ashdod10 logo

התבוסה והכישלון של ג'קי בן זקן בניהול מ.ס אשדוד

אחרי ששתי הקבוצות הבולטות בספורט המקומי נאבקו על מקומן בליגה הבכירה. שבוע אחרי מפלתה של מ.ס.ע אשדוד שנהרה היישר לליגה הלאומית, אין אשדודי שלא יכל להיות אדיש לכך. ומה קורה כשראש העיר רוצה להשקיע בקבוצת ספורט ואין דבר שיכול לעצור אותו  
נועם אלטחן | חמישי, 21 מאי 2015 14:14
התבוסה והכישלון של ג'קי בן זקן בניהול מ.ס אשדוד צילום: ONE

למעלה ממאה אורחים מלבד חברי מועצה ומנהלה הגיעו לישיבת המועצה ביום רביעי שעבר בבניין העירייה. ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי פיאר בתחילת הישיבה את כל אותם המצטיינים בתחומים השונים שעמדו כבובות ראווה מול העיתונאים המקומיים. ראש העיר בהמשך השיחה, ציין שהעיר אשדוד מהווה כ-3% מכלל אזרחי המדינה בעוד שהיא מביאה הישגים ברמה של למעלה מחמישה אחוזים. נתון די מרומם פליאה ורק שלושה מהם לספורט המקומי (מכבי בנות אשדוד בכדורסל, הפועל אשדוד בכדורסל ויעקב טומרקין בשחייה). נתון די מאכזב לעיר החמישית בגודלה בישראל, בעלת רבע מיליון תושבים ונחשבת לאחת העיריות העשירות במדינה.

 

יעקב טומרקין בישיבת מועצת העיר

אז מה היה לנו כאן העונה? והאם יש קשר ישיר בין ההשקעה של עירייה בהצלחתה של הקבוצה? תקציב עיריית אשדוד בספורט המקומי הוא 10.5 מיליון ₪ טבין ותקילין. קבוצת הכדורגל שירדה השבוע מליגת העל לליגה הלאומית משתכרת בכ-30 אחוזים מסך תקציב הספורט בעיר. לעומת זאת, אצל השכנה מדרום באר שבע העירייה תומכת רק בכשני מיליון המהווים מחצית מתקציב הספורט שם. מבדיקה מעמיקה עולה כי מרבית הסכום משולם עבור הקבוצה הבוגרת של מ.ס.ע עירוני אשדוד כ- 2.7 מיליון בניגוד גמור למה שבן זקן אמר במסיבת העיתונאים שלו לפני כחודש כאשר אמר שחלק ניכר מהכסף מופנה למחלקות הנוער והילדים. זה עוד לא סוף פסוק, מי שנכח באצטדיון היא' ובשטח האימונים של הקבוצה ניכר לראות כי אין ספונסרים חיצוניים לקבוצת הכדורגל כפי שקורה בשאר קבוצות ליגת העל. כך למעשה, בן זקן גורף לזכותו, כאשר שם את החברות שבבעלותו בשטחי הפרסום של המועדון ומונע מהקבוצה ומעיריית אשדוד רווח שעלול להגיע למיליוני שקלים.

לפי נתונים שהופיעו בעיתון הכלכלי "גלובס" בתחילת החודש, בעונת 2013/14 סך הכספים שהעבירו העיריות לקבוצות ליגת העל בכדורגל עמד על 20.8 מיליון ₪ (ראה טבלה, רק עלות הקבוצה הבוגרת). נעדרו מהטבלה חמש קבוצות שלא מתוקצבות כלל מהעיריות שלהם: מכבי והפועל ת"א, מכבי והפועל חיפה ועירוני ק"ש. נשאלת השאלה איך כל עירייה מחליטה איך לחלק את הכסף שברשותה? לפני כמעט עשר שנים קבע משרד הפנים שעל העיריות מחויבות להתכנס ולקבוע קריטריונים לתמיכות במוסדות הציבור. כל עירייה יוצרת לעצמה רשימת קריטריונים ותיעדוף לפי הענפים המועדפים עליה או יותר נכון מועדפים על ידי ראש העיר. במנהל הספורט נקבעו שמונה קטגוריות ענפיות לחלוקת כספים- מ-1 (הקטגוריה הנחשקת ביותר) ועד ל-8. בקטגוריה הראשונה נמצא רק ענף בודד והוא הכדורגל כמובן, בקטגוריה השניה כדורסל גברים והכדוריד, בקטגוריה השלישית כדורסל נשים וכך הלאה עד מטה לקטגוריה השמינית שבה נמצא הכדורת והתעמלות האומנותית. עצם קיומה של הנחת עבודה זו וקביעת תקצוב על פיה מבטיחה הנצחה של פערים עצומים ולא נותנת לענפים שנמצאים בתחתית הדירוג לעלות מעלה.

ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק, שמשמש נוסף לתפקידו כראש הוועדה לתרבות ספורט ברשויות המקומיות, אומר " אני לא חושב שצריך לקחת כסף ציבורי מעבר למשהו שהוא סביר ולהשקיע אותו בעסק שאמור להיות עסק מקצועני וממומן מבעלים פרטי, מהטוטו, מספונסרים ומנויים וכרטיסים. אם יבוא מישהו במקומי, הוא יכול להחליט שעיריית גבעתיים תתמוך ב-4-3 מיליון שקל בקבוצת כדורסל, כמו שהיא תומכת בתיאטרון גבעתיים ב-2 מיליון שקל. אני לא מאמין בספורט הישראלי, ואני לא צריך את הצעדים הפופוליסטים האלו. זה פשוט עניין של סדרי עדיפויות. כמו הופעות יום העצמאות - עיריית ר"ג, שעשתה במות והוציאה שם מיליוני שקלים - אחד יכול להגיד שזה מעולה ועל זה צריך להוציא את הכסף, והשני יוכל להגיש שזו שערורייה. ככה גם השקעה בקבוצת כדורגל. בשביל זה יש מועצת עיר ובחירות, והציבור ישפוט את ראש העיר" .לפי דבריו של קוניק, ראש העיר הוא זה שמחליט בפועל את התקצוב של אגודות הספורט ומנהל הספורט בעירייה הם רשות המבצעת של חזונו ואין להם כל יד ונגיעה בעניין.
בענף הכדורסל בעיר המצב קצת יותר מזהיר. לאחר העונה המרשימה של מכבי אשדוד אשר זכתה במקום השני כאשר עלתה לליגה הבכירה נקלע המועדון לחובות עצומים וראש העיר ד"ר יחיאל לסרי לקח לידיו את הטיפול ומינה אנשים מטעמו שינהלו את המועדון שהיה על סף פשיטת רגל. אחרי אותה עונה אמנם אשדוד התבססה בתחתית ובאורח פלא לא ירדה ליגה. הצליחו ההנהלה בראשות יורם אסרף לייצב את המועדון מבחינה כלכלית ולהביא לחיסול הגירעונות העונה מאותה עונה ההיא שקפצו מעל לפופיק. צביקה שרף הוחתם העונה ומביא איתו בהחלט סיבה לדאגה במישור הכלכלי. צביקה שרף מבכירי המאמנים בארץ ואין ספק ששמו הולך לפניו אבל האם עיריית אשדוד יכולה לשאת בשכר שלו כשאין תמיכה מצד מפעלים ואנשי עסקים מהעיר. משיחה מגורם המקורב למועדון סיפר כאשר יורם אסרף חזר מהמו"מ עם צביקה שרף הוא התלוצץ בפני חבריו שאינו יודע איך להציג את השכר ששרף רוצה כאשר ראש העיר מרוויח נמוך ממנו משמעותית. ההחתמה לבסוף של שרף הוכיחה את עצמה ומכבי אשדוד נשארה בליגה. בהיבט הכלכלי מכבי אשדוד נתמכת על ידי עיריית אשדוד בכ- 2.5 מיליון שמהווים עיקר תקציבה. היבט נוסף בו מורגש פער הוא גיוס הכספים. טענה שכיחה בקרב המועדון שאין גורם או גוף בעל ממון רב שתומך בקבוצה ודוחף אותה מעלה. נוסף על כך ראש העיר אינו מנסה ונרתם למכבי אשדוד מעבר לתמיכה הישירה של העירייה במועדון. בתוך כך, הקבוצה נאלצת להסתפק בתמיכה של העירייה ובספק אם היא תוכל להיאבק שנה הבאה בצמרת הטבלה עם מאמן מוביל כדוגמת שרף ושחקנים מתאימים.

 


אחרי מכבי אשדוד בכדורסל עומדת בגאון ובראש מורם אלופת המדינה מכבי "בן" בנות אשדוד בכדורסל. המועדון בניהולם של הזוג אורי בן סימון וטלי קריאף לפחות מביא קבלות לתמיכה שהעירייה מספקת. כ-2 מיליון ₪ בשנה לא כולל מענקים תומכת העירייה במועדון המעוטר. שנתיים ברציפות אליפות וחצי גמר באירופה הם בהחלט סיבה מספקת לתמיכה כה מרשימה. נסיעה של פחות מחצי שעה לעיר רמלה מגלה כי הבייבי של ראש העיר יואל לביא הוא קבוצת הנשים עירונית בכדורסל. המתחרה הראשית של בנות אשדוד במאבק על האליפות. בשנת 2014 זכתה הקבוצה ל- 40% מכלל תקציב הספורט בעיר רמלה השווה ערך ל1.83 מיליון. עוד כאשר גם כאן עיריית רמלה מתקצבת בדומה לאשדוד מענקי מיקום ותארים המהווים כ-15% מתקציב הספורט. גם כאן בדומה מאחות אצל הכדורסל, הכנסה היא בעיקר מהעירייה והקושי בגיוס ספונסרים בעוכריהם. מלבד הספונסר הראשי "ג'קי ליין" אין עומדים בתור לקבוצה היחידה באשדוד עם תארים. עכשיו מתנהל מאבק חיובי בין ראש העיר לטלי קריאף על התיקצוב של העירייה עונה הבא. לסרי באותה ישיבת מועצה הצהיר בריש גלי שהוא רוצה את גביע אירופה, בשביל כבוד צריך לעבוד ד"ר לסרי, עם התקציב הנוכחי קריאף תבהיר לו שהיא לא נשארת.
יש גם מילים טובות לשבח את ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי. העירייה בראשותו מהעיריות היחידות שתומכות בענפי ספורט יחידניים. אמנם, משנה לשנה מנהל הספורט משנה את הרכב הספורטאים המקבלים המלגה אך בעזרת אותה מלגה מהעירייה הם למעשה עוסקים בספורט ומביאים גאווה עצומה לעיר כמו אשדוד. מי שתומך ברפורמה הזו הוא מיקי רוזנברג ראש מנהל הספורט בעירייה. הוא מהראשונים שזיהו את עוז אדם כשהיה עוד ילד וכעת מככב בתחרויות שייט ארציות ובינלאומיות. נוסף לכך, הוא בכיר השחיינים בארץ יעקב טומרקין, שרק לפני חודש קבע קריטריון לאולימפיאדת ריו בברזיל ומופיע באורח קבע בתחרויות בינלאומיות.
בעונה הבאה יקומו שתי קבוצות כדורגל חדשות בעיר שאמורות להיות מדורגות בדירוג הראשון לפי הקריטריונים שקבעה עיריית אשדוד. מעניין לדעת איך מ.ס.ע אשדוד בראשות בן זקן תגיב לקיצוצים של העירייה בתקצוב המועדון והעברת כספים לקבוצות האוהדים החדשות שיקומו. מיליוני שקלים ירדו השנה לטמיון בכדורגל. מ.ס.ע עם תקציב של 16 מיליון ₪ לא הייתה מסוגלת להישאר בליגה על אף הקבוצות שנאבקו עמה בתחתית עם תקציבים שנעים באזור תקציב המינימום, 12 מיליון . כל החצים מובילים רק לבן אדם אחד וניהולו הכושל בכספי העירייה, גק'י בן זקן. ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי אם הספורט חשוב לך והכדורגל בפרט תדיח את בן זקן מניהול מ.ס.ע אשדוד כי אלו גם הכספים שלך בסופו של דבר או שפשוט תרים טלפון לשכנה מדרום לראש עיריית אשקלון, איתמר שמעוני הוא כבר יסביר לך מה עשה בעיר שלו.