ashdod10 logo

סקר אדריכלים: אשדוד, אחת מחמש הערים המכוערות בישראל

סקר אדריכלים מובילים בארץ קבע כי אשדוד היא אחת מחמש הערים המכוערות והלא מתוכננות בארץ. אשדוד,נתניה,מודיעין, כפר סבא ובאר שבע. ויש גם נקודת אור באשדוד. תגובות נזעמות וקשות של תושבי אשדוד על הקביעה כי אשדוד עיר מכוערת
הנהלת האתר | שבת, 16 מאי 2015 11:03

אינספור פרויקטים נדל"ניים ניבטים בשנים האחרונות בערי ישראל: שכונות חדשות נבנות ברחבי הערים וכל יזם מבטיח בנייני יוקרה, פארקים ירוקים ומרחבים על גבי מרחבים. זהו, כך לתפישתם של מיטב האדריכלים והמתכננים העירוניים שהתראיינו לכתבת ,יעל חסיד באתר "וואלה", הוא אסונם של ערי ישראל. תפישת תכנון מיושנת, חוקי בנייה מגבילים, אידאולוגיות ותיאוריות הובילו את תכנון הערים בישראל, במקום התושבים עצמם. "אין מדינה שתוכננה יותר מישראל - כל מה שאנו נוגעים בו תוכנן עבורנו, פשוט תוכנן לא טוב", אומרת האדריכלית עירית סולסי, ממייסדות תנועת "מרחב" לקידום עירוניות מתחדשת בישראל, "ערים תוכננו עם תיאוריות ותפישות לגביי איך אנשים צריכים להתנהג".

אשדוד

"בהשוואה בין אשדוד לניס שבצרפת, שתי ערים בסדר גודל דומה על חופו של הים התיכון, באחת יש שדה תעופה עירוני אליו מגיעים כעשרה מיליון תיירים מדיי שנה ובשנייה, יש בקושי תחנת רכבת מחוץ לעיר - ותיירים אין כלל", כך פותח פרופסור הלל שוקן את נימוקי בחירתו בעיר החמישית בגודל אוכלוסייתה בישראל. בעייתה של אשדוד, כך לדברי שוקן, נובעת מתכנונה שלא מאפשר לה להתפתח ולהפוך לעיר המתקרבת לניס ולערכיה. "זה בא לידי ביטוי בכך שבאשדוד כמעט ולא רואים אנשים הולכים ברגל - רובם נעים במכוניות. יש אמנם כבישים רחבי ידיים ואין כל כך הרבה פקקים בעיר, אבל גם אין בני אדם".


"אני טוען שעיר טובה היא כזו שאתה הולך ברחוב ולא מכיר אף אחד. אם אתה מכיר חמישה מבין עשרה אנשים שאתה חולף על פניהם ברחוב זו עיר לא טובה", הוא מסביר. "יש שיגידו שהם אוהבים את זה שכולם מכירים את כולם. אנשים אומרים לי 'מה פתאום, אנשים רוצים להכיר את השכנים שלהם'. לטענתי, זה בדיוק ההפך. להיות בסביבה של אנשים זרים מאפשר לאנשים להכיר כל הזמן אנשים חדשים - ובשביל זה קיימת העיר. ראש עיריית אשדוד אמר פעם שהבעיה של העיר היא שזו לא עיר - אלא אסופת שכונות שלא קשורות זו לזו. אפשר לראות זאת בתכנית המקורית של העיר, שתוכננה במשבצות - כל שכונה עם הסביבה שלה. לטענתי, אפשר היה לבנות את אשדוד על שליש משטחה, ואם היו עושים זאת היא הייתה מצליחה להתקרב לניס".

החוקים שאמורים על הסביבה גורמים להרס של העיר אשדוד באופן שתוכננה אשדוד היא תופסת אורך של חוף ארוך פי שניים משהייתה צריכה אם הייתה מתוכננת נכון. אז, החוף היה נותן ערך מוסף לתושבים" פרופסור שוקן מוסיף הבעיה בעיר טמונה, לדברי שוקן, גם בחוקים בישראל האוסרים על בניית 300 מ' מקו המים, בעוד שניס בנויה 70 מטרים מקו המים. "החוקים שבאים להגן על הסביבה גורמים להרס, כי באופן שתוכננה אשדוד היא תופסת אורך של חוף ארוך פי שניים משהייתה צריכה אם הייתה מתוכננת נכון. אז, החוף היה נותן ערך מוסף לתושבים". האשמים בכך, לדבריו, הם המתכננים: "קצת עצוב לראות את מה שקורה שם. זו לא פוליטיקה, אשמים בזה אנשי המקצוע שקוראים לעצמם 'מתכנני ערים' ואלו שאישרו את עבודות התכנון".


צל"ש: "בישראל יש עיר אחת שקוראים לה תל אביב, אך כשאומרים תל אביב מתכוונים מיפו צפונה, מהירקון דרומה ומאבן גבירול מערבה. זה פחות או יותר כל מה שתוכנן בתל אביב לפני הקמת המדינה. תל אביב לדעתי הייתה יכולה להיות גם בתחום הזה עיר יותר מוצלחת. אני עוסק הרבה בחיפוש פרמטרים איך לעשות ערים טובות, ואחד מהם הוא היקף מרחב ציבורי שעומד לרשותו של אדם בעיר. בפריז יש בין רבע לחמישית מרחב ציבורי לאדם מאשר בתל אביב - ואנחנו יודעים שפריז היא עיר טובה.

MAPA ASHDOD

מפת אשדוד

לא תמיד הרבה פארקים מעידים על איכות חיים
"בערים אחרות בארץ יש עודף אדיר של מרחב ציבורי. אנשים חושבים שככל שיש יותר פארקים איכות החיים יותר טובה, אך אני חושב שזו טעות. איכות חיים זה משהו שקשה למדוד אותו, אם רוצים מדד אז יש רק אחד וזה המחיר למטר רבוע למגורים שאנשים מוכנים לשלם - ועל פי המדד הזה אפשר לבדוק את איכות החיים בישראל. כך נגלה שאיכות החיים בתל אביב גבוהה בהרבה מאיכות חיים באשדוד - אנשים מצביעים ברגליים וגורמים להפרש הזה".

לכתבה המלאה:

http://home.walla.co.il/item/2853053