ashdod10 logo

ענף האיגרוף באשדוד גאה להציג: "איוון האיום"

איוון זפרוז'ץ בסך הכל בן 16 וכבר מתהדר בתואר אלוף הארץ באיגרוף לגילאי 16 וכבר בגיל כל כך מוקדם נחשב לפוטנציאל גדול בענף האיגרוף * איוון הצעיר ציטט בחיוך את אימו כששב פעם אחת לביתו לאחר קרב כשאמרה לו: "תשתדל לחטוף פחות מכות."
מערכת אשדוד10 | ראשון, 10 פברואר 2013 08:58

 זה ברור לכולם שענף האיגרוף הוא לא הפופולרי ביותר בעולם, יש כאלו שיגידו שבשבילם משחק הכדורגל הוא כל עולמם ויש כאלו שיאמרו שזה בכלל משחק הכדורסל שכבש את ליבם אך מעטים אלה שיגידו כי בשבילם ענף האיגרוף הוא השיא של המונח הזה שנקרא ספורט.

איוון זפרוז'ץ בסך הכל בן 16 ובמקום לבלות את זמנו הפנוי בבילוי הנורמטיבי בקניון או במגרשי הכדורגל כמו רוב הנערים בגילו הוא משקיע את כל כולו מדי יום במתנס"ים או במקלטים יחד עם מאמנו אנדריי סמגור שמגדיר את איוון כ"דור העתיד של האיגרוף הישראלי".

ההתאהבות של איוון בענף האיגרוף החלה רק לפני שנתיים כשהיה בן 14 דרך חבר טוב שהתאמן במועדון האיגרוף האשדודי "כפפות הזהב" שאליו איוון שייך כיום. הקליק בין הנער הצעיר לענף האיגרוף קרה מיד, דבר שהביא אחריו אימונים קשים והתמדה גדולה מצד המתאגרף הצעיר שהתשוקה הגדולה והחדשה שלו הצליחה להביא אותו בסך הכל לאחר שנה וחצי של אימונים למעמד אליפות הארץ שנערכה בכפר יאסיף בצפון. בהיותו בן 15 בלבד התמודד איוון מול מתאגרפים גדולים יותר ממנו בגיל ומנוסים יותר בזירה בזכות קרבות רבים שכבר צברו. מי שחשב לרגע שזה מה שיפחיד את "איוון האיום" התבדה לאחר שראה במו עיניו את הילד הצעיר והלא מנוסה "מפרק" את יריביו בדרך להיות אלוף הארץ לגילאי 16.

אשדוד כבר הספיקה להתאהב ולהתגאות בשנים האחרונות באשדודי צעיר אחר העונה לשם יעקב טומרקין שאמנם מגיע מענף השחייה האולימפית אך בהתחשב בכישרון, בגיל הצעיר ואפילו במראה ההשוואה בין השניים היא בלתי נמנעת.

איוון מספר כי לפני כשנה נסע עם מאמנו לאימון בקזחסטן ובצירוף מקרים נדיר התקיים בעיר אסטנה טורניר איגרוף מקומי ש אמנם לא התאים לגיל של איוון שהיה צעיר מדי אך דרך קשריו של מאמנו אנדריי הצליח איוון להתברג בטורניר והגיע עד לרבע הגמר מול יריבים יותר גדולים ממנו תרתי משמע. בסוף הטורניר המבטים והשאלות הופנו לעבר הישראלי הצעיר שהפתיע את כולם והצליח לחבוט קשות ביריבים מנוסים וחזקים יותר ממנו. "כשהייתי בקזחסטן וראיתי את הדגל מורם זה ריגש אותי בצורה שלא חשבתי שאני ארגיש ככה, זאת הייתה הרגשה מדהימה." נזכר איוון בהתרגשות.

ivan2 edit

איוון (באדום) מכה ביריבו באחת מהתחרויות.

כשמדברים עם איוון נרתעים תחילה מהגובה, השרירים והכריזמה אך מהר מאד מגלים נער ביישן וחייכן שבוחר בדרך הצניעות בכל פעם שמנסים קצת להלל אותו והשאלה המתבקשת שמגיעה ישר אחרי כל השיחה על האיגרוף היא איך אמא? איוון עונה בחיוך:  "היא נלחצה ממש באיזו תחרות ולאחר הקרב היא הצהירה שזו הפעם האחרונה שהיא מגיעה לראות את זה. אחר כך בבית כשהיינו לבד היא נרגעה ואמרה לי 'תשתדל לחטוף פחות מכות'."

עם כל הכישרון והפוטנציאל הממשי שטמון במתאגרף הצעיר לא הכל ורוד ויפה שכן ענף האיגרוף בישראל לא מפותח בכלל ואפשר לומר די מוזנח. מתאגרף יכול להגיע לרמות הכי גבוהות בזירות הבינלאומיות רק אם יצבור הרבה קרבות וניסיון ברזומה שלו ובישראל כמות המתאגרפים די דלילה ובכך נוצר מצב שלמתאגרף צעיר בישראל יש 15 קרבות בשנה אל מול 80 קרבות בשנה למתאגרף בגילו במדינות אחרות ועוד לא התחלנו לדבר על התקציב הנמוך לנסיעות לטורנירים בחו"ל שלא מאפשר תמיד למתאגרפים לצאת ולבחון את כוחם ונשארים מקורקעים בישראל.
מבחינת איוון העתיד ורוד למרות התנאים הקשים. "אני מנסה כמה שיותר להשקיע כדי להגיע להישגים ולצבור כמה שיותר קרבות שאני יכול כדי להיות מנוסה ולהגיע לאליפות אירופה ולאחר מכן לאליפות העולם לגילאים שלי."

למי שדואג שהמכות והאימונים יפגעו לאיוון קצת בשכל ובלימודים יכול להירגע כי מדובר במצטיין הכיתתי. "בדיוק לפני שבוע קיבלנו תעודות והמורה אמרה שאני המצטיין של הכיתה והתפלאה שלמרות שטסתי לחו"ל לאימון עדיין הצלחתי להשלים את החומר. ממש אין לי בעיות בקטע הזה."
לשאלה המסכמת אם כבר המעריצות מחכות לאלוף הארץ מחוץ לבית ענה איוון בביישנות ובחצי חיוך: "האמת שיש קצת."

בשנה הבאה תתקיים האולימפידה לנוער בסינגפור שמצליחה לתפוס את רוב מחשבותיו של המתאגרף הצעיר והמוכשר שהשתתפותו באולימפיאדה מותנית באם יצליח לשמור על תואר אלוף הארץ באליפות שתערך בעוד חודשיים.