ashdod10 logo

כנס סליחות באשדוד גורם לקרע גדול בש"ס

כנס סליחות ענק המתוכנן לשבוע הבא בהפקת המרכז לצעירים של "ילדי שגיא יעקב", גרר סערה גדולה ולהעמקת הקרע בש"ס ברמה הארצית. מתברר כי בש"ס ומי שעומד בראשו של יו"ר התנועה אריה דרעי, חוששים מהכוח העולה של צעירי "שגיא ויעקב", שנחשבים למצביעי ש"ס. עם מותו של הרב עובדיה יוסף זצוק"ל יש התרופפות בפלגים ויותר ויותר קבוצות בש"ס מתפצלות. אנשי ש"ס גם זעמו בעיקר על השתתפותו של הרב שלמה עמאר יריבו המר של אריה דרעי וניסו לבטל את הכנס בלחץ שהפעילו על ראש העיר. חברי המועצה, משה דנינו המקורב למרכז "שגיא ויעקב" ונעים שומר טוענים כי ראש העיר ביטל להם את הכנס. מקורבי ראש העיר מכחישים: "בסך הכל אנו מבקשים שהעירייה לא תהיה שותפה באירוע שנחשב פרטי"
רבקה יניב / בלי חשבון | חמישי, 18 ספטמבר 2014 15:00

"רק אהבה תביא אהבה'', תחת הסלוגן הזה החליטו ב"מרכז לצעירים ילדי שגיא ויעקב" באשדוד לקיים השנה ביום חמישי ה-2 באוקטובר כנס סליחות ענק באמפי פארק, בפארק אשדוד ים. הם מבטיחים שיהיה "ערב שלא יישכח". עד כה, במשך שנים קיימו המארגנים מידי שנה כנס סליחות באחד מאולמות האירועים בעיר ומידי שנה הלך וגדל מספרם של המשתתפים בכנס ונוצר מצב שרבים לא הצליחו להיכנס לאולם, שהיה צר מלהכיל את כולם, ונאלצו לוותר על השתתפותם בכנס. לכן הוחלט, לדברי המארגנים, בהתייעצות עם גורמים בכירים לקיים את הכינוס ההיסטורי הענק באמפיפארק.
אלא שמה שאמור היה להיות כנס סליחות גדול ככל שיהיה, אבל סטנדרטי, הפך לזירת התגוששות וקרב גדול ולקרע בתוך ש"ס. הכנס עורר חשש כבד בקרב אנשי ש"ס ברמה הארצית וברמה המקומית וחשף את הקרע שיש בקרב המצביעים בש"ס. לאחר מותו של הצדיק, הרב עובדיה זצוק"ל, הולך ונחשף הקרע בין קבוצות שונות בש"ס. אין מי שיאחד ביניהם ויש חשש שש"ס לפני פילוג.
מתברר כי ברחבי העיר הופצו מודעות ופליירים, שהודיעו על קיום הכנס במעמדו של הרב שלמה משה עמאר, שהיה הרב הראשי הספרדי, שיברך את המשתתפים ויערוך 'התרת נדרים'. זה היה מספיק כדי לעורר את מחנה אריה דרעי, שבינו לבין הרב עמאר שוררת יריבות קשה מאוד. אנשי ש"ס מיהרו לנסות ולטרפד את הכנס הגדול, שבעיניהם, הצלחה של הכנס הוא מכה גדולה למחנה דרעי. עמאר חבר באחרונה בשל היריבות המרה, בינו לבין דרעי, למחנה אלי ישי וזה רק הוסיף למאבק איתנים הקיים בש"ס.
במודעה שפרסם 'מרכז הצעירים של ילדי שגיא ויעקב' מסופר כי הטקס יהיה בהשתתפות הרבנים אהובי הקהל: הרב זמיר כהן מ'הידברות', הרב מיכאל לסרי, הרב יצחק פנגר והרב יעקב שפירא- ראש ישיבת 'מרכז הרב'. כמו כן ישתתפו רבני העיר אשדוד ופרנסי העיר וראש העיר ד"ר יחיאל לסרי יישא בכנס דברי ברכה. על החלק האומנותי ינצח הזמר יניב בן משיח. בכנס אמורים להשתתף אלפים מתושבי העיר, גברים, נשים, ובני נוער, והוא הוגדר כ"האירוע הגדול של השנה".

לדברי הרב אילן גוזל, שעומד בראש המרכז: "מזה שנים ארוכות שאנחנו עורכים פעילויות רבות ומגוונות לכלל התושבים בעיר, כשהכל מתוך מטרה אחת לזיכוי הרבים וללא תשלום. זאת למרות ההשקעה וההוצאות הרבות בפעילויות המגוונות, וגם הפעם עם הקושי שבדבר והוצאות הרבות, החלטנו שלא לדרוש אפילו תשלום סמלי מתושבי העיר".

את הסגירה לקיים השנה את הכנס באמפי פארק באשדוד, עשו המארגנים עם מנהלי האמפי פארק. נחתם הסכם בין מפיק חיצוני לאירוע לבין הנהלת המשכן לאומנויות הבמה, שהאמפי פארק הוא בתחום אחריותו, והופצו באמצעות מוקדים בבתי הספר המקיפים, בחנויות, במסעדות ובנמל, אלפי כרטיסי כניסה בחינם לכנס.
אלא שלתדהמת המארגנים נודע להם, כך לטענתם, שראש העיר לסרי חזר בו מהסכמתו לעריכת האירוע באמפי פארק בעקבות לחץ של ש"ס. וכך האירוע שהוגדר במאות המודעות שהופצו כ"מעמד אדיר של אחדות וקירוב לבבות", לא רק שלא קירב את הלבבות אלא גרם למלחמה של ממש בין המארגנים לגורמים שמעוניינים, לטענתם בגלל שיקולים פוליטיים, להביא לביטולו של הכנס המתוכנן.
את הטענה הפנה גם חבר המועצה, משה דנינו מסיעתו של צחי אבו במייל לחבר האופוזיציה נעים שומר, וכך הוא כותב לו בין היתר "אני מבקש לקיים ישיבת מועצה דחופה ולהחתים חברי מועצה בנושא ביטול מעמד אחדות באמפיארק. ראש העיר נתן הסכמתו לאירוע, אך בעקבות לחצים ואיומים של דרעי ראש העיר ביטל את הכנס אני רואה זאת בחומרה שראש העיר נכנע לאיומים ולחצים...".
אלא שמתברר שראש העיר לא ביטל את הכנס ולא נכנע ללחצים, אלא דרש שלא תהיה מעורבות של החברה העירונית, כשותפה לאירוע שהוא פרטי. האירוע, כך לדברי מקורביו של ראש העיר יוכל להתקיים באופן פרטי ללא מעורבות עירייה. יש לציין כי מדובר בהחלטה נכונה מצד ראש העיר. זכורה עדיין פרשת הדרת הנשים במימונה, כאשר יוזמי הכנס אז במודעות של העירייה כתבו שהאירוע הוא ללא נשים וזה עורר סערה ארצית.

ש"ס אחרי הרב עובדיה ז"ל, כבר לא תהיה אותה ש"ס

המעורבות של ש"ס בסיפור באשדוד רק מחריף הקרע בש"ס. מתברר כי גם בערים אחרות הסיפור חוזר על עצמו. כך למשל בטבריה. בכירים בש"ס המזוהים עם היו"ר אריה דרעי, איימו על מארגני עצרת בטבריה לזכרם של חיילים שנפלו במבצע "צוק איתן", בדרישה שיבטלו אותה. זאת, בשל השתתפותו של הרב שלמה משה עמאר, לשעבר הרב הראשי, שנחשב ליריבו המר של דרעי.

"הם כועסים שהרב עמאר משתתף באירוע וגם בגלל שהכוח שלנו רק הולך וגדל באשדוד. הכנסנו 2 מנדטים בעירייה את צחי אבו ואת משה דנינו", טוען אחד ממארגני הכנס הסליחות באשדוד. "ש"ס אחרי הרב עובדיה ז"ל כבר לא תהיה אותה ש"ס. נגמר הסיפור. יהיה פילוג גדול"

המקרה חזר על עצמו גם בעצרת התעוררות, שצפויה להתקיים ביום חמישי בבית שמש, אף היא בהשתתפות הרב עמאר. בשל איומים ומכבש לחצים שהופעלו על בעל המקום בו תוכנן להתקיים האירוע בוטלה העצרת, ועתה המארגנים מחפשים מקום חלופי. גורמים בסביבתו של הרב עמאר הדגישו כי המקרה חזר על עצמו כמה פעמים: בכל אירוע שהרב הוזמן אליו במהלך החודש האחרון, היו מארגניו נתונים ללחצים לפניהם או אחריהם.

 

הסכסוך בין הרב דרעי לרב עמאר החל מאז פטירת הרב עובדיה יוסף בשנה שעברה. סכסוך זה מצטרף למצבה הקשה של ש"ס, שממשיכה לצלול בסקרים עקב המאבקים הפנימיים בתוך המפלגה. בסביבת המפלגה נפוצו באחרונה הערכות שלפיהן הרב עמאר, בשיתוף פעולה עם ח"כ אלי ישי, ינקטו בצעדים נגד ש"ס. בסביבת השניים מכחישים זאת באופן רשמי.

המרכז לצעירים "ילדי שגיא ויעקב", ברחוב אילת, נקרא על שמו של שגיא גוזל ז"ל והקימו בשנת 2002 ,אחיו הרב אילן גוזל שעומד בראשו. בהקמת המרכז, שנקרא גם על שם חברו של גוזל המנוח ,יעקב עזרן ז"ל, הגשים הרב אילן את חלומו של אחיו, שגיא, וממשיך בדרכו .במרכז מתקיימים , בין היתר, שיעורי תורה, פעולות חברתיות כמו טיולים ומסיבות ופעולות שמהותן עזרה לזולת. מדובר בפעולות שהן בתחום הרווחה וכך למשל לפני תחילת שנת הלימודים חילק המרכז 200 ילקוטי בי"ס .ברבות הימים הפך המרכז למקום אותו פקדו ופוקדים רבני ערים, ראשי ישיבות אדמו"רים ורבנים חשובים, עליהם נמנה גם הרב עובדיה יוסף ז"ל. עוד רבנים שפקדו ופוקדים את המרכז הם בין היתר הרבנים : שלמה עמר, יונה מצגר, המקובל דוד בצרי, דוד יוסף, יצחק יוסף ופנחס שניאור.
הגידול בפעילותו של המרכז וההתקבצות של צעירים מסביבו והפעילות הפוליטית למען חבר המועצה משה דנינו לא נושאת חן בעיני אנשי ש"ס באשדוד, שנהגו לקיים כנסי סליחות באופן בלעדי לציבור הספרדי וחוששים מהתחרות על ליבו של הציבור. זו והיריבות הקשה שיש בין דרעי לרב עמאר הסיבות לסערה שהתחוללה השבוע סביב הכנס הגדול והענק הצפוי באמפי פארק.
גורמים בין המארגנים טוענים שמדובר בצרות עין "זה קרה גם בבית שמש ובטבריה. ש"ס רוצים להשתלט אבל מי שעקשן ואינו מפחד לא נכנע. זה אוכל אותם (את ש"ס) שהרב עובדיה יוסף אהב אותנו אהבת נפש ושאנחנו מטפלים בענייני רווחה של הציבור שמצטרף אלינו", הם אומרים.
גורמים בש"ס המקומית דוחים וטוענים שהדברים מגוחכים ושמדובר בספין תקשורתי שאין לו אחיזה במציאות.