ashdod10 logo

האשדודים- באים מאהבה

אור בן שמחון, בן 24, סטודנט למשפטים בבינתחומי בהרצליה ומוביל את מעגל הסטודנטים של תנועת 'אשדודים' מדבר על המצב הכללי בעיר ועל ההתאהבות שלו בתנועת 'אשדודים' הצעירה. טור מומלץ!
מערכת אשדוד10 | שלישי, 12 פברואר 2013 11:45

 

כבר הרבה זמן שאני שומע משלל כיוונים קולות של שינוי שמגיע מתנועת ה"אשדודים".

ובאמת, לא עבר הרבה זמן וחבר שחשף אותי חבר לפועלם שכנע אותי להגיע לפגישה של התנועה. כבר בעשר הדקות הראשונות של הפגישה, בשלב ההצגה של האנשים ידעתי כי אני רוצה להיות חלק מזה, חלק מהם. תכלס, מה שמשך אותי מעבר לעשייה המדהימה של התנועה הוא הטוהר והאמונה של הנפשות הפועלות.

פגשתי באנשים שגרמו לי להגדיר מחדש את המושג "אידיאליסט", ההקרבה והרצון הטוב היממו אותי מאחר ואני רגיל לעולם אחר, מלא באינטרסים.

נכנסתי כדי לבחון את התנועה מקרוב, למצוא איפה התרגיל... אבל ככל שעובר הזמן אני מבין יותר ויותר שהסיכוי שהלחץ הפוליטי יעשה להם מה שעשה לאחרים הוא כסיכוי שלחץ חברתי יגרום ליו"ר האגודה למלחמה בסרטן להתחיל לעשן. הם אמיתיים.

זיהיתי הזדמנות להיות כל מה שתמיד רציתי להיות וקפצתי על המציאה. למה? כי גם אני אשדודי, אשדודי גאה!

מה אני אוהב בלהיות אשדודי?

אשדודי טיפוסי לפי ההגדרה שלי (שהיא נטולת מירמור), הוא מישהו שנולד באשדוד- בין ת"א לבאר שבע והתנהג כמגנט חזק ששאב משני הצדדים את החלקים הטובים שבהם.

אשדודי הוא אחד שהצליח לבנות לעצמו את השילוב או האיזון המנצח שבין השכונה למטרופולין.

אשדודי הוא זה שגדל בין אנשים מכל התרבויות והעדות ולמד על כולם ואת כולם.

אשדודים זה חום, זה משפחה, זה גאוות יחידה ופטריוטיות ומבחינתי זה כבר מותג!

אשדודים זה אני ואתם. כולנו אשדודים וזה מה שמאחד אותנו.

למה הצטרפתי לאשדודים?

זה מתחיל מזה שהמבנה המוסדי-גיאוגרפי במדינת ישראל פשוט מעוות. רוב מוסדות ההשכלה הגבוהה והמוסדות הציבוריים נמצאים במרכז וכמובן שאחריהם גם כוח הקנייה, מקומות התעסוקה, התרבות ותנאי המחיה העדיפים (בניינים לשכירות סטודנטיאלית וכד'...) המחסור של אלה בעירנו יצר משבר שייכות של הצעירים עם העיר ומנהיגיה (למרות שרבים מהצעירים אוהבים את אשדוד נהיה בלתי אפשרי לחיות כאן...).

משבר נוסף שנוצר והוא של ותיקי העיר דווקא, הוא משבר של חוסר אמון ותקווה שניתן לשנות, התפיסה שנוצרה בפוליטיקה המקומית שלנו היא שאנשים פשוט לא יעשו את הטיול הקצר לקלפי רק מתוך אמונה ביכולת של העיר לפרוח ובפוטנציאל שלה אלא רק לצורך קידום אינטרסים אישיים.

את שני הדברים האלה השתכנעתי שאשדודים יכולים לעשות אחרת. אשדודים יכולים להחזיר את התקווה והשייכות ולעשות כאן שינוי תפיסה אמיתי.

בכדי לחזק ולהבהיר את עמדתי, אני רוצה לצטט את תגובתה של אחת מהחברות ב"אשדודים" לפוסט שפרסם יו"ר מועצת העיר מר גבי כנפו בדף של מוביל תנועת אשדודים יניב קקון בפייסבוק ובו העלה ספק בדרכה של התנועה:  "למר גבי כנפו, אף-אחד מנבחרי הציבור הנוכחיים במועצה לא מייצג את הציבור שיניב ותנועת אשדודים מייצגים, יניב מייצג את כלל תושבי העיר באשר הם אשדודים. לעומת זאת, הייצוג הנוכחי במועצה הוא ייצוג סקטוריאלי של קבוצות שונות בעיר, אותם הנבחרים בעצם שואבים כוח מהפילוג שיש בין אותן הקבוצות על רקעים של אורח חיים\עדתיות\מצב סוציו-אקונומי. הגיע הזמן שהסקטוריאליות תפנה את מקומה לפוליטיקה חדשה שתדאג לתושבי העיר - כתושבי העיר אשדוד ולא כתושב המשתייך למגזר כזה או אחר."

לסקפטים שבינינו, אני אומר – תנו לאשדוד ולאשדודים את הצ'אנס להוכיח שאפשר אחרת ולשים מראה מול כל אלה שטובתם האישית היא העומדת לנגד עיניהם. אנחנו מאמינים שתיתכן פוליטיקה נקייה והיא בבירור טובה יותר כאשר אנחנו לא מחויבים לבעלי אינטרס שונים או לסקטור כזה או אחר אלא רק לעיר אשדוד ולעצמנו כאשדודים.

אז מה עכשיו?

לכל מי שנשאר איתי עד החלק הזה של הטור... בקשתי היא שכל אחד ואחת יעשו מעשה קטן למען העיר, מעבר לקול בקלפי, תאהבו את העיר שבה כולנו חיים ובואו נביא אותה יחד למקום הראוי לה.  אשדודים למען אשדוד.

דוגמא למעשה אחד קטן שמשפיע? לחשוב פעמיים לפני שאתם יוצאים בערב עם חברים לתרום כמה מאות שקלים לכלכלתה של ת"א או רחובות – לשאול את עצמכם האם המשקה והפיצה של אחרי היציאה יהיו טעימים יותר מאשר באשדוד? או הדיסק שיתנגן בבר הוא דיסק מיוחד של שירים שבאשדוד אי אפשר לשמוע? והכי חשוב האם יש משהו טוב יותר מפטריוטים אמיתיים שנהנים יותר מהמשקה דווקא בעיר שלנו?

קורס בסיסי בכלכלה מלמד שכמה מאות שקלים שמסתובבים במשק שווים הרבה יותר מבחינת התוצר ופריחתה של הכלכלה המקומית. כל עסק אשדודי שנעזור לו לשגשג יעודד השקעה של אחרים, שהוכח להם שהצלחה כאן אכן אפשרית.

זה נכון שהתהליך לשינוי כלכלי/מוסדי הוא ארוך אבל אנחנו כאן למרתון, לא לספרינט. ואנחנו לא נעשה אותו לבד, אלא יחד עם התושבים כולם וכולן- יחד אתכם/ן.

לסיכום, החלטתי להפיץ את הבשורה... ובחוג בית שעשיתי לאוסף האנשים הדעתניים והסקפטיים ביותר שאני מכיר, שאלו אותי על המצע של של אשדודים. עניתי שההבדל המרכזי הוא שהמצע של "אשדודים" נכתב יחד עם התושבים, לא רק עבורם ולכן הוא שונה כי הוא מגיע כפקודת ביצוע מהתושבים אל המועצה. ועוד, כשכל מפלגה "תתאבד" עבור האינטרסים של הסקטור שלה או הטאינטרסים האישיים של מוביליה, אנחנו נעשה הכול עבור האשדודים שאוהבים את אשדוד. זה הסקטור שלנו, אלו האינטרסים שלנו.

אז אני בפנים חזק, רוצים להצטרף אלי?

"אשדודים" היא תנועה חברתית – פוליטית אשר פתוחה לקבלת חברים חדשים שיהיו שותפים                 בפעילויות השונות ובעיצוב התנועה והעיר. להצטרפות: 052-2573978, מייל:   [email protected]  
דף הפייסבוק הרשמי: "תנועת אשדודים"  אתר האשדודים: www.ashdodim.org

הוסף תגובה

תגובות לא ראויות תוך שימוש בביטויים העולים כדי לשון הרע יימחקו מהאתר.