ashdod10 logo

הפסטיבל של מוטי מלכא: טיסות לחו"ל, דרישה לשכר גבוה, ארוחות , ותשלומים תמוהים

מה בדיוק מתרחש בתוככי המשכן לאמנויות הבמה תחת ניהולו של המנכ"ל, מוטי מלכא? ומה נעשה בכספי הציבור? ממסמכים עולה עוד כי מלכא דורש בימים אלה להעלות את שכרו, תשלום של 50 אלף שקלים לשחקן משה אבגי על פסטיבל של 4 ימים, וארוחת גיבוש לעובדי המשכן בעלות כספית גבוהה. תחקיר
רבקה יניב | חמישי, 14 מאי 2015 13:57

חברת האופוזיציה במועצת העירייה, הלן גלבר, החליטה לבדוק את מה שמתרחש במשכן לאמנויות הבמה. זאת לאור שורה של שמועות, טענות ופרסום מסמכים מטרידים. היא פנתה השבוע בדחיפות, במכתב לראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי, המשמש גם כיו"ר דירקטוריון המשכן לאמנויות הבמה, ובו דרישה לתשובות לגבי התנהלותו של המשכן. במכתב היא גם מזכירה, בין היתר, כי בביקורת שערך בזמנו משרד הפנים, רו"ח דודי ספיר נמתחה ביקורת קשה על אופן מינויו של מנהל ההקמה של המשכן לאומניות הבמה (מוטי מלכא ר.י) שנבחר ללא מכרז.

מה שהניע את גלבר לבדוק את מה שמתרחש במשכן היו פרסומים לגבי המתרחש במשכן, בדף הפייסבוק שנפתח לאחרונה ושכותרתו "מועצת עיריית אשדוד". מדובר בדף פייסבוק שמפרסם, בין היתר, ביקורת על פעילות נבחרי הציבור באשדוד ועל בעלי תפקידים בעירייה ובחברות העירוניות. לא ברורה זהות העומד מאחורי דף הפייסבוק, אבל דבר אחד ברור הוא שמפעילי הדף מחזיקים במסמכים אותנטיים השייכים למשכן ומתעדים התנהלות תמוהה ולא תקינה לכאורה.
ניתן לשער כי מפעיל הדף שמפרסם המסמכים, עבד במשכן ואסף את המסמכים. בדף הפייסבוק נטען כי הוא נאלץ לוותר על מקום עבודתו מאחר שהעיר על מעשי שחיתות, לכאורה. המסמכים מהמשכן מתפרסמים טיפין טיפין מהם עולה למשל כי לשחקן, משה אבגי, שמשמש כמנהל האמנותי של תחום הקולנוע בפסטיבל מדיטרנה קיבל מהנהלת המשכן כ- 50 אלף שקלים. מדובר בפסטיבל בן 4 ימים בלבד. כמו כן נחשף כי המשכן מימן לאבגי 8,500 שקל לטיסה לחו"ל.
עוד עולה מהמסמכים המתפרסמים ברשת כי המנכ"ל, מוטי מלכא יטוס ב-25 למאי ל-11 יום לפסטיבל, שיתקיים בפס שבמרוקו על חשבון כספי המשכן. על נסיעתו של מלכא חתם חבר הדירקטוריון חיים שושן, דובר נמל אשדוד, שפרש לגמלאות, ומכהן בהתנדבות כיו"ר ועדת הרפרטואר של המשכן. שושן עצמו זכה אף לנסיעות לחו"ל. בשיחה עימו השבוע הוא אמר כי גלבר פנתה אליו בנושא וקיבלה ממנו את התשובות. "אני מחבב ומעריך אותה, ומבין שהיא עושה את תפקידה כחברת אופוזיציה וזה בהחלט לגיטימי, אבל נפגעתי מזה שהיא פנתה לעיתונות קודם שפנתה אלי ולא יידעה אותי על כך, זה לא אתי".

ולעצם העניין. לדברי שושן, אין בפרסומים בפייסבוק שום "בשר" והם בגדר רכילות. "מדובר במישהו שלא מזדהה בשמו ורוצה לפגוע בצוות העובדים הנפלא של המשכן". לדבריו דו"חות הביקורת על המשכן מעידים על התנהלותו התקינה של המשכן. באשר לנסיעות אומר שושן כי "מדובר בנסיעות לצרכים מקצועיים בלבד, ללמוד ולהפיק לקחים. הודות להליכים המקצועיים המדוברים אשדוד הפכה למעצמת תרבות שמתקיימים בה שני הפסטיבלים המצליחים "מדיטרנה" ו"תור הזהב". המנכ"ל רשאי להחליט על יעד נסיעתו, ולשם כך הוא זקוק לחתימתו של חבר דירקטוריון אחד בלבד. הפעם, אני חתמתי. במקרים אחרים חותם חבר דירקטוריון אחר".

מסמך נוסף מתעד דרישה של מלכא להעלות את שכרו החודשי. הוא מקבל שכר של 75 אחוז משכר מנכ"ל עירייה והוא דורש להעלות שכרו ל-80 אחוז משכל מנכ"ל. מדובר בשכר של למעלה מ 30 אלף שקלים לחודש.

 

 

11 ימים במרוקו
חברי הדירקטוריון בנוסף ללסרי ושושן הם: ד"ר אריה אזולאי, עו"ד סימה קלנג אזוגי מהלשכה המשפטית בעירייה, רויטל כהן, העוזרת של סמנכ"לית העירייה דינה בר אולפן, סגן ראש העיר ולדימיר גרשוב ויואל חלימי. לדברי שושן, לעיתים מתלווה למנכ"ל אדם נוסף, חבר דירקטוריון או אדם מקצועי. "אני נסעתי עם המנכ"ל לפני כשנתיים למרסיי, כדי שתהיה דעה נוספת על מה שבדקנו וגם משום שאני דובר את השפה הצרפתית", אומר שושן ומוסיף "אף אחד לא מדבר על זה שאני נוסע על חשבוני לצרכי המשכן. רק השבוע, נסעתי שלוש פעמים כדי לצפות בהצגות".

לא בכדי, אומר שושן, הפך המשכן לאחד משלושת המשכנים המובילים בארץ ורבים עולים אליו ברגל ללמוד מתפקודו. בין היתר, ממערך השיווק המקצועי, האדיב והיעיל שלו. באשר לאבגי אומר שושן כי מדובר ביועץ מקצועי שהוא מותג, שהפך את "פסטיבל מדיטרנה" לשם דבר. באשר לכך שהמפרסם האנונימי מטיל דופי בסמנכ"ל המשכן, אלי דנינו אומר שושן כי הוא "איש מקסים להפליא שמכהן בתפקיד מאז פתיחת המשכן. הוא נבחר במכרז כדין והוא איש מקצוע שמנהל את הנושאים שבתחום אחריותו כפי שצריך".

גלבר במכתבה ללסרי בעניין ההתנהלות במשכן, שואלת לגבי השחקן אבגי, שכאמור משתכר יפה מהמשכן במסגרת תפקידו כיועץ חיצוני למשכן, מה כולל תפקידו? כמה כסף משולם לו? האם נבחר במכרז, או לחילופין אם מינויו היה באמצעות ועדה והאם הדירקטוריון אישר את מינויו?. לגבי סמנכ"ל המשכן אלי דנינו, היא שואלת, האם נבחר במכרז? האם דרישות המכרז כללו גם תואר אקדמי? ואם לא, מדוע?. גלבר: "האם בטרם קיום המכרז היתה היכרות קודמת בין הסמנכ"ל, דנינו, שנבחר לבין מנכ"ל המשכן מוטי מלכא ו/או יו"ר הדירקטוריון, ואם כן מה סוג הקשר ביניהם? לאור ריבוי הנסיעות לחו"ל של מלכא וחלק מעובדי המשכן הכוללים גם חברי דירקטוריון מבקשת גלבר מלסרי לקבל פירוט הטיסות לחו"ל של המנכ"ל, מלכא ושל חברי דירקטוריון ואת עלותן הכספית של נסיעות אלה.

 

 

מתברר עוד כי במשכן יודעים גם לחגוג באוכל. מתברר כי במהלך ערב גיבוש לעובדים במשכן שהתקיים ב-4 במאי הוזמן קייטרינג יקר במיוחד. ממידע שהגיע למערכת נודע כי מדובר בתשלום של 160 שקלים למנה. גלבר ביקשה לדעת כמה עובדים יש במשכן, וכמה מתוכם השתתפו בערב המדובר וכמה עלתה מנה והאם קיום הערב המדובר קיבל את אישור הדירקטוריון.

גלבר: "מה עושים עם כספי המשכן?"

לדברי גלבר, למרות שמדובר בכספי ציבור ידה של העירייה קלה על ההדק וזה מתבטא, לטענת גלבר, בכך שבמהלך השנים האחרונות נבחרו בחברות העירוניות ובעירייה עצמה בעלי תפקידים שלא היו להם כישורים, הכשרה והשכלה המתאימים לתפקיד. זה, לדבריה, גרם לכך שהיה צורך לגייס גם יועצים חיצוניים. "כידוע, על פי פקודת הרשויות גם על החברות העירוניות חלה חובת המכרזים. נראה כי החברות העירוניות משמשות כחצר האחורית של העירייה וכל אחד כטוב בעיניו יעשה ולצערי ממנים בעלי תפקידים עפ"י קשרים ולא עפ"י כישורים ... חלה עלינו החובה הציבורית והמוסרית לבחון , לבדוק ולפקח על התנהלות החברות העירוניות. מדובר בכספי ציבור שמנהלים התאגידים העירוניים וקיים חשש כי בשל התנהלות קלוקלת כספים אלו יורדים לטמיון. מתפקידנו לבחון מקרוב את העמידה של החברות העירוניות בכללי המנהל התקין", כתבה גלבר.

 

תגובת העירייה, באמצעות עורכת הדין, טלי בן סימון

משה אבגי אינו עובד המשכן. שירותיו הטובים והייחודים של משה אבגי כיועץ אומנותי בתחום הקולנוע נשכרים, זו השנה השלישית, באופן נקודתי, בעבור ניהול פסטיבל הקולנוע במסגרת אירועי פסטיבל מדיטרנה המתרגש ובא. זאת, לאחר שתרומתו בתחום זה במסגרת הפסטיבל בשנים הקודמות, הייתה בלתי שנויה מחלוקת, וזכתה לתשבוחות ולמחמאות רבות. ברור ששירותי הייעוץ של משה אבגי בתחום הקולנוע לא היו נשכרים, אלמלא היה בהם צורך. העסקת עובד בתחום זה בכל ימות השנה, מיותרת, ושכירת שירותי הייעוץ של משה אבגי, לצורך הפקת הפסטיבל, במיוחד לנוכח שביעות הרצון מפועלו בתחום זה בשנים הקודמות - יש ויש בה הצדקה ותועלת רבה. החוק אינו מחייב עריכת מכרז כאשר מדובר בבחירת יועצים, ו/או בהוצאה בהיקף הכספית בו מדובר. העסקתו של מר אבגי אושרה על ידי דירקטוריון המשכן, שבירך עליה ועל נכונותו של מר אבגי להסכים ולשמש כיועץ במסגרת פסטיבל מדיטרנה, גם השנה. הטענה של גלבר כי ההוצאה הציבורית על שכירת שירותיו של מר איבגי היא ב"גדר הפקר", אין לה שחר, אלא אם הצלחת פסטיבל מדיטרנה הוא סוג של "הפקר".

סמנכ"ל המשכן לאומניות הבמה הפיס אשדוד, אלי דנינו
המדובר במכרז שנעשה כבר לפני שלוש שנים ואינו בגדר אירוע חדש. המכרז כבר נבחן על ידי כל גורם אפשרי לרבות חברי דירקטוריון החברה, חברי מועצת העיר, ומשרד הפנים . המשכן לאומניות הבמה הפיס אשדוד בע"מ התברך בסמנכ"ל ראוי שנבחר כדין ועושה מיום בחירתו לילות כימים בניהול הצד האדמיניסטרטיבי של המשכן. יכולותיו של זה, יושרתו, חריצותו ומסירותו של מר אלי דנינו לתפקידו, הם שם דבר. בחירתו של מר אלי דנינו נעשתה במסגרת של מכרז, שנוהל על ידי החברה העירונית לתרבות ולפנאי. חברה זו ניהלה את כל המכרזים לתפקידים בצוות ההקמה של המשכן. זאת, על פי החלטת עיריית אשדוד. תנאי המכרז לא חייבו תואר אקדמי ואפשרו נגישות למכרז גם לבעל תעודות רלוונטיות מתחום החשבונאי והכללי. למכרז בו מדובר נגשו מספר רב של מועמדים והצלחתו של המשכן כיום מעידה, כאלף עדים, כי תוצאות המכרז, בו זכה מר דנינו, לא אירעה בכדי. ב טרם נבחר לתפקידו ניהל מר דנינו משרד רואי חשבון גדול באשדוד, בו נערכה, בין היתר, ביקורת דוחות כספיים אחת לשנה של התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד והמכרז לפיוט ולשירה. בנסיבות אלה היתה למר דנינו הכרות עם מוטי מלכא - לימים מנכ"ל המשכן, כאשר היה האחרון מגיע אחת לשנה לפגישה שנועדה לטפל בהגשת הדוחות הכספיים במשרד בו עבד אלי דנינו . זו איפה ה"היכרות המוקדמת" שהיתה למר דנינו עם מר מלכא - ככל שניתן לקרוא לכך היכרות כלל.
נסיעות לחו"ל של מלכא וחברי הדירקטוריון
דירקטוריון המשכן אינו עוסק ב"אישור" נסיעות לחו"ל בישיבותיו. לשם כך קיים נוהל מוסדר של נסיעות לחו"ל, אותו אישר הדירקטוריון בעבר וכל נסיעה לחו"ל במסגרת התפקיד של מי מעובדי המשכן, לרבות מנכ"ל המשכן, מאושרת על פיו כאשר שני חברי דירקטוריון לפחות מאשרים את נחיצות הנסיעה ואת ההוצאות שבגינה.

ערב גיבוש
עם סיומו של מפעל פסטיבל "תור הזהב" שהסתיים בהצלחה גדולה, אכן הוחלט על עריכת ערב גיבוש לעודי החברה. מחיר המנה בערב הגיבוש עמד על 160 ש"ח לעובד. במשכן ישנם כ-60 עובדים ולשמחת מארגני הערב 51 מהם התייצבו לערב הגיבוש. עריכתו של ערב גבישו לעובדים אינו עניין לדירקטוריון לעסוק בו. זאת, משעה שהמשכן פועל על פי נוהל רווחת עובדים מוסדר, אותו אישר הדירקטוריון בעבר והקובע, בין היתר, כי עובדי המשכן יהיו זכאים לעד שני ערבי גיבוש בשנה. מימוש נוהל זה הוא בשיקול דעת המנכ"ל המשכן וכפוף למגבלות התקציב בכל זמן נתון. חברי דירקטוריון המשכן ידעו על קיום הערב כיוון שהדבר דווח להם מראש והוזמנו, כמובן, להשתתף בו.
לגבי הטענה שגם על חברות עירוניות חלה חובת מכרזים זו טעות והטעייה משום שאין דבר חוק הקרוי פקודת הרשויות המקומיות וגם על פי פקודת העיריות לא חלה חובת מכרז על שכירת שירות ייעוץ, כמו אלה שנשכרו בנסיבות.
לגבי הטענה כי ביקורת של מר דודי ספיר בקשר עם אופן מינויו של מר מוטי מלכא כמנהל הקמה של המשכן. ביקורת כמו זו לא היתה ולא נבראה, ושעה שמאז נבחר מר מלכא כמנכ"ל המשכן לפני שלוש שנים במסגרת מכרז כדין, שאושר על ידי דירקטוריון המשכן ועל ידי משרד הפנים וקיבל ברכתם של כל הנוגעים בדבר, נראה הדבר ליותר מתמוה.
המשכן אינו משמש כ"חצר האחורית של עיריית אשדוד, בכל הנוגע למינויים על פי קשרים ולא על פי כישורים", טענה כללית וריקה מתוכן. זאת, שעה שלא הצבעתם ולו על מינוי אחד מסוג זה עליו מלינה גלבר. ההיפך הוא הנכון. המדובר בתאגיד המהווה ראש חץ בעשייה העירונית באשדוד בשנים האחרונות, והצלחתו מעידה כי המינויים שנעשו בו הם למעלה מראויים.