ashdod10 logo

חשיפה: בית עלמין לחרדים!

המועצה הדתית באשדוד תקצה כ-700 חלקות קברים לחרדים מחסידות גור, באשדוד. עד כה החרדים האשכנזיים מכל החסידויות והזרמים, נהגו לקבור את מתיהם בבני ברק וירושלים. המחירים שם האמירו והרקיעו שחקים ובהחלטה תקדימית ומפתיעה, הם יקבלו כעת חלקה  גדולה משלהם.  הם ינהלו את החלקה ויפקחו עליה בהתאם לכללי הקבורה שלהם ויקברו את מתיהם בנפרד. בחברה קדישא באשדוד חוששים שתקום חברה קדישא חלופית מתחרה באשדוד, והם מנסים לטרפד את המהלך. ראש המועצה הדתית עובדיה דהן מרגיע: "לא תקום שום חברה קדישא חלופית". צבי צילקר: "צריך לפקח שלא יעשו סחר מכר בחלקות הללו"
רבקה יניב | חמישי, 11 ספטמבר 2014 19:37

החלטת המועצה הדתית באשדוד היוצאת, להקצות לחסידות גור חלקת קבורה ייחודית לכ-600 -700 קברים, למרות שיש כבר בבית העלמין חלקות לשומרי שבת, מעוררת סערה גדולה באשדוד. גורמים בעיר חוששים שההקצאה באה על חשבון הציבור באשדוד בכללותו, וטוענים שההקצאה המדוברת פותחת פתח לדרישת הקצאת חלקות ייחודיות גם לקבוצות חרדים נוספות ובאשדוד יש לא מעט זרמים וקבוצות של חרדים, שכל אחת מהן יש לה את המנהגים שלה ואת הכללי קבורה שלה. אפילו גורמים בחברה קדישא הזדעקו השבוע, מחשש שיקומו להם מתחרים בנושא הקבורה בחלקה המדוברת.

לדברי ראש המועצה הדתית, הרב עובדיה דהן, ההחלטה על הקצאת החלקה המדוברת התקבלה פה אחד, בישיבת המועצה הדתית שהתקיימה ב-11 לאפריל. זאת בעקבות דרישה של נציגי החסידות החרדית גור, שפנו למועצה הדתית וביקשו להקצות להם חלקה שבה יוכלו לקבור את מתיהם לפי מנהגיהם, הן מבחינת תהליך הקבורה והן מבחינת אופניה.
יצוין כי עד כה קוברים החרדים האשכנזיים בחלקות קבורה בירושלים ובבני ברק. ייתכן והעלויות הגבוהות של רכישת קברים בערים אלו, גרמו לחסידים באשדוד לדרוש חלקה משלהם מבודדת ושם יוכלו לקבור את מתיהם בעלויות הרבה יותר נמוכות.

ארכיון עובדיה דהן

ראש המועצה הדתית, הרב עובדיה דהן

והיכן החלקה באשדוד שתימסר לחרדים? לדברי דהן היא ממוקמת בקצה בית העלמין באשדוד, "ואינה באה על חשבונם של אחרים", אומר דהן. "לעת עתה, השטח המדובר המיועד לחסידות החרדית אינו מוכן עדיין לקבורה בגלל גזם, ערימות חול ושיירי בנייה. עם סיום הכשרת השטח נביא את הדבר לידיעת הקהילות והציבור", אומר דהן.
לדברי דהן, על פי התוכנית, יקדשו החרדים את החלקה על פי מנהגיהם של החרדים האשכנזיים, ויקבעו את סדרי הטהרה וההלוויות. מה שפותח פתח לניהול החלקה הזאת בנפרד מחברה קדישא. דהן אומר כי "עשינו דיון מעמיק ובדיקה בחברות קדישא הגדולות בת"א, חיפה, ירושלים ופתח תקווה, והגענו למסקנה שיש מקום להיענות לבקשתם ואין כל מניעה להקצות חלקה לציבור מוגדר".
לדבריו, מקובל בערים הגדולות לייעד שטח למגזרים כמו למשל בת"א, חלקת קבורה לאמנים, חלקת קבורה ליוצאי אצ"ל, וכן חלקת קבורה לחסידים, שממוקמת בבית העלמין בקרית שאול. לדברי דהן המצב כיום הוא ש"מגזרים נכבדים מתושבי העיר, מעבירים את נפטריהם לבתי עלמין ברחבי הארץ בין היתר לת"א, ירושלים ופתח תקווה, שם למשל נקברה הרבנית שיינין, רעייתו של רב העיר יוסף שיינין. מלבד היעדר ההכנסה לקופת המועצה, אומר דהן, מהווה התופעה "זילותא (זילות, זלזול ר. י) ובושה, לחברה קדישא באשדוד שאינה יודעת לכאורה להציע פתרון לכולם".
באשר לחששות של הקמת חברה קדישא נוספת, אומר דהן, כי לא דובר באף פורום על הקמת חברה קדישא חלופית, וגם הוא עצמו לא רואה צורך בכך. "יש לנו כיום עובדים נהדרים שעושים עבודתם כפי ההוראות וכך גם יעשו בעתיד. אם יהיה צורך יש לנו מתנדבים ומתנדבות העומדים לרשותנו בכל שעה לעזרה בעבודת הקודש וללא תשלום".
גורמים דתיים באשדוד, שאינם חרדים, אומרים כי הביסוס ההלכתי לכאורה לעניין, הוא משפט מתוך מסכת סנהדרין בו נאמר כי "אין קוברים רשע אצל צדיק".
לדבריהם, האנלוגיה המזעזעת שנוצרה לכך היום, הלכה למעשה היא בין הרשע לאדם הלא דתי ובין הצדיק לשומר השבת. "זכותנו הבסיסית היא להיקבר. האם קיים 'דתומטר' כדי לקבוע באיזו חלקה ניקבר, ומי שם את המועצה הדתית או את החברה קדישא לקבוע מי הוא הצדיק ומי הוא הרשע", הם תוהים.

צבי צילקר: יש להבטיח שיהיה פיקוח
חבר המועצה וראש העיר לשעבר, צבי צילקר אומר כי: "חיינו ביחד ואין שום סיבה שלא ניקבר יחד, מה עוד שיש חלקות מיוחדות לשומרי שבת".
יחד עם זאת מבהיר צילקר כי בנושא כזה, לא היה ממהר להחליט משום שהחלטה מעין זו צריכים לשקול. לדבריו, הוא היה פונה ומתייעץ עם שני רבני העיר, ואולי אף עם הרבנים הראשיים של המדינה. עוד אומר צילקר שיש להבטיח שיהיה פיקוח על כך שבחלקה שאושרה לא ייקברו נפטרים מחוץ לעיר, ולפקח שלא יימכרו חלקות בכסף רב ליהודים מחו"ל ולדאוג שהקברים יהיו אך ורק לתושבי אשדוד.