ashdod10 logo

אלון חסן הביריון

מסתמן כי המידע שמסר אלון חסן, יו"ר ועד העובדים החשוד לכאורה בפרשת השחיתות בנמל, על עו"ד רונאל פישר, החשוד לכאורה בחשד לתיווך לשוחד ושיבוש מהלכי חקירה, לא יציל את חסן. חסן, שהורחק מהנמל בהוראת ביהמ"ש ל-90 ימים, צפוי לקבל מכתב שימוע לפני הגשת כתב אישום בפרשת השחיתות בנמל. לאחרונה הוא נחקר ביחידה הארצית לחקירות פשיעה חמורה (יאחב"ל) בחשד לאיומים ולהעלבת עובד ציבור. זאת, לאחר שתקף מילולית את חוקריו ביחידה הכלכלית כשלפי החשד זומן לעימות מול אחד העדים בפרשת "צ'יף אסיה", שעוסקת בחשד לכאורה לגניבת דלק ממכליות ולהברחתו לישראל דרך הנמל, וסירב לעימות בטענה שאינו מכיר את העד
רבקה יניב | חמישי, 04 ספטמבר 2014 17:29

הפרקליטות מתכוונת להוציא בתוך 90 יום מכתבי שימוע לפני הגשת כתב אישום בפרשת השחיתות בנמל אשדוד נגד אלון חסן וחשודים נוספים בפרשה. זאת במידה שיתגלו מספיק ממצאים כנגד החשודים בפרשות השונות והמסועפות שקשורות לנמל אשדוד. כך התברר בדיון שהתקיים ביום שני השבוע בביהמ"ש בכפר סבא, בו ביקשה המשטרה להרחיק את חסן מהנמל ל-90 ימים נוספים על 90 הימים בהם היה מורחק מהנמל עד כה, וזאת כדי להגיע למיצוי החקירה.
את הבקשה להארכת ההרחקה ב-90 ימים נוספים הגישה לשופט מיכאל קרשן, היחידה הכלכלית בזרוע החקירות של המשטרה, בטענה כי בדעתה לבצע חקירות נוספות הקשורות לחשדות המופנים נגד חסן. הדיון בבקשת המשטרה נדחה ל-11 בספטמבר.
כזכור, חסן נעצר במאי האחרון, יחד עם 15 בכירים בעבר ובהווה בנמל, ואנשי עסקים מאשדוד, בחשד לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, סחיטה באיומים והלבנת הון. מאז התפוצצה פרשת השחיתות היא הסתעפה וגליה הגיעו, בין היתר, גם לפרשת "צ'יף אסיה" שעוסקת בחשד לכאורה לגניבת דלק ממכליות ולהברחתו לישראל דרך נמל אשדוד.
בפרשת "צ'יף אסיה" חושדת המשטרה כי חברת "דנה" שבבעלות יניב בלטר, חברו ושותפו העסקי של חסן, שפעלה בנמל בתנאים מיטיבים לכאורה, ביצעה עסקה פיקטיבית עם חברה זרה, שנועדה להברחת דלק גנוב לישראל. בלטר נשאל בחקירת המשטרה על עסקות דלק פיקטיביות שכיסו לכאורה על מנגנון ההברחות. במהלך אחד הדיונים שעסק בהארכת מעצרו של בלטר ציין נציג המשטרה, בין היתר, כי נמצאו מסמכים חדשים שקשורים ל"צ'יף אסיה". לדבריו, החוקרים שאלו את בלטר לגבי המסמכים, והדגיש כי התשובות שסיפקו בלטר ומעורבים נוספים היו שקריות. חסן שנחקר לאחרונה בהקשר לפרשת "צ'ף אסיה" חשוד לכאורה באיומים על חוקריו ובהעלבת עובד ציבור. זאת לאחר שתקף לכאורה מילולית את חוקריו ביחידה הארצית לחקירות פשיעה חמורה (יאחב"ל). לפי החשד זומן חסן לעימות מול אחד העדים בפרשת "צ'יף אסיה", עימות שבסופו של דבר לא יצא לפועל. חסן סירב להשתתף בעימות בטענה כי אינו מכיר את העד. לאחר שנדרש בכל זאת להשתתף בעימות, איים לכאורה על השוטרים וצעק עליהם: "אתם פושעים, מתנהגים כמו עבריינים".

יניב בלטר צילום ניר קידר

יניב בלטר

פרשת השחיתות בנמל התפוצצה במאי האחרון לאחר חקירה סמויה שהפכה לגלויה ובעקבותיה נערך גל מעצרים בנמל ובאשדוד, במהלכם נעצר גם חסן החשוד לכאורה בביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, סחיטה באיומים והלבנת הון. על פי החשד התבצעו עברותיו לכאורה של חסן בין היתר באמצעות שלוש חברות הקשורות אליו ופעלו בנמל. אחת מהן היא חברת "דנה לוגיסטיקה", בבעלות יניב בלטר, חברו ושותפו העסקי של חסן ,שנמנה גם הוא על העצורים כשהתפוצצה פרשת השחיתות בנמל. על פי החשד גבה הנמל מ"דנה" מחיר נמוך מידי על הענקת שטחי אחסון, זאת בהשוואה למחיר גבוה יותר משמעותית אותו גבתה "דנה" מלקוחותיה. הגבייה היתה עבור השכרת שטחים ופעילות אספקת ציוד, ניקיון ותחזוקה לחברות שונות, לרבות חברת שמן בשליטת ג'קי בן זקו ואברהם נניקשווילי שביצעה חיפושי נפט. על פי החשד הופעלו לכאורה לחצים על חברות שנזקקו לשירותים המדוברים להשתמש בשירותיה של "דנה". על פי החשד הפסיד הנמל לכאורה עקב פעילותה של דנה בנמל מיליוני שקלים. שתי החברות הנוספות בהן מדובר ושפעלו בנמל הן בבעלותו של חסן : "בן עידן הובלות" שלמרות שהפעילה בנמל צי קטן של משאיות רשמה כ- 2,500 כניסות ויציאות של החברה, ו"הופס" שמכרה בשלוש השנים האחרונות ציוד לניקיון לנמל בכמיליון שקל דרך חברת "קלייר אחזקות", שבבעלות קרובת משפחה של חסן. על פי החשד, יצרו לכאורה גורמים בנמל, בהם העצורים המדוברים, מנגנון לקידום ענייניהן של חברות פרטיות בשליטת מקורבים, ומנגנון זה תועל לספק רווח בתמורה לשוחד ולטובות הנאה מהחברות. הם עשו זאת גם כאשר היה בכך כדי לפגוע בהכנסות הנמל ובקופה הציבורית.
לאחר שחסן נעצר במאי האריך ביהמ"ש את מעצרו בשבעה ימים וההסתדרות הודיעה כי סמכויותיו של חסן הועברו לידיו של סגנו אבינועם שושן, עד לבירור העניין. 
בתום שבוע וחצי של חקירות, ביקשה המשטרה להרחיק את חסן מהנמל לשם מניעת שיבוש החקירה ולשם הבטחת המשך החקירה באופן תקין. במהלך הדיון שהתקיים ביוני האחרון, ביקש חסן מביהמ"ש שלא להרחיק אותו מהנמל ולאפשר לו לבצע את עבודתו כיו"ר וועד העובדים. חסן טען אז כי מדובר בחקירה פוליטית. ביהמ"ש קבע אז כי לא ניתן לאפשר את המשך שהייתו בנמל - במקום שבו התבצעו מרבית העבירות ובסביבת כל אותם הקשורים
אותם על פי החשד לאותן עבירות. ביהמ"ש נעתר לבקשת המשטרה והורה על שחרורו של חסן בערבות ובין היתר קבע כי חסן יורחק מהנמל למשך 90 ימים, ונאסר עליו ליצור קשר עם מעורבים בחקירה. בנוסף לכך, נאסרה יציאתו מהארץ למשך שלושה חודשים. השבוע ביום שני כאמור ביקשה המשטרה להאריך את הרחקתו של חסן מהנמל ל-90 ימים נוספים, עד לדצמבר. בקשה זו תידון כאמור בביהמ"ש ב-11 בספטמבר. סנגורו של חסן, עו"ד בני כץ, טען בדיון כי יש בחקירת מח"ש (המחלקה לחקירות שוטרים) שנפתחה בנוגע לעו"ד רונאל פישר כדי להשפיע על מהות החשדות נגד חסן, על קצב החקירה ועל קצב קבלת ההחלטות בפרקליטות בפרשה זו.
ביולי האחרון נקשר שמו של חסן בפרשת עו"ד פישר , אך לא כחשוד, כאשר מח"ש עצרה את פישר בחשד לתיווך לשוחד ושיבוש מהלכי חקירה. מעצרו של פישר בוצע בתום חקירה סמויה לאחר שתועד מקבל מחסן מזוודה ובה 150 אלף דולר במזומן ,על פי החשד כתמורה על כך שהודיע לחסן על המעצרים המתוכננים בפרשת השחיתות בנמל והבטיח לו כי לא יהיה נגדו כתב אישום בחלק מהפרשות עליהן נחקר. 

איציק בלומנטל

ובחזרה לדיון המשפטי שהתקיים ביום שני השבוע. בא כוחו של חסן, עו"ד כץ, טען ביום שני בעת הדיון בבקשת המשטרה להרחיק את חסן מהנמל ל-90 יום נוספים, כי פעולות המשטרה נועדו להפעלת לחץ לכאורה על חסן. לדבריו חסן יודע שהמשטרה מנסה בכוח לחזק את הראיות נגדו, לכן (כשתקף לכאורה מילולית את חוקריו בפרשת "ציף אסיה" ר.י) התעצבן וצעק עליהם "אפשר להבין אותו. אם יחידה ברמה כזו חוקרת חשד להעלבת עובד ציבור – אז גם אחרון האנשים שעוסקים במשפט ובזכויות אדם יכול להבין שמדובר פה בהתעמרות", אמר עוה"ד.
עו"ד כץ, טען בין היתר כי ישנן עדויות וראיות חד משמעיות שבתיק החקירה כנגד חסן היו התערבות חיצונית ובחישה ושצוותי החקירה קיבלו הוראות חקירה על מנת לבחוש בתיק, לקדם אינטרסים כספיים לכאורה של אותם גורמים ולהפעיל לחץ. כך למשל לדבריו זומנו לחקירה באופן תמוה אנשים במשפחתו של חסן, שאינם קשורים כהוא זה לשום דבר.
השופט קרשן הורה למח"ש להתייצב לדיון שיתקיים בביהמ"ש ב-11 בספטמבר בעניינו של חסן, וזאת כדי לבחון את השלכות החקירה המתנהלת במח"ש נגד עו"ד פישר וקצין בכיר מצוות החקירה של חסן על התיק המתנהל נגד חסן.

210 עובדים מהנמל זומנו לבירור משמעתי
ובאשר לנמל, אחרי הלחימה חזרו שם לשגרת העימותים בין העובדים להנהלה. לאחר שמנכ"ל הנמל יצחק בלומנטל שיגר לעובדי הנמל מכתב הוקרה בו ציין את עמידתם האיתנה בתקופת מבצע "צוק איתן", הוא שלח ל-210 מהם זימון לבירור משמעתי בגלל אי התייצבותם למשמרת הרביעית במהלך המבצע. לטענת הוועד לא הצליחו כל העובדים להגיע בחודש שעבר למכסה של 4 משמרות נוספות שכן אניות רבות פנו עקב הלחימה לנמל חיפה. לטענת הנהלת הנמל, המשמרת הרביעית היא חלק מהסכמי העבודה עליהם חתומים העובדים ואי התייצבותם גרמה למחסור בעובדים. לדברי יו"ר הוועד, אבינועם שושן למרות ההתנכלויות החוזרות ונשנות מצד בלומנטל העובדים חרקו שיניים והמשיכו לבצע את המוטל עליהם בנאמנות ובמסירות. מידי יום הם התייצבו לעבודה ולמעט 4 שעות ביום אחד, בו היה בלתי אפשרי לעבוד בגלל התפוצצות הטילים והאזעקות, הם לא הפסיקו לעבוד. המנכ"ל בלומנטל לדבריו חיפש ומחפש כל הזדמנות כדי לפגוע בעובדים ולהשחיר את פניהם.
בעקבות הזימון מתכוונים העובדים לפנות לביה"ד לעבודה.
בהנהלת הנמל אומרים כי הם מצפים לכך שהסכמי העבודה ימולאו ככתבם וכלשונם. עובד שמפר את ההסכם מוזמן לבירור משמעתי וזאת כחלק משגרת הניהול והעבודה השוטפת, הליך שעומד במבחן משפטי. בימי המבצע הירידה בהגעת האניות לאשדוד היתה מינורית, וזאת לעומת המחסור בכוח אדם, עקב גיוסם של עשרות עובדים למילואים.