ashdod10 logo

חרדה מהחרדים

חן בוקר כתבת "אשדוד 10" סיקרה את ההפגנה של החרדים בלבוש צנוע, חטפה אבן בבטן שהושלכה לעברה מחרדי ולמדה פרק באלימות חרדית. בוקר, הכתבת היחידה כאישה מתארת את המהומות מזווית עיתונאית נשית חילונית
חן בוקר | ראשון, 16 פברואר 2014 15:49

מתוקף תפקידי כעיתונאית יצאתי לסקר את האירוע, שאמור היה להתקיים תחילה בצומת הנמל, בכניסה הצפונית לאשדוד. זה מה שהודלף לנו על ידי גורמים חרדיים. הגעתי מוקדם יחסית למקום מכיוון שחששתי ,שבגלל חסימת כבישים לא אצליח להגיע ללב ההפגנות. פגשתי שם את מפקד תחנת משטרת אשדוד, סנ"צ נועם שקל, שיחד עם פקודיו מתדיינים לקראת ההפגנה הלא חוקית במקום. לאחר מספר דקות, הבנתי שהמפגינים בעצם עשו תרגיל והם בסך הכל הערימו על השוטרים והעבירו את מיקום ההפגנה לצומת המרכזי של הכניסה הדרומית לעיר. הדבר הראשון שעלה במוחי זה שעם כזו "אסטרטגיה מלחמתית" וניסיון להטעיית ה"אויב" אולי באמת חבל שהם לא מתגייסים לצבא ומממשים תורות קרב יצירתיות שכאלה.

כשהגעתי לצומת הדרומי ראיתי כבר את מפקד תחנת אשדוד כבר מחכה בצד. מה שאומר שמשטרת ישראל הבינה די מהר את ה"תרגיל" שתכננו לה. ירדתי מהרכב ולבשתי חצאית ארוכה יחסית וצנועה. לא אשקר ואומר שהבנתי שההפגנה לא הולכת להיות כזו עם פרחים ומוזיקה והדבר האחרון שרציתי היה לעורר את חמתם של המפגינים מטעמי "אי- צניעות". בתחילה, ראיתי קומץ של חרדים עומדים ליד הצומת. לאחר מכן, בהפרשים של דקות מעטות נוספו עוד ועוד מפגינים למקום שזרמו בהמוניהם והם החלו להתחלק לאזורים שונים בצומת כאילו לפי תוכנית סדורה. השוטרים במקום ניסו לדבר עם כמה מהם ולהניא אותם מלהפגין ולעצור את התנועה, אולם הם היו נחושים בדעתם ותוך שניות זרקו את עצמם על הכביש, התאגדו בקבוצות וחסמו את כל דרכי הגישה מכל הכיוונים. מפקד תחנת אשדוד הבין שזה עומד לצאת משליטה וקרא להם להתפזר מהמקום. נהגים שנאלצו לעצור רכבם יצאו כעוסים מהרכב וצרחו על החרדים שיקומו תכף ומיד ויתנו להם להגיע למחוז חפצם. אולם המפגינים- לא סרו ממקומם, דבר שלא הותיר לסנ"צ שקל אלא להכריז על פינוי בכוח ואכן, למקום הגיעו במהירות שוטרים נוספים ופרשי משטרה מצויידים ומשאית לפיזור הפגנות שמתיזה מים.

בעודי מנסה לצלם ולתעד את המתרחש חשתי לפתע במכה חזקה בבטן. אבן אחת שנזרקה לעבר השוטרים לצדם עמדתי, פגעה לי בבטן. כאב חד ולרגע אחד נמלאתי בחרדה עצומה וניסיתי להתרחק טיפה מההמולה, שהייתה במקום . כעיתונאית, הבנתי שאין ברירה ואם אני רוצה להגיש "פריים" צילום מוצלח אין לי ברירה אלא ללכת ולעמוד במוקד האירוע. התגברתי על הכאב והמשכתי בעבודה. השוטרים פיזרו את המפגינים אך לאחר זמן קצר הם חזרו שוב לצומת, נחושים עוד יותר. הם החלו לקרוא לשוטרים "נאצים" ובשמות גנאי אחרים ופיללו שהם מוכנים למות למען תורתם. זה עבורי היה שוק והלם. האווירה רק הלכה והתחממה ואף נזרקו אבנים וירקות לעבר השוטרים. הצומת הפכה לזירת קרב כמו שרואים במהומות בשטחים. המשטרה בתחכום החלה לבצע מעצרם נקודתיים על פי פקודה היו מביאים ניידת בכיוון נסיעה כשהיא מונעת ונהג יושב בה, מבצעים מעצר מהיר של מתפרע דומינטטי ומטיסים אותו לתחנה. כך נעצרו 13 מתפרעים. בשלב כלשהו כאשר ידה של המשטרה הייתה על העליונה ולאחר שקיבלו המפגינים "הוראה מלמעלה" לפיזור הם עוד הגיעו לתחנת המשטרה באשדוד המשיכו שם את ההתפרעות ולסיום הציתו ניידת.

תוך כדי האירוע הזה הצלחתי לצלם גם סרטון שהפך לויראלי ברשת, בו ניתן לראות שוטרים עוצרים את אחד המפגינים, מכניסים אותו לניידת ומפגין אחר פותח לו את הדלת והוא בורח מיד מהצד השני. סרטון ששם לעג באופן מסוים את משטרת ישראל. חשוב לי לציין שעל אף שהסרטון התפרסם ברמת התקשורת הארצית, אני מעריכה עד מאוד את עבודתם של שוטרי משטרת ישראל. בתור "צופה מהצד" ומסקרת התנהגותם האלימה של המפגינים הלחיצה אותי לעתים וניסיתי כל הזמן למקם את עצמי מחדש מחשש להיפגע באיזה שהוא אופן. ההפגנה הזו ומה שראיתי הרגיז אותי מאוד.

אני שרתתי בצה"ל, יש לי אח גדול, שהיה קצין ושני אחים קטנים שמשרתים בצה"ל בימים אלו. לאור המצב הבטחוני והאיום הבלתי פוסק על מדינת ישראל כיוון שאנו סובבים אויבים, אני מבינה לעומק את הצורך בגיוס לצה"ל. למיטב הבנתי זוהי אינה ההפגנה האחרונה וההפגנות העתידות לבוא יהיו פרועות ונחושות יותר. כל שנשאר לי הוא לחפש חצאית אחרת ללבוש, להטעין את סוללות המצלמה ולקוות שהאבן שנזרקה לעברי היא הפגיעה האחרונה שאספוג כעיתונאית.

הוסף תגובה

תגובות לא ראויות תוך שימוש בביטויים העולים כדי לשון הרע יימחקו מהאתר.