות. זו לא בעיה של איכות חיים אלא של בריאות הציבור. דרשנו לדעת איזה חומרים נמצאים בהם ולא קיבלנו תשובות. ברתמים האדמה מבעבעת כל העת ומבצעים כיבוי כמו אקמול לחולה סרטן. יש צורך בשיקום שהוא פעולה הרבה יותר אגרסיבית" גם מ"מ ראש העיר יבנה, אהוד וייצמן סיפר כי " אלפי אנשים מסתגרים מידי ערב וסובלים מצריבות כבר שנים"

ichler ashdod s

תושבים מהאזור סיפרו על תחושת החולי. תושבת יבנה סיפרה כי בין מכריה יש ילדים שחולים במחלות ריאה בגילאי 2-4. "אנחנו מתעוררים כל לילה עם צריבות בעיניים וקושי נשימה כבר 4 שנים ואנחנו לא יודעים מה אנחנו נושמים. מדובר על אתרים לא חוקיים ופעילות לא חוקית שכולם מכירים ולא עושים כלום" תושב בני דרום סיפר " בעיות זיהום האוויר הן דבר שגרתי לא רק בעת שריפות. כשקורים אירועים אנו אמורים לקבל הנחיות ברורות ולא קיבלנו. גני הילדים פועלים רגיל והילדים משחקים בחוץ. שום מוקד כולל במשרד להגנת הסביבה לא ידע לתת תשובות" תושבת נוספת ממושב שדמה אמרה " אני לא יודעת מה נשמנו במהלך השריפה ומה אנחנו נושמים כשאין שריפה . אני אם ל- 4 והיחיד שנולד וחי בשדמה משחר ילדותו לקה באסתמה חמורה שכללה הגעה לבית חולים. אסור שנהפוך למפרץ חיפה שני" ואילו תושב גדרות אמר " יש ההרגשה שמטאטאים הכל. אין פה שום פתרון ואף אחד לא אומר מתי יפנו את הגוש. יש לי מפעל גדול באשדוד לאן הולך כל הכסף שאני משלם?"

"חשש מהצתות והרעלת הבריכות"

מפקד מחוז דרום של כיבוי אש טפסר בכיר משה סוויסה דיווח ״מדובר על 9 בריכות של 35-40 דונם שיש שם בוצה בעומק של 3-4 מטרים שנבנו בשנות ה- 60. השריפה החלה ביום שלישי לאחר ל"ג בעומר והתפשטה תת קרקעית. כרגע יש שם בעירה שיכולה להימשך עוד מספר ימים ( בינתיים דווח שכבאי האש השתלטו על השריפה- ע.ב. ) למעלה ממיליון וחצי קוב נשפכו על הבריכה כדי להוריד את העשן אבל זה מעין אקמול. לפי דעתנו יש שם הצתה"

על כך הגיב הרב אייכלר: "אם יש פה הצתה ואנחנו לא יודעים לטפל בהרעלת אוויר בישראל במספר אגנים בודדים, יש לחשוש ממצב בו ינסו להרעיל את האוויר בהרבה מקומות במדינה". ואילו רועי צוקרמן מכב"ה אמר "לאורך כל האירוע ערכנו ניטורים באזור המרכז ויבנה לחומרים שעלולים להיפלט בשריפה. בשריפה זו לא מצאנו חומרים שיכולים לסכן את בריאות התושבים." לשאלת הרב אייכלר הודה כי " לא נמדדו דיוקסינים באמצעי הניטור הקיימים".

מנהל מחוז דרום במשרד להגנת הסביבה ברוך ובר " בבריכה הראשונה בה נמצא רוב הבוצה, הייתה בעירה דרמטית קשה לכיבוי. מעולם לא ראיתי בוצה בוערת כך. זו תופעה ייחודית. לאחר מכן השריפה הפכה לשריפה שגרתית. כשמה שנשרף היה בעיקר אשלים וחומר צמחי גדוש ועשן"

כן אמר כי , עיריית אשדוד חתומה על חוזה עם רמ"י להכשרת אזור התעשייה הצפוני של העיר והיא הייתה אמורה לפנות את השטח. אשדוד טוענת שאינה אחראית מ- 2002 על האתר. מי שאחראי לטענתה הוא איגוד החקלאים והגורם הממשלתי הוא רשות מקרקעי ישראל. המשרד להגנת הסביבה עומד להוציא דרישה לסלק לאלתר את הבוצה". יו"ר הוועדה אייכלר הגיב לדבריו " ברגע שיש פה ארבעה אבות לנזיקין, יקח זמן עד שכולם יכונסו ויקחו אחריות ואנחנו לא נרפה".

מנהל מחוז מרכז במשרד להגנת הסביבה: "אתר רתמים ו-א.א. אשדוד נכללו בהחלטת הממשלה עם תקציב של עד 63 מיליון שקלים. רתמים נמצא בשלבים אחרונים של כיבוי. בשלב השיקום. הכוונה היא לא לפנות את הפסולת הזו עקב העלות הגבוהה של מאות מיליוני שקלים. יש כאן גזים שאינם נמצאים המטמנות רגילות. נכנסו לשם חומרים מסוכנים ואם האתר מטופל כמו שצריך הוא יהיה בטוח. החלטת הממשלה מתייחסת רק לכיבוי ולא לשיקום. יש פתרון לכיבוי והחשש הוא מגנבי הברזל".

מנהל החטיבה לשמירה על הקרקע ברשות מקרקעי ישראל, ישראל סקופ ציין כי גניבות המתכות באתר מתרחשות בשעות ובימים שעובדי המדינה לא נמצאים. כן סיפר על ישיבה שאמורה הייתה להתקיים לגבי רתמים. "אנחנו עומדים לסיים את עבודות הכיבוי וחשוב יהיה למנוע את הפריצות שעלולות לחדש את השריפות". לגבי החלטת הממשלה הדגיש כי "התקציב רשום אבל עדיין לא קיבלנו את הכסף. במכרז יש כ- 100 בעירות וטיפלנו עד עכשיו ב-80". הוא נשאל על ידי הרב אייכלר לגבי גידור האתרים והצבת שמירה וענה. "אם נגיע למסקנה שגידור יהווה פתרון- נעשה זאת"

היו"ר אייכלר אמר: "צריכים להיות ערוכים להצתות מכוונות. אם האתרים יהיו פרוצים, זו סכנה לא פחותה ממפרץ חיפה. זהו אזור מועד לסכנה גם מעבר לגבול הדרום". בסיכום הדיון אומר יו"ר הוועדה הרב אייכלר " הוועדה מוטרדת מהמפגעים ותקיים ישיבות מעקב בעוד כחודש. הוועדה דורשת שמישהו ייקח אחריות כוללת, תחת גוף משותף למשרד להגנת הסביבה, רמ"י והרשויות המקומיות ומבקשת לקבל הערכה תקציבית של פינוי רתמים, א.א. ובריכות החימצון. נבקש לקבל דו"ח מהוועדה הבין משרדית בעיקר על אפשרויות הגידור והשמירה של אתרים אלו. נבקש דו"ח מפורט של החומרים שנפלטו ואילו חומרים קיימים בבוצה. ממשרד הבריאות נבקש נתוני תחלואה באזור. לא ייתכן להשאיר את האזרחים במצב של מחנק מתמיד וסכנה של הצתות, בלי לגדר אתרים מסוכנים ובלי סיורי שמירה ראויים. חייבים להיערך למניעת שריפות אלה כשמדובר בבעיה מקומית. מדינה שאינה יכולה להתמודד מול ' גנבי מתכות' שמציתים אתרים מסוכנים, לא תהיה ערוכה לעמוד מול נפילות טילים והצתות טרור או מצבי מלחמה ופינויים חלילה".

"אשדוד שוכנת לצד פצצת זמן מתקתקת"

הפורום הציבורי לאיכות הסביבה באשדוד טוענים כי שטחים נרחבים בצפון העיר אשדוד היוו בעבר מטמנות פסולת ואזור שפכים אשר שימשו את העיר והמדינה כולה

בועז רענן מהפורום לאיכות הסביבה באשדוד אומר כי מחצבות כורכר ענקיות מולאו בפסולת בניין, פסולת עירונית ותעשייתית, חלקה רעילה ומסוכנת מאוד, ולידן נבנו בריכות מי השופכין של אשדוד. האתרים נסגרו וננטשו לפני שנים רבות, אך לא טופלו, ובשנים האחרונות "התעוררו" ומזכירים לנו מידי פעם את קיימותם. האתרים המוזנחים מהווים מטרד לכל האוכלוסייה הקרובה. מיבנה ועד כל ישובי באר טוביה. מאשדוד ועד גדרה, ולמעשה איכות החיים של מאות אלפי התושבים תלויה לחסדי שמים ועבריינים: במשטר הרוחות, שריפות הקוצים וגניבות הברזל. כל פתיחה של המטמנה, גורם לחדירת חמצן אשר גורם להצתה בגלל ריאקציה כימית בפסולת. בנוסף לרעלים המתפרצים מהשריפות, מתפזר גז מחניק שהוא תוצר של אותה ריאקציה. מי התהום עלולים להזדהם.

המקרה אשר אירע בשלהי השבוע שעבר: שריפת קוצים התפשטה בתוככי בריכות החמצון הגלויות והלא מטופלות, המלאות בבוצת שפכים יבשה ובמצע חיידקים מתים בעובי כמה מטרים. התוצאה הייתה ענן לבן המלווה בריחות רעים וצריבות בגוף. פגיעה באיכות החיים והסביבה של התושבים. לא ידוע על נזק גופני ממשי ואת זה חוקרים כעת. אין ספק שהאירוע היה מיותר לחלוטין.

הפורום הציבורי לאיכות הסביבה התריע בפני כל הגורמים האפשריים על סכנות . כולם מתעלמים מהמפגע בכללותה ומאשימים אחד את השני. אין גוף אחד שידאג לאיכות חיי התושבים ויפקח על נטרול הפצצה. הדבר מצריך פיקוח על כספים, ידע, ויישום"

"העירייה לא אחראית"

דובר עיריית אשדוד אדי בן חמו מסר בתגובה: " עיריית אשדוד קובעת באופן חד משמעית שאין היא אחראית לאירוע השריפה בבריכות החמצון אך היא כן נחלצה לפעולה מיידית מתוך דאגה לתושבי העיר ולבריאותם"

בתגובה שנמסרה על ידי העירייה נאמר כי "האחריות נופלת אי שם בשנת 2002, העת בה איגוד קולחי אשדוד (מפעל המים של הקיבוצים והמושבים בסביבה) הפסיק להפעיל ולתחזק בהסכם את אגני החימצון, כי הוא עבר לתחזק את בריכת האיגום של מט"ש אשדוד ממנה הוא שואב מים..... כי הוקם מט"ש והמים היו שם ולא באגני החימצון. אגני החימצון הועברו מיידית למנהל מקרקעי ישראל במטרה לשנות את הייעוד שלהם לתעשייה, וזה היה תנאי בהסכם החכירה על המט"ש החדש. מינהל מקרקעי ישראל היה צריך לדאוג לקבל את אגני החימצון כשהם נקיים מכול סיכון ואת המהלך הזה היה צריך ללוות המשרד להגנת הסביבה. עיריית אשדוד פנתה לא אחת לקידום הנושא ויש לא מעט מכתבים של ראש העיר ושל מנכ"ל העירייה בנושא החובה לקדם באופן מערכתי את הטיפול גם באתר א.א וגם ברתמים. בשבוע האחרון , לאור הפגיעה הקשה בזכות הציבור לנשום אוויר נקי, עיריית אשדוד לא חיפשה אשמים ואחראים ובשל יכולותיה הלוגיסטיות הטובות נרתמה מיידית למשימה ובאופן מלא, כי מהכרותינו את הארגונים האלה היו עוברים שבועות עד שבכלל היו מגיבים לפניה. לפיכך, פעלנו בימים האחרונים לסלק את כל הסיכונים להתחדשות דליקה שלא ניתן יהיה לטפל בה באמצעים מקומיים ובניהול מלא של כיבוי אש, ואנו כרגע מגלחים את הצמחייה ועורמים את הבוצה בבריכות הבעייתיות ממזרח וממערב בימים הקרובים יישלחו מספר דגימות מכל ערימה לבדיקות מעבדה. תוצאות הבדיקות יועברו למשרד להגנת הסביבה ובהתאם להחלטת המשרד להגנ"ס לאן לפנות את הבוצה, עיריית אשדוד תוציא "צו ניקיון" למנהל מקרקעי ישראל ולאיגוד קולחי אשדוד ולרבות שיפוי העירייה על כל הוצאותיה. כמו כן עיריית אשדוד תדרוש הקמת ועדת בדיקה שתמצא את הדין עם האחראים להעדר הטיפול, למרות ההתחייבות לעשות זאת״.

"השריפה תזרז את הצורך במתן פתרון לבוצה"

ד"ר ענת רוזן מנכ"לית איגוד ערים לאיכות הסביבה אשדוד- חבל יבנה מסרה בתגובה לשריפה כי היא גרמה אמנם לעשן (חלקיקים) ולריחות סירחון. "אין לי שום מידע לגבי תחלואה. אנו מדדנו את רמת החלקיקים בתחנות הניטור הקבועות ובאמצעות מדים ניידים.

הריחות נבעו משריפת הבוצה שנמצאת בבריכות החימצון וברור שאם לא הייתה שם בוצה המטרד וההשלכות היו פחותים בהרבה. הקרקע שייכת לרמ"י בתחום השיפוט של אשדוד ואני מניחה שהשריפה תזרז את הצורך במתן פתרון לבוצה כדי שלא תהיינה שריפות נוספות."

שומר :"להקים ועדת בדיקה ממשלתית"

חבר האופוזיציה עו"ד נעים שומר שיגר מכתב לח"כ ישראל אייכלר, יו"ר הועדה לפניות הציבור בכנסת ובו בקשה דחופה להקמת ועדת בדיקה עקב זיהום אוויר חמור באזור אשדוד

עו"ד שומר כותב ליו"ר הוועדה : "זיהום האוויר קהשה ביותר באזור אשדוד רבתי שאירע בשובע שעבר פגע באורח קשה מאוד בתושבי אשדוד וסביבתה, כתוצאה משריפת קוצים שהתפשטה אל בריכות - חמצון שאינן מטופלות. תושבים רבים התלוננו על צריבות בעיניים והקאות. מן הראוי לציין כי בצפונה של אשדוד היו בעבר אתרי פסולת אשר שימשו את אשדוד ואת כל המדינה".

שומר טוען כי ההערכה היא שזיהום האוויר פגע באוכלוסייה של חצי מיליון תושבים לפחות, מענן אשר לווה בריחות רעים וחריפים אשר פגעו בבריאות התושבים ובאיכות חייהם. "הואיל ובאשדוד וסביבתה קיימים מפגעים נוספים המהווים סכנה של ממש לציבור, מן הראוי לטפל בדחיפות במפגעים הללו, על מנת למנוע, או לפחות להקטין למינימום, סכנות זיהום ופגיעה בבריאות התושבים בעתיד"