ashdod10 logo

מי אתה אברהם נניקשווילי? תחקיר

כששמו והתנהלותו של ג'קי בן זקן מוכרים באשדוד ובקהילה העסקית והספורטיבית, שמו של איש הצללים והכסף הגדול, אברהם נניקשווילי, האיש עם הכסף הגדול, היה ידוע לבודדים. את שמו לחשו בהקשר של האיש שמביא את הכסף הגדול לעסקים של בן זקן, שממונה על קשירת הקצוות, המניפולציות. נניקשווילי שעשה ועושה רבות על מנת להישאר אלמוני מתרחק מתקשורת ומעסקים בארץ, נכנע כנראה לגחמותיו וסיפוריו של בן זקן וכמעט כל העסקים שנניקשווילי עשה בהמלצת בן זקן קרסו והסתבכו. ההסתבכות הגדולה של נניקשווילי הייתה החקירות במשטרה והפרסומים השליליים שלהם זכה בפרשות של בן אליעזר, נמל אשדוד וחברת "מנופים פיננסיים". ככה זה שאתה חבר של ברון שחיתות, ואתה נאלץ לשלם מחיר. נניקשוילי שרצה בסך הכל לעשות כסף בח"ול ולחיות בשקט בארץ נחשף שלא מרצונו. פרסום של פרוטוקול החקירה של נניקשווילי מספר את כל הסיפור שלו ושל בן זקן
ענת ביגר -בלי חשבון | שלישי, 07 אוקטובר 2014 00:57

אברהם נניקשווילי, איש העסקים המוכר כשותפו של ג'קי בן זקן, מעדיף לעשות עסקים ולפעול מאחורי הקלעים ולא להתבלט או להיות מפורסם. את זה הוא מעדיף להשאיר לשותפו ובן טיפוחיו, ברון השחיתות, ג'קי בן זקן, אשר מנהל את העניינים העסקיים של נניקשווילי בישראל.

בעוד בן זקן מוכר מאוד בארץ, הרי שלא כולם באשדוד, שם החל הקשר בין השותפים היום, מכירים את נניקשווילי. בכתבה בגיליון סוף השבוע של "דה מרקר" כותבת העיתונאית אפרת נוימן על נניקשווילי, כפי שעולה מחקירתו במשטרה בקיץ 2011 במשרדי רשות ניירות הערך, בקשר לחקירה שהתנהלה באותם ימים, כנגד בן זקן ואחרים בחשד להרצת מניות. חקירה שכידוע הסתיימה בכתב אישום ומשפטו של בן זקן, ושותפיו לפרשייה איתן אלדר וצביקה קולנברג מתנהל בימים אלה. מתברר כי החקירה של נניקשווילי במשטרה מהווה חלק מהעדויות של התביעה במשפט נגד בן זקן וחבריו. בכתבה ב'דה מרקר' מתבססת הכתבת על פרוטוקול החקירה.

אברהם נניקשווילי בן 54 נולד בגיאורגיה, עלה לישראל עם הוריו בגיל צעיר לאשדוד. תחילה התגוררה המשפחה באור יהודה, ומשם עברה לאשדוד שם מתגורר נניקשווילי עד היום. הוא נשוי ואב ל- 4. הוא למד בישיבת פוניבז' הליטאית, שירת ביחידת מודיעין, התחתן בגיל צעיר והחל אחרי השירות הצבאי לעבוד בבנק "דיסקונט", כפקיד.

 

לאחר מכן הפך לשותף בסוכנות ביטוח עם אפרים גור, שהיה חבר כנסת מאשדוד ועזב את העיר לפני מספר שנים לטובת עסקים ברוסיה. באותם ימים נבחר גור, לסגן ראש העיר אשדוד והעביר את ניהול הסוכנות לנניקשווילי. בסוכנות עבדה כמזכירה, אמו של ג'קי בן זקן, ושם הכירו השניים, עוד כשבן זקן היה נער בן 16. "בן זקן גדל אצלי" סיפר נניקשווילי בחקירה והוסיף: "כשעזבתי לחו"ל השארתי את הסוכנות לג'קי ואמא שלו. היא עד היום מנהלת את הסוכנות".
נניקשווילי מספר כי החל לעשות עסקים בחו"ל, שם עסק לדבריו "בעיקר בלוגיסטיקה בתחום הנפט, בתחום אינטרנט ונדל"ן". כן סיפר שהחל בפעילות וולונטרית להבאת אמנים לישראל למען יוצאי העדה הגאורגית בארץ, "אפילו פרסמנו עלון בשפה הגרוזינית באשדוד". כן סיפר כי המשיך בפעילות בתחום הנפט, לדבריו בעיקר בברית המועצות דאז ולאחר מכן באפריקה.
מפרוטוקול החקירה עולה כי נניקשווילי האיש שעושה כסף, לא מודע כמה כסף יש לו. הוא נשאל וענה כי הוא "לא יודע" אם הוא מחזיק בכלל בניירות ערך, או כמה כסף יש לו בחשבון הבנק. "אשתי מתעסקת בזה", ציין והוסיף ואמר כי הוא מחזיק בחשבון בנק בשוויץ. "אני נחשב תושב חוץ".
עוד עולה מפרוטוקול חקירתו כי בקשר לחקירה על הרצת המניות, עליה עומד לדין בן זקן ענה על רוב השאלות שעסקו במה שידע או לא ידע בהתנהלות הנאשמים, או החברה באותה תקופה רלוונטית לכתב האישום בתשובות כמו " לא ידעתי" או " לא מכיר" ו "אין לי תפקיד בחברות הציבוריות והפרטיות שלי, ומי שמתעסק בדברים בארץ זה ג'קי", "לא הייתה לי מעורבות בהנפקה של החברה בנובמבר 2010", ו"אני לא יודע מה אלדר עשה בהנפקה או מי היה רכז ההנפקה, או היועץ".

כן אמר בחקירתו כי ג'קי חי יום־יום בחברה, הוא חבר מועצת המנהלים, הוא הרוח החיה בחברה, הם (נניקשווילי התכוון לבן זקן ולמנכ"ל באותה העת דני וקנין- ע.ב) נאמנים עלי מכל הבחינות. אין לי צל של ספק שהם בסדר גמור".

הסיפור של 'מנופים פיננסיים' החל ביולי 2005 את רכשו נניקשווילי ובן-זקן תמורת חצי מיליון דולר 85% משלד בורסאי בבורסה לניירות ערך בתל אביב, ושינו את שמו ל'מנופים פיננסיים' בע"מ. החוקר שאל אותו על מנופים וכן על הרקע להשקעה בחברה, והוא משיב כי "יש לנו איזה 10–12 חברות פרטיות ובלתי־אפשרי היה לעקוב אחרי מה שקרה שם. אני מדבר עלי ועל ג'קי ובחלק היה חיים (ליבוביץ- ע.ב). אלה עסקים שהתעסקו בנדל"ן ובכל פעם שקונים נכס מבקשים נכסה, אני מעביר נכס ואז מביאים אותי לחתום בבנק, ובבנק רצו ערבות אישית, אני לא מבין מה זה".

כן אמר בחקירתו כי התייעץ עם עו"ד אודי ברזילי, אשר ייעץ לו בנושא של מיסוי ואשר לטענתו אמר לו שבחברות ציבוריות לא מבקשים ערבות אישית. "לא ידעתי שחברה ציבורית זה כזה וג'ראס, (כאבי ראש) אם אתה רוצה להיות מפורסם זה טוב, אני לא אוהב להיות מפורסם וג'קי מצא את החברה יחד עם אודי ברזילי. באותו הזמן לא היה לנו את דני. המטרה העיקרית של רכישת החברה זה שהכל יהיה ידוע ולצאת מהערבות האישית". בקשר לזה שהוא מימן את כל הרכישות של מנופים וכי עזר לחברה בעשרות מיליוני דולרים עד כמה שאני יודע".

"דני המנכ"ל וג'קי הרוח החיה"

לדברי נניקשווילי, את ההנפקה שהייתה בחודש נובמבר, ושמטרתה לעמוד בתנאי הסף לכניסה למדד תל אביב 100 הוביל דני וקנין. "דני המנכ"ל וג'קי הרוח החיה. גק'י לא מסוגל לעשות שום דבר בלי שקיבל אישור של דני, ודני מקבל ייעוץ מהיועצים המשפטיים שהם הכי טובים במדינת ישראל".

לטענת הפרקליטות, האיש שמימן את פעילות ההרצה במניות מנופים הוא טימור בן יהודה, איש עסקים ממוצא גאורגי. בחקירה אומר נניקשווילי כי בן זקן אמר לו שיש לו חבילה של מניות למכירה במחיר טוב, ושאל אותו אם ניתן לעניין מישהו שיקנה, וכי הוא השיב שיבדוק עם בן יהודה, שהוא חבר טוב שלו ואשר מחפש השקעות בארץ.
בחקירתו אומר נניקשווילי כי בן יהודה גר 95% מהזמן במוסקבה, וכל משפחתו גרה שם, אבל הוא אזרח ישראלי ובא לכאן לפעמים. הם מכירים מ–1992 והוא. "יהודי מאוד מכובד בקהילה הגרוזינית בעולם". נניקשווילי אף מספר כי הכיר לחברו בן יהודה את עו"ד ברזילי כדי שייתן לו ייעוץ תושבות, אזרחות. אודי הקים לו חברות בארץ, אני לא יודע בדיוק מה הוא עשה בשבילו, אבל טימור אמר לי שהוא רוצה לעשות עסקים בארץ. הוא יהודי חם מאוד".

לאור דבריו נשאל נניקשווילי ע"י החוקר למה בן יהודה רכש רק מניות מנופים אם הוא רוצה להשקיע בארץ? וענה: "אולי הוא לא מצא משהו אחר. אתה צריך לשאול אותו. אני הצעתי לו את מנופים".

לדבריו של נניקשווילי יש לו עוד עסקים עם בן יהודה. לטענתו הוא מחזיק ב- 25% מבית מלון במוסקבה ואילו לבן יהודה 75%. "אני חושב שהוא כבר מכר 25% והחברה עושה את הבנייה בעצמה", העיד. כן אמר כי לו ולבן יהודה ולעוד 3 שותפים יש קליניקה. בחקירה אף מספר נניקשווילי כי לו ולאפרים גור שכיהן גם כשגריר ישראל בגיאורגיה, היה נכס משותף. כן טען כי בתקופת החקירה בשנת 2011 הוא לא יכל לנסוע ללונדון ולפאריס מחשש שיעצרו אותו. לדבריו, "ממשלת גרוזיה שלחה מכתב למשרד החוץ הישראלי שבו הם אומרים שהם פתחו בחקירה פלילית נגדי ונגד אפרים גור. היה לנו נכס בגרוזיה, מכרנו אותו כמה שנים קודם לכן, ולפי טענתם לא שילמנו מיסים. יש חוות דעת של משרד עורך דין ורואה חשבון בגרוזיה שאומרת שמכיוון שזה רכוש פרטי אז אנחנו לא חייבים במס".
נניקשווילי מסביר מדוע היה על הכוונת של הממשל בגיאורגיה ואומר כי היה העד המרכזי  מטעם איש העסקים, רוני פוקס ושותפו במשפט בוררות בלונדון, וכי השניים קיבלו זיכיון בשנת 1991 מממשלת גרוזיה למעבר צינור בשטחה, ולאחר שהממשלה לקחה אותו מהם הם תבעו את הממשלה על 100 מיליון דולר וזכו. " הממשלה הגרוזינית ערערה, ואז הם ניסו בערעור. בשביל שאני לא אבוא להעיד, לערער בכל מצב את העדות שלי, כי היא הייתה חשובה. אני מפחד שייעצרו אותי באינטרפול בגלל העדות שלי".

בחקירה משמיע לנניקשווילי החוקר קלטות שבהן אחד הנאשמים ביחד עם בן זקן בהרצת המניות, נשמע אומר לבן זקן " ויש חדש בזה?" ובן זקן נשמע משיב " זה בטיפול". על שיחה נוספת שממנה משתמע כביכול על ידי התביעה כי בן זקן סגר עם בן יהודה על מחיר מסוים לרכישת מניות מנופים מאלדר משיב נניקשווילי: "אני לא יודע למה הוא מתכוון. אני לא דיברתי עם אודי ברזילי ולא
עם טימור על המחיר במיליארד אחוז. וג'קי בטח לא דיבר עם טימור".
חוקר: בהמשך השיחה (מ–24 בנובמבר 2010) איתן אומר, "תעשה לי טובה, שיעשו לחץ על אודי, הוא אומר לי שזה רק עובר היום למקום אחר, ורק מחר הוא יעשה".
ג'קי: "אוקיי".
על מה השיחה?
נניקשווילי: "אני לא יודע".
חוקר: מי זה אודי?
נניקשווילי: "יכול להיות אודי ברזילי עו"ד ורו"ח".
חוקר: באיזה עניין ג'קי יכול להפעיל לחץ על אודי ברזילי?
נניקשווילי: "אני לא יודע. אם זה קשור לכל הדבר הזה הוא היה אמור לטפל במכירת המניות לטימור. אודי היה האיש שהיה אמור לטפל בזה ולבצע את הרכישה של המניות עבור טימור".
חוקר: האם הכוונה להפעלת לחץ לעניין זירוז העברת הכספים שמיועדים לממן את הפעולות של איתן במניית מנופים?
נניקשווילי: "אני לא יודע".
חוקר: בהמשך השיחה (מ–25 בנובמבר 2010) ג'קי אומר לאיתן "בסדר אבל בוא נעשה מהלך מאסיבי אקטיבי". מה הכוונה?
נניקשווילי: "על אמת אני אומר לך, אני לא יודע".
חוקר: עולה כי ג'קי מבקש מאיתן לעשות מהלכים אקטיביים ממשיים במניית מנופים, וזאת כדי להעלות את שער המניה. תגובתך.
נניקשווילי: "אני לא יכול לומר לך על זה שום דבר. לי לא ידוע שום דבר".