ashdod10 logo

קצין וג'נטלמן

בין מסיימי קורס חובלים, אחד היוקרתיים והארוכים של חיל הים, היה גם סגן גיא בנספך, מאשדוד. במהלך מבצע 'צוק איתן' שובצו החובלים באוניות חיל הים מול חופי עזה והשתתפו בהפגזה פעילה נגד החמאס, מזירת הים. גיא: "תמיד רציתי להיות מפקד. לעשות תפקיד משמעותי. לא היה לי מושג שאני אהיה בחובלים, רק ידעתי שאני אהיה קצין ומפקד"
ענת ביגר | חמישי, 04 ספטמבר 2014 17:03

בין בוגרי קורס חובלים היוקרתי של חיל הים, שהסתיים השבוע באחד מבסיסי חיל הים, היה גם סגן גיא בנספך מאשדוד. סגן גיא, עבר לאשדוד מאילת רק לפני כשנתיים, אבל הוא מרגיש אשדודי בנשמה. כילד, שגדל באילת הוא הירבה לבקר באשדוד, אצל סבתא שלו. לפני כשנתיים, בעיצומו של קורס החובלים הוא עבר ביחד עם אמו לאשדוד, לדירה שלהם ליד סבתו. "גם רצינו להיות קרובים לסבתא, וגם אמא רצתה להיות יותר קרובה למרכז", הוא מספר.
סגן גיא, בן 22, הוא בן לאבא ממוצא גרמני יקי ולאימא מישראל. הוריו הכירו בגרמניה. בגיל 4 הוא עלה ביחד עם אמו ואחותו לישראל, לאילת. בחטיבת הביניים הוא עבר ללמוד בפנימייה בעין גדי והיה חבר בתנועת הנוער האיחוד החקלאי. הוא סיים את התיכון בבגרות במגמת מחשבים ותקשורת והתמקד בתחום הרדיו. גיא עשה שנת שירות בתנועה הקיבוצית בכפר הנוער אלוני יצחק שליד בנימינה, שם הדריך ילדים ונוער בסיכון. "בפנימייה אתה כמו אח גדול, פונים אליך ונעזרים בך בכל דבר", הוא מספר.
לפני השירות הצבאי הוא לא חשב בכלל ללכת לקורס חובלים או לחיל הים. "אז נכון שעברתי לפני הצבא לחיות ליד מקומות ליד ים. ים סוף, ים המלח והים התיכון, אבל חוץ מזה שנהניתי ללכת לים, לא התכוונתי להגיע לחיל הים. מה שכן, תמיד רציתי להיות מפקד. רציתי לעבוד עם אנשים, לעשות תפקיד משמעותי. לא היה לי מושג שאני אהיה בחובלים, רק ידעתי שאני אהיה קצין ומפקד". לפני הגיוס הוא הגיע ליום סיירות. "הציעו לי או שייטת או חובלים. כשבדקתי מה זה נדלקתי. מהרגע הראשון נכנסתי לעולם הזה והתאהבתי". לדבריו, בקרב חבריו בפנימייה בעין גדי לשרת בחיל הים לא היה משהו מיוחד. "רובם הלכו ליחידות מובחרות, לסיירת, חי"ר. אני פתחתי צוהר לחיל הים".
קורס חובלים, הוא אחד הקורסים היוקרתיים של צה"ל ואחד הארוכים שבהם, הוא נמשך 28 חודשים. השני הארוך ביותר אחרי קורס טיס. רק כשליש מהחיילים שמתחילים את קורס החובלים מצליחים להגיע לסיום. חיילי קורס החובלים עוברים בין היתר, הכשרת חי"ר בסיסית, עוברים קורס מע"רים (מגישי קורס עזרה ראשונה) וכמובן, מתמקדים בלימודי ימאות.

להגן על הבית

סגן גיא התמחה במגמת שייט הכולל לימוד ימאות, ניווט, לחימה בזירה הימית, מערכות נשק וגילוי ופיקוד על כלי שיט. עם סיום שלב זה, מוסמכים חיילי הקורס, בתור סגני מפקד כלי בט"ש (בטחון שוטף), ומקבלים בטקס את סיכת המ"מ (סיכת קצונה). לאחר מכן עושים בזמן קצר תואר ראשון במדעי המדינה, כשבסיום יש 8 חודשים של שלב ייעודי. סגן גיא מספר כי מדובר במסלול ארוך וקשה אך מאתגר ומרתק, וכי מהשלב הראשון התחדדו הערכים המנחים אותו. "אתה משתפר כל הזמן בקורס", מספר גיא. "רבים כמוני הגיעו בלי רקע ימי ואתה מקבל את כל ההכשרה שאתה צריך למלא את התפקיד".
בסיום קורס החובלים הוא עתיד לשרת כמפקד בספינת הטילים אח"י חרב. בתקופה האחרונה של קורס החובלים, בימי מבצע 'צוק איתן', השתתפו החובלים במלחמה מהחזית הימית, והוצבו על אוניות חיל הים מול חופי עזה. "זו חוויה מדהימה להשתתף בלחימה. להיות עם החיילים לפקד עליהם ולתרום להגנה על המדינה".

איך הרגשת כששמעת שאשדוד חוטפת טילים מעזה?
"מהים רואים את החוף של עזה ורואים את השיגורים שיוצאים לישראל. הקו הראשון לכיוון אשקלון והשני לאשדוד. אתה דואג לבית ולמשפחה, אבל לא יכול להתקשר הביתה מהים. כאשדודי, היה חשוב להשתתף בקרבות וכשהיינו יורים ופוגעים במשגר טילים, זה נתן סיפוק רב. אתה תכלס מגן על הבית. אני כאשדודי חש גאווה שאתה נלחם על הבית. להגן על העיר פרט ועל המדינה בפרט".

תגיות: