ashdod10 logo

פרשת פישר-חסן: בכיר בעיריית אשדוד יזומן לעדות במח"ש

הפרשה מגיעה גם לעיריית אשדוד. ערוץ 10מפרסם כי בכיר בעיריית אשדוד יזומן למסור עדות בנוגע למפגש או קשר שהיה לו עם עו"ד רונאל פישר. החשד: הבכיר נדרש לשלם 600 אלף דולר על טיפול בתיק. רונאל פישר, משופטי תכנית הריאליטי 'המיזם', הוא עורך הדין המפורסם שנעצר בחשד שסחר במידע שקיבל מחקירות משטרה סודיות עם חסן והציע לסגור את התיק. ברגע שעובד הנמל המפורסם במדינה החל לחשוד שנפל בפח - בחר לחבור למחלקה לחקירות שוטרים, הקליט את פישר והוביל למעצרו
יוסי אסולין ויהודית קלר | שישי, 04 יולי 2014 17:25

ממרכזה של פרשת שחיתות לאחרת, פרטים נוספים על הטלטלה במשטרה נחשפים: פישר  נעצר בחשד שסחר במידע שקיבל מחקירות משטרה סודיות עם חסן והציע לסגור את התיק. ברגע שעובד הנמל המפורסם במדינה החל לחשוד שנפל בפח - בחר לחבור למחלקה לחקירות שוטרים, הקליט את עורך דינו והוביל למעצרו.

בהמשך לפרסום הראשוני שהעלנו כאן באתר Ashdod10, הסטטוס אותו פרסם אלון חסן קשור לטלטלה החדשה בצמרת משטרת ישראל. מיד לאחר שקיבל לידיו מזוודה מלאה ב-150 אלף דולר, קפצו החוקרים על פישר. על פי חשדות המשטרה פישר העביר מידע סודי שקיבל מחוקרים במשטרה לנחקרים, תמורת שוחד. אחד מהנחקרים, אלון חסן, החליט להיות זה שיעזור למשטרה לתפוס את איש החוק אשר סרח.

"תן לי 150 אלף דולר ואני פותר לך את כל הבעיות". כך לפי ההקלטות הציע רונאל פישר ללקוחו האשדודי, האיש החזק בנמל ומי שעמד במרכז פרשת השחיתות שנחשפה לפני כחודשיים. עדות זו הגיעה למחלקה לחקירות שוטרים והיוותה יריית פתיחה לחקירה סמויה. ביום חמישי נעצר פישר בחשד שביקש מחסן שוחד עבור שוטרים כדי לסגור תיקים, ושיבש מהלכי משפט כשמסר לו על מעצרו הצפוי.
נשאלת השאלה, מדוע החקירה הפכה להיות כה מדוברת ומופצת בשמועות ברשתות החברתיות? מסתבר כי פישר ייצג בעבר ובהווה קצינים בכירים במשטרה, אך טרם הוכח כי אותם קצינים קשורים לפרשה הנוכחית.

המידע על הקשרים ההדוקים בין פישר לקציני משטרה ידוע כבר זמן רב, אך גם ותיקי המשטרה הופתעו לראות את אלון חסן אשר ביקש להטיל את הפצצה: "הוא מציע לי לסגור את כל התיק שלי תמורת מאות אלפי שקלים". בשבועות לאחר השיחה תיעד וצילם חסן את פישר מציע לו לשלם מאות אלפי שקלים לקציני משטרה בכירים על מנת לקבל מידע על המשך חקירותיו.

באחת מחקירותיו בפרשות השחיתות בנמל נדהם חסן כאשר הוצג בפניו מידע על שתי פרשות שכלל לא היו קשורות לפרשה המרכזית שבגינה נעצר. חסן חשד שהמידע דלף מעבודתו עם פישר, וזאת גם הסיבה שהחליט לשתף פעולה עם מח"ש. בסטטוס שפרסם בסוף השבוע בדף הפייסבוק שלו, חסן שלח רמז עבה למה שהתרחש ועדיין היה אסור בפרסום: "מי שחפר לי קבר אני אקבור אותו בו".
לפי מח''ש, לחסן לא הייתה בעיה להיחקר על פרשת הנמל אך בתנאי שהמידע שהעביר פישר למשטרה ייגנז. החוקרים הבינו את גודל הפרשה הצפויה להיחשף, ומיהרו להחתים את היועץ המשפטי לממשלה על הסכם עם חסן.

במעצרו טען פישר כי מדובר בשכר טרחתו. לדבריו, חסן שילם בצ'קים שחזרו, ולכן ביקש את שכרו במזומן. פישר אישר כי אמר לחסן שהכספים מיועדים לתשלום שוחד, אך זה היה תירוץ בלבד כדי לקבל את כספו. החוקר שלום עמר: "פישר קיבל כסף בעוד הוא אומר לחסן בפירוש: את הכסף הזה אני אמור לשמטרה. מהכסף הזה לא נכנס לי שקל''. פרקליטתו של פישר, רות דוד בלום העלתה את האפשרות שפישר רק אמר שלהערכתו התיקים ייסגרו מחוסר אשמה. לפי חסן, פישר פנה אליו ואמר: "תשמע, יש נגדך חקירה במשטרה, אפשר לסגור את זה במיליון דולר''.

המעצר המדובר התבצע ביום חמישי, לאחר הפגישה של חסן עם פרקליטו. חסן הצטייד במזוודה עם 150 אלף בשטרות מסומנים ותועד במצלמות וידאו. חוקרי המשטרה ידעו כי עורך הדין נתפס כשאמר כי הכסף נועד לסגור לחסן את התיקים במשטרה. טרם נכנס לרכבו קפצו עליו החוקרים ממקום המסתור ועצרו אותו. לפי פרסומים שונים, על פי המסמכים שהוגשו נראה שמדובר במערכת יחסים שאינה בגדר ייעוץ משפטי מקובל וקיימים פרטים התומכים בכך שפישר היה מודע למהלכים בחקירה מעבר למה שמתיישב במסגרת ייעוץ רגיל.

מפכ''ל המשטרה סירב להתייחס לפרטים שנחשפו: "אני ממליץ לכולם בלי יוצא מן הכלל לא להתרגש מהכותרות, אלא לחכות לממצאים - ויהיו פערים גדולים להערכתי בין הכותרות לממצאים". לעומתו, השר לבטחון פנים, יצחק אהרונוביץ' התייחס לפרשה בחומרה רבה ואמר בשיחות אישיות: 'לא יהיה מנוס מהסקת מסקנות על ידי בכירים ביותר בארגון, ולא מעט מעורבים יצטרכו להסיק מסקנות אישיות'.

חסן מיוצג בהליך הפלילי ומול מח"ש על ידי עורכי הדין בני כץ וירון לונדון. "מגיע לאלון חסן שאפו בסיפור הזה", טוען פרקליטו החדש. "הוא לא ביקש הסכם עד מדינה. הוא מוכן להיחקר על הפרשה שבגינה נעצר אז, וביקש שרק את המידע שמסר עורך הדין שלו לא ישתמשו בו. זה לגיטימי. הוא נהג כמו אזרח שומר חוק וטוב שעשה כך".