ashdod10 logo

יום בחיי דויד ואלירן, הסוורים מהמירוץ למיליון3

אלירן שותה שוקו בבוקר, דויד מניח תפילין. הם עובדים במשמרות בנמל אשדוד בתור סוורים. אלירן הזרים את דויד ללכת לאודישנים ומשם הם הפכו להיות הדבר הכי חם בעיר אשדוד ואולי הצמד הכי חם בארץ. הם מכירים מזמן אבל חברים ממש טובים כבר כמעט 13 שנים. הם לא חלמו להיות עובדי נמל כשהיו ילדים אבל הם עובדים קשה. מאד קשה ועדיין שומרים על חיוך, אפשר לומר במקרה שלהם מושלם, על השפתיים. אה, וחצי מהראיון גנוז כי הם למדו להגיד "אוף דה רקורד". תתמודדו.
חן בוקר | שני, 16 ספטמבר 2013 11:29

 הדבר הראשון שאני חייבת לשאול אתכם- מה זה סוורים? מה אתה עושים? כל התוכנית הציגו אתכם כ"צמד הסוורים" ואני לא בטוחה שהרבה אנשים יודעים מה זה אומר.

דויד: סוורים זה אנשים שבעצם פורקים וטוענים אניות. אנחנו עובדים כל השנה, בכל תנאי מזג אוויר. העבודה היא מאוד פיזית. סוור זה סבל בנמל, ההגדרה זה שיטעון מטענים- לפרוק ולטעון אניות. ואפשר לומר שהעבודה חוזרת על עצמה.

אלירן: יש לנו מכולות, רכבים, ברזלים, סוכר, חופנים. אנחנו ממלאים את המשאיות. זו עבודה מאוד סיזיפית שחוזרת על עצמה אבל אנחנו אומרים תודה על כל דקה שאנחנו עושים את העבודה הזאת ואנחנו מעדיפים אותה על כל עבודה משרדית שהיא. אנחנו עובדים קשה אבל מקבלים בתמורה, שזה ללא ספק מתנה בשבילנו.

יש לכם לאן להתקדם?


אלירן:
הקידום אצלנו עובד לפי ותק. זה גוף שמודע לזה שלא כל האצבעות שוות וזה גוף שלא שופט אותך בגלל שכל האצבעות לא שוות. אחד היתרונות הכי יפים במקום הזה הוא שלכל אחד מאיתנו יש מספר וכל אחד יתקדם בזמנו ובתורו לאחד משני מסלולים: אתתות- אתת זה ראש קבוצה של סוורים- הוא אחראי על הקשר בין המנופאי לפועלים שנמצאים בתוך האניה תנועה ועל העבודה, נותן סימנים ומשגיח על העבודה של הסוורים והדבר השני זה קידום לציוד מכני- מלגזות, שופלים, ומשם הלאה עד למנוף גשר.

דויד: כל העבודות בנמל היא עבודת שטח, עבודה פיזית, אתה נותן את כולך מידי יום. לא משנה לאן תתקדם אתה לא עובר לעבוד במשרד עם מזגן.
הרבה אנשים אמרו שאתם גם ככה "מסודרים" כי אתם עובדים בנמל ובטח לא תזכו במיליון.

דויד: ראיתי כמה טוקבקים של אנשים שכתבו על הדבר הזה, על זה שלא מגיע לנו ושאנחנו חיים טוב כי אנחנו עובדים בנמל. ציפינו לתגובות כאלה כי התקשורת מציגה את העובדים בנמל באופן מסויים. מבחינתנו להשתתף במירוץ למיליון הייתה זכות גדולה ואם היינו מנצחים זה היה בגללנו ולא כי אנחנו עובדי נמל או לא.

אלירן: זה שאנחנו עובדי נמל זה לא מה שפסל אותנו במירוץ, מה שפסל אותנו במירוץ זה אנחנו. הגענו לשלב שלא הסתדר לנו ונפלנו. אם היינו עוברים את השלב הזה יכול להיות שהיינו עולים לגמר ואולי אפילו זוכים במיליון.

eliran and david2
אז מה עכשיו? שמעתי פה שאתם ה"כוסיות של הנמל"


אלירן:
אומרים, איפשהו יכול להיות שיש דברים בגו'.

דויד: "הכוסיות של הנמל" התחיל במשימה של ריקוד המקרנה בחלון הראווה של חנות בספרד, אני לא אשכח שאלירן אמר משפט: "הנמל הולך לעשות מאיתנו קציצות מטעמים" וברגע שהוא נתן את המשפט הזה, הבנו שאנחנו הולכים להיות ה"שואו" ולגרום לאנשים לחייך, כוסיות, לא כוסיות אנחנו שמחנו והאנשים בנמל שמחו איתנו, אפילו שיצאנו "כוסיות".

אלירן: הנמל היום זה לא מה שהיה פעם. פעם הנמל היה מלא באנשים שידעו לעבוד רק בתור פועלים. הנמל היה נחשב פעם לאיום- מי שלא הלך להיות מתדלק איימו עליו שישלחו אותו לעבוד בנמל. היו מגיעים לפה אנשים שהם לא הכי מלומדים בעולם. הנמל כבר לא בן שנתיים. יש פה דור חדש לש אנשים צעירים, אינטליגנטיים, מפותחים. אנחנו אולי קצת שונים אבל לא חריגים בנוף.

דויד: הדור הישן של הנמל זה דור שבנה את הנמל והניח פה לבנה אחרי לבנה, זה הדור של פעם. היום יש דור שונה, הרוב פה צעירם, זורמים, ראש סבבה.

אלירן: היום יש פה דור שלא מתרגש אם אני נכנס לפה עם ג'ינס בצבע ירוק.

david and eliran1


יש הבדל בין היחס של הח'ברה מהעבודה לפני התוכנית ואחריה?

דויד:
הח'ברה בנמל מאד מפרגנים. מחאו לנו לא פעם אחת כפיים. בכל יום אחרי ששדרו איזה פרק של התוכנית באו אלינו ותמכו בנו.

אלירן:
ברגע שבא מישהו מבין עובדי הנמל הגברתנים האלה ואומר לך "וואלה אחי, גרם לנו לגאווה"

זו בדיוק השאלה הבאה שלי, אתם מרגישים שייצגתם את הנמל?

דויד: לגמרי, אחרי כל המחמאות האלה שאנחנו מקבלים. אני אגיד לך את האמת, היה לי חשש שיבואו אלינו אחרי התוכנית בטענות פה ושם אבל כל החששות האלה נעלמו ברגע שהגעתי לנמל ובנאדם אומר לי: "אני מרגיש שייצגת אותי בכבוד, את המשפחה שלי בכבוד, את כל עובדי הנמל ואת כל העיר אשדוד" וזה לא מגיע מבנאדם אחד. זה הגיע ממש מכל עובד.

אלירן: אני חושב שהפרגון הזה, כשהוא מגיע מגבר הוא אולי שווה יותר כי בחורה יכולה לבוא ולהישען על כל הקטע הזה שאנחנו ה"חתיכים" של התוכנית אבל שפרגון כזה מגיע מגבר, פועל נמל בכל רמח אבריו, זה בעל משמעות עמוקה יותר, בעיני לפחות.

מה רציתם להיות כשתהיו גדולים כשהייתם קטנים?

דויד: אמא שלי רצתה שאני איש רציני כזה שעובד במשרד ולובש חולצה מכופתרת, אבל יצא בדיוק ההפך. פועל. סוור.למדתי מנהל עסקים ושיווק אבל אני לא מתעסק בתחום.

אלירן: אני האמת התחלתי ללמוד הנדסה ואז קיבלתי את הבשורה שהתקבלתי לשורות הנמל אז פשוט באתי לכאן.
david gedej
עכשיו, אחרי שחוויתם קצת את עולם הזוהר, אתם רואים את עצמכם משנים מקצוע לתחום עולם הבידור?

אלירן:
אף פעם לא חשבתי שאני אהיה שחקן או זמר. אחי החוויה הזאת אני כן יכול לומר שהגעתי למסקנה
שאי אפשר לשלול כלום, כי הנה עשינו קמפיין של "קאפא"- בית מדהים שקיבל אותנו בזרועות פתוחות וספגנו מהם המון ידע על ה"תעשייה" ואחרי שיצא לי לצפות בעצמי קצת אני חושב שאם היו מציעים לי להיות מנחה או משהו לא הייתי מסרב.

דויד: לי הציעו להיות נערת גלגל (שלושתנו מתגלגלים מצחוק). אני לא פוסל שום דבר כל עוד אני אוכל לשלב איתו את הנמל.
אלירן: ברור שעם הנמל. אין אופציה אחרת. הנמל זה מפעל הפיס- אנחנו זכינו לעבוד בנמל.

אז מה יקרה אם יגמרו 15 דקות התהילה?

אלירן: ה-15 דקות האלה מבלבלות אנשים, זה "מומנט" שלא כולם זוכים לו ואנשים לפעמים חושבים שהם פתאום יכולים להיות נינט. וזה לא קל להיות נינט. אנחנו נשענים על הבסיס היציב שלנו.

דויד: אני חושב שהכי חשוב להמשיך בשגרה. התשומת לב הזו זה אחלה ואנחנו לוקחים את זה כאקסטרה.

מאיפה האופטימיות הזו שלכם ?

דויד: מהבית ואין לנו סיבה להיות אחרים. ברוך השם הכל זורם לטובה וחוצמזה אנחנו שני חברים. אותו ראש, מכירים שנים, אין פה אינטריגות של בני זוג או אמא ובן. פשוט זורמים, כמו ביום יום. חברים טובים.

אלירן: החוכמה שלנו היא שאנחנו מכירים את הנקודות שמוציאות אחד השני מדעתו והחוכמה שלנו היא להימנע מללחוץ על הנקודות האלה דווקא ברגעים הקשים והקיצוניים.

eliran look
הייתם עושים את המירוץ למיליון עם מישהו אחר?

.דויד: אין מצב 

אלירן: הוא הפרטנר המושלם. אנחנו הפכים מצד אחד, סוג של אנטי תזה. הוא אח שלי. אני רציתי לספוג את החוויה הזאת במלואה ואני סומך עליו בעיניים עצומות ואי אפשר ללכת לחוויה כזאת עם מישהו שלא .סומכים עליו

איך יצאתם מהמירוץ? חוץ מסמלי מין?

אלירן: סמל מין? אם יגדירו אותי כסמל מין זה מאד יחמיא לי. אני חושב שאנחנו יכולים רק להרכין ראש ולהגיד תודה במבוכה.

דויד: יצאנו עם החזה למעלה, עם ההרגשה הכי טובה שיכולה להיות. אפילו שלא זכינו והגענו למקום רביעי

אלירן: באודישנים הראשונים הגיעו שני בחורים שנראים כאילו יצאו הרגע מ"פוטושופ". כנראה שיש בנו משהו שהוא מעבר למראה חיצוני. אנחנו מודעים לעצמנו וכנראה שיש לנו ערך מוסף מעבר לזה שאנחנו נראים טוב. אני חושב שאם היינו רק חתיכים זה לא היה לוקח אותנו למירוץ המיליון.

eliran and david3דויד ואלירן עם יו"ר דירקטוריון הנמל 

יו"ר דירקטוריון חברת הנמל אשדוד, רו'ח גדעון סיטרמן על דויד ואלירן: "לא הכרתי אותם לפני התוכנית באופן אישי. בהתחלה רק קיבלתי תגובות מעובדים שפנו אליי ואמרו לי שהם מרגישים גאווה לקבל ייצוג כזה מכובד בטלוויזיה, מה שגרם לי להתחיל לצפות בתוכנית. לצערי הם לא הגיעו לגמר אבל מבחינתי הם עשו עבודה מדהימה מבחינת החשיפה והמימד השונה לגבי התפיסה של אנשים שעובדים פה. הם בחורים עירנים מאוד לסביבה, חברים ואנשים טובים ומאוד אכפתיים. הם פשוט ניתצו את הסטיגמה ארוכת השנים שיש לאנשים לגבי הדימוי השלילי שיש על עובדי הנמל."