ashdod10 logo

100% רייטינג- הצגה ביקורתית

השבוע ביום רביעי 19 במרס, תתקיים במרכז מונארט הצגת יחיד הנקראת 100% רייטינג. סיפור ההצגה הוא ביקורת נוקבת על תרבות הרייטינג וה"לייקים", וכמה רחוק ניתן לקחת את זה
חן בוקר | ראשון, 16 מרס 2014 18:54

אי אפשר להתעלם בתרבות הריאליטי שפוקדת את ישראל בעשור האחרון, החל משלוש תוכניות לאיתור כוכבים למיניהם, לתוכניות אוכל ושאר יפות וחנונים, נדמה שאנשים מעבירים זמן בלתי מוגבל בצפייה בטלוויזיה או אל מול המחשב.

יש שראו ושמעו על מקרה ההתאבדות של דודו טופז והמשיכו הלאה ויש כאלה, כדוגמת אילנית סויסה, כותבת ההצגה ומחזאית מאשדוד, שהחליטה לקחת את כל עולם הטלוויזיה והרייטינג קצת קדימה וכתבה את ההצגה "100% רייטינג", בה היא מעבירה ביקורת נוקבת על עולם הבידור, על התמכרות האנשים לאסקפיזם ותכנים רדודים.

יעל צפריר מגלמת את דמותה של מיכל שחף, כוכבת טלוויזיה ענקית שירדה גדולתה באחת ושהפכה לפרסונה נון משדרת את התוכנית האחרונה שלה בבלוג אינטרנטי. כשמיכל אומרת לקהל הצופים 'תכנית אחרונה' - היא מתכוונת לתכנית אחרונה החלט וככל שיותר אנשים יכנסו לבלוג ויצפו בה כך המורפיום המתטפטף לגופה באמצעות אינפוזיה המחוברת לקאונטר הרייטינג של הבלוג יכלה את ימיה. היא מאיצה בצופי הבלוג ובצופים פוטנציאליים להיכנס עוד ועוד לבלוג שלה ולהצטרף אליה בעודה באה חשבון עם עצמה ועם גורמים שונים שהביאו אותה אל נקודת האל חזור בה היא נמצאת. היא מגולגלת את סיפור חייה והפעם מספרת את האמת ואך ורק את האמת ולא כפי שנהגה עד היום – שקרים שהתקשורת אוהבת לאהוב. היא חושפת איך עובדת התעשייה, מי השחקן הראשי של עולם הטלוויזיה ומיהו הצופה האידאלי. צעד אחד צעד מסכמת מיכל את חייה ומגישה לקהל בקסם הכובש שלה את התוכנית האחרונה שלה . צופי הבלוג הקבועים של מיכל ומעריציה מימי הטלוויזיה, באשר הם מנסים בתחילה להניא את מיכל מתוכניתה אך מיכל מתעלמת מהם ואילו קהל אקראי ממשיך להיכנס ולהיכנס לבלוג ומסייע למיכל לייצר את התוכנית האחרונה של חייה בה מתאבדת כוכבת טלוויזיה לשעבר בשידור חי לעיני הקהל ובעזרתו.

צפריר, כוכבת ההצגה וסויסה הכירו בגיל 15 בחוג למשחק במתנ"ס ד' באשדוד בניהולו של דני ללוש. יעל התקבלה והשתתפה בעונה הראשונה של תוכנית הריאליטי "הישרדות" מתוכה יצאו כמה כוכבים ש"שרדו" אולם יעל נבלעה לאחר מכן ולא הפכה לכוכבת טלוויזיה מתוקשרת. עם זאת, יעל עוד קודם התוכנית, הייתה שחקנית ב"הבימה", אבל גם היא חשה את העלייה בפופולריותה בזמן התוכנית וההתרסקות מטה לאחר זמן קצר יחסית. אחרי שהשחקנית של ההפקה יעל צפריר שבה מתכנית הריאליטי "הישרדות"
(העונה הראשונה) הייתה חברתה המחזאית, אילנית סוויסה, בטוחה שעתה תפרוץ יעל קדימה וכולם יכירו בכישרונה הגדול ובאישיותה הכובשת. זה לא קרה. טיפוסים אחרים, לא מקצועיים וחסרי ניסיון בימתי ואו טלוויזיוני החלו לכבוש את

המסך ותרבות הכוכבים לרגע , מחוסרי הניסיון (ועוד כמה דברים) החלה לפרוח. במקביל התפוצצה פרשת דודו טופז על עליבותה הרבה עד לסיומה הטרגי בהתאבדותו. שני המקרים הללו הובילו את אילנית לכתיבת הדראפט הראשון על כוכבת נופלת, על עולם טלוויזיה ועל ההשפעה המידית והאינטנסיבית שלה על צופיה.
"רצינו לבחון, והפעם מהזוויות של יוצרת טלוויזיה את המשמעות של נראות, את האובססיה לפרסום, לכסף, לכוח ובתוך כך אנחנו גם בודקות את האחריות שיש לצופה בכל מערך הכוחות הזה. העלינו את האופציה שקהל מסייע לכוכב טלוויזיה להתאבד בשידור חי ואנו מנסות להציב בפני הקהל את ההיתכנות של אפשרות כזו ואיפה יהיה הוא כשדבר כזה יקרה", אומרת סויסה.

בהצגה, צפריר מצולמת בשלוש מצלמות, כך שמעבר שהצופים רואים אותה בעצם מארבע זויות. יעל מפעילה את הצופים תוך כדי ההצגה, ומוצגת כבלוגרית אינטרנטית שמחוברת למורפיום לווריד וככל שצופים בה יותר ב"בלוג" כך היא קרבה אל מותה ב"שידור חי"- האם היום בו אנשים יצפו באשדוד מתאבד בשידור חי עד כדי כך רחוק מאיתנו?!

ההצגה מגיעה לאשדוד במסגרת "חודש האישה" שמתקיים במונארט ונפתח עם הופעתה של סי היימן בשבוע שעבר, הצגת הבידור "מחשבות אסורות" השבוע, 100% רייטינג בשבוע הבא, וייסגר עם הרצאותיהן של פז מוסקוביץ גנזך ונועה ירון דהן בסוף החודש.

הוסף תגובה

תגובות לא ראויות תוך שימוש בביטויים העולים כדי לשון הרע יימחקו מהאתר.