ashdod10 logo

"סימנו אותנו לחיסול"

בשבוע שעבר חתם הרב יאשיהו פינטו על עסקת טיעון בפרשת "הרב והניצב", שמסעירה את המדינה מזה חודשים רבים. העבירות: מתן שוחד בסך 400 אלף שקלים לתת ניצב, אפרים ברכה, כדי שידליף לו מחקירה נגדו. זמן קצר לאחר החתימה התברר כי עורך הדין המלווה בתיק, מפרקליטות המדינה, סירב לחתום על העסקה "המקלה" לדבריו. מאחר ועל פינטו נאסר להתראיין יצאו במתואם מקורביו מהארץ ומחו"ל בראיונות לתקשורת. הם טוענים שהרב פינטו זכאי והוא הודה כדי להציל את רעייתו מכתב אישום. אחיו של הרב, מנחם אומר כי "הרב תמך כלכלית בתת ניצב ברכה רבות", אביו הרב חיים פינטו בכלל הגדיל וטען כי קנאים וצרי עין מנסים לחסל את משפחת פינטו. במשטרה מגיבים כי "הטענות של האח מנחם שקריות וחסרות שחר"
רבקה יניב | שלישי, 23 ספטמבר 2014 18:02

זמן קצר לאחר חתימת העסקה יצאו מקורביו בתזמון כמעט מתואם, בארץ ובחו"ל במסע הסברה משלהם וקמפיין שכל כולו נועד להמעיט, בחומרת כתב האישום. בכלל אהם אומרים שכבוד הרב הודה רק בגלל שרצה למנוע כתב אישום נגד רעייתו, הרבנית דבורה פינטו, שהייתה מעורבת בסיפור. בסופ של דבר, רעייתו לא הועמדה לדין.
מקורביו פתחו במסע ראיונות ומסרים, כאשר פינטו עצמו מנוע מלהתראיין ולדבר על התיק ועל העסקה. זאת כי הוא חתום במסגרת ההסכם עם הפרקליטות כי לא יוכל להתראיין.
ובמסגרת המאמץ של מקורבי פינטו להמעיט בערך הפרשה התראיין בסוף השבוע אחד העדים שנחקרו בפרשת "הרב והניצב", מנחם פינטו, אחיו של הרב שמלווה אותו בפעילותו. במעריב 'סופהשבוע' הוא סיפר לכתב אמיר זוהר את הזווית המשפחתית. הוא דאג לציין כי הראיון אינו על דעתו של אחיו, הרב פינטו, ולא על דעת יועציו של הרב. האח מספר כי הרב פינטו אולץ לחתום על עסקת הטיעון כדי לגונן על רעייתו שנמצאת בשנים האחרונות במצב בריאותי קשה.
"למיטב הבנתי, הרב נאלץ לחתום על העסקה כדי לגונן על רעייתו שנמצאת בשנים האחרונות במצב מאוד קשה, מאושפזת. רק עכשיו חזרתי לישראל אחרי שהות ממושכת איתה בבתי חולים בארגנטינה וניו יורק. אי אפשר לגרור אותה למשפט כזה במצבה, הרב לא יקח צ'אנס לסכן את חיי אשתו".
רק עכשיו, אמר מנחם ,הוא חזר לישראל אחרי שהות ממושכת עם גיסתו-רעייתו של הרב, בבתי"ח בארגנטינה וניו יורק ואי אפשר לגרור אותה למשפט במצבה. הרב פינטו, הוא אומר, לא יסכן את חיי אשתו.
מנחם הסכים לדבריו להתראיין, רק משום שלדעתו נושא תת ניצב ברכה לא התנהל בצורה ישרה והוגנת. זאת משום שתת ניצב ברכה זוכה לדעתו, לתמיכה גורפת במשטרה ובפרקליטות. "ברכה היה נוהג ללוות את הרב לשדה. ברכה למעלה מ-10 שנים היה בן בית ונמנה על פמליית האנשים הכי קרובים לרב"
עוד סיפר מנחם כי תת ניצב ברכה הציג עצמו כמי שאוהב את הרב אהבה גדולה, תמך ברבנית החולה וכרך את חייו בחיי משפחת פינטו. בשנים האחרונות היו לו, לברכה, כך לפי מנחם, בעיות אישיות שפרש בפני פינטו. בסיטואציה הרגישה, שברכה נקלע אליה פינטו גם התחיל לתמוך בו לכאורה כלכלית, אומר מנחם.
לדבריו, לפחות מספר אנשים העידו שהיו מעורבים או שידעו ממקור ראשון על כספים שהועברו לכאורה בשנים האחרונות מפינטו לברכה. לדבריו, פינטו מסר על כך כבר בחקירתו הראשונה, ותמכו בעדותו קצין FBI ושניים מעוזריו שאחד מהם אף העיד, לכאורה, שהביא את הכסף עבור ברכה מאחד התורמים. "ברכה היה נוהג ללוות את הרב לשדה התעופה. היינו עומדים בחוץ ורואים אותו נכנס לרכב של הרב, מסתודד איתו, מנשק את ידו ויוצא בהכרת תודה. היה ברור לנו מה התרחש ברכב", הוא מספר.
לדברי מנחם, אחריו הרב פינטו כבר פתר בעיות שמסתכמות בהרבה יותר מהסכום שמסרה דבורה לאשתו, של ברכה ושמפעלות הצדקה שלו חילקו מיליונים.

עוד בערב של פרסום חתימת הסכם הטיעון, כינס גיסו, הרב שמואל אוחנה במוסדות "שובה ישראל" עיתונאים ומסר הצהרה, לפיו הרב פינטו לא עבר את העבירות והוא נאלץ להודות כדי להציל את אשתו ועוד שאר מילים שנועדו להמעיט בערך כתב האישום ובמעורבות כבוד הרב פינטו.

וגם בפרקליטות יש מי שלא מרוצה מעסקת הטיעון, שלדבריהם היא מקלה ולא מספיק מחמירה לאור העבירות החמורות. בסוף השבוע האחרון בגל של פרסומים בתקשורת נחשף בין היתר כי הפרקליט המלווה בתיק של פינטו, עו"ד אלי שוורץ, לא חתם על העסקה שכוללת כתב אישום מרוכך. הוא מחה על כך ולא הסכים לחתום על העסקה.
לפי כתב האישום שהוגש בשבוע שעבר נגד פינטו, באשמת מתן שוחד לראש יאח"ה כיום, תנ"צ אפרים ברכה, פינטו החל לאסוף מידע על חקירת המשטרה והחוקרים, בין היתר מתת ניצב ברכה ומניצב ארביב, שהיה חשוף למידע רגיש מהחקירה נגד פינטו, ובמקביל נעזר בפינטו בענייניו האישיים, ולא דיווח על כך לממונים עליו. ארביב, על פי כתב האישום לא עדכן את ניצב יואב סגלוביץ ,אז ראש אגף החקירות והמודיעין, או את זיווה אגמי אז ראש יאח"ה (היחידה הארצית לחקירות הונאה) על שיחותיו עם פינטו.
פינטו אמר לכאורה לניצב ארביב שהוא יהיה מוכן לסייע לחקירה אחרת בתנאי שזיווה אגמי תסולק מתפקידה. ניצב ארביב הכחיש שפינטו ביקש ממנו לברר מידע על תיק זה או אחר. אגב, ערב מינוי ארביב לראש להב 433 בדק מנכ"ל המשטרה יוחנן דנינו את היחסים בין ארביב לפינטו ונתן אור ירוק למינוי. מאז, ארביב לא דיווח למשטרה על מערכת היחסים שפיתח עם פינטו ערב מינויו לתפקיד. רק אחרי שהפרשה התפוצצה הוא נידב לכאורה פרטים על כך שהוא דחה טובות הנאה שהציע לו פינטו וניתק עם פינטו את הקשרים.
פרקליטיו של הרב פינטו, עוה"ד גדעון פישר ויהושע רזניק, מסרו כי כשארביב כיהן כנציג המשטרה בארה"ב פנתה אליו אגמי, לקבלת סיוע בחיקור דין על תיק שהתנהל אצלה ביאח"ה בעניין עמותה בירושלים ולפיכך פנה ארביב ל-FBI לסייע בחיקור הדין המבוקש וכך היה.
כתב האישום נגד פינטו הוגש במסגרת הסדר שמאפשר למח"ש לחקור את יחסי ארביב עם פינטו, שישמש עד מדינה נגדו. פרקליטיו של פינטו מסרו למח"ש (המחלקה לחקירות שוטרים) חשבוניות ותכתובת המעידות לכאורה כי ארביב קיבל טובות הנאה ממקורבי פינטו בעת שכיהן כנספח המשטרה בארה"ב. ארביב טוען שהם מזויפים.
דווקא כתב האישום נגד פינטו הוציא לאור מה שהרב ואנשיו התקשו להביא לידיעת הציבור מתחילת הפרשה. הטענות שלהם שברכה שחולל את הפרשה החמורה כשדיווח לסגלוביץ ראש אגף חקירות ומודיעין על הצעת השוחד שקיבל לכאורה מפינטו , היה בשר מבשרה של "שובה ישראל", וזכה לקבל מהעמותה תמיכה רוחנית ולכאורה גם תמיכה כספית.
למחנה פינטו יש תאוריית קונספירציה, לכאורה לפיה ברכה ידע כי פינטו מדווח על קשריו עם ברכה לFBI - במסגרת חקירתו את התלונה שהגיש פינטו נגד חבר הקונגרס הרפובליקני, מייקל גרים, הנאשם בגיוס תרומות אסורות מתומכי פינטו בארה"ב. לפי התאוריה הזו ברכה לא חיכה שיחקרו אותו על יחסיו עם פינטו ויזם את המהלך שהוביל להצעת השוחד של פינטו.

גם תנ"צ בדימוס זיווה אגמי ,לשעבר ראש יאח"ה, העידה לאחרונה במשרדי מח"ש ונשאלה על קשרים מקצועיים שקיימה עם ראש להב 433 לשעבר, ניצב בדימוס מנשה ארביב, כשהיה ממונה על חקירת "חזון ישעיהו", שהרב יאשיהו פינטו היה אחד מהחשודים המעורבים בה. להזכיר, החקירה הסמויה בנושא "חזון ישעיהו" והעומד בראשה אברהם ישראל נפתחה בינואר 2012 ונוהלה ע"י אגמי. מהחקירה עלה חשד לכאורה כי פינטו מנסה לשבש את החקירה ושמיליוני שקלים מכספי העמותה התגלגלו לחשבון של רעייתו של פינטו.
אגמי העידה כי במסגרת תפקידה עדכנה את ארביב, אז נציג משטרת ישראל בארה"ב , בפרטי החקירה נגד פינטו, אך ארביב לא סיפר לה על יחסיו הקרובים עם פינטו. כעת, עם חתימת ההסכם בין פינטו למשרד המשפטים נפתחה חקירה פלילית נגד ארביב, והוא יוזמן לחקירה באזהרה במח"ש ויעומת עם העדויות של פינטו ומקורביו ועם זו של אגמי. בחקירה ייבדק, בין היתר, האם ארביב מסר לפינטו מידע על חקירות הקשורות אליו והאם קיבל טובות הנאה מפינטו כפי שמעידים פינטו ומקורביו.


ובחזרה לתת ניצב ברכה. בידי המשטרה תמלילי שיחות בין פינטו לברכה, שבמהלכן הציע לכאורה פינטו, לברכה שוחד של 200 אלף דולר. ברכה עדכן בשעתו את מפקדיו על הצעת השוחד ובהנחייתם פעל מול פינטו לצורך איסוף ראיות בחקירה זו. הכסף הועבר מהרבנית פינטו לידיה של אשתו של ברכה, תוך שסגלוביץ מפקח על המבצע בסיוע טכנולוגיה מתקדמת.
בחצרו של פינטו ציפו וקיוו, שניצב ארביב יחלץ את פינטו מההסתבכות עם תת ניצב ברכה אבל זה לא קרה. במקום זה ארביב, כך טוענים מקורבי פינטו, סילף לכאורה את העובדות ואמר שגם ממנו ניסו להוציא מידע, מה שחיזק את עדותו של ברכה נגד פינטו.
מהמשטרה נמסרה תגובה קשה וחד משמעית :" מדובר בטענות שקריות וחסרות שחר כנגד תנ"צ אפרים ברכה המוכחשות מיסודן ויש בהן כדי הוצאת דיבה. ברכה חשף את החשדות נגד פינטו ובשום שלב לא עלו חשדות כנגדו. כפי שהבהיר גם היועץ המשפטי לממשלה. ברכה הינו קצין ישר דרך ועתיר זכויות אשר מילא בהצלחה שורת תפקידים ארוכה בליבת העשייה של משטרת ישראל וכל הטענות הנוגעות אליו נבחנו, ונשללו על ידי הגורמים הבכירים ביותר במערכת האכיפה והמשפט".
ואילו ממשרד המשפטים נמסר כי "במסגרת חקירת תיק השוחד שביקש הרב פינטו לתת לתנ"צ אפרים ברכה, התבררו גם טענות בקשר למערכת היחסים בין פינטו לברכה, וכן התקבל לבקשתנו חומר מרשויות חקירה בארה"ב. המידע הרלוונטי לנטען, אשר היה מצוי בתיק החקירה בעת הרלוונטית, עמד בפני מקבלי ההחלטות עובר למינויו של תנ"צ ברכה לתפקיד ראש יאח"ה, נבחן אל מול ראיות אחרות בתיק, ונשקל במסגרת בחינת המינוי. לבסוף, הוחלט כי לא נמצא שנפל בהתנהגותו של תנ"צ ברכה פגם שהיה בו כדי למנוע את מינוי לראש יאח"ה.  עוד נציין, כי נגד המינוי הוגשה עתירה לבג"צ ובתגובתה התייחסה המדינה בין היתר גם לטענות שהעלה הרב פינטו נגד תנ"צ ברכה. בסופו של דבר, בג"צ דחה את העתירה נגד מינויו של תנ"צ ברכה לתפקיד".