ashdod10 logo

אלכוהול בחסות עירונית

רבקה יניב | חמישי, 30 אוקטובר 2014 13:35
אלכוהול בחסות עירונית צילום: לירון מולדובן

עיריית אשדוד קיימה בחול המועד סוכות אירועים רבים ומגוונים לכל שכבות האוכלוסייה, בתשלום סמלי או בחינם, וזה בהחלט מבורך.

במסגרת אירועי סוכות הייתה אליפות ישראל בשחמט, פתוחה למתעניינים בתחום. במוזיאון 'קורין ממן' התמקדו, בעקבות פתיחת התערוכה "סירי מולדת", בנושא הקולינרי לכל המשפחה. בנוסף לסיורים מודרכים בתערוכה ולצפייה במופע סטנד אפ של תמי סירקיס, אפו הילדים עם "סבתא גילה". בפעילויות לילדים ולנוער במוזיאון לאומנות היה הנושא המרכזי מגזרות נייר והתקיימו בו סדנאות והרצאות. בפארק אשדוד ים התקיים פסטיבל לילדים שהכניסה אליו הייתה בחינם וכלל, בין היתר, מופעים, הצגות, סדנאות והפעלות. אירוע נוסף לילדים היה הפסטיבל הבלתי ממוסחר, "הופה היי", של היוצר והמנהל האומנותי האשדודי אלי ניסמן, בו הופיעו ילדים לצד אמנים מבוגרים.
אך בצד כל אלה התקיימו בזה אחר זה שני פסטיבלים רוויי אלכוהול: פסטיבל הבירה, שארגן תחום האירועים בחברה העירונית לתרבות ברחבת הדשא הצפונית לקניון "לה ממוניה" ופסטיבל היין שארגנה "חופית"-החברה העירונית לתיירות ב"פארק לכיש", זו השנה החמישית. אין לי ספק שמי שביקרו בפסטיבל נהנו וגם יצרני האלכוהול, שהשתתפו בהם יצאו נשכרים כלכלית. אלא שאחרי שני הפסטיבלים הללו יצאה הודעה לעיתונות לפיה שתו במהלכם של שני פסטיבלי האלכוהול 5,000 ליטרים של בירה ויין כאילו ומדובר בהישג שהעירייה וחברות הבת שלה צריכות להתגאות בו.

שתיית אלכוהול הוא נושא השנוי במחלוקת. בשנים האחרונות אנחנו מוצפים במחקרים שעוסקים בתועלת ובנזק שבשתיית יין, בירה ושאר משקאות אלכוהוליים מהם עולה כי כל עוד לא מגזימים
בצריכתם אפשר ליהנות מהאלכוהול מבלי להזיק לבריאות. בהכללה אפשר לומר שככל שמתרבים המחקרים בנושא, כך מתרבות ההשערות באשר לאופן פעילות האלכוהול בגוף האדם.
באשדוד לא המציאו את פסטיבלי האלכוהול שהפכו מזמן לטרנד ונחגגים ברחבי הארץ לאורך השנה כולה. גם בישראל לא המציאו את הפסטיבלים לאלכוהול שכן פסטיבלים כאלה נחגגים ברחבי העולם. הסיבה העיקרית לקיומם של פסטיבלים כאלה, שמושכים אליהם קהל גדול שמהווה סוג של תיירות, היא כלכלית. במקומות רבים בארץ וברחבי העולם מאורגנים פסטיבלי אלכוהול על ידי גופים פרטיים שהאינטרס שלהם הוא כלכלי וזה בסדר. אלא שבאשדוד הם התקיימו ביוזמת ובאמצעות שתי החברות העירוניות המדוברות שהם גופים ציבוריים, ויש בכך מידה מסוימת של טעם לפגם.
זאת ועוד. מאחר וסוכות הוא חג משפחתי, ניתן היה להסתפק בפסטיבל אלכוהול אחד בלבד ואת השני לדחות למועד אחר, אם בכלל. נשאלת גם השאלה אם זה ראוי שפסטיבלי אלכוהול יתקיימו ביוזמת ובחסות החברות העירוניות. זאת בה בשעה שהרשות העירונית למלחמה בסמים באלכוהול ובאלימות, שמתוקצבת על ידי העירייה, כמו גם החברות העירוניות המדוברות, נאבקת שכם אל שכם יחד עם גורמי החינוך וגורמי אכיפת החוק נגד שתיית האלכוהול.

בקיומו של פסטיבל אלכוהול, שלא לדבר על קיומם של שני פסטיבלי אלכוהול ברציפות, מעבירה העירייה, שהיא גוף ציבורי, מסר לציבור, שכולל גם בני נוער וצעירים, ששתיית אלכוהול היא תופעה חיובית ורצויה שכן מקיימים לכבודה פסטיבלים.

בעוד שפסטיבל אלכוהול, שלא לדבר על שניים כאלה ברציפות, מעודד את הציבור לצריכת אלכוהול הרי שבמשרדי החינוך, התחבורה והמשטרה נאבקים בשתיית האלכוהול. כך למשל, בשנת הלימודים הקודמת, בדצמבר, לפני חגיגות סוף השנה האזרחית, עסקו במערכת החינוך במשך כחודש בנושא. משרד התחבורה מוביל מזה תקופה ארוכה קמפיין נגד נהיגה לאחר שתיית אלכוהול ומעודד את הנסיעה בקווי הלילה, שלא לדבר על המשטרה שאוכפת את החוק בדרכים ובין היתר גם אוכפת את החוק האוסר על מכירת האלכוהול למי שלא מלאו לו 18 שנים. מאבקם של גורמים אלה בתופעת צריכת האלכוהול היא לא פשוטה. זאת משום שאלכוהול מוגדר כסם הוא חוקי אך יחד עם זאת הוא מסוכן ומזיק שכן הוא נספג במהירות בגוף ולכן הוא "עולה מהר לראש". למי ששותה אלכוהול, לוקח יותר זמן להגיב בזמן נהיגה, שיווי משקלו מתערער והוא מאבד שליטה על הגוף. האלכוהול פוגע בכבד, במח, בכלי דם, בעצבים ועוד. כששותים אלכוהול, עלולים לפנות לאלימות, לפגוע באחר ולהיפגע. ואכן לא אחת אירעו באשדוד, כמו ברחבי הארץ, אירועי אלימות לאחר שתיית אלכוהול, שהסתיימו אפילו במוות.
לא בכדי קבעה היהדות, שהייתה מודעת גם לסכנות הטמונות באלכוהול- שהוא מצרך עתיק יומין, חוקים לשתייתו.
בפסח המצווה היא לשתות ארבע כוסות ובפורים "עד לא ידע"...
פניתי לדובר העירייה אדי בן חמו בשאילתה מדוע לא הסתפקה העירייה בקיומו של פסטיבל אלכוהול אחד. הדובר הפנה אותי לשתי החברות העירוניות שקיימו את פסטיבלי האלכוהול אך מהן לא הגיעה תגובה. אולי כדאי שבמקום שהן תתגאנה באלפי הליטרים של האלכוהול שנשתו בפסטיבלי היין והבירה יבחנו מקבלי ההחלטות שוב את הנושא וישאירו את מגרש צריכת האלכוהול ליזמים פרטיים.