ashdod10 logo

מצמצמים פערים בהצלחה

המאבק של העמותה לצמצום פערים חברתיים, בראשות יורם מועלמי וסגנו גדי טרקיי, תושב אשדוד, נגד הבנקים בנוגע לעמלת "הודעה ללקוח" גורף הצלחות. העמותה איימה באחרונה לפנות לבג"ץ בעניין העמלות והמפקח על הבנקים, דודו זקן, הורה להטיל פיקוח על העמלה ולהעמידה על סך 5 שקל במקום עמלה ממוצעת של 66 שקל שגבו מכולנו הבנקים. עכשיו הם מתכוונים להקים בנק חברתי
ענת ביגר | חמישי, 30 אפריל 2015 14:18

מי לא קיבל מכתב מהבנק המודיע לו כי הוא מצוי בחריגה בחשבון הבנק?!. הבנקים נהגו לגבות על המכתב שעלותו שקלים בודדים, עמלה שנעה בין 40- 90 שקלים. מאבק עיקש של העמותה לצמצום פערים חברתיים בראשות יורם מועלמי תושב מושב גאליה וסגנו גדי טרקיי , תושב אשדוד פעיל חברתי המשמש כיו"ר הקהילה האתיופית בעיר, הצליח לגרום למפקח על הבנקים להטיל פיקוח על העמלה ולהעמידה על סך 5 שקלים בלבד.
"לפני מספר חודשים פנה אלינו לקוח של אחד הבנקים והתלונן על כך שחייבו אותו בסך 53 ש"ח על הודעה לפיה הוא נכנס לחריגה במסגרת", מספר מועלמי. "במקרה נוסף, נודע לנו על לקוחה של אחד הבנקים שנדרשה לשלם עמלה בסך 66 ש"ח לא פחות מ-7 פעמים רק בשנת 2014. כתוצאה מכך החלטתי כיו"ר העמותה לנקוט יוזמה ולשים סוף לתופעה" אומר מועלמי. העמלה היקרה מוכרת הייטב גם לסגנו של מועלמי, גדי טרקיי שגם הוא זכה לקבל את המכתב ולשלם לבנק על כל הודעה 66 שקלים, והוא נרתם במרץ למען ביטול העמלה. העמותה שהוקמה לפני כשנה ואשר פעילה במגוון פעילויות למען הציבור החליטה לצאת למאבק בנושא. מועלמי, טרקיי ואיתם גם אלון ביטון תחקירן העמותה החלו לפעול.
מועלמי בחן את הנושא וגילה כי הנושא כבר הועלה בעבר. בעקבות המחאה החברתית בקיץ 2011, הוחלט על הקמת הוועדה להגברת התחרותיות במערכת הבנקאית וזאת בהמשך לריבוי העמלות שגובים הבנקים. ביולי 2012 התפרסמו מסקנות הביניים של הוועדה בין היתר קראה הוועדה  להפחתה ולביטול של מספר עמלות משמעותיות. אחת מהן היא עמלת "ההודעה ללקוח" אשר מחייבת את הלקוח, בעמלה שמשתנה בין הבנקים ונעה בין 50 ל-90 ש"ח, בגין מכתב שנשלח לו מהבנק באופן אוטומטי על אירועים כגון פיגור בתשלומים, הודעה על החזרת צ'ק או התראות אחרות. בדו"ח אף הודיע המפקח על הבנקים, דודו זקן, כי אם הבנקים לא יורידו את מחיר העמלה – בנק ישראל ימצא נכון להתערב ולהכניסה לפיקוח.אך למרות זאת הבנקים התעלמו והמשיכו לגזור קופון על חשבון הציבור ובנק ישראל והמפקח על הבנקים לא התערבו. כאמור, העמותה לצמצום פערים חברתיים החליטו להרים את הכפפה ולהיאבק נגד העמלה. "פניתי בצורה מסודרת למפקח על הבנקים, שם נעניתי כי הנושא נמצא בטיפול", לאחר מספר ניסיונות שהעלו חרס החליט מועלמי להרים מהלך במאבק הוא שלח מכתב לבנק ישראל, בו איים שאם הבנק המרכזי לא יפעל ליישום קריאתו של זקן מדו"ח הביניים העמותה תעתור לבג"ץ. "לצערי, הדבר מלמד על כך שבנק ישראל מגלה אטימות וניכור בכך שאינו מגלה איזון בין שמירה על יציבות המערכת הבנקאית לבין טובת הציבור",. האיום נשא פרי וכשבועיים לאחר שליחת המכתב יצא המפקח על הבנקים בהודעה רשמית בה הכריז כי העמלה תיכנס לפיקוח של בנק ישראל, והחל מה-1 ביולי השנה, היא תעמוד על 5 ש"ח בלבד, "אני שמח מאוד על הצלחת המאבק ועל כך שהוא יטיב עם כיסם של מאות אלפי ישראלים", הוא אומר. לדבריו מבדיקות שנעשו עולה כי רק מגביית עמלה זו הרוויחו הבנקים לכ- 100 מיליון שקלים בשנה. מועלמי וטרקיי מבטיחים כי הם ימשיכו להיאבק בשורת עמלות נוספות שהבנקים גובים, וכן בכוונתם להקים בנק חברתי שהבעלים יהיו ציבור הלקוחות.