ashdod10 logo

תעלומה ברובע ג': מי עוקץ את הדיירים?

דיירים ברחוב חטיבת הנגב ברובע ג' נעקצים ולא על ידי יתושים וסובלים מפצעים וגירודים מטרידים. לטענתם, מדובר בחרקים מוזרים שהמקור הוא המקלט המוזנח והמעופש של הבניין. הדיירים טוענים כי העירייה לא מפנה את ערימות הזבל המלאים בטיטולים מטונפים ובזבל נוסף. "כולי עקוצה ומגרדת. העין התנפחה לי והרופא אמר שזו תגובה לעקיצות. אנחנו מתקשרים לכל הגורמים, אבל עדיין אין התייחסות". השכנים גם חוששים שהמקלט, שאמור להגן עליהם ומלא בחפצים דליקים של שכנים, יעלה באש
ענת ביגר | חמישי, 11 ספטמבר 2014 20:04

"אני מבקשת, תעזרו לנו לעשות כתבה כי אנחנו לא יכולים יותר. 9 דיירים, כולל ילד מלאים בעקיצות", כך טענה באוזננו בשיחת טלפון למערכת "אשדוד 10", אחת הדייירות ברובע ג'.
יצאנו לבדוק בשטח, ואכן לאחר שהייה בת 5 דקות התחלנו גם אנחנו להתגרד. משיחות דיירים ברחוב חטיבת הנגב ברובע, מתברר כי לא מדובר במטרד רגיל של יתושים, תופעת קיץ ידועה ומגרדת באשדוד, אלא לכאורה, בעקיצות של חרקים כתוצאה מהמצב המוזנח של הבניין, החצר ובעיקר המקלט השכונתי.
אחת השכנות סיפרה: "אני לא יודעת אם מדובר בעקיצות של פשפשים או חרקים אחרים, אבל זה מגרד. כל הגוף מלא בפצעי גרד שמתפשטים. אי אפשר לישון בלילה זה מציק. וזה לכמה דיירים. לי גם העין התנפחה. הלכתי לרופא עיניים שאמר שלא מדובר בבעיה בעין כמו שעורה אלא תגובה אנטי אלרגית לעקיצות. גם הרופא שלי טוען שלא מדובר בעקיצות רגילות ושמדובר בתגובה אלרגית".
השכנים מפנים אותנו למפגעים ולהזנחה הרבה בבניין, בחצר ובעיקר במקלט והתמונה באמת קודרת. "כבר מזמן שאנחנו לא יכולים לרוץ למקלט בזמן אזעקות. הוא פשוט הפך למזבלה. מלא בכל מיני חפצים של שכנים, שמסרבים לפנות אותם ולנקות את המקום. כשנכנסים למקלט זה מגרד," אומרת שכנה אחרת.
ראוי לציין כי צלם העיתון שהגיע לצלם במקלט נעקץ ברגליו, וזאת לאחר ששהה במקום דקות ספורות בלבד. לדברי השכנה יש במקלט חפצים דליקים והדיירים חוששים שתפרוץ שריפה במקלט. "זה סכנת נפשות ממש. האש יכולה להתפשט במהירות ולסכן אותנו. יש שם כלים של נגריה ועוד דברים. אחת השכנות הניחה במקלט מלא בגדים ישנים שלה. ביקשתי ממנה לפנות. אמרתי לה שהבגדים מעופשים כבר, ומביאים למקלט חולדות וחרקים ואם תפרוץ שריפה הם ידלקו. דיירים חילקו ביניהם את שטח המקלט וכל אחד שם שם חפצים כאילו זה מחסן פרטי. אני לא מדברת על זה שאשדוד במבצע האחרון ספגה טילים ובמקלט , אי אפשר להיה להשתמש, אלא מכך שהוא הפך ממש מפגע בריאותי וביטחוני של ממש".
לטענתם, המקלט אינו הבעיה היחידה. בסמוך לבניין הוצבו פחים קטנים בשביל שעוברי אורח יוכלו להשליך לתוכם אשפה, אבל הפחים הפכו למטרד של ממש. "העירייה לא ממהרת לרוקן את הפחים ולהחליף את שקיות האשפה, והפחים שהם קטנים מלאים מידי באשפה. אנשים מתעצלים לזרוק אשפה למיכלית הגדולה ובמקום זורקים שם. אפילו טיטולים מטונפים זורקים לשם. זה מסריח וזה ממש מסוכן לבריאות".

"מבטיחים ולא מטפלים"

לדברי השכנים, הם פנו כבר לפני מספר חודשים וגם בימי מבצע "צוק איתן" לכל הגורמים אך ללא הועיל. "יש לי מספר הודעות בטלפון שקיבלתי מהעירייה לאחר שפניתי והתלוננתי ואשר הבטיחו לטפל בבעיה, אבל הנושא לא טופל. פניתי למשרד הבריאות אחרי שהמצב החמיר והתחילו פצעי הגירוד. נציגי משרד הבריאות הגיעו, ראו את המצב ואמרו שמדובר במצב שהוא מפגע. פניתי למוקד העירוני וכמו שאמרתי מבטיחים לטפל ולא מטפלים. פניתי לפיקוד העורף שאמרו לי שצריך לפנות לעירייה או למשטרה. פניתי גם למינהלת הרובע. הרי הם אמורים לטפל במצבים כאלה. פניתי למשטרה והפנו לשוטר קהילתי. באמת הגיע שוטר קהילתי שהתקשר למינהלת הרובע, ותוך שעתיים הגיע פקח. בינתיים לא עזר. אני יודעת שיש גם שכנים קשים שבנוסף להזנחה של העירייה, מלכלכים. אבל אני ושכנים נוספים לא יכולים לטפל בזה. איפה הפיקוח של העירייה? למה הם לא מגיעים לאכוף את הניקיון. למה לא מטילים קנסות ואפילו יש להם אמצעים נוספים לטפל במצב. ככה אי אפשר יותר להמשיך".