ashdod10 logo

עירייה עשירה, תושבים עניים

עיריית אשדוד היא עירייה עשירה ומדורגת במקום השלישי בטבלת הרשויות המקומיות הכי עשירות בארץ עם עודף של מיליונים, כך עולה מדו"ח של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. בדו"ח גם מתוארת אשדוד במאזן שלילי בהגירה. כלומר: תושבים עוזבים יותר את העיר מאלה שנקלטים בה . בדו"ח אחר של הביטוח הלאומי נקבע מידי שנה כי אשדוד בצמרת הערים העניות עם 42 אחוזים מילדי העיר, שנמצאים מתחת קו העוני . האבסורד בדוחות הללו מעלה את השאלה הגדולה, איך עירייה עשירה מאפשרת עוני מרוד שכזה ומאזן הגירה שלילי . לאן בדיוק הולך הכסף? להיכן הוא מנווט? ואיך ייתכן שבעירייה עשירה כל כך יש בה עניים הרבה
ענת ביגר | שני, 05 מאי 2014 11:59

השבוע פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נתונים שונים על הרשויות ומהם עולה כי עיריית אשדוד היא עירייה עשירה. הדו"ח שמסכם את מצב הרשויות המקומיות בישראל מציב את עיריית אשדוד במקום השלישי בטבלת הרשויות, שסיימו את שנת 2012 עם עודף מצטבר בתקציב. במקום הראשון נמצאת הרצליה עם עודף תקציבי של כ- 52 מיליון שקלים, במקום השני ראשון לציון עם עודף של 50.5 מיליון שקלים ואילו אשדוד במקום השלישי עם עודף תקציבי של 28.2 מיליוני שקלים, כשלאחריה העיר רמת גן עם 25.5 מיליוני שקלים כששאר היישובים עם עודף בתקציב עם הרבה פחות מיליונים בקופה הציבורית מאשר לאשדוד, כך למשל כרמיאל עם 11.6 מיליון שקלים של עודף בתקציב.

תל אביב למשל סיימה את שנת 2012 עם גירעון מצטבר של כ-470 מיליוני שקלים. הדו"ח גם מציין כי משרדי הממשלה בשנת 2012 העבירו לרשויות המקומיות סך של כ- 17.5 מילארדי שקלים, כשהסכום הגבוה ביותר שהעניקו משרדי הממשלה הגיע בין היתר להתנחלויות ולישובים נוספים כשהיישובים המבוססים, לרבות אשדוד ותל אביב זכו לתקצוב נמוך. אך עיריית תל אביב, הוציאה על כל תושב הכי הרבה מבין הערים הגדולות 9,656 שקל לכל תושב, חיפה הוציאה על כל תושב סכום של 8,330 שקלים, פתח תקווה וראשון לציון הוציאו כ- 6,000 שקלים על כל תושב ואילו אשדוד הסתכם הסכום שהוציאה על כל תושב ב- 5,600 שקלים. אז נוכח הנתונים הללו לפיה אשדוד היא עירייה עשירה צריך להגיד לקברניטים שאפו וכל הכבוד.

מצד שני הנתונים של הלמ"ס מדגישים את הפער העצום בין היות העיר אשדוד ישוב, שמוגדר כחזק מבחינה פיננסית והעודף התקציבי שבקופת העירייה לתושביה. העודף הזה שנותר בקופת העירייה הוא למרות הבזבוזים הראוותניים של העירייה על הופעות יקרות או נסיעות בכיריה לחו"ל. עודף תקציבי לעומת היות אשדוד אחת הערים העניות ביותר במדינה. וזה ניתן ללמוד מדו"ח העוני של הביטוח הלאומי, דו"ח המועצה לשלום הילד, שם מוזכרת אשדוד כאחת הערים, שבה יש עוני רב וכאחת הערים בה יש ילדים עניים. באפריל אשתקד פרסמנו כאן במדור "בלי חשבון" על ידי שמואל יוסף כי על פי נתוני הביטוח הלאומי, אשדוד היא העיר השלישית בממדי העוני.

על פי נתוני הביטוח הלאומי העיר אשדוד דורגה במקום השלישי, המפוקפק, כעיר הענייה השלישית בישראל. ירושלים במקום הראשון עם 40.9%. באר שבע עם 26.2% ואשדוד במקום השלישי במפת האי-ביטחון התזונתי עם 24.6% מהתושבים (18,400) ו- 41.3% מהילדים (12,550), באותה קטגוריה, ורק אחריה בני ברק ובת-ים. כותב שמואל יוסף "בעוד אני מהרהר בנתונים המדאיגים על העוני הכבד בעירי אשדוד, והנה בתיבת הדואר בבית המתינה לי חוברת מהודרת. בחוברת פורטו על ידי העירייה אירועי "אביב ישראלי" באשדוד. נמסרו דיווחים על אירועי חול המועד פסח, מימונה, וגם על אירועי יום העצמאות ה- 65: אייל גולן ולהקתו, יובל המבולבל, ליאור נרקיס, הפרויקט של רביבו, משה פרץ, גיא זוארץ ועוד רבים אחרים. לא יכולתי שלא להזדעזע נוכח בזבוז כספי הציבור ובעיקר, מחוסר הרגישות, כלפי תושבי אשדוד העניים. כיצד אפשר לחגוג בחגיגות ראווה ולבזבז מיליונים, כאשר אנחנו מדורגים במקום השלישי בממדי העוני בישראל?". אז אולי השנה הבינו בעירייה שזה צורם להוציא מאות אלפי שקלים מקופת העירייה על כוכבים בבימות חגיגות הממונה ויום העצמאות. אבל עדיין יש כל כך הרבה בתים בהם הולכים לישון ילדים עם בטן מקרקרת, מאות קשישים שאין להם כסף לחמם את הבית בחורף או לקנות תרופות. והתמונות שראינו בתקשורת הארצית על אנשים רעבים באשדוד מחטטים בזבל ליד השוק העירוני נמשכות.


אשדוד במקום השני בהגירה שלילית
נתוני הלשכה המרכזית שפורסמו השבוע מתייחסים גם לנתון עצוב אחר. של עזיבת זוגות צעירים את העיר אשדוד לטובת ערים סמוכות: אשקלון המובילה בהן, חולון בת ים וערים אחרות. הסיבה : מחירי דירות יקרות, אי מציאת עבודה הולמת ושעממון גדול בעיר.כמה לא מפתיע, על פי הנתונים אשדוד במקום השני בהגירה השלילית. כלומר שיותר תושבים עזבו את העיר מתושבים שהגיעו לעיר. אשקלון לשם המחשה יש בה הגירה חיובית מאוד. כך למשל, אשדוד ניצבת אחרי ירושלים עם הגירה שלילית של 8,743 תושבים. אשדוד עם הגירה שלילית של 1,491 תושבים לשנת 2012. על פי הנתונים של השנה שקדמה לה 2011 דורגה אשדוד במקום השישי של מאזן ההגירה השלילית, עם הגירה של 1,139. כאמור ההגירה של רבים מהתושבים שגדלו באשדוד היא לטובת אשקלון. הם החליטו לעזוב ועברו למקומות כמו אשקלון שם מחירי הדירות זולים יותר מאשדוד והתנאים טובים יותר. כפי שנכתב ב"השבוע באשדוד" רבים מהעוזבים את אשדוד הם זוגות צעירים שמחפשים עתיד טוב יותר מאשר העיר אשדוד מציעה לתושביה.

 

על כן כאשר דוחות מוסמכים מדרגים את אשדוד מצד אחד את העוני באשדוד, ודוח אחר מדגיש את ההגירה השלילית של העיר אשדוד ודוח נוסף מדרג את העיר אשדוד כעירייה עשירה נשאלת השאלה, לאן הולך הכסף? איך ייתכן שפעם אחר פעם אנו עדים לתמונות מבישות של תושבי אשדוד מחטטים בזבל כדי למצוא מה לאכול? למה עירייה שיש בה עודף תקציבי ומוגדרת כעשירה צעירים עוזבים את אשדוד? למה אין מספיק תעסוקה? למה העירייה לא מקדמת פרויקטים לבניית דירות לזוגות צעירים?. זוג צעיר כיום אינו יכול לרכוש לעצמו דירה עם המחירים המטורפים שיש בעיר אשדוד, והם נאלצים לעקור מהעיר בה נולדו והתחנכו לאשקלון ולערים אחרות. העירייה חייבת לאלץ קבלנים ויזמים לבנות דירות עבור זוגות צעירים ולאלץ אותם למכור במחירים סבירים. טוב היו עושים בעירייה אם היו לוקחים בחשבון את העובדה המצערת לפיה תושבים צעירים, דור העתיד בורחים מאשדוד ויוצאים בקמפיין נרחב להחזיר את הבנים הביתה. לדאוג להם למקום עבודה ראוי: בעירייה, באלת"א, בנמל, במפעלים נוספים. העיר אשדוד מצד שני מתחרדת מאוד ולצד ההגירה השלילית אוכלוסיית החרדים בעיר גדלה מאוד. הם כבר בשליטה כמעט מלאה על העירייה ועל מוסדותיה. אם לא יעשו מהלך כבר כעת בשנים הקרובות העיר תיפול בידי החרדים.

הוסף תגובה

תגובות לא ראויות תוך שימוש בביטויים העולים כדי לשון הרע יימחקו מהאתר.