ashdod10 logo

אשדודים בפסטיבל הקולנוע דרום

בשבוע הבא ייצא לדרך פסטיבל קולנוע דרום ה- 14 ובין הסרטים שיוקרנו בפסטיבל גם הסרט "מתחת לעץ" על פי תסריט של דמיאן צצקין מאשדוד. וגם "הקדושות מפתח תקווה" שהוא פיילוט טלוויזיוני לסדרה של דפנה פלד, שהתגוררה בשנים האחרונות באשדוד  
ענת ביגר | חמישי, 04 יוני 2015 05:28

פסטיבל קולנוע דרום ה- 14 ייפתח בשבוע הבא. הפסטיבל שכבר קנה לו שם יוקרתי, מופק ע"י בית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללה האקדמית "ספיר". השנה הוא יתקיים בין התאריכים 7-11 ביוני, במתחם "סימנטק" שדרות ויהיה פתוח ללא תשלום לקהל הרחב. בין הסרטים שיוקרנו בפסטיבל גם הסרט "מתחת לעץ" על פי תסריט של  דמיאן צ'צקין מאשדוד וכן "הקדושות מפתח תקווה" שהוא פיילוט טלוויזיוני לסדרה של דפנה פלד, שהתגוררה בשנים האחרונות באשדוד.

הפסטיבל מציג מבחר רב, מגוון ובינלאומי של סרטי איכות לאורך כל הפסטיבל. הוא יפתח עם הסרט התיעודי "פה ולא שם" של דנאי אילון וינעל עם הסרט העלילתי "הקפות" בכיכובם של ליאור אשכנזי ואסי לוי. כן יקיים הפסטיבל מחווה למשה מזרחי, מהיוצרים החשובים בקולנוע הישראלי, שהיה גם לבמאי היחיד שזכה באוסקר, עם סרטו עטור השבחים "כל החיים לפניו". במסגרת הטרום בכורות יוקרן סרטו הגנוז של מזרחי "אורח בעונה מתה", שהוקרן פעם אחת בלבד, במסגרת התחרות הרשמית בפסטיבל ברלין 1970, ומעולם לא הוקרן בישראל וכן יוקרנו מיטב סרטיו.
פסטיבל קולנוע דרום העמיד מאז היווסדו את תכנית סרטי הגמר של מכללת "ספיר" במרכז הפסטיבל. תחרות סרטי הסטודנטים היא הלב הפועם של הפסטיבל והיא מגלמת את תפיסת בית הספר לקולנוע של "ספיר" ליצור קולנוע שמבטא את הקולות החד פעמיים באומץ וללא מורא של הדור החדש בקולנוע הישראלי. סרטי הבוגרים, 23 בסך הכל, מבטאים גם השנה ז'אנרים מגוונים: בפסטיבל יוקרנו 4 סרטי אנימציה, 3 סרטים תיעודיים, 8 סרטים עלילתיים, 6 פיילוטים טלוויזיוניים ושני סרטי וידאו דאנס. סרטי הבוגרים הם תוצר מובהק של שיתוף פעולה בין המסלולים השונים: בוגרי מסלול פסקול כותבים מוזיקה ומעצבים את הפסקול של סרטי הקולנוע, הטלוויזיה והאנימציה, תלמידי התסריטאות עובדים בשיתוף פעולה עם מסלולי ההפקה, ולעיתים קיימים גם שיתופי פעולה בין תלמידי האנימציה לסרטי הקולנוע והטלוויזיה.

הנציגים האשדודים בפסטיבל
אחד הסרטים המרגשים שיוקרנו בפסטיבל הוא הסרט "מתחת לעץ" על פי תסריט של  דמיאן צצקין, בן 28 מאשדוד. העלילה מתארת את סיפורו אנטון, עולה ותיק מברה"מ לשעבר, שמאז שהתאלמן מאשתו לפני כשנתיים, הוא מסתגר בדירתו החשוכה. שגרתו המונוטונית והשקטה מלאה בריק ובזיכרונות מן העבר. המציאות מציבה בפניו אפשרות להדליק את האור שנכבה.


דמיאן צצקין

דמיאן נולד בארגנטינה, ב- 2002 עלה לארץ עם חלק ממשפחתו לאשדוד. הוא בוגר מקיף ו' ואחרי הצבא הוא העיז והחליט להגשים את חלומו והלך ללמוד ב"ספיר" במגמת קולנוע. בשנה שעברה הוא ביים סרט "ילדונת" במסגרת הלימודים, הסרט הדוקומנטרי המרגש זכה כסרט הטוב ביותר בפסטיבל "פרחי אשדוד". שנה לפני כן זכה סרט אחר שלו סרט עלילתי "אנטון" במקום השני בפסטיבל "פרחי אשדוד". כאמור בפסטיבל יוקרן סרטו מתחת לעץ העוסק בבדידות ,למרות שהסרט עוסק בבדידות של אלמן זקן דמיאן מדגיש כי "לבדידות אין גיל וזה יכול להיות גם בדידות של אדם צעיר יותר. או על הבדידות של מי שעזב את הארץ והגיע למקום חדש". הוא אומר שגיבורת סרטו היא סבתא שלו. "סבא שלי נפטר לפני 7 שנים. מלבד האבל והאובדן של סבא, היה קשה להתבונן בסבתא ולראותה מתמודדת עם האבל על סבא. סבתא בגיל 87 עדיין חושבת על אהבה ותשוקה, מתעניינת בסוג של זוגיות. היא גרמה לי להסתכל על הנושא בצורה קצת אחרת." דמיאן, שמסיים השנה את לימודיו, עבר לאחרונה מאשדוד החלום שלו להמשיך וליצור קולנוע טוב ובמקביל להכיר מקומות ואנשים בעולם.

מתוך סרטו של דמיאן צצקין

דפנה פלד: "חולמת להשתלב בתעשייה"
דפנה פלד בת 26 גדלה ברחובות ולמדה במגמה לתקשורת. היא הגיעה לאשדוד אחרי הצבא והתגוררה בה בשנים האחרונות. היא עבדה בעבודות מזדמנות ולמדה במכללת "ספיר". לאחרונה היא עברה לגבעתיים, אך מציינת שאוהבת את העיר אשדוד. "אהבתי שיש בעיר השקעה בבני נוער ובסטודנטים". בפסטיבל היא מציגה פיילוט טלוויזיוני לסדרה ששמו "הבתולה סוזי והקדושות מפתח תקווה". סוזי היא הבתולה האחרונה ב"רמת חול" וכל רצונה הוא להיפטר מ"הקללה", אך בין ניסיון לעוד כישלון היא מתחילה להבין שמשהו בה שונה. ביום הולדתה מתפרצות אל חייה צמד אחיות משונות שמכריזות עליה כבתולה קדושה. האם תתנזר סוזי מאהבה ומין לטובת העולם? . דפנה מציינת שמדובר בקומדיה שעוסקת ביחס לבחורות בארץ. עם סיום לימודיה היא אומרת שחלומה להשתלב בתעשייה של עשיית סרטים.