ashdod10 logo

אלוף ללא עוררין

שאיפותיו לעתיד הסנוקר הישראלי של רועי פרננדס (39) גבוהות במיוחד, אך עם השנים הצליח להוכיח כי אין דבר העומד בפני הרצון. מנער אלמוני בן 16 אשר נהג לבלות בסופי שבוע במועדוני סנוקר, הפך לכוכב אמיתי אשר פיתח קריירה מקצועית והתחרה מול השמות הגדולים של הסנוקר העולמי. כעת, לאחר שהציב את עצמו בראש רשימת השיאנים בסנוקר הישראלי, פרננדס מעוניין לסלול את הדרך לצעירים אשר מתעניינים במשחק.  
יהודית קלר | שישי, 24 אוקטובר 2014 12:38

עולם הספורט תמיד היה במרכז עיסוקיו של רועי פרננדס, שחקן הסנוקר הישראלי אשר הצליח לפרוץ את כל תקרות הזכוכית בענף הספורט היוקרתי. רועי פרנדדס נולד וגדל בתל אביב, ובצעירותו התנסה בכל סוגי הספורט והתמחה בטניס ובטניס שולחן. בעקבות בילוי עם חברים הכיר את משחק הסנוקר, ונהג לפקוד את מועדוני הביליארד והסנוקר בעיר. "במהלך בילוי שגרתי עם חברים, צפה בי מהצד אדם מבוגר, ואמר שאני עוד אהיה שחקן גדול", מספר פרננדס. האמירה הזו דרבנה את רועי הצעיר, אשר התחיל לחקור את ענף הסנוקר ולהתאמן במשך שעות ארוכות על השולחן הירוק, ולנסוע ברחבי הארץ למועדונים אחרים. לאחר שנתיים, נסע רועי לאנגליה, וזכה לשחק עם שחקנים ברמות גבוהות במיוחד. באותם שנים, ענף הסנוקר המקצועי נותר בין כותלי מועדוני הסנוקר, אשר נחשבו למפוקפקים במיוחד. עוד בטרם הוקם איגוד הסנוקר בישראל, תחרויות הסנוקר אורגנו על ידי המועדונים עצמם, ובגיל 19 בלבד, פרננדס הצעיר אשר הספיק לשחק בכל מועדון אפשרי, נחשב לשחקן החזק ביותר במדינת ישראל. בשנת 2005, עם הקמת האיגוד הישראלי לסנוקר, יצא פרננדס עם המשלחת הישראלית לאירופה, והפגין יכולות מרשימות במיוחד.

כבר ב2007 זכה במקום השני בתחרות בין לאומית באירלנד, ונותר במרחק פסיעה מליגת המקצוענים אותה מסקרים באופן קבוע בערוצי הספורט העולמיים. בזכות יכולותיו המרשימות, הציב פרננדס את ישראל על מפת הסנוקר העולמית והתמודד מול שחקני סנוקר מקצועיים בעלי שם עולמי. מיום הקמת האיגוד בישראל, זכה פרננדס בכל התארים האפשריים לשחקן סנוקר – אליפות ישראל, מקום ראשון בליגת העל ומקום ראשון בגביע המדינה, ובמשך שבע שנים הוכתר כ'אלוף ללא עוררין'. כל שחקן סנוקר מקצועי בישראל ידע עם הירשמו לתחרויות הרשמיות, כי אינו מתמודד על המקום הראשון, אלא המקום השני, מאחר ולא היו שחקנים בישראל אשר התקרבו לרמתו הגבוהה של רועי. "אחד מרגעי השיא בקריירה המקצועית שלי, היה ללא ספק הזכייה במקום הראשון בתחרות 'גביע רוסיה הפתוחה' בשנת 2010. בתחרות הזו הגעתי למקום הראשון בסגנון 'white wash', כלומר לא הפסדתי אפילו במשחקון אחד מול כל אחד מהיריבים שלי". באותה שנה, החל רועי גם את דרכו כמאמן סנוקר מקצועי, והעביר שיעורים לשחקניות ושחקנים בכל הרמות והגילאים, מתוך שליחות ורצון לפתח את הענף בישראל. מאחר וענף הסנוקר אינו ספורט אולימפי, ועוד בעל סטיגמה שלילית במיוחד בישראל, עקב האוכלוסייה שהייתה פוקדת בעבר את מועדוני הסנוקר (בתרבות הישראלית מועדונים אלו תועדו בסרטו הנפלא של בועז דוידזון – חגיגה בסנוקר), קשה לגייס תמיכה ממשלתית ומקומית בפיתוח הענף וחשיפתו לילדים ונוער. לפני כשנתיים העתיק רועי את מקום מגוריו לאשדוד, והתחיל לעבוד במרץ על פיתוח ענף הסנוקר בעיר אשדוד. יחד עם איגוד הסנוקר הישראלי, ובשיתוף עם מועדון הסנוקר המיתולוגי באזור התעשייה – מועדון ה2G, נחנך מרכז הסנוקר המקצועי לאימונים ותחרויות רשמיות G2 ARENA. "כל התחרויות הרשמיות של האיגוד הישראלי מתקיימות באשדוד. היה לנו חשוב מאוד להציב את הסטנדרטים הגבוהים ביותר לאבזור המקום. פשוט להביא את אירופה לישראל", מסביר פרננדס בגאווה. חשוב לציין, כי במרכז המקצועי החדש אסור לעשן, בניגוד לרוב מועדוני הסנוקר בישראל, ומלבד התחרויות, מתקיימים גם שיעורים עם מאמני הסנוקר הגדולים בישראל, וסדנאות עם גדולי המאמנים בעולם אשר מגיעים במיוחד לאשדוד כדי לפתח גם את השחקנים המקצועיים בישראל. בשנת 2013, השתתף פרננדס בסדנת מאמנים מקצועיים בניהולו של המאמן האנגלי המפורסם ניק בוראו, ועבר אותה בהצלחה יתרה תוך הצגת מבחניו של רועי כמבחנים לדוגמא בסיום הסדנה.

את כישוריו המיוחדים כמאמן, יחד עם אופיו הרגוע והסבלני רועי מתעל גם לפעילות התנדבותית עם נוער בסיכון, בשיתוף עם איגוד הסנוקר ועיריית חיפה, ובמסגרות הכנה לצה"ל בערים שונות. בעבר עבד כמאמן סנוקר בתיכון "גימנסיה הרצליה" בתל אביב ובבית הלוחם, שם אימן גם נכי צה"ל. "לענף הסנוקר יש יתרונות בולטים אשר מפתחים ומעצימים את השחקן: השאיפה והתשוקה לנצח יחד עם קבלת ההפסד בצורה ספורטיבית, פיתוח עצמאות ואישיות של השחקן, פיתוח אומנות החשיבה, קוארדינציה, פיתוח יכולת פסיכולוגית לריכוז מקסימלי והישארות בפוקוס לאורך המשחק, וכמובן שהתמדה וחוזק מנטאלי. אלו הם הבסיס לשחקן סנוקר מקצועי ואת כולם ניתן לרכוש תוך כדי האימונים".

בשנים האחרונות ענף הסנוקר בישראל נמצא בתאוצה גבוהה מתמיד. משלחות ישראליות יוצאות מדי שנה לאליפות אירופה, ועם השנים גם צמחו כוכבים צעירים אשר משמשים דוגמא גם לדור הצעיר המתעניין בספורט היוקרתי. הביקוש הגבוה מצד השחקנים המקצועיים לציוד מקצועי, גרם לשחקנים רבים להזמין את מקלות המשחק ממדינות רחוקות, ולהמתין קרוב לשנה עד שיקבלו את מבוקשם. חבריו של רועי, אשר ידעו כי במהלך אליפות העולם  בתאילנד ב-2006, הכיר יצרן מקלות סנוקר אשר לימד אותו את כל סודות המקצוע, ביקשו מחברם המוכשר לייצר להם מקלות בהזמנה אישית. כך הגיע לרועי הרעיון ליישם את כישוריו והיכרותו עם הייצור העדין והמיוחד של מקלות הסנוקר, ולהחליט לפתוח בימים אלו את בית המלאכה הראשון בארץ לייצור מקלות סנוקר. כך שגם לשחקנים המקצועיים וגם לאוהבי המשחק החובבנים בישראל, תהיה כתובת בה יוכלו לקבל את כל המידע על ענף הייצור ולהזמין מקל בהזמנה אישית מחלוץ הסנוקר הישראלי. בימים אלו, עובד רועי במרץ יחד עם איגוד הסנוקר במטרה לשלב הענף למסגרות העשרה בבתי הספר באשדוד, ולהראות לתושבי העיר, כי הסנוקר יכול להיות לא רק בילוי, אלא דרך אמיתית לעצב אישיות ולפתח כישורים מיוחדים אשר ללא ספק באים לידי ביטוי גם בהתנהלות יום יומית.