ashdod10 logo

41% מילדי אשדוד חיים מתחת לקו העוני, ושווי האנדלוסית כשישים מיליון ש"ח

בלי חשבון: עכשיו זה רשמי. משרד התרבות פרסם בשבוע שעבר את סכומי התמיכה הכספיים של מדינת ישראל בגופי תרבות וביניהם מוסדות תרבות באשדוד.התזמורת האנדלוסית אשדוד עולה למשלם המיסים האשדודי למעלה מ 4 מיליון שקלים לשנה ! 2.4 מיליון ש״ח מעיריית אשדוד ישירות ועוד 1.8 מיליון ש״ח מהחברה העירונית לתרבות, זרוע של עיריית אשדוד/ סכום זה גבוה ברמות של פי 4 מסכומי התמיכה הכספית שניתנו לתזמורת בתקופתו של ראש העירייה צבי צילקר ולשם. השוואה הסכום גדול פי 8 (!) מהסכום שקיבלה האנדלוסית אשקלון מעיריית אשקלון באותה שנה. הבייבי של לסרי על חשבונה
מנחם גלילי | רביעי, 13 פברואר 2013 08:12

 סוף סוף נחשפו נתונים רשמיים של התזמורת האנדלוסית אשדוד, וזאת לאחר בקשות חוזרות ונשנות מצידה של חברת המועצה הלן גלבר שהעלו חרס. פניות למנהל מחוז דרום מטעם משרד הפנים לא הועילו גם, ותעלומת האנדלוסית אשדוד בדוחות הכספיים של החברה העירונית לתרבות היו נסתרים עד לשבוע שעבר בו פרסם משרד התרבות את הנתונים של כלל גופי התרבות בישראל ובכללם האנדלוסית אשדוד. מדוע וכיצד מוסתרים נתונים אלו מעיני הציבור ? התשובה לפניכם.

ראשית הסיפור בחודש פברואר שנת 2009, שלושה חודשים אחרי בחירתו של לסרי לראשות העירייה, התזמורת האנדלוסית אשדוד במשבר וסכסוך עבודה קשה בין מוטי מלכא (חברו האישי של לסרי) ובין העובדים והנגנים. מקורו של הסכסוך, רצונם של העובדים והנגנים לעגן את זכויותיהם בהסכם קיבוצי במסגרת הסתדרות העובדים, אל תטעו לרגע, לא מדובר במשכורת גבוהות כדוגמאת עובדי נמל אשדוד, אלו הן משכורות בשיעור של 1200-7000 ש״ח לחודש. מלכא, יחד עם הנהלת התזמורת וגיבוי מראש העירייה החדש החליטו שעובדים ונגנים אפשר להחליף בכל רגע.. אמרו ועשו. באופן חסר תקדים, הוציא מלכא מכתב פיטורים לכלל העובדים והנגנים והודעה לתקשורת שהאנדלוסית אשדוד סיימה דרכה בעולם התרבות הישראלי.

עזות מצח שלא נראתה בנוף התרבות הישראלי, וכל זאת בעת שביתה חוקית של עובדי ונגני התזמורת. השקעה של כ-60 מיליון ש"ח במצטבר ירדו למצולות הים. ההסתדרות בראשותו של עופר עיני לקחה את המפוטרים תחת כנפיה לעיר אשקלון, שהרוויחה ביום אחד תזמורת מן המוכן עם נגנים ועובדים מצויינים. מלכא, לאחר ניקיון השטח, לא נשאר מופקר, באופן מיידי הוא מקבל ג׳וב חדש, מנהל הקמת המשכן...ולאחר שלוש שנים בתפקיד זוכה במכרז כמנכ״ל המשכן.

לסרי, במקום לעצור את הקטסטרופה התרבותית והאנדרלמוסיה לא מוחל על כבודו וכבוד חברו מלכא, ומחליט להקים תזמורת אנדלוסית חדשה באשדוד. הוא ראש העירייה ומי יעצור אותו מלהקים תזמורת חדשה ? יש לו ניסיון , הוא ומלכא הקימו כבר תזמורת בעבר.
לסרי ומלכא יודעים כמה עולה תזמורת אנדלוסית בשנה. הם ניהלו ביחד את האנדלוסית אשדוד למעלה מעשר שנים.

עכשיו, עת פונו ״המתפרעים״ לאשקלון הדרך סלולה לאנדלוסית מודל 2009.
קבל עם ועדה, במסיבת עיתונאים בתל אביב מכריז לסרי על מלחמה במשרד התרבות והשרה לימור לבנת תוך, כדי התארגנות תזמורת חדשה באשדוד. לסרי רואה ויודע שתקציבי התרבות מהמדינה לתזמורת יעברו מעתה לאשקלון, כמובן שאינו חושש, קופת עיריית אשדוד תכסה כל הוצאה בתזמורת החדשה שלו. התזמורת האנדלוסית אשדוד מתחילה עם מסע גיוס מנויים אגרסיבי 90 ש״ח לעונת 2010 לארבעה קונצרטים, המטרה גיוס המנויים שהיו בעבר ותחרות מול האנדלוסית אשקלון. המממן ? משלם המיסים באשדוד.

לתזמורת של לסרי ומלכא אין תמיכה ממשרד התרבות כי היא חדשה , יעברו עוד שנתיים בכדי לקבל כסף מהמדינה, עובדה שלא תפריע ללסרי לתמוך בתזמורת דרך העירייה ישירות בסכום של 2.4 מיליון ש״ח ״ובהשלמות״ של כשני מיליון ש״ח נוספים מכספי החברה העירונית, שלוחת עיריית אשדוד לענייני תרבות. ניסיונות עיריית אשדוד להכשיל את התזמורת של אשקלון הגיעו לבג״ץ, וגם שם לסרי מושך את העתירה כנגד משרד התרבות והאנדלוסית אשקלון ולמעשה יוצא לדרך של מימון עירוני בלבד.

להחזיק תזמורת עם הראש מעל פני המים זה אומר בערך 40 משכורות כל חודש, שכוללות שכר למנכ"ל, צוות מנהלה, מנצח ראשי, מנצחים ויועצים מוזיקליים. לפי נתוני משרד התרבות התזמורת אנדלוסית באשדוד שורפת בממוצע למעלה מחצי מיליון ש״ח בחודש.
צא ולמד, משלם המיסים באשדוד מממן את הבייבי של לסרי במיליונים לשנה, בעוד שרוב קונצרטי התזמורת מופנים לקהל מאד ספציפי, יוצאי צפון אפריקה בגילאים מבוגרים יחסית ובכל הארץ. לו לסרי נהג בחכמה והיה מונע את פירוקה של התזמורת הקודמת באשדוד, הנטל על תושבי אשדוד היה כ 25% בלבד.... בערך מיליון ש״ח לשנה מתוך תקציב ציבורי של 4 מיליון ש״ח, יתר התקציב היה מגיע ממשרד התרבות. מי זכה בו ? ניחשם נכונה. האנדלוסית אשקלון_.

מסתירים את הנתונים מתושבי העיר

סיפור התזמורת ומימונה על ידי עיריית אשדוד ושלוחותיה מקומם באופן יוצא דופן. לא די בכך שמלכא ולסרי הביאו לסגירת האנדלוסית הקודמת שהיתה, וזאת לאחר שהושקעו בה עשרות רבות של מיליונים, הרי שההשקעה בתזמורת החדשה באשדוד הוסתרה במאזנים הכספיים של החברה העירונית לתרבות. כך, בדוחות הכספיים של החברה העירונית בה מופעלת התזמורת בשנת 2010 אין כל זכר ואיזכור לפעילות התזמורת, היא פשוט נבלעה בתוך שורה אחת ״פרוייקטים שונים״ יחד עם עוד מיני פסטיבלים בסך כולל של למעלה מ 23,000,000 ש״ח.

לא התבלבלתם במילים - עשרים ושלושה מיליון ש״ח. רוצה לאמר, במקום שקיפות ופירוק סעיף זה למרכיביו ובתוכם ״פרוייקט התזמורת״ מחליט רואה חשבון של החברה העירונית לקבץ את כל הפרוייקטים לשורה אחת, מהלך תמוהה הדורש בדיקה חיצונית. לצד סעיף זה תמצאו סעיפים הנאמדים במאות אלפי ש״ח בלבד וזוכים לשורת אזכור משלהן. לכאן נכנסת הלן גלבר, חברת מועצה חרוצה ומשרתת ציבור הדורשת לקבל את הרכב סעיף ״פרוייקטים שונים״ ממנכ"ל החברה יגאל גמליאל שכל העת מתחמק מתשובה, כל ניסיונותיה של הלן גלבר לקבל תשובה ממי מהגורמים בעירייה ובחברה העירונית נכשלים, הם פשוט לא רוצים לחשוף את המספרים ומעדיפים לגלגל את דרישותיה הלגיטימיות של גלבר מצד לצד, אפילו מנהל מחוז דרום של משרד הפנים לא עוזר, אבי הלר מנחה את העירייה ללא הועיל, החברה העירונית בגיבויו של גיטרמן ולסרי וניהולו של יגאל גמליאל לא מעבירים להלן נתונים וכל נושא התמיכה הכספית של התזמורת כל ידי החברה העירונית נשאר ללא תשובות.

כך, העניין נשאר פתוח עד לחשיפת הנתונים על ידי משרד התרבות. עיריית אשדוד והחברה העירונית לא יכולים למנוע ממשרד התרבות פרסום מידע לציבור ורק אחרי שנתיים ימים אנו מקבלים את המספרים, לזה התכוון לסרי שהוא מדבר על שקיפות ? התושב במרכז ? כנראה שלסרי לא מפנים עדיין את התקופה בה אנו חיים. הסתרת מידע מתושבים ומחברת מועצה בשנת 2013 היא תעודת עניות לעיריית אשדוד ולחברה העירונית. מה עצר אותם מלפרסם נתונים אלו קודם ? זה ברור, לסרי מבין שתמיכה בתזמורת אנדלוסית חדשה פרי ידיו, לאחר שפוטרו כל העובדים והנגנים על ידי חבר ילדותו ושותפו לדרך מוטי מלכא הם ימשכו תשומת לב אליו. סכום של למעלה מארבעה מיליון ש״ח בשנה מכספי ציבור לעומת מיליון ש״ח בממוצע בתקופת צילקר יביאו את הציבור לשאול שאלות קשות ואמיתיות. למען הסר ספק, אני בעד תרבות באשר היא, לצד זה אני מאמין שבעיר עם 41% ילדים מתחת לקו העוני סדרי העדיפויות כמו גם הסכומים המופנים לכל_ התושבים צריכים להיות בזכוכית מגדלת וברגישות חברתית.

lasri and malka edit

לסרי נכשל במבחן זה, לסרי נכשל במבחן השקיפות. הציבור עכשיו יודע ,הציבור ישפוט בקרוב.


"אין אנו מפרטים את התנהלותה הכספית של התזמורת האנדלוסית אשדוד מעל דפי העיתון"

תגובת החברה העירונית לתרבות ופנאי, לכתבה המתפרסמת בגיליון, זה במדור בלי חשבון בנושא תקציבה של התזמורת האנדלוסית:

התזמורת האנדלוסית הינה חלק אינטגרלי מהחברה העירונית לתרבות הפנאי באשדוד.

החברה אינה מפרטת את התנהלותה הכספית הפנימית מעל דפי העיתון.

בברכה,

אוהד צויק
דובר החברה העירונית

:הערת המערכת

"התזמורת אכן חלק אינטגרלי מהחברה העירונית. זה בדיוק מה שכתבנו! במקום לענות לשאלה המרכזית מדוע התזמורת מבזבזת סכום כמעט כפול מהסכום שעיריית אשדוד תומכת, קיבלנו תשובה זו.

החברה העירונית הינה חברה ציבורית וככזו חייבת בתשובות לציבור, זאת ועוד גם הלן גלבר חברת מועצת העיר, עדיין לא קיבלה תשובות על פי חוק