ashdod10 logo

שני מצטייני פורבס בראיון מלא ל'השבוע באשדוד'

כבוד גדול. שני תלמידים מבית הספר מקיף ו' באשדוד נכללים בין 18 "הצעירים הבולטים בישראל". זאת על פי המגזין "פורבס", שיצא בפרויקט מיוחד בגיליון פברואר. כל הנבחרים הצעירים והמזהירים הם סטארטאפיסטים, מפתחי אפליקציות, חוקרי אבולוציה ומתכנתי מערכות חלל. אניה קוחטרוב בת 16 לומדת בשכבה י' ורועי מנחם בן 15 לומד בשכבה ט'.
ענת ביגר | שישי, 15 פברואר 2013 09:56

 מדובר בשני תלמידים מצטיינים ומבריקים שלומדים בכיתת המדעים של המקיף ונוטלים חלק בפרויקט חלו"מ- חלל, לוויינים ומכ"מ, במסגרתו הם לומדים נושאים מתקדמים, החל מלוויינים, פיזיקה ואסטרונומיה. כחלק מהפרויקט הם שיתפו פעולה עם קבוצת Space-il המפתחת חללית שתשוגר לירח. בין יתר הפעילות שלהם בפרויקט, הם הקימו אתר ייחודי אשר מציג מודל גרפי תלת – ממדי של מערכת השמש, כשהכוונה להציג בבוא היום בזמן אמת את מסלול החללית בחלל. האתר שלהם מוכר ונכנסים אליו גולשים מכל העולם.

רועי מנחם: היי- טק ביום, מוסיקה בלילה

"זה מרגש וכבוד גדול להגיע למגזין פורבס", אומר רועי ל"השבוע באשדוד". "זה ממש כיף. כל בית הספר מפרגן. המנהל המוסיקאי, מנהל ביה"ס והצוות, וגם תלמידים". רועי, מכהן כיו"ר מועצת התלמידים במקיף ו', בנוסף לכל העיסוקים הרבים שלו הוא מנגן באקדמא על קלרינט. ביום המשפחה השבוע הוא התפנה והגיע להופיע בפני ניצולי שואה, וריגש אותם כשניגן עבורם. "לא יודע מי התרגש יותר, אני או הם שהזכרתי להם בנגינה ימים נשכחים". לדבריו מאז ילדותו אהב לנגן וללמוד מתמטיקה ופיזיקה. כך הגיע לפרויקט חלו"מ.

ש. מה אתה אוהב יותר?

"גם זה וגם זה. כשאני אגדל אני רוצה לעסוק ביום בהייטק ולנגן בשביל הנשמה בלילות. לנגן ולהלחין". גם על החלום להגיע לירח הוא לא מוותר: "זה יהיה בהחלט כיף להיות האסטרונאוט הישראלי הבא ולהגיע לירח, ואני יעשה את כל המאמצים כדי להגיע לשם".

בראיון הוא מספר על סדר יומו העמוס, שכולל לימודים, פעילות מועצת התלמידים ובלילות הפעילות באתר. "נשארים לי רק השבתות", הוא אומר. למרות שהוא פעיל במועצת התלמידים הוא לא עוסק בפוליטיקה. "טוב שעדיין אין לי זכות הצבעה, כי אני לא יודע למי הייתי מצביע, אני לא מרגיש שיש מישהו שבאמת מייצג אותי. אולי יום אחד אני אכנס בעצמי לפוליטיקה, זה נשמע לי ממש מעניין". יש לו דעה נחרצת על בית הספר.

לדבריו במערכת החינוך יש הרבה דברים מיושנים כמו האיסור לכתוב במחשבים, או העונשים החינוכיים שאבד עליהם הכלח כמו להגיע בשעת אפס ."תלמידים צריכים להבין שהם לומדים בשביל עצמם, ולא להיות מונעים מפחד מעונשים. בדיוק בגלל זה רצתי לתפקיד יו"ר מועצת התלמידים, כדי להשפיע ולנסות לקדם את המערכת. אבל חוץ מבעיות נקודתיות, אני מרגיש שבבית הספר קידמו אותי מאוד. כל האהבה שלי לעולם הטכנולוגי התחילה בזכות בית הספר".

לשאלה איך יראה העולם הטכנולוגי בעוד שני עשורים, ענה רועי "אני חושב שהטכנולוגיה תתקדם עוד יותר ותעמיק את השליטה שכבר יש לה בחיים שלנו, לטוב ולרע. ברור שיש צדדים שליליים - למשל הניתוק בין בני אדם, אנשים יכולים לא להחליף מילה במשך המון זמן, כי אפשר לשלוח הודעה, או כי יש מחשב לשחק איתו, אבל יש גם צדדים חיוביים מאוד, כמו זה שאני יכול לשחק עם אנשים מכל העולם בכל רגע נתון. אני חושב שבעתיד נוכל לפגוש אנשים מכל העולם בחלקיק שניה, וכשימצאו דרך לחבר את המוח ישירות למחשב, נוכל להפעיל מכשירים בלי להזיז אצבע".

אניה קוחטרב: חולמת להיות כירורגית חזה ולהציל אנשים

גם אניה קוחטרב התרגשה מבחירתה להיות בין 18 הצעירים המבטיחים. בעיקר היא מתרגשת מהתגובות הנלהבות והפרגון לו היא זוכה מכל עבר. אניה שיצאה עם בני שכבתה לטיול שנתי השבוע , זכתה בהישג בעיקר בגין פעילותה בפרויקט חלו"מ והאתר. בראיון היא סיפרה כי יש לה סדר יום עמוס הן בלימודים מאחר והתחילו בגרויות והן באתר.

לשאלה איך יראה העולם הטכנולוגי בעוד 20 שנה עונה אניה באופטימיות: "בתחום החלל אני מאמינה שנגיע רחוק ושנצליח להגיע לכוכבים חדשים, בטח למאדים ואולי אפילו לצדק. גם תעשיית החלל בארץ תתפתח, אני מאמינה שעד אז ישראל כבר תגיע לירח באופן עצמאי, ואני מקווה שיהיו כמה שיותר חידושים בתחום הרפואה, וכמה שפחות חידושים פחות טובים, כמו נשק מתקדם וכו' ".
היא גם משבחת את מערכת החינוך בארץ.

"אני חושבת שהמערכת בארץ ממש טובה, אבל אני יודעת שלהמון תלמידים יש ביקורת עליה. אני אישית מרגישה שבית הספר נתן לי הזדמנות לעסוק בהמון דברים מאוד מעניינים - אני כותבת בעיתון בית הספר והולכת לפרויקט חלו"מ, אני מתעסקת בעולמות מרתקים בזכותו. מה שכן, הייתי משקיעה יותר בעיצוב. כמו שעיצוב של אתר או כל מוצר אחר משפיע על הצרכנים, גם העיצוב של בית הספר יכול ליצור אווירה נעימה וכיפית יותר".

למרות שהיא אוהבת את העיסוק באתר וההשתתפות בפרויקט, היא רוצה להיות רופאה כירורגית חזה ולהציל אנשים. "להציל חיים מאוד חשוב בעיניי, והלב זה החלק הכי מעניין בגוף" היא אומרת.