ashdod10 logo

מפקד בדרכי נועם - ראיון חגיגי עם מפקד תחנת אשדוד

מפקד משטרת אשדוד, סנ''צ נועם שקל, תושב קיבוץ גבים בעוטף עזה, כיהן בעבר כמפקד תחנת דימונה וקצין המבצעים של מחוז דרום במשטרה. בימים אלו הוא סוגר שלוש שנים בתפקיד מפקד תחנת אשדוד, שהיא אחת התחנות הגדולות בישראל, שמונה לא פחות מ-180 שוטרים ושוטרות וצפויה עוד לגדול. נפגשנו עם מפקד תחנה צנוע במיוחד, בלשכה צנועה לא פחות, אשר רגיש לכל פרט ופרט באיכות חיי תושבי העיר, ושמענו ממנו על העבודה המורכבת באשדוד. עיר שבנויה מאוכלוסיות מגוונות, עם מפעלים גדולים ואירועים ענקיים, שדורשים רמת מיומנות גדולה עבור השוטרים להתנהל מול כולם. בקרוב עוברת התחנה למשכנה החדש ברובע י', וסנ"צ שקל יהיה זה שיסגור את התחנה, שפועלת כבר 40 שנה
יהודית קלר ויוסי אסולין | רביעי, 24 ספטמבר 2014 16:50

איך היית מגדיר את האופי של העיר?

"אשדוד היא עיר עם אוכלוסייה מאוד מגוונת. הרכב האוכלוסייה נע בין עולים חדשים וותיקים, מגזר חרדי גדול, אוכלוסיות עם פערים סוציו- אקונומיים ברחבי העיר, יש אזור תעשייה מפותח ונמל גדול. מתקיימים כאן משחקי ספורט גדולים בשלל ענפים, מתחמי קניות ובילוי מרובים. עיר עם מורכבויות רבות וצרכים רבים".

וכשסנ"צ שקל מדבר על האוכלוסיות המגוונות, יש לציין את ההפגנות הסוערות שקיימו החרדים בשנה החולפת וסגרו כבישים והתעמתו עם שוטרים, זאת לאחר מעצר של חרדים שהשתמטו מצה"ל. סנ"צ שקל שדי מנהל יחסים טובים עם הקהילה החרדית, לא עשה הרבה חשבון ופיזר את ההפגנות, עצר מפגינים והחזיר את השקט. בעיתונות החרדית הותקף שקל קשות ובימים האחרונים נערכה סולחה בינו לבין ראשי הקהילה.

איך הפערים הרבים בין האוכלוסיות בעיר באים לידי ביטוי ביום יום? התקשורת החרדית לא מסקרת אותך בצורה אוהדת במיוחד.
"בתור תושב אשדוד לשעבר ובן להורים ותיקים באשדוד, אני מכיר את אשדוד היטב. דווקא האוכלוסייה החרדית היא אחת האוכלוסיות התורמות ומשתפות הפעולה עם כוחות הביטחון וההצלה. בהפגנות אשר נערכו בעיר בשנה האחרונה עקב מדיניות הממשלה, והביאו עשרות חרדים להפגין, הפעילה התחנה את מאמציה על מנת לשמור על המפגינים, אך מצד שני גם לאפשר לעשרות אלפי תושבי העיר לחזור לעיר בבטחה. אני נמצא בקשר טוב ומתמיד עם מנהיגי הקהילה החרדית בעיר, אך בהפגנה אני מטפל במה שצריך לטפל".

אתה נמצא זמן ארוך יחסית בתפקיד מפקד התחנה לעומת לא מעט מקודמיך, האם ישנה מורכבות מיוחדת בתפקידך שהצלחת להתעלות עליה?
"אני חושב שמפקד תחנת אשדוד זה אחד הכיסאות הכי היוקרתיים במחוז דרום ובמשטרת ישראל. אני רואה את הרמה הארגונית: זוהי תחנה גדולה, עם אתגרים מקצועיים בכל תחום. אירועים פתוחים – חגיגות יום העצמאות, ופסטיבלים דוגמת "חלון לים התיכון" אשר אין כמותם בארץ מבחינת גודלם. אתגרים מקצועיים בפשיעת הרחוב שהם לא קלים, אך יש כאן את הכלים להתמודד עם אותם אתגרים, יש כאן צוות נהדר שמתפקד בצורה יוצאת מן הכלל".

 

בתחום הפשיעה החמורה, הפשיעה המאורגנת, האם נתקלת במקרים שארגוני פשע מנסים להפר את הסדר הציבורי בעיר?
"אין רובד של פשיעה שהתחנה לא מתעסקת אתו. מרמת הכייס הפשוט, ועד רמת הסחיטה. נקודת היסוד היא שאנחנו האחראים על הטריטוריה, אנחנו לא מצפים מיחידות ארציות להגיע להציל אותנו. עיר בעלת משאבים רבים כמו אשדוד, אזורי תעשייה מפותחים כל כך, מעוררת את עניינם של אותם ארגונים. אין נושא שעלינו אתו לכותרות בתקשורת, אך אין יום שאנחנו יכולים להוריד את הרגל מדוושת הגז. בסופו של דבר, אם נוריד מקצב הלחימה שלנו בארגוני הפשע, נאפשר להם את הכניסה לעיר. יש הרבה פעולות שנעשות לא רק מטעם תחנת אשדוד בתחומי העיר, אך אנו נעזרים בחוקי העזר העירוניים וחוק הרישוי גם כדי למנוע את החיכוכים הקטנים ביותר".

מתמקדים בעבירות הסמים וההימורים

מהי תמונת המצב של הפשיעה באשדוד לעומת השנים הקודמות?
"תחנת אשדוד היא התחנה הכי אפקטיבית מבין התחנות הגדולות בישראל. בהשוואה לתחנות בסדר הגודל שלנו – פתח תקווה, נתניה, רחובות, היחס בין כמות התיקים שנכנסת לטיפולנו לעומת כמות כתבי האישום המוגשים היא הגבוהה מכולן. זהו מנגנון ושיטה אשר מוכחים בכל פעם מחדש. זו דרך החיים של הצוות שלנו בתחנה שתמיד יחתור להישגים המשמעותיים ביותר. כמות עבירות הרכוש באשדוד לאלף תושבים כשנכנסתי לתפקיד הוגדרה כ'תקרת הזכוכית' של התחום. אך בכל שנה נוכחתי לדעת כי אנו מצליחים להוריד את רמת העבירות למינימום שעוד לא נראה כמותו. השנה לקחנו כפרויקט את עבירות הסמים וההימורים האסורים כמחוללי פשיעה חמורה, והגשנו השנה יותר מ- 40 כתבי אישום בנושאים אלו, וזהו נתון רגיל של שתי תחנות יחד. עבירות אלו נחשבות לעבירות ללא 'קורבן', כלומר לא עבירות שתושבים מדווחים עליהם ואנו מתכוונים ליזום את הפעילות שתביא לחשיפת עברייני הסחר בסמים ואחזקת סם שלא לצריכה".

מה מצבה של העיר מבחינת איכות החיים של התושב?
"בהיבט איכות החיים יש לנו לאן להשתפר. אולי מנקודת המבט שלי זה נראה חמור יותר, אך מבחינתי אם חונים לתושב בחניה הפרטית, יש לאכוף את זה, ואם מקימים רעש בשעות מאוחרות מתחת לחלונות של התושבים – יש לאכוף זאת. שתיית אלכוהול בקרב צעירים בגנים הציבוריים אשר בדרך כלל מובילה לקטטות, ובעלי עסקים אשר מוכרים אלכוהול לקטינים, צריכה להיות אכיפה בכך. בתחומים האלה מתבצעת עשייה עצומה שאנחנו רק שואפים להגדיל. יש לתחנת אשדוד נתון מדהים שאפשר רק להתגאות בו: מתחילת שנת 2014, ובעודנו מספר חודשים לפני סיומה – נרשמו מעל ל8,000 מקרי שפיכת אלכוהול על ידי שוטרי תחנת אשדוד. שפיכת אלכוהול מתבצעת בקרב קטינים, ובקרב צעירים, אשר אני מזהה בקרבם את היסוד הסביר כי זה עלול להפר את הסדר הציבורי. לצערי, האכיפה על חניות פרטיות נקלעת לקשיים עקב בירוקרטיה רבה שעומדת בדרך לתלונה במשטרה, וכמות התיקים בנושאים חמורים יותר. אנחנו כתחנה מנסים לקדם חוק עזר עירוני ולקדם פיילוט שיקל על התושב הממוצע בטיפול בנושא. את תחום איכות החיים של התושב שאנו מעוניינים להעלות את הרף בו משנה לשנה, אנו מקדמים עם שותפינו קב''ט העירייה אריה איטח, גבי עייש מאגף הביטחון, השיטור המשולב והביטחון העירוני שעוזרים לנו".

לשאלתנו בנושא תחושת הביטחון של תושבי אשדוד וירידה בתלונות על הקמת רעש ותחושת איום מקרב אוכלוסיית מהגרי העבודה, דופק שקל על שולחן העץ במשרדו שלוש נקישות. "ככלל, יש המון עשייה משטרתית ועירונית בתחום מהגרי העבודה. לדוגמא, ברובע ב' יש די והותר חנויות למכירת אלכוהול. חלקן בבעלות ישראלית וחלקן בבעלות מהגרי העבודה, לכן אנחנו לא מאפשרים לפתוח בתי עסק נוספים מסוג זה. אם ניקח את אחוז הפשיעה בקרב מהגרי העבודה, הוא זהה לאחוז הפשיעה בקרב האוכלוסייה המקומית. גורמים עבריינים קיימים באחוז דומה בכל אוכלוסייה בעיר".
בהיבט הקהילתי, שוטרי תחנת אשדוד מקיימים לא מעט פעילות התנדבותית מעבר לשעות העבודה הסטנדרטיות. רוב הפעילויות נעשות בשיתוף פעולה עם הגורמים העירוניים, אך סנ''צ נועם שקל מספר לנו על "פרויקטים לנשמה" ששוטרים מכל הדרגות לוקחים בהם חלק. הבולט מהם הוא אימוץ של בני נוער בעלי רקע בעייתי ורישומים פליליים אשר מתקרבים לגיל הגיוס, אך המערכת הצבאית לא ממהרת לגייס אותם עקב עברם הפלילי. האימוץ מתבצע על ידי שוטרים ושותפים עירוניים אחרים וכולל ליווי בתהליך שיקומי. שקל מקבל מלשכת הגיוס את פרטיהם של בני הנוער שמתקרבים לגיל 18 ומוכרים למערכת המשפט, מטרתו של שקל היא להביאם לקבלת צו גיוס ושירות משמעותי בצה"ל. "אני מראיין את הנער עם הוריו במשרדי, ומציע להתחיל תהליך של מפגשים. אם היית נוכח בטקס קבלת צו גיוס, היית רואה כי לא נשארת אפילו עין אחת יבשה במשרד".
"בימים האחרונים הסתיים מחזור ראשון של הפרוייקט ו-12 בני נוער מאשדוד קיבלו את צו הגיוס המיוחל. בני הנוער שקיבלו את צו הגיוס היו בעלי רישום פלילי רציני ולולא עזרתם של שוטרי אשדוד והשותפים בפרוייקט, ככל הנראה היו לוקחים חלק בפשיעה חמורה גם בהמשך חייהם. בפרוייקט הבא שקל מתכנן לגייס 20 בני נוער נוספים שהמערכת הצבאית לא מוכנה לקבל בימים אלו. כל נער או נערה שמרגישים כי הם רוצים לצאת מדרכי הפשע מוזמן לפנות לתחנת אשדוד ולהתחיל איתנו את התהליך המשמעותי".

איך הייתה התמודדות תחנת אשדוד במהלך מבצע "צוק איתן"?
"במהלך המבצע, כמו בכל הסלמה ביטחונית נרשמת עלייה במקרי האלימות במשפחה. האכיפה כנגד האלימות במשפחה היא מאוד חזקה, וסמכות המעצר היא מאוד גדולה. אלימות במשפחה אינה בהכרח פיזית, זוהי עבירה מאוד קשה ומובילה לעיתים רבות לטרור בתוך הבתים. בעיר אשדוד נעשות פעולות משמעותיות מאוד בשיתוף הרווחה כנגד התחום. כולי תקווה כי כל אישה אשר חווה מקרה של אלימות בתוך המשפחה וגם מחוצה לה – תדווח לשירותי הרווחה או למשטרה. כל תלונה תבדק במלוא החומרה. ברמה הבטחונית – זה היה הסבב השני שלי בתור מפקד תחנת אשדוד במבצע צבאי. אני סבור כי העיר 'התבגרה' בכל מה שקשור להתנהלות במהלך מבצע צבאי. מבחינתי, העיר כוללת גם את כוחות ההצלה וגם את תושבי העיר. שוטרי התחנה נכחו בכל אחד מימי המבצע באומץ לב והקרבה אינסופית בשביל תושבי העיר. תרחיש הפגיעה בתחנת הדלק הוא התרחיש הגרוע ביותר שצפינו לו ועמדנו בו בהצלחה. אך אנחנו היינו שם גם בבקשות הקטנות יותר – תלונות של תושבים שלא הצליחו לסגור את חלון הממ''ד או נתקעו בתוכו, היינו הראשונים להגיע ולחלץ, ואני גאה בשוטרי התחנה על כך. גם שוטרות התחנה שחלקן הגדול אימהות לילדים התייצבו בכל אחד מימי המבצע. שיתוף הפעולה בין כוחות החירום – כיבוי אש, מד"א, פיקוד העורף והמוקד העירוני פעל ללא דופי, ניידות המשטרה אוישו גם עם אנשי הביטחון וגם עם חיילי פיקוד העורף.
"חשוב לי להזכיר שבלעדי צוות התחנה והשותפים שלנו לדרך לא יכולנו להגיע להישגים הגבוהים לעיר. ראש העיר, השיטור המשולב, אגף הביטחון בעירייה, הרשות העירונית למניעת התמכרות. כדי לייצר תחנת משטרה אפקטיבית, אני דורש הרבה דברים. ועל כן, אם לא הייתי מקבל את התמיכה של מפקד המרחב ומפקד המחוז, לא היינו מצליחים כל כך. כמו כן, התחנה צריכה להילחם על המשפטנית הכי טובה, שתצליח להגיש כתבי אישום מוצלחים ומשפיעים על ביטחונם של תושבי העיר. כולנו יחד פועלים כל הזמן לטובת העיר.
מפקד התחנה, סנ"צ נועם שקל מקווה להגדיל את תחנת אשדוד יחד עם מעברה למשכנה החדש ברובע י', לשמור על הישגי התחנה ועל שיפור מתמיד בתחום הפשיעה החמורה ומאחל שנה טובה לכל תושבי העיר.