ashdod10 logo

חיי לילה באשדוד- יש דבר כזה?

אשדוד היא העיר החמישית בגודלה בארץ אבל יש פה חמישה ברים. יש כאלה שניסו לפתוח ונסגרו מסיבות כאלה ואחרות. לברים הקיימים יש את האופי שלהם. ריבוי של מקומות בילוי יביא לגיוון לתושבים ולבליינים אבל זה פשוט לא קורה. פעם אזור התעשיה באשדוד היה כמו מדרחוב הומה אדם עד כדי שהיו ימים שלא הייתה כניסה לרכבים ואנשים היו עושים "סבב ברים".
חן בוקר | ראשון, 22 ספטמבר 2013 10:59

אין באשדוד גוף כמו "איגוד הברים" שקיים בתל אביב שעוזר לטיפול בבירוקרטיות ונותן לברים להתעסק בעיקר במיתוג ובצרכי האוכלוסייה שמגיעים אליהם. אף אחד לא יוזם ובא לקראת, ואחר כך מדברים על הנושא עם פרצוף של סימן שאלה שתוהה למה הצעירים עוזבים את העיר. לא רק שאין פה דיור סביר לצעירים- גם אין להם מה לעשות באשדוד. 

באשדוד עושים פסטיבלים ואירועים תרבותיים, העירייה מקדמת אירועים של הופעות כמו "פסטיבל הבירה" או פסטיבל היין שקורה בחוה"מ סוכות. גם בנו אמפי פארק מרשים ופתחו את היכל התרבות אבל אין שיתוף של הפאבים בעיר כדי שיקימו את הברים עצמם במתחם. גם אין אירוע כמו בתל אביב כדוגמת "לילה לבן" שבו יש אירועים תרבותיים ברחבי העיר שכוללים הופעות ואירועים שלוקחים חלק יחד, בשיתוף פעולה עם הברים בעיר. יש באשדוד גם המון מסעדות ובתי קפה אבל אין אירוע כמו "טעם העיר" לקידום העסקים המקומיים ולא חסרים פה שפים מצליחים. כשנוח אשדוד נמצאת במרחק של חצי שעה מתל אביב. הכל פה. אבל כשמנסים להביא חידושים מישהו ממהר לבוא ולומר ש״פה זה לא תל אביב״.

הבעיה של הקהל הצעיר באשדוד היא שגם אם נפתח מקום שנחשב לסבבה, אחרי כמה זמן זה מרגיש שהברים הופכים למקום של ערסים ומה לעשות- לי לא נעים לבלות במקום שמלא בערסים. לפעמים נדמה לי שאין לאן לצאת בעיר הזאת. הנאפו פו והפיגל הם מקומות בילוי שיצאתי אליהם כבר לפני עשר שנים והיום, אני יכולה ליהנות ממפגשים מיקריים עם אנשים שנהגתי לבלות איתם פעם ומצד שני למצוא את עצמי מבלה באותו המקום יחד עם האחים הקטנים שלי. לא אומרת שזה רע אבל בואו נגיד שבתור בחורה בת 29, אני לא חושבת שאם בחור בן 22 ינסה להתחיל איתי בפאב השכונתי ייצא מזה משהו. באשדוד יש גרעין קבוע. אין אנשים מתחלפים, אין פנים לא מוכרות. יש את הבליינים הקבועים שיוצאים פה ויש את אלה שיוצאים לתל אביב ולמקומות אחרים.

ונכון, פה זה לא תל אביב, אין מה לעשות. אבל אם אי אפשר להשוות את חיי הלילה באשדוד לתל אביב קל מאוד להשוות אותם לחיי הלילה באשקלון. או בנתיבות. באשקלון יש חיי לילה תוססים שמלאים באווירה טובה ובקהל איכותי ויחסית בוגר כמו למשל בפאב "הנשיא", ה"ג'ק" וה"דוק". בנתיבות יש מתחם חיי לילה מפואר שזכה לסיקור נרחב במהדורת שישי של חדשות ערוץ 2. באשדוד, נכון לעכשיו יש המון מסעדות, המון בתי קפה ואולי חמישה ברים. שכונתיים ואולי שני דאנס ברים שמנסים להתקדם הלאה אבל להתקדם הלאה ולשמור על קהל איכותי לא תמיד הולך ביחד. בנתיבות מקבלים המון "גב" מהרשויות, המשטרה נותנת תחושת ביטחון מהמשטרה שעושה שם סיורים.

ומה באשדוד?

לקחתי לשיחה קצרה את הבעלים החדשים של ה"לורנס" בר באשדוד- אורון אמר, בן 26 מגדרה ואת מנהל הבר שלו, איש חיי הלילה היותר מצליח ומוכר בעיר, אוהד דרזי בן ה- 28.
oron lorens
אורון אמר. הבעלים החדשים של ה"לורנס" באשדוד. (צילום: נתן כהן)

 

אמר נכנס ללורנס לפני כשלושה חודשים וללא ספק בא לעבוד. הוא מפרפר במהלך ערב בין הכניסה למטבח ולבר, לוודא שהכל מתקתק ועובד ולכל העובדים יש מצב רוח טוב. הוא גם מקפיד שהמוזיקה תהיה טובה. לא, אין מצב שהוא יסכים לשים שיר של עומר אדם או משהו כזה. למען האמת אין מקום שמנגן מוזיקה מזרחית באשדוד, שזה משעשע כי יש פה קהל גדול מאוד שאוהב את המוזיקה הזו ומגיע למקום כמו הלורנס ומבקש מידי פעם לשמוע שיר של אייל גולן או עומר אדם. הוא לא בא לעשות שכונה. הוא בא להחזיר לקהל האשדודי האיכותי את התחושה שיש מקום ביתי ואיכותי שהם יכולים לבלות בו.

אורון הגיע עם אנרגיות חדשות ואחרי שלושה חודשים כהבעלים החדשים במקום הוא החזיר את ליין ההופעות החיות- אריק ברמן כבר היה, גם מופע סטנד אפ של ברלד (בשבוע שעבר) אפרת גוש תופיע ביום ראשון (22.9.13) וב- 14.10.13 יופיע עידן חביב. "בהופעה של אריק ברמן הגיע הקהל הספציפי שאנחנו רוצים שיהיה הקהל הקבוע של המקום. מבחינתי אריק ברמן, השירים שהוא שר, הקהל שאליו הוא פונה זה סוג הקהל שאנחנו רוצים שייצגו את המקום", אומר אורון.

הלורנס מתניע מחדש, מתעורר לחיים ואיתו גם קהל הבליינים האשדודי. אורון הביא מארחת, לא סלקטורית אבל לא ייכנסו למקום גברים מתחת לגיל 23 ובנות מתחת לגיל 21. לא יהיו ערסים במקום ובטח שלא תתפתח שם קטטה. המקום פונה לקהל שבא לבלות, לא לחפש צרות.
כשאני שואלת אותו על דרזי הוא אומר: "קשה לי למצוא מילים לתאר את דרזי, הוא מנהל את הבר ואני עושה כל דבר בשיתוף פעולה מלא איתו. הוא איש שיווק מבריק שקורא את הקהל מזה ארבע שנים. יש לו שיטה אבסולוטית בחיי הלילה בעיר. הוא מנהל את הצוות, סחורה, משווק את המקום. הוא מנהל את הבר לכל דבר לעניין."

דרזי יכול היה לעזוב את הלורנס עם העזיבה של דן איטח ושלומי מלכה, הבעלים הקודמים. הוא אוהב את חיי הלילה ורואה בהם מקום עבודה כיפי וסוחף. במפגש הראשוני עם אורון הוא קיבל דרייב חדש ורענן והחליט להמשיך ולזרום איתם. הוא ממליץ להם לשמור על הקו שהם באו איתו, לדבוק במטרה. הם עובדים בשיתוף פעולה. הוא מרגיש שיש שינוי מאז החלפת הבעלים. ה"חומר העייף" חודש וקיבל אנרגיות חיוביות חדשות. לפעמים מרגיש שהלורנס כשנפתח לפני כחמש שנים נפתח באנרגיה גדולה וניסה לשמור עליה, אבל המקום נשאר באותה האווירה כמו ביום בפתיחה במשך כל חמש השנים.

אורון מכריז שהוא לא מתפשר על האוכלוסיה בחשיבה כלכלית. אין לו בעיה לעשות חצי ממה שהוא מרוויח אבל להקפיד על אוכלוסיה איכותית. הוא מתלהב מאשדוד, מזה שיש אורח חיים ארוך לפאבים (נותן כדוגמא את הפיגל והנאפו). "לא באתי לעשות סיבוב של כסף ולעזוב את המקום. באתי להישאר. ראיתי כמה מקומות והיו לי כמה כיוונים. העדפתי לקחת עסק קיים, שעובד, עם מוניטין ואוכלוסיה טובה. הכרתי את הצוות ואת דרזי והבנתי שאני מוקף באנשים שאני נהנה בחברתם."
berlad lorens ronen najati

ברלד במופע סטנד אפ ב"לורנס" בשבוע שעבר. (צילום: רונן נג'אתי, מתוך עמוד הפייסבוק של ה"לורנס")

כשאני שואלת את דרזי מה לגבי הבמות הפתוחות הוא אומר: "אני יודע שהבמות הפתוחות היו סוג של סימן היכר של המקום. מבחינת האופי של המקום הקהל שהיה מגיע לשם זה הקהל שאנחנו שואפים אליו. אני מאמין שאחרי שנסיים את ליין ההופעות החיות עם האמנים הכי חמים בתעשייה נביא אמנים פחות מוכרים וגם נחזור לכל הבמות הפתוחות. וכן, אין מה לעשות, ביחס לכל ערב אחר שאנחנו מקיימים במקום, ערבי הבמות הפתוחות לא ריווחיים כלכלית ועדיין, אנחנו חושבים שיש בהם הרבה יותר מכסף."

מאז שהתחלפו הבעלים הדבר הראשון שהשתנה הוא האוכל בתפריט. לא ברמה של מסעדה, אבל יש אופציות נוספות שהן נחמדות. אורון מדגיש שהוא מקפיד על חומרי הגלם, על הטריות ועל ההגשה. חזותית, הם סוג של שינוי ופתחו את הקומה למעלה מחדש. הקימו שם בר אינטימי, התקינו מיזוג (שלא היה לפני) ומילאו את המקום באווירה טובה. כמובן שהקהל בדרך כלל ממלא את הבר למטה ורוצה להיות במרכז העניינים אבל הבר למעלה מאוד אינטימי ונעים.
derzi and oron

אוהד דרזי ואורון אמר. השבוע בקומה החדשה של הפאב

הלורנס הוא מקום עם תאורה, מוזיקה, תקליטן שונה בכל ערב. יש דינמיקה של דאנס בר, אולי סוג של פיק אפ בר. רואים את כולם, יש תחושה של קירבה ואינטימיות. המקום גם נבנה באווירה של ה"פלורה" ברחובות. הלורנס הוא יוניקי בעיר, אין פה מקום שדומה לו: ימי שלישי- ליין היפ הופ, ימי רביעי- ערב חברים "שקט" יחסית עם מוזיקת רוק קלילה, ימי חמישי- ליין אלקטרוני ודיפ האוס עם אסף אברמוביץ' ומוצ"שים- מוזיקת מיינסטרים. וכן, יש גם הופעות חיות מהטובות בארץ. פשוט תגיעו.

הוסף תגובה

תגובות לא ראויות תוך שימוש בביטויים העולים כדי לשון הרע יימחקו מהאתר.