ashdod10 logo

הלימודים מחליפים את הגראדים

למרות החשש הגדול נפתחה השבוע שנת הלימודים כסידרה, ללא תקלות מיוחדות ובאווירה חגיגית. קרוב ל-58 אלף תלמידים חבשו את ספסלי הכיתות, וזכו לגל של אחמ"ים שסיירו באשדוד. בחלק מבתי הספר מונו מנהלים חדשים, שופצו בתי ספר ונבנו גנים חדשים. כל המספרים, הנתונים שאתם צריכים לדעת על מערכת החינוך באשדוד
רבקה יניב | חמישי, 04 ספטמבר 2014 15:24

ללא אזעקות וטילים ובלי תקלות מיוחדות נפתחה ביום שני ה-1 בספטמבר שנת הלימודים ו- 57,920 תלמידים חבשו את ספסלי הכיתות באשדוד. לקראת תחילת השנה פורסמו כמו תמיד נתונים של הלמ"ס (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה) ושל משרד החינוך לגבי מערכת החינוך. גורמים בעירייה מיהרו לפרסם את פרסומי הלמ"ס לפיהם היתה אשדוד, לפני שנתיים- ב-2012, במקום השני בין 15 הערים הגדולות עם 79 אחוזי זכאים לתעודת בגרות בקרב התלמידים בחינוך הממלכתי והממלכתי דתי. במקום הראשון מוקמה רמת גן עם 81 אחוזי זכאים לתעודת בגרות. בקרב התלמידים החרדים באשדוד היו 6 אחוזים בלבד זכאים לתעודת בגרות. לעומת זאת נתוני משרד החינוך ל-2012 נותנים תמונה הנוגעת ללימודי המתמטיקה בהיקף של 4-5 יחידות לימוד שהיא פחות מרנינה. על פי הנתונים רק 32 אחוזים מכלל הנבחנים לבגרות באשדוד נבחנו במתמטיקה ברמה של 4-5 יחידות לימוד. בראש טבלת הערים הגדולות בנושא זה ממוקמת רמת גן עם 46 אחוזים. אחריה ממוקמות חיפה-42 אחוזים, ת"א-יפו-40 אחוזים, ראשל"צ ורחובות-39 אחוזים, פתח תקווה 37 אחוזים, חולון 35 אחוזים ונתניה 34 אחוזים. אחרי אשדוד ממוקמות אשקלון-31 אחוזים, ירושלים 29 אחוזים, ב"ש -26 אחוזים, בת ים-24 אחוזים ובתחתית הטבלה ממוקמת בני ברק- 14 אחוזים. על פי נתוני הלמ"ס נמנה מקיף ה', ש-98 אחוזים מתלמידיו היו זכאים ב-2012 לתעודת בגרות, על 8 התיכונים המצטיינים בישראל. זאת למרות שדירוגו במדד טיפוח הוא 7.2 ושהחתך הסוציו אקונומי שלו הוא מתחת לממוצע. ובאשר לתשע"ד פרסם משרד החינוך כי מורי כיתות ט-י"ב. במקיפים א', ג', ו-י' קיבלו מענקים חד פעמיים בגין הישגי המקיפים שלהם לשנת הלימודים החולפת. במקיף ג' קיבלו המורים כ-6200 שקל, במקיף י'- כ-4140 שקל ובמקיף א'-כ-3100 שקל.

גני החברה העירונית פתחו את השנה ללא תקלות
מערך הגיל הרך של החברה העירונית כולל גני הילדים ומעונות, בהם המעונות יסמין" ו"גוזלים" שלומדים ילדים בעלי צרכים מיוחדים, כולל למעלה מאלף ילדים ב-42 כיתות. בנוסף הוא מפעיל גם את יול"א (יום לימודים ארוך) המאפשר לכ-2,500 ילדים מסגרת חינוכית בין השעות 14:00-17:00 הכוללת ארוחת צהריים, חוגים ופעילויות העשרה הנותן מענה להורים עובדים.
ביום הראשון ללימודים סיירו במעונות ובגני החברה העירונית הלן גלבר, הממונה על המתנ"סים וטלי דרורי, ראש תחום הגיל הרך. במעון "סיגליות" ברובע א' קיבלה את פניהם בהתרגשות מנהלת המעון הוותיקה דיטה חיון, תוך הסבר מקיף על הפעילות במקום. המעון פועל בין השעות 7:00-19:00 כולל ארוחת ערב חמה המוגשת לילדים לפני יציאתם בשעות הערב הביתה. לרשות הילדים והוריהם עומדות מדריכה התפתחותית, קלינאית תקשורת ופסיכולוגית. כמו כן מגיעים למקום מתנדבים שתורמים רבות להעשרת הילדים.
לדבריה של גלבר, תינוקות ופעוטות, בגילאי החינוך הקדם- יסודי, מיום הלידה עד גיל 3, נמצאים בשלב קריטי מבחינת התפתחותם הנפשית, הרגשית והקוגניטיבית. מכאן שהחינוך בשנים הראשונות לחיים הינו החשוב והמהותי ביותר בחינוכם הכולל של הילדים. "ההישגים של תחום הגיל הרך באשדוד הם תוצר מובהק של ההשקעה בחינוך וטיפוח הפעוטות."לדברי דרורי גני החברה העירונית פועלים בשיטת זרימת הפעילות, הממשיכה את אווירת הבית בתחומי הפעילות וכוללת בין היתר משחק, למידה ויצירה, ומאפשרת לילד עצמאות בגיבוש החלטותיו.

לומדים באשדוד בניגוד למדיניות העירייה
בעיר קיימת תופעה לפיה ילדים שהיו בעבר תושבי אשדוד והעתיקו את מקום מגוריהם לגו יבנה ממשיכים ללמוד במערכת החינוך באשדוד, ולא מן הנמנע שבעקבות התופעה הזו נפגעים ילדים תושבי העיר שנאלצים ללמוד בשל כך במוסד חינוכי רחוק מביתם. מתוך תשובת ראש מינהל החינוך, אריה מיימון, לשאילתה בנושא שהפנה חבר המועצה עו"ד נעים שומר לראש העיר ד"ר יחיאל לסרי , עולה כי למרות שבאשדוד מתקיימת מדיניות האוסרת על רישום תלמידים מחוץ לעיר במוסדות חינוך בעיר,
לומדים בחינוך הממלכתי באשדוד 132 תלמידים שאינם תושבי העיר: 12 בחינוך המיוחד, 70 בבתיה"ס היסודיים ו-50 בבתיה"ס התיכוניים. נתונים אלה לא כוללים כמובן את התלמידים השייכים לסקטור החרדי. בעירייה מודים שלמרות המדיניות המדוברת, לא התקיימה עד כה בקרה בנושא.

דם חדש למערכת
השנה הצטרפו ארבעה מנהלים חדשים למערכת החינוך באשדוד.
הדס בן שושן, תושבת אשדוד, שהיתה מרכזת שכבה ומרכזת חינוך חברתי במקיף ג' מנהלת את מקיף א' ומחליפה בתפקיד את חנה מנור, שנסעה עם בעלה שנשלח לסין בענייני עבודה. סיוון צוק, תושבת גן יבנה שבעבר לימדה במקיף ט' ובשנים האחרונות לימדה בביה"ס התיכון נעמי שמר בגן יבנה, מנהלת את מקיף ו' ומחליפה את אבי קורן שפרש לגמלאות. צורי דביר, תושב ניר גלים שעבד בעבר במקיף ט' ובשנים האחרונות ניהל את תיכון "צייטלין" בת"א, מנהל את מקיף ח' ומחליף את שוש אלגזר ששימשה כמנהלת זמנית
לאחר שהעירייה הדיחה את מנהל ביה"ס יצחק תורג'מן מתפקידו. אוסנת מורדו שהיתה סגנית המנהלת במקיף ט' מחליפה בתפקיד את המנהלת אסתי כהן שפרשה פרישה מוקדמת לגמלאות.
ספיר קקון מחליפה את זיווה גרופר שפרשה לגמלאות ומנהלת את ביה"ס היסודי "קשת". בשנה האחרונה ניהלה קקון את ביה"ס היסודי "ארזים" והחליפה בתפקיד את רינה גל שמונתה למפקחת. כעת חזרה גל לנהל את "ארזים" וקקון כאמור עברה לנהל את "קשת".

 

הדס בן שושן - מנהלח חדשה במקיף א'.

כצפוי וכמו תמיד, הפוליטיקאים השתתפו בפתיחה
שרת העלייה והקליטה, ח"כ סופה לנדבר תושבת אשדוד, קיבלה בבוקר היום הראשון ללימודים יחד עם ראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי, את פניהם של ילדי גן "פשוש" שנפגע פגיעה ישירה מטיל ימים ספורים לפני הפסקת האש הנוכחית. על פי הוראתו של לסרי התבצעו בגן שנפגע עבודות שיקום מידיות שהחזירו אותו לכשירות לקליטת הילדים כך שהם לא הרגישו כלל שבגן שלהם נפל טיל. לאחר מכן הגיעו השרה וראש העיר לביה"ס "אשכול" ברובע ט' ונפגשו עם תלמידי כיתה א'. בביקור בכיתה ו' בביה"ס פגשו לסרי ולנדבר שתי תלמידות שיצאו לאיטליה בתרומה, שהתקבלה מיהודי איטליה במהלך מבצע "צוק איתן".
גם שר הכלכלה נפתלי בנט פתח את שנת הלימודים באשדוד בביה"ס "עמל טכנולוגי יעד אשדוד" יחד עם ראש העיר לסרי ומנכ"לית רשת "עמל", עו"ד רווית דום. השר בנט ניצל את הביקור כדי להמריץ את התלמידים ואמר להם כי הם לומדים את המקצועות שהמדינה זקוקה להם. "המדינה זקוקה לעוד אנשים שיודעים לעבוד, ולא לעוד עורכי דין ובוגרי מינהל עסקים. ב'עמל' הגעתם למקום הנכון".

דום הוסיפה ואמרה כי "אנו נמצאים בשעת משבר, שרק החינוך הטכנולוגי יכול לפתור. ראינו מחסור בחיילים עם רקע כזה בצבא ובתעשיות הביטחוניות. בעזרת תשתית וסיוע מתאימה מהשותפים שלנו בממשלה וברשויות המקומיות יוכלו תלמידי 'עמל' להוביל את המשק ואת שוק התעסוקה לשיאים והישגים חדשים".
השבוע העלה חבר מועצת העירייה ד"ר אלי לחמני לסדר יום המועצה את נושא ביה"ס "עמל " באשדוד. לדברי לחמני במשך השנים פחת והלך מספר התלמידים בביה"ס "עקב הכוונה הולכת ויורדת של תלמידים לתחום לימודי המקצועות המעשיים". לדבריו קיימת חשיבות לקיומו של בי"ס מקצועי בעיר שיכשיר אנשי מקצוע איכותיים כמו מכונאים, קונדיטורים, חרטים, מסגרים, בעלי מקצוע בתחום הבניין ועוד, ולשם כך יש צורך ביד מכוונת. לחמני הציע להקים ועדה מקצועית שתבדוק את הסיבות להצטמצמות מספר התלמידים בביה"ס, תציעה פתרונות להתייעלות המערכת, להגדלת מספר התלמידים בביה"ס ולאיזונו הכלכלי.

ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי, יחד עם מנכ''לית אורט ושר הכלכלה.

2014-09-01 08.16.15

השרה לנדבר בפתיחת שנת הלימודים בגן פשוש

מערכת החינוך באשדוד היא החמישית בגודלה בישראל

במערכת החינוך באשדוד עובדים כ-3500 אנשי חינוך בכ-450 מוסדות חינוך. בחינוך הממלכתי והממלכתי הדתי לומדים: 14,723 תלמידים ב-370 גני ילדים, שכוללים על פי תוכנית טרכטנברג גם את גילאי 3. 13,145 תלמידים לומדים ב-36 בתי ספר יסודיים,2,325 מהם בכיתות א'. 13,126 תלמידים לומדים ב-19 בתי ספר על יסודיים. ב-5 מוסדות לחינוך מיוחד לומדים 400 תלמידים. בחינוך החרדי לומדים 16,526 תלמידים. כ- 1,900 תלמידים עולים פתחו את שנת הלימודים תשע"ה, לראשונה במערכת החינוך בישראל, מתוכם 250 ילדים עולים בכיתות א'.

הוסף תגובה

תגובות לא ראויות תוך שימוש בביטויים העולים כדי לשון הרע יימחקו מהאתר.