ashdod10 logo

גאווה ודעה קדומה

ב-21/6 יתקיים מצעד הגאווה הראשון של אשדוד. מצעד שמסמל את החופש ואת הסובלנות שעלינו כחברה לגייס כלפי אוכלוסיות שונות בתוכנו. באופן טבעי, כמעט בכל חברה, כל דבר שנחשב לחריג, מעורר התנגדויות והצהרות שמקורן בעיקר הוא פחד מהשונה ואי יכולת להתמודד עם קבלה של מי שהתנהגותו/ תרבותו/ דתו/ אורח חייו שונה משלנו.
שמוליק דואק | ראשון, 02 יוני 2013 09:43

כשעובדים עם הרבה אנשים, שומעים המון דעות מגוונות. אצלי בעבודה התפתחה שיחה ארוכה ונוקבת בעניין המצעד בין כמה לקוחות במקביל. הכי אני אוהב לשמוע את האנשים ה"נאורים" ש"אין להם שום בעיה עם הומואים ולסביות".. הם רק לא מבינים למה באשדוד ולא בתל אביב. הם גם חושבים שאסור לצעוד בירושלים כי היא "עיר קדושה". חלקם חושבים שזה ממש בסדר שיהיה מצעד באשדוד, אבל "רק שלא יצעדו עירומים ושיתלבשו נורמלי ולא פרובוקטיבי".

עלו בין היתר שאלות כמו "על מה הגאווה?" או "היום הם כבר כמו כולם, איזה עוד זכויות הם רוצים ?"

בואו נתחיל מזה שאם יש כאלה שחושבים שיש להם זכות להגיד לאחרים איפה מותר להם לצעוד, באיזו עיר כן ובאיזו עיר לא, או איך להתלבש וכו', זה כבר מסביר שעדיין אין להומואים ולסביות זכויות שוות ושעדיין יש כאלה שחושבים שיש להם זכות להגיד לאחרים איך להתלבש ובכלל איך להתנהג ואיך לחיות את חייהם. השאלה מנין נובע הצורך הזה של אדם מסוים, להגיד לאדם אחר מה נכון לו ומה לא ?
ירושלים עיר קדושה ? אולי גם ללסביות והומואים היא קדושה באותה המידה ? יש למישהו מונופול על העיר, כבישיה ומדרכותיה ? מי בכלל יכול לקבוע לאחר איפה לצעוד ? זאת לא זכות אלמנטרית של כל אזרח ? נטיה מינית היא זאת שקובעת אם יהיו למישהו יותר זכויות או פחות ? מישהו יודע כמה סוטים מסתובבים בשעה זו בירושלים ואפילו ברחבת הכותל, שאינם הומואים או לסביות ?.

אפשר גם לא לאהוב את הלבוש שלהם. אפשר גם להסכים שלפעמים הוא פרובוקטיבי מדי. אז מה זה אומר ? האם זה נותן למישהו את הזכות להגיד לאחר איך להתלבש רק בגלל שזה לא לרוחו ?

יש המון דברים מסביבנו שלא כולנו אוהבים, אבל אם מישהו אחר אוהב זה עדיין לגיטימי. הרי זה כדור הארץ של כל היצורים שחיים בו.
ישנם מגזרים שונים שמתלבשים באופן חריג, בתלבושות אחידות ובצבעים אחידים, חובשים כובעי פרווה ומעילים חמים שחורים וארוכים בשיא הקיץ. יכול להיות שזה נראה מוזר בעיני אחרים. יכול להיות שראש מגולח עם פיאות מסתלסלות מצדדיו גם זה מראה חריג לדעתם של קבוצות שונות באוכלוסיה, אבל האם זה נורמלי שנתחיל להעיר אחד לשני על סגנון הלבוש או על הצבעים ? האם בחירת סגנון הלבוש או התספורת היא לא אוטונומיה פרטית של כל אדם ?

מדי שנה מתקיימים מצעדים ותהלוכות תחת נושאים ודגלים שונים – צעדת הגלבוע, צעדת העמק, צעדת הנגב, מצעד החיים, הפנינג ההליכה השנתי, תהלוכות של הכנסת ספר תורה, תהלוכת ל"ג בעומר, צעדת הכלייזמרים, מרתון שנתי ועוד ועוד תהלוכות ומצעדים מכל הסוגים. אז לא יתכן שדווקא מצעד שמטרתו להפיץ אהבה סובלנות וקבלה, יזכה להתנגדות ולביקורת (אגב גם במרתון יש כאלה שרצים בלי חולצה או עם מכנסי טייץ ורודים, אבל לא שמעתי אף פעם התנגדות וביקורת על זה)
הלוואי שכל יום יהיה בעיר הפנינג אחר וכמה שיותר צבעים, דגלים וסיבות לשמוח !

בתור חברה הטרוגנית, אין לנו ברירה אלא ללמוד לגייס סובלנות ולקבל את כולם כמו שהם. לזכור שלא רק למה שאנחנו אוהבים יש זכות קיום. והעיקר לחפש את המשותף והמקרב ולא את המבדיל והמפלג. בתור אבא אלה הם הערכים העיקריים שעליהם חינכתי את הבן שלי.

אמרו לי שאני "לוקח סיכון" בהדבקת תווית ברגע שאני כותב טור כזה, אבל האמת היא שאני מעדיף שידביקו לי תווית כזאת ולא של אדם חשוך ששותק ולא אומר כלום על ניסיונות לשלול זכויות של בני אנוש אחרים. לצערי יש אנשים מסוימים בחברה שלנו שיותר נוח להם לראות 2 גברים אוחזים בנשק מאשר 2 גברים אוחזים ידיים.

ובשביל לסיים בנימה מחויכת אני חייב להזכיר לכל ההומופובים, שבשביל לעשות הומו אחד עדיין צריך שני סטרייטים .

הוסף תגובה

תגובות לא ראויות תוך שימוש בביטויים העולים כדי לשון הרע יימחקו מהאתר.