ashdod10 logo

יום הכיפורים של אשדוד - מנקים את העיר מהשחיתות

בשבוע הקשה ביותר שידעה עירנו האהובה הנהגת העיר והתושבים כולם מחויבים לחשבון נפש עמוק שבסופו נוציא את העיר לדרך חדשה, נקייה עם הפנים למנהל תקין ולהחלטות הרואות את התושב ולא את בעל האינטרסים כגורם העיקרי במשוואה.
סער גינזבורסקי | שישי, 30 מאי 2014 13:51

 

עם התפוצצות פרשיות השבוע האחרון גזרתי על עצמי שתיקה, שיחות ובקשות ראיונות מכל ערוצי התקשורת הארציים נענו בשלילה מוחלטת. חשבתי ואני עדיין חושב שעכשיו הזמן שבו רשויות החוק צריכות לעשות את עבודתן ואלו שצעקו ומחו נגד השחיתות והסיאוב צריכים לעבור למוקדי הסיאוב הבאים ולא לחגוג הצלחה כזו או אחרת. אני חושב שכולנו צריכים לשמוח על מיגור של עוד קיני שחיתות אבל מצד שני כולנו צריכים לזכור שלכל האנשים האלו יש משפחות מאחוריהן ומאות עובדים שיימצאו בתקופת חוסר ודאות קשה מנשוא לגבי עתידם ותפקידנו לנהוג באחריות מרבית בהתבטאויות תקשורתיות.

האמנתי שנראה את הנהגת העיר מגבשת אסטרטגיה תקשורתית בהתייחסות שלה לפרשות וממזערת את הנזק התקשורתי שיכל להיגרם, לצערי דבר כזה לא קרה וכלי התקשורת הארציים עשו קישור הדוק בין הפרשיות לעיר ופגעו פגיעה אנושה בתדמית שלנו כתושבים ושל העיר בכלל. הנהגת העיר חייבת לעשות חשבון נפש מידי, להעיף את יועצי התקשורת שלה למקום ממנו הגיעו ולהביא כאלו שיוכלו לשקם את הנזק התדמיתי שנגרם. איך אפשר לצפות בימים כאלו מחברות קטנות או גדולות שיעבירו את משכנן לאשדוד שנתפסת בעיניהן בימים אלו כמקום המסואב בארץ.

חשבון הנפש התקשורתי של הנהגת העיר הוא פשוט לביצוע באופן יחסי, חשבון הנפש המורכב יותר והחשוב יותר צריך לבוא בדמות של מלחמה בלתי מתפשרת בסיאוב ובשחיתות. הנהגת העיר צריכה לבחון מחדש עכשיו כל פרויקט עירוני\יזמי וכל מינוי לתפקיד וכל התקשרות עסקית כזו או אחרת ולוודא שאין אפילו מראית עין של שחיתות או פרוטקציה או סתם מעשה לא ראוי.

אני קורא מכאן לראש העיר להכריז על השנה הזו כשנה שתתחיל ניקיון ומלחמה בלתי פוסקת בשחיתות. אני מייחל לכך שבין הדברים שיירשמו לזכות ד"ר לסרי בתקופת שלטונו כגון מהפכת התרבות, בית החולים ועוד, הוא יוכל להציג בגאווה את ההישג הכי גדול שלו, הפיכת אשדוד לעיר שחרטה על דגלה את המנהל התקין וטוהר המידות.

אני מציע לראש העיר להקים באופן מידי ועדה מייעצת שתורכב מדמויות שונות בעיר אשר מזוהות ופועלות רבות למען מנהל תקין ומלחמה בשחיתות שתגדיר את הדרך להפיכת אשדוד ליהלום שבכתר במלחמה בשחיתות.

גם לנו כתושבים זה זמן טוב לחשבון נפש, בשנים האחרונות הורגלנו לקבל את השחיתות והסיאוב כמצב קבוע ובלתי ניתן לתיקון. הפרשה האחרונה היא דוגמא מובהקת לדרך בה מאבק של מספר אנשים שלא הסכימו לקבל את השחיתות והסיאוב כגזירה משמיים ועשו כל מה שצריך כדי להילחם בהם ולשמחתי, בהצלחה הגדולה. עם זאת, חשוב מאוד להסיק את המסקנות הנכונות מהפרשה הזו. ביומיים האחרונים רבים קראו להפרטת הנמל, לבניית נמל נוסף, לביטול ועדי עובדים ולעוד מיני מסקנות מוטעות.

בגלל אוסף אנשים מושחתים המדינה לא צריכה לוותר על אחת מביצות הזהב שלה לטובת טייקון זה או אחר. בגלל ועדים מסוימים שקצת איבדו את הדרך ושכחו סולידריות חברתית מהי, לא צריך להפקיר מאות אלפי עובדים לחסדי הפוליטיקאים שישמחו להעביר את הכספים למטרות לא ראויות שמטיבות עם קהל מאוד מצומצם שמשפיע על בחירתם העתידית. ההתמקדות שלנו כתושבים צריכה להיות במאבק בלתי מתפשר בשחיתות ובהסדרת העבודה המאורגנת עם חזרה לערכים של סולידריות, אחריות ובטחון תעסוקתי.

יאללה אשדודים, תרימו ראש, מאיפה שאנחנו נמצאים עכשיו כנראה שאפשר רק לעלות.