ashdod10 logo

אשדוד משנה מסלול

הערכה: בתוך 10 שנים ייבחר באשדוד ראש עיר חרדי. בקצב בו הם עובדים ומגדילים את כוחם במועצת העיר, כבר עתה ניתן להעריך כי הנהגת העיר בתוך מספר שנים תהיה חרדית ברובה . הסימנים לכך מזמן ברורים: מחצית ממועצת העיר הם חרדים וחובשי כיפות וזו תוצאה של חריצות שלהם בבחירות והזנחה של הקלפיות מצד הוותיקים . קצב הרכישות של החרדים ברובעים הסמוכים לרובע ז' וג' הוא בקצב מסחרר, כאשר המטרה להשתלט על כל החלק המזרחי של אשדוד . אז מה הפלא אם הם מרגישים חופשי להדיר נשים מחגיגות המימונה או לשרוף ניידת ולחסום צירים מרכזיים כאשר חרדי נעצר לאחר שלא רצה להתגייס
יוסי אסולין | ראשון, 27 אפריל 2014 10:18

מימונה עם ראשי ש"ס. בלי נשים. (צילום :אייל לוי)

אשדוד סוערת מאוד מאז פרסום הדרת הנשים מחגיגות המימונה שבחסות העירייה והחברה העירונית למתנ"סים. המודעה, שמומנה מכספי עיריית אשדוד ונתלתה בכל בתי הכנסת בעיר, הזמינה לחגיגות המימונה המסורתית ולסיום הבקשות להשתתף בחגיגה ללא נשים. חשיפת המודעה באתר החדשות "אשדוד 10" גררה גל של תגובות נזעמות רבות של תושבי העיר ומחוצה לה וצוטטה בכלי תקשורת הארצית. בדף הפייסבוק של האתר ובאתר עצמו כתבו תושבים נזעמים על כך שהעיר בורחת להם מהידיים והחרדים משתלטים עליה.


בעיריית אשדוד, שלא כל כך מיהרו להגיב למודעה בזמן אמת, לפני החג נאלצו להתמודד עם תקשורת ארצית, שפרסמה בהבלטה את העובדה, שבאשדוד מדירים נשים מחגיגות המימונה. בסביבתו של ראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי מיהרו לטעון כי ראש העיר לא ידע על המודעה ולא היה שותף לניסוח והוא כועס מאוד על כך. עוד טענו בעירייה כי האירוע בכלל לא היה של אגף האירועים בעירייה. נכון, הם צדקו. האירוע לא היה של אגף האירועים אלא אגף תרבות תורנית החדש של עיריית אשדוד. מה ההבדל?. אין הבדל. אותה קופה ציבורית.


בהמשך, נשלחה הכחשה על הטענה של הדרת נשים מהחגיגות באשדוד ובכלל הייתה טעות של המארגנים, ששכחו לציין במודעה שהאירוע פתוח לנשים. בביקור בזמן האירוע, אכן נראה מיקום לנשים (עזרה), לכמה עשרות בודדות, שככל הנראה הוצבו עוד באותו ערב, בשל המהומה. מצאנו שם כמה נשים בודדות. רוב האברכים והחרדים, שהגיעו היו בגפם וללא נשים. אחד מהם שנשאל מדוע לא בא עם אשתו טען בפשטות "האירוע לגברים בלבד".


רחל ביטון, פעילה מרכזית בתנועת "אשדודים" ביקשה אף היא להגיב על הדרת הנשים: "כאישה אשדודית, מרוקאית שחוגגת את המימונה וכאישה דתיה שמבינה את מגבלות ההלכה, תפסה אותי הכרזה הזו לא מוכנה. מידי שנה חוגגים באשדוד את אירוע המימונה וסיום הבקשות ולא זכור לי שבעבר הודרו נשות העיר ממרחב ציבורי זה ובטח שלא בחסות מלאה וממלכתית של עיריית אשדוד, במעמד ראש העיר של כל האשדודים, גברים ונשים". ביטון העלתה תמיהה באשר לשינוי התרבותי שמתחולל בעיר. "איך קרה שבעיר הרב תרבותית, הפלורליסטית והשוויונית שלנו מתקיים אירוע "לגברים בלבד. אשדוד צועדת למקום בו נשים מודרות ממרחב ציבורי והחליטו שהן לא חלק מחגיגות המימונה. אפילו שירת הפיוטים שבמהלך השנה מתקיימת בבתי הכנסת בימי שבת לפנות בוקר אינה בלעדית לגברים, גם נשים מוזמנות להגיע וליהנות משירה ייחודית זו כשהמקום שמוקצה להן הוא עזרת נשים. הגיע הזמן של אשדוד להיות במקום שמגיע לכולנו, מקום שמכבד את כולנו ומאפשר מפגש של כל הקהילות ללא הדרה".

bli hshbon3

מודעת הדרת הנשים שעוררה את הסערה 

כך או כך הסיפור הזה עורר סערה גדולה ותגובת נזעמות רבות בדף הפייסבוק של אתר "אשדוד 10". הנה חלק מהם. לא נגענו. כך במקור:
גולש:" ממש ככה אנחנו הולכים ומפסידים את העיר הזו לחרדים עיר עם פוטנציאל הם יהרסו לנו הכל.נותנים לחרדים לעשות מה שהם רוצים סגרו את אזור ז' רק בשבילם והם התחילו בניסיון להשתלט על אזור ו' עוברים שם בבתים ושואלים אם רוצים למכור להם בתים..... וגם את האזור הזה יסגרו בקרוב בשישי שבת כי ראש העיר מאשר להם.לא נוכל לבוא לקרובים שלנו יותר בשבת!

דרורה אייכנר "בכר מה פתאום ? נראה אותם!" .

Inna Kats "על הפנים איזה זוועה אשדוד נהיית מאה שערים"

יגאל ממן " יאללה תתקדמו את מי זה מעניין. נשים שרוצות ללכת לשמוע הרצאה של עבריין מורשע. ועוד כמה לכעורה. שילכו".

Boris Rez "להתעורר!!! אם ימשך כך, בדור הבא אשדוד תהפוך לבית שמש. יש לעצור כל ניסיון השתלטות של החרדים!!!

Meni B Haroche "איזה ביזיון ושפל לעיר.. כל אתרי אינטרנט מרכזים בכותרת ראשית.. קול ישראל .. גלי צהל... מתבייש להיות אשדודי !!! 42 שנה גר בעיר והעיר נמצאת בשפל תדמיתי הכי קשה זה שנים!! הכותרת היום שמבזה נשים.. דקירות בבתי ספר בעיר.. הפגנות אלימות של חרדים נגד גיוס.. חיסולים בלב העיר.. !! אשדוד נראית רע..!! וזה יפגע קשה בכלכלה!! מי ירצה לבוא לגור כאן עם כותרות גרועות כאלו על העיר!!!

דרורה אייכנר "בכך חוזרים אלפיים שנה אחורה פנאטים פרימיטיבים"

Kate Treyger איך? כשנותנים לחרדים להשתלט על הכל ככה זה נראה , ראש העיר סתם מיתמם הרי הפרסום למימונה היה קיים לפני המימונה עצמה הוא יכל לעצור את זה

Dmitry Estis "למה ראש העיר צריך להיות שם??? כבר מפקד יחידת להב ביקר בקנסים כאלו"

Jacob Botbol "חברים חג שמח תרבחו ותסעדו כל תושבי אשדוד אין מה לעשות זו העיר שלנו וחבל שהפסדנו אותה לחרדים"

שרית צברי "נראה לי אשדוד = בני ברק"

Michal Shimshon :"ראש העיר היקר תתעורר החרדים חוטפים לנו את העיר מתחת לידיים שלנו וזה לא יהיה המקרה האחרון תפטר את האחראים לדבר"

תגובות אלו הם חלק קטן ממה שפרסמו תושבים. חלקם על גבול ההסתה ולכן מחקנו חלק גדול מהם. אבל זה מראה על מגמה שהולכת ומתחזקת, שסופה אני מעריך בתוך 10 שנים, ייבחר ראש עיר חרדי. בעניין הזה אין לתושבים לבוא בטענות, אלא לעצמם, שמזניחים פעם אחר פעם את הקלפיות לטובת המגזר החרדי שבא בהמוניו לבחור ולא מפספס שום קול. הוותיקים והחילוניים נשארים בבית ולא באים להצביע, ובוודאי לא להשפיע, אז זו התוצאה. אנו במדינה דמוקרטית ואת התוצאות יש לקבל ולכבד לא לקטר.
הסיפור הזה של הדרת הנשים מחגיגות המימונה אולי לא היה מכוון והמארגנים ייתכן ולא עשו זאת בידיעה ברורה שזה ייצור גל תגובות קשה, אבל העובדה היא ברורה: ההתחזקות של החרדים מייצרים שיח ודינמיקה של חיים אחרת מהמקובל בעולם החילוני הוותיק. לא בטוח שמודעה כזו שבה מצוין שהנשים לא ישתתפו והאירוע לגברים בלבד מצית זעם בנשים חרדיות. מבחינתם זה בסדר. אגב, האירוע בכלל היה כולו של חרדים ואני לא בטוח שנשים חילוניות היו מוצאות בו עניין.


אלא מה, הסיפור הזה מצטרף לשורה ארוכה של סימנים בולטים במיוחד על כך שהעיר נכבשה על ידי החרדים. או כדברי אחד הגולשים הוותיקים "העיר בורחת לנו מהידיים". גולשים אחרים סיפרו על איך החרדים, שמרוכזים ברובע ג' וז' רוכשים דירות ברובע ו' בקצב מסחרר, על מנת לכבוש בכך את כל החלק המזרחי של העיר. מיותר שלא להמר על כך, שבתוך מספר שנים מועט, יהפוך החלק המזרחי של העיר לחלק חרדי במיוחד, שהגבול שלו עם העיר החילונית יעבור בכביש חוצה בני ברית. קצב רכישת הדירות של החרדים ברובעים הוותיקים הסמוכים לז' וג', שנובע אגב, ממצוקת דיור אמיתית, הוא גדול. הדירות ברבעים החרדיים תפוסות ואם מסתכלים על קצב ריבוי האוכלוסייה החרדית הם נזקקים לדירות מגורים והפתרון הוא פלישה לאזורים סמוכים. הכל נעשה כדת וכדין ואין על כך חולק. זו המציאות באשדוד וצריך ללמוד אותה ולחיות איתה. לטוב ולרע.
רק צריך לקחת בחשבון שבתוך זמן קצר, זה גם יבוא לידי ביטוי בחלוקה של מנדטים בעירייה, שתהיה באופן ברור לטובת החרדים. כבר כיום מתוך 27 חברי מועצה, יש כמעט מחצית של חרדים וחובשי כיפות. הם בקואליציה ומשפיעים מאוד על חיינו. שני סגני ראש עיר וכוח רב בתפקידים בעירייה.


ייאמר מיד שראשי החרדים באשדוד מאוד מקווים לשקט תעשייתי והם עובדים בעיקר מתחת לרדאר. שווה להם. הם מקבלים תקציבי ענק לבתי כנסת ולהקצאות קרקע, מציבים קראוונים בכל פינה ברבעים החרדיים, רובם ללא היתרים, והחגיגה בשיאה. כאשר כוח כזה שלהם משפיע על תוצאות בחירות ולמועמד לראשות העיר הם גם יודעים לבקש את מה שמגיע להם. ראשי החרדים מבינים את פוטנציאל הכוח שלהם ואת הקושי שזה יכול לייצר נגדם כאשר הם מקיימים הפגנות או מבקשים לכפות. לכן הם בדרך כלל מורים לנציגיהם במועצה לעבוד ללא רעש מיותר. בהצבעות שנויות במחלוקת הם פועלים חכם. בסוגיית מצעד הגאווה למשל, שהעלה אבינועם שושן שביקש לבטל את המצעד מסיבות הלכתיות ומסיבות של צניעות, החרדים האשכנזים בעיקר נמנעו בהצבעה, הגם שהם באופן הגיוני היו צריכים להביע מחאה ולהצביע נגד. למה הם עושים זאת? לא רוצים להרגיז את התקשרות ואת התושבים שגם כך חוששים מכוחם הרב.

bli hshbon2


אבל למען האמת, התושבים באשדוד כבר לא חוששים שהעיר תהיה חרדית ונשלטת בעירייה על ידי חרדים. מבחינתם זה כבר קורה בפועל. החשש כבר מזמן הפך לעובדה מוגמרת וזה בא לידי ביטוי בהפגנות שהם מקיימים חדשות לבקרים על נושא הגיוס לצה"ל, למשל. בעניין הזה כשהם מחליטים לסגור את העיר מספיקה פקודה קטנה שיורדת לאחרון האברכים כמו בצבא והחבר'ה מגיעים שורפים ניידות, חוסמים צירים מרכזיים ונהנים גם מיחס סלחני של המשטרה והעירייה. ככה זה שאתה רוב, ומחזיק את העיר בביצים.
אבל העיר אשדוד הפכה למוקד משיכה ולפעילות פנאי לא רק לחרדים מאשדוד, רובם באים גם מבני ברק וירושלים. גם אגב כשצריכים אותם להפגנות וגם לבלות בעיר. כך למשל הפך פארק ים אשדוד למוקד אטרקטיבי עבור החרדים באשדוד ובמחוצה לה. אוטובוסים רבים מגיעים מחוץ לעיר ולפארק ושוטפים את המתקנים ורחבות המשחקים. אין בכלל בעיה עם זה כאשר מדובר בתושבי אשדוד, שזכאים להנות כמו כל אחד אחר גם אם הם חרדים, על כך אני בעד.
הבעיה היא עם כל אותם מאות ואלפי, שבאים מחוץ לעיר בצורה מרוכזת ומשבשים את ההנאות לתושבי העיר. גם חוסמים מתקנים וגם מותירים אחריהם זבל ולכלוך רב. באחרונה אגב נתלה שם שלט בשפת האידיש לטובת החרדים דוברי השפה. למה אין באמהרית למשל? או ברוסית, אנגלית?.


אחיאב זהבי מאשדוד נשוי עם ילדים שהגיע במהלך החג לפארק ים להנות ממנו הביע את עצמו בצורה מאוד חדה וברורה בפוסט שהעלה בדף הפייסבוק שלו. בשיחה איתו הוא ביקש להדגיש כי הוא לא כתב את הדברים על מנת להיות חלק במאבק בין חרדים לחילוניים. הוא מכבד את כולם והוא פשוט כתב את מה שחש לאחר ביקור במקום שם עם ילדיו. וכך כתב:
"....בכל פעם עולה הנושא מחדש ואיתו גם הכעס, לאחר המון שנים של הבטחות בסופו של דבר נבנה פארק אשדוד ים לרווחת תושבי העיר מכספי ציבור אך בכל פעם שאני מנסה לקחת את ילדי במהלך אחד החופשים לפעילות בפארק, להנות ממתקני השעשועים או סתם להנות מיופיו של האגם הקיים אני מתחרט על כך מכיוון שהפארק היפה מהווה אטרקציה לאזרחים רבים אשר אינם תושבי העיר, עשרות אוטובוסים מירושלים, בני ברק, בית שמש וכו... מגיעים מלאים במבוגרים וילדים הנמצאים בתחומי הפארק משעות הבוקר המוקדמות ועד לשעות הערב המאוחרות, אלה יוצרים צפיפות אדירה באתרי הפעילויות (מתנפחים,מופעים....) ובמתקני השעשועים , ליילדי אין אפשרות לשחק וגם לנו ההורים אין מקום לשבת להרגע בזמן שאלה מחפשים עצמם בתקווה שיהיה מתקן שעשועים פנוי וכמובן ככמות האנשים כמות הלכלוך , פועלי הניקיון פועלים שעות רבות לפינוי הפסולת אך אין זה מספיק, שלא נשכח את האגם המקבל לתוכו ב"אהבה" מצות, שקיות חטיפים את החטיפים עצמם, שאריות של קופסאות שימורים וכו ....., בעבר הוצע לאפשר לתושבי העיר להכנס באופן חופשי ולתושבי חוץ תתאפשר הכניסה תמורת תשלום בתקופה של חופשים במערכת החינוך ובכספים שיגבו עבור הכניסה תשולם אחזקת המקום, שתפו את הפוסט הזה גם לראש העיר ד"ר יחיאל לסרי ולמנהלת הפארק כי בנו מקום יפה אבל אנו לא יכולים להנות ממנו. מצ"ב תמונות של הפארק מהשעה האחרונה בנוסף לשלט באידיש לרווחת הקהילה החרדית שזו לדעתי חרפה בפני עצמה, במדינת ישראל מדינה יהודית עיברית היא השפה הרשמית ולא שום דבר אחר , חבל שהושקע בכך כסף..."

הוסף תגובה

תגובות לא ראויות תוך שימוש בביטויים העולים כדי לשון הרע יימחקו מהאתר.