ashdod10 logo

עסקים קטנים ובינוניים? ההצלחה שלכם זה העסק שלנו

לעסקים קטנים ובינוניים נודעת חשיבות רבה בהתפתחותן הכלכלית של מדינות- הם מספקים פרנסה, מסייעים לפיתוח הפריפריה, משלמים מסים ותורמים להגברת התחרותיות. כדי לפצח את הריכוזיות במשק הישראלי, מוכרחים לחזק את החלופות, וזו המשימה שלנו
שר הכלכלה אלי כהן | שישי, 24 מרס 2017 13:42

העסקים הקטנים והבינוניים מהווים מנוע צמיחה משמעותי למשק הישראלי. כיום יש יותר מחצי מיליון עסקים קטנים ובינוניים המהווים כ-99% מהעסקים במדינה. הם אחראים ל-52% מהתוצר העסקי ומעסיקים כ-60% מכלל המועסקים מהמגזר העסקי. העסקים הקטנים הם התורמים העיקריים לתוספת משרות במשק. הם, המנוע האמיתי של המשק. הם, ולא החברות הגדולות.

אם כך נשאלת השאלה- מדוע לעסקים הקטנים והבינוניים בישראל קשה כל כך? מדוע הריבית הבנקאית להלוואות לעסקים קטנים כמעט כפולה מהריבית הבנקאית שהעסקים הגדולים משלמים? מדוע הם נחשבים לספקים פחות טובים או מסוכנים יותר לסביבה או לזכויות עובדים?

התשובה היא פשוטה- עסקים קטנים ובינוניים בארץ ובעולם, מתמודדים עם שורה של כשלי שוק שנובעים מהעדפה של עסקים גדולים, ומונעים מעסקים קטנים ובינוניים להתחרות באופן שווה. אחוז ניכר מהעסקים הקטנים נסגרים תוך פחות משנה בשל מצוקת אשראי, עומס בירוקרטיה וקשיים אחרים.

ההבנה שכל מה שעסק קטן צריך הוא מישהו שיאמין בו ויעזור לו לגדול, הביאה את הסוכנות לעסקים קטנים במשרד הכלכלה להפעיל מגוון כלי סיוע ותוכניות אשראי לעידוד יזמים ופיתוח עסקים קיימים. משרד הכלכלה מסייע ליזם ובעל העסק בצרכיו השונים במהלך פעילותו. זאת מתוך ההבנה שהאחריות לסיוע ולעידוד עסקים קטנים מוטלת על המדינה, וכי שגשוגם והצלחתם תצעיד את המשק כולו קדימה ותסייע לצמיחתו.

מתן אשראי לעסקים קטנים

אחת הבעיות הגדולות ביותר של עסקים קטנים ובינוניים היא קבלת אשראי מהבנקים לצורך הקמה או צמיחה. כיום לגופים המוסדיים, במיוחד הגדולים, אין עניין להיות מעורבים באופן משמעותי במתן הלוואת לעסקים הקטנים והבינוניים, ואת זה יש לשנות. על מנת לאפשר לעסקים הקטנים והבינוניים לצמוח, לייצר תחרות ומקומות תעסוקה נוספים, צריכה להיות בידם ההזדמנות לקבל הלוואות בתנאים הוגנים.

הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, במשרד הכלכלה הקימה שתי קרנות הון צמיחה שמתמקדות במימון הון ובמתן אשראי לעסקים בעלי פוטנציאל צמיחה משמעותי. הקרנות גייסו כבר 950 מיליון ש"ח. לצד יצירת אפיקי מימון, הסוכנות מסייעת גם בחיבור העסקים למקורות מימון קיימים.

אפיקי המימון החוץ בנקאיים שמקדם משרד הכלכלה, תגדיל את התחרות במערכת הפיננסית, תוזיל את העמלות והריביות בצד אחד, ומן הצד השני, והחשוב יותר לטעמי- תגדיל את היקפי האשראי בעיקר לעסקים הקטנים והבינוניים, תוך הגדלת התחרות בענפי המשק השונים ויצירת מקומות תעסוקה חדשים.

מבצעים התאמות ברגולציה לעסקים הקטנים

הרגולציה נתפרת בעיקרה למידותיהם של עסקים גדולים. לעסק קטן אין מחלקות רגולציה או לשכה משפטית שיסבירו את הדרישות וידאגו לביצוע שלהן, אין לו כיס עמוק ממנו ניתן לממן השקעות לצרכי עמידה בדרישות הרגולציה, או גמישות מחירים שתאפשר לו לגלגל את העלות לצרכן. ברגולציה נדרשת מידתיות שמשמעה היא התאמת הדרישות ליכולות ולסיכונים פוטנציאליים.

הרשות לעסקים קטנים במשרד הכלכלה פועל לשינוי התפיסה הרגולטורית. היא מביאה את זווית הראיה של עסקים קטנים בכל דיון על חקיקה חדשה שמשפיעה על המגזר העסקי ומכניסה את העסקים הקטנים להיות חלק מהותי במערכת השיקולים בעיצוב מדיניות הממשלה.

הגברת הנגישות למכרזים ממשלתיים

כמו ברגולציה, גם כאן מכרזים נכתבים ומכוונים לחברות גדולות. הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים דואגת לכך שתנאי הסף או אמות המידה שחוסמים את העסקים הקטנים מלהתחרות באופן שווה ישונו.

טיפול במוסר התשלומים של המדינה לספקיה

דגל נוסף שהרמנו הוא מוסר התשלומים. הצעת חוק ממשלתית שיזם משרד הכלכלה באה להסדיר את ימי האשראי במשק, והיא לא פחות ממהפכה. אנחנו עומדים לשנות את המצב האבסורדי בו עלות האשראי מגולגלת אל העסקים הקטנים שמקבלים את האשראי היקר ביותר במשק.

פנסיה לעצמאים

למרות שאין חולק על חשיבותו של חוק הפנסיה חובה שנחקק ב-2008, אוכלוסיית העצמאים, שהם לרוב בעלי עסקים קטנים לא נכללו בו. על פי ההערכות כ- 40% מהעצמאים אינם חוסכים לפנסיה. הצורך בהתערבות ובחיוב חיסכון לגיל פרישה, אינו שונה מזה של השכירים ובולט נוכח היתרונות שיש לחיסכון זה הן ברמת הפרט והן ברמת החברה כולה וכן כולל הטבות מס משמעותיות. בתקופת כהונתי כחבר כנסת קידמתי את חוק פנסיה חובה לעצמאים, יחד עם משרד האוצר ובשיתוף עם ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים והבינוניים.

חוק זה הוא אבן דרך משמעותית בתהליך להסדרת התנאים הסוציאליים של העצמאיים ובעלי העסקים הקטנים. אין שום הצדקה לכך שלעצמאיים המגיעים לגיל פרישה לא תהיה רשת בטחון כלכלית. חובתנו לדאוג לעצמאים, להגן עליהם ולספק עבורם את המעטפת החשובה שמעניק החיסכון הפנסיוני ואת הזכות הבסיסית להזדקן בכבוד.

הוסף תגובה

תגובות לא ראויות תוך שימוש בביטויים העולים כדי לשון הרע יימחקו מהאתר.