ashdod10 logo

הפעם בוחרים

יניב קקון, יו"ר תנועת 'אשדודים' הצעירה המתמודדת למועצת העיר מדבר בטור ישיר על הבחירות המקומיות ועל איך הן משמשות לנו, כחברה, מראה אמיתית.
יניב קקון | ראשון, 30 יוני 2013 23:11

ב22.10 ייערכו הבחירות המקומיות באשדוד. בבחירות האלה נבחר בפתק אחד מועמד לראשות העירייה ובפתק שני רשימה למועצת העיר. סטטיסטית, פחות מ 50% מאיתנו יבחרו להצביע. במציאות, לאורך חמש השנים לאחר מכן, כולנו נשלם את המחיר של הבחירה הזו, לטוב או לרע.

מועצת העיר היא קבוצת האנשים המייצגים את כולנו אשר מקבלת החלטות על חיי היומיום שלנו. ההחלטות שמתקבלות בה משפיעות על החיים שלנו מהר יותר וחזק יותר מרוב החלטות הממשלה. מספר מצומצם של נבחרי ציבור יושבים בהתנדבות בלב הצמתים המשפיעים על היומיום ועל תכנון קצר וארוך הטווח של העיר שלנו;

מה ואצל מי ואיך ילמדו הילדים שלנו? כמה פעמים בשבוע יפנו לנו את האשפה? כמה סייעות יהיו בגני הילדים ובכיתות העמוסות? כמה מיסים נשלם ועל מה נשלם אותם? האם תהייה אווירת קהילה פלורליסטית או כפייה דתית? האם כשהילדים יגדלו יהיה להם איפה לבלות? והאם כשיחזרו מהצבא יהיה להם איפה לגור וללמוד?

אחוזי ההצבעה הנמוכים בבחירות המקומיות הם לא פחות מאסון חברתי שנובע מאדישות, מחוסר חיבור ומאינטרסים של כל מי שלא רוצה שתבואו להצביע, שלא רוצה שתדעו באמת מה קורה אצלנו בעיר. כי ככה יותר נוח לנהל בחוסר שקיפות עסקאות נדל"ן, כסף, מעטפות, מכרזים תפורים במיליונים, קריצת עין, העלמת עין, תקציבי פרסום והאדרה עצמיים. את כל אלה אי אפשר לעשות כשאנחנו מודעים. מתעניינים. מתמודדים ומצביעים.

אנחנו היחידים שיכולים לקבוע אם זו תהיה מועצה עם נורמות של מצויינוּת המצופות ממועצה גדולה ואיכותית או שישתרשו בה הבינוניות והכסת"ח של מועצה חסרת חזון ופיקוח. האם תהיה יוזמת ופורצת דרך למעננו או שמרנית ומיושנת? האם היא תתנהל על ידי עסקנים, קבלנים ואינטרסנטים או על ידי אנשי עשייה מהשטח המאמינים בשותפות ציבור, בשבירת הסקטוריאליות ויותר מהכול בניקיון כפיים?

אז איך משנים? איך עונים על כל השאלות שנשאלו למעלה? מגיל 17 ומעלה, במקום אחד, בקלפי.

יועצי התדמית השונים כבר התחילו לעבוד (למי שיש לו לשלם סכומי עתק לכאלו), תופרים סיסמאות, מנטרות של "שינוי" או לחילופין של "עליית מדרגה בפיתוח"...

בשנים האחרונות, ברוך השם ועם הרבה עבודה קשה, נקודת המבט שלנו כציבור השתנתה, הפסקנו להיות פראיירים. למדנו לזהות מי משרת אותנו ומי לא, אנחנו יודעים מי מונע מאיזה אינטרס ולא מוותרים. את המגמה הזו חייבים להמשיך גם בבחירות המקומיות, אני מציע להקשיב טוב טוב לכל המועמדים, לשאול שאלות, לברר עוד קצת בין השורות ומתחת לפני השטח מי המתמודדים? מי מקיף אותם? מה האינטרס החבוי? מי הנבחרת שלהם? למה הם כאן?

האמת האחת הברורה לכולם – שכשאנחנו מעורבים, מקשיבים, מתמודדים ומצביעים, בהכרח יבחרו המועמדים המתאימים מבחינתנו. אלו שישרתו אותנו בסופו של יום.

אז קחו רגע זמן מהחיים העמוסים ובואו נדאג שבבחירות הקרובות אחוזי ההצבעה ייצגו את כל אשדוד ושהמועצה הקרובה תשרת את סדר העדיפויות שנותן מקום לכל האשדודים.

הוסף תגובה

תגובות לא ראויות תוך שימוש בביטויים העולים כדי לשון הרע יימחקו מהאתר.