ashdod10 logo

חבר כן, ערב לא

עו"ד עדי אורן-פריאנטי, מבעלי משרד עורכי הדין אורן-פריאנטי-אילישקה ושות', מומחית לדיני עבודה, מגשרת מוסמכת ומנהלת פורום משפטי לזכויות העובד אשר משמשת כיועצת המשפטית של התאחדות הקבלנים והבונים באשדוד, מעניקה לגולשי 'אשדוד10' טיפים לצעדים שיש לנקוט לפני שחותמים על ערבות וגם למה להגיד 'לא' לחבר ולבן משפחה.
עדי אורן - פריאנטי | רביעי, 24 יולי 2013 15:23

ערבות היא התחייבות מצד גורם כלשהו לפרוע את החוב של לווה כלפי צד שלישי במידה והוא לא יוכל לפרוע בעצמו את ההתחייבות. החוק המסדיר את נושא הערבות הוא חוק הערבות תשכ"ז 1967. החוק מבחין בין שלושה סוגים של ערבים – ערב רגיל, ערב יחיד וערב מוגן. מהות ההבדל נעוצה בהגנות הקיימות לכל אחד מסוגי הערבים כאשר לערב המוגן קיימות ההגנות החזקות ביותר.

קיימת תחושה כי חתימה על ערבות לקרוב משפחה היא פחות מחייבת בהנחה ש"מה כבר יכול להיות?" ואם תהיה בעיה בוודאי הוא ידאג לפירעון החוב. בנוסף , לא מקפידים על תוכן הערבות וכושר הפירעון של הלווה. חשוב להבין ולדעת, ביום שהבנק יפנה אלינו כערבים וידרוש פירעון חוב, לא יעזרו לנו סיבות כמו: "אינני זוכר למי חתמתי, לא אני קיבלתי את הכסף או הנכס, אני רק ערב". זכרו! ערב לחוב שלא נפרע אחראי ברוב המקרים כמו החייב העיקרי, כאילו הוא עצמו קיבל את הכספים או הנכסים הרלוונטים לחוב. אנשים רבים הסתבכו כלכלית משום שמיהרו לחתום ערבות למישהו, גם אם היה חבר קרוב או בן משפחה, ובגלל קריסתו הכלכלית הסתבכו גם הם.
10 צעדים שיש לנקוט לפני חתימה על ערבות ובמהלכה.

1. האם החייב העיקרי הוא בעל יכולת לפרוע את החוב בתנאים שצוינו? אסור לחתום ערבות מבלי לדעת אם הלווה יוכל בוודאות לפרוע את החוב. קל וחומר אין לחתום אם יודעים בוודאות כי הלווה לא יוכל לפרוע את החוב.

2. אין לייחס משמעות להיכרות אישית או משפחתית עם הלווה. במקרים רבים התברר, שאלה שחתמו על ערבות נדהמו איך בן המשפחה שחשבו שהכירו – מתגלה כאדם אחר לגמרי שאינו אחראי למעשיו.

3. חשוב לבדוק לעומק ככל האפשר את כושר הפירעון בפועל של מבקש הערבות. העובדה שהלווה נוסע ברכב יוקרתי ו/או גר בדירת פאר אינה מעידה כהוא זה על יכולתו לפרוע את ההלוואה. במרבית המקרים אותם נכסים ממושכנים ומשועבדים במלואם בגין הלוואת אחרות שנלקחו ע"י אותו לווה.

4. על חותם הערבות לבדוק עם עצמו האם יוכל לפרוע את החוב במקרה הגרוע בו הלווה לא יפרע את החוב. אם אתם יודעים כי במצב שהבנק יפנה אליכם כערבים , לא תוכלו לעמוד בפירעון ההלוואה עליכם לחשוב פעמיים לפני החתימה. לא מעט אנשים פושטים רגל בעקבות ערבויות שחתמו לאנשים שונים ולא בגלל ניהול הכספים של עצמם.

5. באופן עקרוני, מה שלא כתוב לא קיים. אמירה כמו "סמוך עליי" חסרת ערך לחלוטין. דרשו להוסיף - אפילו בכתב יד על אותו כתב ערבות – כל הבטחה שניתנת לכם ע"י הגורם האוחז בערבות ולא כתובה בכתב הערבות עצמו. אם לא יסכים לרשום, קחו זאת בעירבון מוגבל. יש להקפיד על התוכן ועל שמירת העתק מכל מסמך שעליו חתמתם.

6. עדיפה ערבות עם סכום מוגבל לזמן מוגבל מאשר ערבות בלתי מוגבלת לזמן לא מוגבל, שהשלכותיה עלולות להיות קשות מאוד.

7. בערבות בלתי מוגבלת, עם תום הערבות חשוב מאוד לשמור במשך שנים רבות את האישור כי ההתחייבות נפרעה. לא רק שבע שנים, אלא לכל החיים. ידועים מקרים בהם בנקים הסכימו להסיר במחשב בתקופת שגשוג של הלווה את אחד הערבים, אך לא נתנו על כך אישור בכתב.

8. לאחר מספר שנים, כשמצבו של החייב העיקרי הידרדר, "גייסו" את אותו ערב, שלכאורה נמחק, באמצעות המסמך בכתב עליו הוא חתום כערב. אותו ערב לא יכול היה לטעון כמעט כלום, כיוון שלא היו לו סימוכין לטענותיו.

9. יש להקפיד שכל החלקים הריקים בכתב הערבות, אלו שלא כתוב הם דבר, מולאו במלואם או לחילופין נפסלו, על מנת שלא יוכל האוחז בכתב הערבות להוסיף פרטים ללא ידיעת החותם על הערבות, שהרי לערב בדרך כלל נותנים רק עותק ולא את המקור.

10. לא להתבייש לומר לא, גם אם זה קרוב משפחה! "החכם עיניו בראשו". מי שיודע שהלווה לא יכול לעמוד בפירעון החוב, או ערב היודע שאינו יוכל בעת הצורך לעמוד בפירעון החוב, שלא יחתום על כתב ערבות, השלכות החתימה עלולות להתברר כמרחיקות לכת.

אין לראות בטור זה תחליף לייעוץ משפטי.

הוסף תגובה

תגובות לא ראויות תוך שימוש בביטויים העולים כדי לשון הרע יימחקו מהאתר.