ashdod10 logo

מחדל המיליונים ?

כשעיריית אשדוד החליטה לשדרג ולהרחיב את אולם הספורט במקיף ז', היא העבירה את ניהול העבודה לחפ"א. העבודות היו אמורות להסתיים לפני כשנתיים, על פי השילוט שמוצב בסמוך לאולם. ככל הנראה, בשל תכנון לקוי, לא התייחסו לקורה שמחזיקה את המבנה. מה שגורם לחווית צפייה גרועה, כי הקורה מונעת מכל 900 המקומות לצפות במשחק בצורה ברורה. האם לא היה כדאי לבנות בסכום שהוקצב אולם חדש, או לבנות רק 700 מקומות, שחווית הצפייה תהיה טובה יותר? ולהוזיל בכך עלויות? כרגיל, מנכ"ל חפ"א יהודה אבידן לא משיב לשאלות על החשש למחדלים
רבקה יניב | חמישי, 11 ספטמבר 2014 19:57

אם יש חלם קרוב לוודאי שהרחבת אולם הספורט בסיטי הסמוך למקיף ז' ,שמתבצעת בו בשנים האחרונות, יכול להיכלל בו. האולם משמש עבור שתי קבוצות כדורסל לאשדוד: את קבוצת הנשים, שמביאה כבוד, שהיא אלופת המדינה ואת קבוצת הגברים המדורגת בליגת העל . מאחר ומשחקים מסויימים של הקבוצות הללו זכו לביקוש רב של הצופים בהם, והאולם היה מוגבל באירוח משחקים ברמה גבוהה ואירועי ספורט אחרים, הוחלט בעירייה, ובחוכמה רבה, להרחיב את האולם ולשדרג אותו.
את העבודות של הרחבת האולם ניהלה חפ"א (החברה לפיתוח אשדוד). על פי התוכנית אמורים להתווסף לאולם כ-900 מקומות ישיבה ביציע חדש, מה שיהפוך את האולם למכיל 2200 מקומות.
כמו כן, תוכננה ונבנתה תוספת של משרדים חדשים, מזנון וחדר vip. העבודות שהיו אמורות להסתיים באוקטובר 2013. אגב לפי השלט שמוצב בסמוך העבודות היו אמורות להסתיים ב- 2010. כך או כך בכל מקרה מדובר בעיכוב בסיום הבנייה.

מה שתוכנן כהשקעה של דו ספרתי במונחים של מיליונים הפך להשקעה גבוהה יותר של מאות ומיליוני שקלים.
העירייה, אגב מיהרה לפרסם ביולי 2014 הודעה לעיתונות בזו הלשון: "בימים אלה מסיימת חפ"א, החברה לפיתוח אשדוד את תוספת הבניה באולם הספורט מקיף ז'. במהלך השנה האחרונה ביצעה חפ"א הרחבה באולם הספורט במקיף ז' שמשמש את ענפי הספורט הרבים בעיר ובנתה יציע נוסף, חדרי הלבשה מפוארים לשחקנים, חדרי VIP ועכשיו האולם עומד בתקן היבנלאומי לאולמות הספורט. בתחילת שנת פעילות הספורט הקרובה יחנכו את האולם וקבוצת הבית של מ.ס בנות אשדוד בכדורסל יזכו לארח בו את נבחרת היורוקאפ בו היא משתתפת בעונה הקרובה".

אלא שההודעה החגיגית לחוד והמציאות לחוד. מתברר שבסיום העבודות התבררה החלמאות וביציע החדש יש מקומות ישיבה בשורות האחרונות, מהם לא רואים את שעון התוצאות ובקושי את קו החוץ הרחוק ואת החלק של היציע שממול. זאת משום, שנאלצו להשאיר ממולו קורה שלא ניתן להסיר אותה משום שהיא תומכת בגג המבנה ובאם תוסר, כל המבנה יקרוס. על פי גורמים מקצועיים המתמצאים בנושא אמרו השבוע, שאם היו עולים על כך שלא ניתן לפרק את הקורה היו בוחנים מחדש את כדאיות בניית היציע החדש עם 900 מקומות או בכלל לא. בנוסף, נודע כי משרד התמ"ת התריע במהלך הבנייה על גובה וגודל המדרגות וככל הנראה העבודה לא בוצעה על פי דרישות התקן של משרד התמ"ת וייתכן שייאלצו לשבור או לתקן על פי הדרישות הנכונות, מה שיגרור שהוצאה כספית נוספת ויעכב את פתיחת היציע החדש.
ואם כל זה עוד לא מספיק, ללא קשר לעיכוב בבנייה של היצע ולמחדלים בבנייה, התחוללה שם ביום שישי שעבר דרמה בקבוצת הכדורסל של מכבי אשדוד. שחקן הקבוצה אדווין יובילס אושפז בבית חולים קפלן בשל התייבשות, בגלל שהמזגן לא פעל. מתברר שהמזגן התקלקל כבר למעלה משבוע קודם לכן והשחקני נאלצו להתאמן בדלתות פתוחות כדי להפחית את עומס החום, משהו שלא זכור בכדורסל הישראלי.

לדברי השחקנים, יובילס נכנס טראומה בגלל החום הרב ששרר במקום. "פתאום כל הגוף שלו התכווץ וננעל, קיבל שיתוק ולא יכול היה לזוז".

למקום כאמור הוזעק אמבולנס והוא אושפז בבית חולים "קפלן" ברחובות ולאחר מספר ימים שוחרר לביתו.
"אשדוד 10" העביר שורת שאלות לתגובה למנכ"ל חפ"א יהודה אבידן, לדובר עיריית אשדוד, אדי בן חמו, ולמנכ"ל רשות הספורט, מיקי רוזנברג.
דובר העירייה העביר את השאלות לחפ"א וגם אז לא קיבלנו מענה. ככל הנראה, מסתמן, כי את התפוח הלוהט הזה מגלגלים מהעירייה לחפ"א, וסביר להניח שהוא עוד יחזור לעירייה. אבל כמו תמיד מי שישלם על המחדלים, אם אכן היו כאלה, יהיה הציבור.